What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,538
Μου έχει πει τα καλύτερα και ο Spex877 που παίζουμε μαζί ροκελί γι'αυτό το παιχνίδι. Προσωπικά έχω παίξει αρκετά το πρώτο παιχνίδι της σειράς στο xbox 360. Ποιότητα πράγματι
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τώρα που βγήκε το Κυβερνοπανκ, σαν σωστός χίπστερ-αντιμέινστριμ, ξεκίνησα το Deus Ex: Human Revolution, γιατί, ως γνωστόν, το cyberpunk setting ξεπουλήθηκε μετά το πρώτο demo. Τα πρόβατα ας παίξουν κυβερνοπάνκ, οι avant-garde του δυστοπικού sci-fi φυλάμε Θερμοπύλες.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,443
πραγματικά για να δούμε, απορία το έχω αν μόνο εγώ έφαγα τέτοιο σκάλωμα :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,443
είπα να σταματήσω λίγο το No Man γιατί δεν τελειώνει και κρίμα το game pass, και να πιάσω τίποτα άλλο έστω και μέρα παρά μέρα. Οπότε προχώρησα λίγο ακόμα το Witcher 3, όπου προχώρησα όχι το main story αλλά συνεχίζω τα side quests για τα ρουχαλάκια :p αλλά λέω να το σπρώξω λίγο στο main τώρα να ολοκληρωθεί και αν κάνω κέφι μετά να περάσω μια βόλτα τα υπόλοιπα.
Επίσης είπα να βάλω λίγο τo Doom Eternal, στο Doom 2016 είχα πει ότι επιτέλους παίζω το Doom όπως έπρεπε να είναι στην εποχή μας, για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω (αλλά μάλλον είναι ο ισχυρός συμβολισμός και η γενικότερη κατάσταση "η κόλαση επί της γης") το eternal το νιώθω ακόμα πιο doom από το doom 2016... άβυσσος η ψυχή του μπαρπαγκέιμερ, αλλά γουστάρω πολύ το παιχνίδι. Χθες ξεκίνησα να παίζω και ήμουν όλο το βράδυ "ΡΕ ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ"

Επίσης έλεγα να το παίξω στα 30fps όλα τέρμα με την 5500ΧΤ αλλά το είχα αφήσει στο dynamic resolution στην αρχή και τελικά τα 75άρια με γλύκαναν καλύτερα αν και το βλέπω που ρίχνει αναλύσεις σε τίποτα μακρινά σκηνικά ανά διαστήματα σε βαθμό που θυμίζει τα παλιά preredered backgrounds :p (σπάνια τόσο πολύ βέβαια).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,372
Μάλλον θα το ξεκινήσω ξανά το No Man's Sky. Ο πρώτος πλανήτης στον οποίο προσγειώθηκα μπορεί άνετα να περιγραφεί ως "κουραδοπλανήτης". Όλος καφέ, με ελάχιστο νερό και βλάστηση και με ψηλούς σχηματισμούς βράχων που θυμίζουν, μαντέψτε τι. Ο δεύτερος πλανήτης ήταν ένα τεράστιο παγάκι, ψοφόκρυο παντού και πολύ λίγα σημεία ενδιαφέροντος. Ο τρίτος πλανήτης ήταν πραγματικά πανέμορφος, θα είχε βγάλει screen shot αν ήξερα πώς γίνεται στο Xbox app. Πολύ πράσινο, άφθονο νερό και δαχτυλίδια σαν τον Κρόνο πού έδειχναν υπέροχα την νύχτα. Δυστυχώς ήταν επίσης τόσο poisonous πού έπρεπε να ανανεώσω το life support κάθε λίγα λεπτά.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,443
τραγικό το xbox app γενικά, ας μας άφηνε τουλάχιστον να το δουλέψουμε με galaxy
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν κοίταξα το spoiler.
Ομολογώ ότι, πέρα απ' το Skyrim (που το έκανα μόνο για το 100άρι του skill) και τα Witcher (που το χρησιμοποιούσα επειδή ήταν πράγματι χρηστικό), βαριέμαι το crafting στα περισσότερα άλλα παιχνίδια. Προτιμώ τα διάφορα είδη να τα βρίσκω έτοιμα απ' τον έμπορο!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,443
δεν κατάλαβες, αν δεν craftάρεις πέθανες :p
έχει survival crafting, και ότι θες το φτιάχνεις εσύ, ακόμα και αν θες να αγοράσεις πράγματα πάλι components θα είναι αυτά για να κάνεις κάτι craft.
Γενικά το παιχνίδι αυτό είναι, explore, craft, survive.
Τώρα γενικά ψάχνω distress beacons και μαζεύω τα σκάφη που είνια παρατημένα εκεί, αν θες το επισκευάζεις το σκάφος ή το κάνεις βίδες και πουλάς, είναι χοντρά λεφτά. Αλλά και βγάζεις και κανένα καλό σκάφος που και που, το πρώτο μου distress beacon πχ έβγαλε το σκάφος που έχω τώρα, αναβαθμίζεται κιόλας, αλλά έχει τεράστιο cargo hold και άξιζε τον κόπο να το επιδιορθώσω.

Γενικά δεν ξέρω πως να στο περιγράψω, αν έχεις το game pass δοκιμασέ το :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Μάλλον θα το ξεκινήσω ξανά το No Man's Sky. Ο πρώτος πλανήτης στον οποίο προσγειώθηκα μπορεί άνετα να περιγραφεί ως "κουραδοπλανήτης". Όλος καφέ, με ελάχιστο νερό και βλάστηση και με ψηλούς σχηματισμούς βράχων που θυμίζουν, μαντέψτε τι. Ο δεύτερος πλανήτης ήταν ένα τεράστιο παγάκι, ψοφόκρυο παντού και πολύ λίγα σημεία ενδιαφέροντος. Ο τρίτος πλανήτης ήταν πραγματικά πανέμορφος, θα είχε βγάλει screen shot αν ήξερα πώς γίνεται στο Xbox app. Πολύ πράσινο, άφθονο νερό και δαχτυλίδια σαν τον Κρόνο πού έδειχναν υπέροχα την νύχτα. Δυστυχώς ήταν επίσης τόσο poisonous πού έπρεπε να ανανεώσω το life support κάθε λίγα λεπτά.

Sounds about right. Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα, θα το ξαναξεκινήσεις για ποιο λόγο και προσδοκώντας τι; Ρωτάω κυρίως για να σου πω την έμπειρη γνώμη μου για το αν αξίζει τον κόπο.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Καλό το Dungeon Lords, ωραίο, generic, διασκεδαστικό, χαοτικό.
Μιλώντας για crafting, ξεκίνησα το AC Origins και ήδη καρκίνιασα με το πόσο απαραίτητο κομμάτι του παιχνιδιού είναι συγκριτικά με το Odyssey. Αφήνοντας το αυτό στην άκρη, θα σταθώ στο ότι μου αρέσουν περισσότερο τα sidequests του Origins, στο ότι το setting είναι από τα αγαπημένα μου αλλά περίμενα μια πιο "αρχαία" Αίγυπτο, και όχι μεταπτολεμαϊκή. Ελπίζω τουλάχιστον να έχει την γκομενάρα Cleo μέσα, γιατί από τη βιασύνη μου δε τσέκαρα τη χρονολογία που σου δείχνει όταν ξεκινάς. Μπορεί να είμαστε και πριν από αυτή. Τεσπά.
Με χάλασε που τα τόξα έχουν δικά τους classes, κάτι που μάλλον χάλασε πολλούς και το διόρθωσαν στο Odyssey με το να μετατρέψουν αυτά τα classes σε individual bow skills.
Μου αρέσει επίσης που πολεμάς με ασπίδες. Καλά ρε τρομπέτες ubisoft -βασικά άστο, αξίζει κράξιμο στο main thread μιας και το θυμήθικα-

E παράλληλα στο laptop Gothic Dark Mysteries (είμαι Mine Guard) και Morrowind μανίσιο, στο οποίο χτες έκανα το dungeon με το Shadow Shield. Tα χαρμνόσυνα νέα είναι ότι έπεισα έναν φίλο μου επιτέλους να το παίξει μετά από χρόνια που το ζαχάρωνε, και έχει καραγουστάρει τη ζωή του.
Ε και αυτός με τη σειρά του με έπεισε και ξεκίνησα nuzlocke challenge se Pokemon Perfect Crystal. Επιγραμματικά για όποιον ενδιαφέρεται ακολουθούν οι βασικοί κανόνες.

Core rules​


The Nuzlocke Challenge has only two rules that must be followed:


  • Any Pokémon that faints is considered dead, and must be released or put in the Pokémon Storage System permanently (or may be migrated or transferred with Poké Transfer, as long as the Pokémon is never able to be used again during this run).
  • The player may only catch the first wild Pokémon encountered in each area, and none else. If the first wild Pokémon encountered faints or flees, there are no second chances. If the first encounter in the area is a double battle, the player is free to choose which of the two wild Pokémon they would like to catch but may only catch one of them. This restriction does not apply to Pokémon able to be captured during static encounters, nor to Shiny Pokémon.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ωραίο αλλά σύντομο το Resident Evil 3 Remake και σίγουρα δεν αξίζει να το πάρει κανείς full price.
Μου άρεσαν περισσότερο οι Jill και Carlos από τους Leon και Claire, τα γραφικά και το optimization είναι και πάλι άψογα, ενώ νομίζω ότι και η δράση του είναι ένα κλικ πιο σφιχτή σε σχεδιασμό και χειρισμό. That said, είναι σκανδαλώδες το πόσο παρόμοιο είναι το παιχνίδι με το RE2. Μοιράζονται ένα σκασμό από assets και περιοχές, ο Nemesis είναι απλά ο Mr. X on steroids, και γενικά ο χαρακτηρισμός του ως expansion του RE2 είναι πέρα για πέρα ακριβής.
Για 15.7 ευρώ που το πήρα με άφησε απόλυτα ικανοποιημένο αλλά οτιδήποτε πάνω από 20 ευρώ το θεωρώ απάτη, ειδικά αν έχεις παίξει το RE2 πρόσφατα.
Νομίζω καιρός να δω επιτέλους και το Resi 7.

7.5/10.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,372
Sounds about right. Ομολογώ ότι δεν κατάλαβα, θα το ξαναξεκινήσεις για ποιο λόγο και προσδοκώντας τι; Ρωτάω κυρίως για να σου πω την έμπειρη γνώμη μου για το αν αξίζει τον κόπο.

Μήπως ένας πιο ευχάριστος στο μάτι πλανήτης μου δώσει μεγαλύτερο κίνητρο, ξέρω γω. Να σου πω την αλήθεια ούτε εγώ δεν είμαι σίγουρος τι επιδιώκω.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,443
δεν υπάρχει περίπτωση να σε βγάλει σε καλό πλανήτη, αν όλα είναι πόπα πως θα σε βάλει στο κλίμα του survival?
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Να σε ξεκινήσει σε καλό πλανήτη, από άποψη environmental hazard, όντως δεν υπάρχει περίπτωση.

Από εκεί και πέρα, αν δεν σου αρέσει κανένας μα κανένας πλανήτης στο ηλιακό σύστημα που θα σε βγάλει, ok, ίσως το restart να έχει κάποιο νόημα. Αλλά περισσότερο νόημα έχει να επικεντρωθείς στην απόκτηση warp capability και να ανοίξει ένας γαλαξίας με 10^^12 πλανήτες. Εκεί άμα δεν βρεις τίποτα να σου αρέσει, κάνε uninstall.
 
Top Bottom