What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,627
Παίζω WoW Dragonflight. Μου αρέσουν τα flying mechanics αλλά γενικά είναι σα να παίζεις τζαπανίλα γκενσίμπακτ πλέον το wow. Ξεκλείδωσα όμως επιτέλους το questline που οδηγεί στο mount αλεπού, οπότε μια χαρά.
του έχουν βγάλει τα ματάκια γενικά, δεν είναι να απορείς για το πόσο κόσμο έχει το classic.

Εμένα το μεγαλύτερο πρόβλημα μου ήταν πάντως ότι μπήκα κάποια στιγμή, είχα σταματήσει στο Wraith και απλά είχα χάσει πλέον το τρένο. Μπροστά μου είχα 3 expansions με νεκρό περιεχόμενο μέχρι να φτάσω το endgame του expansion που είχε φτάσει το παιχνίδι :(

θλίψη.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,029
Προερχόμενος από το άκρως εθιστικό Dead Cells με πάνω από 70 ώρες ενασχόλησης, αναρωτιέμαι αν θα με ικανοποιούσε το Blasphemous. Να προβώ στο επόμενο (μαζοχιστικό :Ρ) βήμα; Υπάρχει κάποιος που έχει παίξει και τα δύο για να μας πει μια γνώμη;

Ευχαριστώ!
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Είναι πολύ διαφορετικά παιχνίδια, Ντιμ Τζιάν. Το Dead Cells είναι rogue lite, θεωρεί δεδομένο πως θα πεθάνεις τις άπειρες φορές. Το Blasphemous αν είσαι μάγκας, το βγάνιες με ένα κατοστάρικο που λέγαμε, είναι arcade adventure παλαιότατης κοπής και πανδύσκολο. Blasphemous παίζεις άπαξ, το μαθαίνεις και το περνάς, δεν γίνεσαι δυνατότερος όσο πεθαίνεις. Πανέμορφη καλλιτεχνική διεύθυνση και εικαστικός τομέας, ακόμη κι εγώ ο υπερ-άμπαλος του έριξα ένα εικοσάωρο και έφτασα κοντά στα μισά πριν εγκαταλείψω, απλά και μόνο γιατί μου άρεσε τόσο πολύ το artwork.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,029
Θενκς γκάηζ, με πείσατε!
Θα κάνω την καρδιά μου πέτρα (λέμε τώρα :Ρ) και θα αρχίσω τις βλασφημίες εντός των επόμενων ημερών!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,443
Μολις τερματισα το LOST JUDGHMENT! Παιχνιδαρα! Το ιδιο καλο με το 1! Εριξα πολυ αγριο ξυλο! Τους τσακισα ολους! Αλλο ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι δρασης απο την Ιαπωνια! Τα προτεινω και τα 2 σε οσους δεν τα εχουν παιξει ακομα!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,945
Blasphemous παιχνιδάρα ολκής. Δύσκολο μόνο για τα δεδομένα του σήμερα, στην 8-16bit era, με δεδομένα τα παρεχόμενα skills, beads κλπ, θα χαρακτηριζόταν μάλλον γενναιόδωρο και μέσης δυσκολίας. Σε καμία περίπτωση άδικο ή εκνευριστικό.

Τον τελευταίο μήνα βρήκα την ευκαιρία να παίξω λίγο, ξεκίνησα στο ρελαντί Ara Fell και τα σποραδικά runs στο Halls of Torment.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,963
Πολύ αξιόλογο το Blasphemous, παρά την γεροντική γιωτομπαλίαση κατάφερα και το τελείωσα (προτού βγάλουν το εξτραδάκι DLC) με πόνο και ιδρώτα. Η δυσκολία εν μέρει προέρχεται κι από τα ελαφρώς δύσκαμπτα controls και κίνηση (ιδίως σε αντίθεση με το "αεράτο" gameplay του Dead Cells), που όμως σταδιακά συνηθίζεται. Όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω δεν είναι roguelite, προοδεύεις αργά και σταθερά ξεκλειδώνοντας νέες περιοχές και ικανότητες και οι πίστες έχουν σταθερό layout.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,930
Τα bosses στο blasphemous, επίσης, δεν θα σε δυσκολέψουν και ιδιαίτερα εκτός από εκείνον στη "μέση" του game και ο προτελευταίος.
Τα bosses των dlc είναι όντως λούκι αλλά θα ευχαριστηθείς ξύλο.

Τέλος, μια κ αναφέρθηκε πως μοιάζει με games εποχής 8-16 bit, υπάρχει μια secret κονσόλα μέσα όπου παίζεις σε 8bit.

Ξέρω γω τί σε λέω. Έχω βγάλει όλα τα ατσιβια.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,029
Τα bosses στο blasphemous, επίσης, δεν θα σε δυσκολέψουν και ιδιαίτερα εκτός από εκείνον στη "μέση" του game και ο προτελευταίος.
Τα bosses των dlc είναι όντως λούκι αλλά θα ευχαριστηθείς ξύλο.

Τέλος, μια κ αναφέρθηκε πως μοιάζει με games εποχής 8-16 bit, υπάρχει μια secret κονσόλα μέσα όπου παίζεις σε 8bit.

Ξέρω γω τί σε λέω. Έχω βγάλει όλα τα ατσιβια.

Απ' ό,τι βλέπω, έχει ένα DLC το οποίο είναι και free, σωστά; Δηλαδή αν πάω για την απλή έκδοση (όχι την digital deluxe με soundtrack, artbook κ.ο.κ.), θα έχω και πάλι το DLC (Wounds of Eventide) ε;
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Γιαπ, είναι πλήρες πακετάκι. Το WoE (χεχε, χοχό, χιχί) έκανε το παιχνίδι και αρκετά πιο προσβάσιμο απ' όσο θυμάμαι, οπότε είναι ιδανική ευκαιρία.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,930
Τί εννοείς πιο προσβάσιμο; Δεν αλλάζει κάτι στο βασικό game. Τα έξτρα μποσσιζ είναι προσβάσιμα μέσω μόνον συνομιλίας με καλά κρυμμένους NPC's..
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Κάπως είχε σφηνωθεί στο γεροντικό μυαλό μου πως έκανε και το βασικό παιχνίδι πιο εύκολο για γιωτάδες σαν και του λόγου μου. Ξαναδιαβάζοντας τα patch notes, διαπιστώνω ότι πράγματι, τίποτε τέτοιο δεν ισχύει, παραμένει άθλος :)
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,543
Εκμεταλλευόμενος το PC Game Pass στο ένα ρούβλι, αποφάσισα να δω γενναία το Monkey Island X Sea of Thieves crossover. Η Rare έχει ρίξει τρομερά φιλότιμη δουλειά στο expansion. Ο εικαστικός τομέας είναι υπέροχος, το ίδιο και η ηχητική επένδυση. Έχουν καταφέρει μάλιστα να παραχώσουν ορισμένους αρκετά απλούς γρίφους στο interface τους.

Δεν ξέρω κατά πόσο θα 'πιάσει' τους χαβαλέδες που παίζουν για το αγνό χάος του βασικού του gameplay, αλλά όσο κι αν νιώθω το Melee Island αιώνιο σπίτι των ονείρων μου, δεν άντεξα να αφιερώσω πάνω από δίωρο. Η ανάμνηση του πανέμορφου Return to Monkey Island είναι ακόμη νωπή εξάλλου. Σαν κλεφτή ματιά σε εναλλακτική πραγματικότητα, είχε το ενδιαφέρον της, αλλά τα Monkey Island ήταν, είναι και θα είναι πάντα, point and click.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
161
Καλησπέρα,

Το forum το παρακολουθώ από παλιά. Aπό τότε που το είχε αναφέρει ο Μάνος στο Adventure Advocate (στο μοναδικό forum που έγραφα ποτέ). Χτυπώντας μου την πόρτα τα χρόνια και πλησιάζοντας την μέση ηλικία (sic) είπα να γραφτώ και μπορεί να ξεκινήσω και να γράφω στο 2ο forum της gaming/internet-ικής ζωής μου. Μιας κι η γυναίκα μου (ευτυχώς) όπως κι οι φίλοι μου δεν ασχολούνται μ' αυτά τα πράγματα του διαβόλου.

Λοιπόν, έχοντας άδεια 1 εβδομάδα πριν 2 εβδομάδες κι επειδή δεν θα πηγαίναμε πουθενά (η γυναίκα μου δούλευε 😎 ) σκεφτόμουν με τι θα καιγόμουν. Και ξεκίνησα για 2η φορά το Red Dead Redemption 2... Πρώτη φορά μου συμβαίνει να θέλω τόσο πολύ να ξαναπαίξω παιχνίδι μετά από τόσο σύντομο διάστημα. Πρώτη φορά το είχα ξεκινήσει Φεβρουάριο του '21 και το τελείωσα ή Μάρτιο ή Απρίλιο του '21.

Οπότε μέχρι στιγμής είμαι στην αρχή του Chapter 2 και πίνω το virtual καφεδάκι μου και τρώω το virtual πρωινό μου και πηγαίνω για κυνήγι. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου.

Τέτοιο κόλλημα είχα να το πάθω από εποχές Gabriel Knight και Conquests of the Longbow: The Legend of Robin Hood.
 

Robin Hood

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Jul 7, 2023
Messages
161
Η αλήθεια είναι ότι δεν νοιώθω γέρος. Μάλλον φταίει και το γεγονός ότι έχω όλα τα μαλλιά μου και μικροδείχνω κιόλας. Τα χρόνια που μου χτύπησαν την πόρτα τα ανέφερα γιατί ένιωσα και πάλι την ανάγκη να συζητήσω με κάποιους το χόμπι μου!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,691
έχω όλα τα μαλλιά μου
old-man-laugh.gif
 
Top Bottom