What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκινησα το SONIC COLORS ULTIMATE EDITION! Ειναι καλυτερο απο το sonic frontiers γιατι ειναι οπως ολα τα sonic δηλαδη εχει μονο δραση και οχι σαν το frontiers που ειχε τοσο ψαξιμο και εξερευνηση!
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ολοκληρώθηκε χθες βράδυ το Mafia: Definitive Edition.
Λίγο ξαφνικό μου ήρθε το κλείσιμο, οκ ήταν εμφανές ότι οδεύαμε προς το τελευταίο act του δράματος, απλά δεν περίμενα ότι όλα θα γινόταν ουσιαστικά μέσα σε 2-3 αποστολές. Νομίζω ήθελε λίιιιγο παραπάνω χρόνο να ξεδιπλωθεί σεναριακά το κομμάτι Tommy vs Don. Σε γενικές γραμμές καλά πέρασα, ίσως το παιχνίδι το παρακάνει ώρες ώρες με τα μακροσκελή cutscenes (δεν περίμενα ότι θα πω ποτέ κάτι τέτοιο αλλά here we are) και το gameplay παραείναι γραμμικό κι επαναλαμβανόμενο, αλλά το σώζουν οι χαρακτήρες, το γράψιμο, κι η υπέροχη ατμόσφαιρα της εποχής. Τώρα σκέφτομαι αν θα συνεχίσω άμεσα με το Mafia II (μάλλον την Director's Cut αντί της Definitive, η οποία διαβάζω ότι έχει ένα σωρό προβλήματα) ή αν θα πιάσω επιτέλους το Cyberpunk 2077, τώρα που είμαι κάπως "ζεστός" λόγω Edgerunners. #JustBacklogthings.
7.5/10

Παράλληλα, ξεκίνησα το RE: Village. Παίζω στο Deck με προβολή στην τηλεόραση για να παρακολουθεί και η κοπέλα μου. Με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις το game τρέχει ομαλότατα, με αραιά frame drops στις λίγο πιο ανοικτές περιοχές. Βέβαια, οι εκπτώσεις στα γραφικά (κυρίως φωτοσκιάσεις, anti-aliasing κτλ) το κάνουν να δείχνει σαν game 5ετίας και βάλε αλλά και πάλι, είναι εντυπωσιακό το τι μπορεί να κάνει αυτό το θαυματουργό μηχανάκι. Δοκίμασα και να το stream-άρω από το desktop PC μου μέσω remote play, αλλά η σύνδεσή μου δεν είναι τόσο ισχυρή και τα frames υποφέρουν πολύ, δεν αξίζει τον κόπο :(
Παίζω με Xbox controller, όσο το Deck κάθεται παραπέρα και φορτίζει στην πρίζα, γιατί αλλιώς το Village του τρώει την μπαταρία σε 1.5-2 ώρες το πολύ. Άσε που το controller με βολεύει περισσότερο στο χέρι από το ίδιο το Deck. Γενικά νιώθω σαν να έχω πλέον και κονσόλα στο σπίτι, οι λειτουργίες που προσφέρει το Deck είναι εντυπωσιακές, παρά τις όποιες παραχωρήσεις και περιορισμούς.

Α ναι, και το ίδιο το Village είναι απολαυστικό ως τώρα, θυμίζει αρκετά το 7 αλλά σε πολύ διαφορετικό setting και με έντονη παγανιστική χροιά.
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Δοκίμασα και να το stream-άρω από το desktop PC μου μέσω remote play, αλλά η σύνδεσή μου δεν είναι τόσο ισχυρή και τα frames υποφέρουν πολύ, δεν αξίζει τον κόπο :(

Αποφεύγω, όπως ο διάολος το λιβάνι, streaming μέσω wifi!!
Αν μπλέξεις με ραδιοθεωρία, την έκατσες την βάρκα!!!!
Έχεις σκεφτεί usb to ethernet adaptor, για το deck?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
για wifi streaming θες εξοπλισμό κοντά 5 κατοστάρικα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Ars technica είχε κάνει κάποτε ένα άρθρο σχετικό που τα εξηγούσε ωραία, αλλά δεν το έχω πρόχειρο.
Το είχα ψάξει και παραπάνω όταν αναρωτιόμουν γιατί δεν μπορώ να streamάρω στο pc στο σαλόνι ενώ έχω 300Mbps wifi, διαπίστωσα ότι 300 είναι μόνο στα χαρτιά.

Γενικά τα wifi dongles των 30€ δεν κάνουν, πόσο μάλλον τα ψοφορουτερ των παρόχων Internet. Οπότε άνοιξε το bestprice και δες σοβαρά ρουτερ και σοβαρούς receivers πόσο κάνουν. 300-350€ ένα ρουτερ της προκοπής με αρκετά Mbps send/receive , βάλε και dongles της προκοπής απαραίτητα πάνω από 300Mbps και αντίο budget.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ars technica είχε κάνει κάποτε ένα άρθρο σχετικό που τα εξηγούσε ωραία, αλλά δεν το έχω πρόχειρο.
Το είχα ψάξει και παραπάνω όταν αναρωτιόμουν γιατί δεν μπορώ να streamάρω στο pc στο σαλόνι ενώ έχω 300Mbps wifi, διαπίστωσα ότι 300 είναι μόνο στα χαρτιά.

Γενικά τα wifi dongles των 30€ δεν κάνουν, πόσο μάλλον τα ψοφορουτερ των παρόχων Internet. Οπότε άνοιξε το bestprice και δες σοβαρά ρουτερ και σοβαρούς receivers πόσο κάνουν. 300-350€ ένα ρουτερ της προκοπής με αρκετά Mbps send/receive , βάλε και dongles της προκοπής απαραίτητα πάνω από 300Mbps και αντίο budget.

'Η απλά δίνεις ένα πενηντάρικο για CAT6 καλώδια (κάτω από το χαλί ή στο χρώμα του πατώματος) και 1 Gbbs hubάκι!! Ότι έχω κάνει εγώ!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
'Η απλά δίνεις ένα πενηντάρικο για CAT6 καλώδια (κάτω από το χαλί ή στο χρώμα του πατώματος) και 1 Gbbs hubάκι!! Ότι έχω κάνει εγώ!!
ξέρεις ποιο είναι το τέλειο τώρα... το σπίτι έχει καλωδίωση CAT6 και είναι σε άκυρο σημείο στα περισσότερα δωμάτια οι πρίζες :confused:
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
ξέρεις ποιο είναι το τέλειο τώρα... το σπίτι έχει καλωδίωση CAT6 και είναι σε άκυρο σημείο στα περισσότερα δωμάτια οι πρίζες :confused:

Στην χειρότερη περίπτωση βάζεις και βγάζεις το καλώδιο, αν δεν μπορείς να έχεις μόνιμη προέκταση!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Στην χειρότερη περίπτωση βάζεις και βγάζεις το καλώδιο, αν δεν μπορείς να έχεις μόνιμη προέκταση!!
είναι τόσο άσχημα η φάση που θέλω 2 5μετρα καλώδια... ότι να 'ναι σου λέω, όποιος το έβαλε δεν σκέφτηκε λεπτό που σκατά μπαίνει μια tv ή ένας υπολογιστής. Το ίδιο και με την κεραία της tv... στο σημείο που έβαλε την πρίζα είναι το "χώρισμα" του σαλονιού από καθιστικό σε τραπεζαρία... με καμία διάταξη επίπλων δεν χωράει TV εκεί, αλλιώς δεν θα μπορείς να ανοίγεις την μια μπαλκονόπορτα...
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
LIKE DRAGON ISHIN! ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?! Πio hogards legacy? Το LIKE A DRAGON ISHIN ειναι πολυ καλυτερο και οτι πρεπει για αρχοντες ninja σαν εμενα!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
LIKE DRAGON ISHIN! ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ?! Πio hogards legacy? Το LIKE A DRAGON ISHIN ειναι πολυ καλυτερο και οτι πρεπει για αρχοντες ninja σαν εμενα!
Πάμε από τα βασικά. Δεν υπάρχει like a dragon game που δεν ήταν παιχνίδαρα. Οπότε δεν περίμενα κάτι λιγότερο και από το spin off το ishin.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Τερματισα το Sonic Colors Ultimate! Ηταν παρα πολυ καλο! Πολυ καλυτερο αποτο Sonic frontiers! Τσακισα τον τρελο χοντορ τον EGMAN για αλλη μια φορα!!!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,328
Αυτες τις ομελετες κανεις και σημερα πηγα να παρω αβγα και μου επιασαν τον πισινο.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Pathfinder wrath of the righteous. Δυνατό. Για την ώρα νομίζω μου αρέσει περισσότερο από το προηγούμενο.

Που και που παίζω και λίγο pokemon στο κρεβάτι όλα αυτά βέβαια εν αναμονή της physical κοπιας του Metroid prime remastered που αναμένω οπότε θα μπουν αυτά για λίγο στην άκρη για την παιχνίδαρα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Μου ήρθε όρεξη για mindless open world παιδική χαρά αλά Ubi κι είδα ότι είχα το Middle-Earth: Shadow Of War στο backlog.
Έχω παίξει ήδη κάνα δεκάωρο και ως τώρα ευτυχώς μένω πιστός στο αρχικό σχέδιο: να ασχολούμαι μόνο με το κεντρικό story και με ό,τι μου καπνίσει ανά πάσα στιγμή αντί να πιάσω να καθαρίζω χάρτες σα χαμάλης (δηλαδή αυτό που κάνω συνήθως :rolleyes: ). Το γεγονός ότι το lore και το γενικότερο storytelling του παιχνιδιού μου φαίνονται από αδιάφορα έως γελοία βοηθάει τα μέγιστα σ'αυτή την αποστασιοποίηση. Οπότε κάθε μέρα σβήνω εγκέφαλο για κάνα δίωρο-τρίωρο και περνάω φίνα σφάζοντας λεγεώνες από orcs χωρίς έλεος.

Μετά τον ανοίγω πάλι για καμιά ωρίτσα και λύνω μυστήρια στο The Case of the Golden Idol. Φοβερή ρετροπιξελούμπα, τα είχα γράψει κι όταν έπαιξα το demo σε παλιότερο Steam Fest. Περισσότερα όταν το τελειώσω (με παιδεύει αρκετά είναι η αλήθεια).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Duke Grabowksi, Mighty Swashbucker: Τα δείγματα γραφής του Bill Tiller είναι hit and miss μετά το Vampyre Story (που με τη σειρά του σίγουρα δεν ήταν η επιστροφή στις μέρες της δόξας των adventure games), αλλά και πάλι περίμενα πολύ περισσότερα από ένα adventure με την υπογραφή του. Συντομότατο, απλό, janky, και προσωπικά δεν βλέπω και ιδιαίτερο appeal στο να χειρίζομαι πανίβλακα πρωταγωνιστή, ούτε καν για τα λολζ - και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σε αυτό το υποτίθεται comedy adventure, δεν είναι αστείο. 6/10.


The Order of the Thorne - The King's Challenge: Εδώ μάλιστα. Τεχνικά φτωχό (AGS game) αλλά με καθαρή ψυχή, ολότελα ταγμένη στα King's Quest (και πιο συγκεκριμένα, τα King's Quest V & VI, μακράν τα καλύτερα της σειράς). Και με λίγο από Loom, θα θέλαμε και περισσότερο αλλά πόσα παιχνίδια έχουν καταφέρει να προσφέρουν έστω λίγο από Loom? Και ο τερματισμός καθαρό homage στον τερματισμό του Quest for Glory 2, παγκοσμίως γνωστός και ως ο καλύτερος τερματισμός game όλων των εποχών και όλων των ηπείρων, όλα τα παιχνίδια έτσι θα έπρεπε να τελειώνουν. Όχι, δεν θα γινόταν βαρετό κάτι τέτοιο. Ποτέ. Δυστυχώς το πρώτο από τα τρία (ambitious, aren't we) sequel είναι κολλημένο σε development hell εδώ και έξι χρόνια, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία, άλλωστε οι πιθανότητες να το δούμε πριν από Asylum και The Last Crown παραμένουν υψηλές. 8.5/10.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Κατάφερα (νομίζω) να επιστρέψω στο gaming, έστω και με μικρά βήματα, με το game που το είχα αφήσει πριν από περίπου 3 χρόνια.
Resident Evil 5 λοιπόν. Ναι τόσο πρόσφατο. Πολύ πιο action σε σχέση με το προηγούμενα και γενικά δεν είναι η γνωστή αίσθηση Resident Evil. Απίστευτα εκνευριστικά τα QTEs, χαλάνε ακόμα περισσότερο την εικόνα του παιχνιδιού για μένα, όπως και ένα από τα πιο σπαστικά bosses που έχω συναντήσει ποτέ σε game.
Αφού τελείωσα το 5, συνεχίζω με το 6. Και αυτό όχι και τόσο Resident Evil, αλλά είναι ωράιο το ότι βλέπουμε όλους αυτούς τους χαρακτήρες σε ένα game και παίζουμε ιστορίε με τον κάθε ένα από αυτούς.
Γενικά και τα 2 games απέχουν αρκετά από όσα είχαμε δει μέχρι το 4.
 
Top Bottom