What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Σε άλλο θέμα, μόλις άρχισα το Lords of the Fallen (αυτόν τον καιρό, μόνο 3€ στο GOG). Στιβαρή αίσθηση των κινήσεων. Μου θύμισε το Severance: Blade of Darkness. Επίσης, για πρώτη φορά σε epic-fantasy παιχνίδι, περπατάω (αντί να τρέχω), αλλά αυτό είναι το "ευκολότερο απ' τα DS"; Ήδη 4 φορές με έβγαλε ο πρώτος ψιλο-αρχηγός (First Warden). Όχι μόνο έχει μεγάλο σπαθί και δεν τον φτάνω να του κάνω ζημιά, αλλά και η επίθεσή του είναι 4 "σπαθιές" και δεν έχω τόση αντοχή για να τα αποφεύγω όλα!
Μάλλον θα αρχίσω κάτι άλλο...
Έχει μια μπάρα με burden αν θυμάμαι καλά. Έχει τρία επίπεδα που, καθορίζουν το movement speed σου.

Καλήν κακώς όπως σε όλα τα σολοειδη, μαθαίνεις το pattern για να νικήσεις και ο μόνος τρόπος είναι να σπαμαρεις hit-dodge.

Στον πρώτο πχ, απλά άφηνε τον να κάνει το δυνατό χιτ όπου χτυπάει με το ξίφος στο έδαφος. Στα 3 secs που μένει ακίνητος μπορείς εκεί να τον βαρεσεις.
Δυστυχώς οι επόμενοι 3 του παιχνιδιού είναι δύσκολοι για κάποιον αρχάριο σε σχέση με τους υπόλοιπους.

Επίσης μην παίξεις double handed. Είναι όντως θεοαργα όπλα.
Από τις ασπίδες προτίμησε μια μεγάλη ώστε να μπορείς να κάνεις ramming του περισσότερους εχθρούς.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ πολύ! Πράγματι αυτό έκανα στον 1ο και πέτυχε! Αποφάσισα να συνεχίσω το παιχνίδι, είναι πολύ ωραίο και δικαιότερο απ' το DS 1, που είχα δοκιμάσει (πολύ) παλιότερα. Γενικά, τα καταφέρνω στα mobs και κοιτάω να παίζω εκ του ασφαλούς, ήτοι να μην κουβαλάω πολλά xp πάνω μου.
Και ευχαριστώ που μου λες για τους 3 επόμενους ώστε να μη νευριάσω με την ανικανότητά μου (!) μόλις τους δω, αλλά να ξέρω ότι έτσι είναι τα πράγματα!
Μόνο ένα με ενοχλεί, που δεν το ανέφερε και το review του σάιτ: Οι αντίπαλοι γίνονται respawn όχι μόνο αν πεθάνεις ή αλλάξεις περιοχή, αλλά και αν βγεις απ' το παιχνίδι και ξαναμπείς! Όπως δηλαδή γινόταν στο Diablo 2. Αναγκάζομαι να (προσπαθώ να) παίζω από checkpoint σε checkpoint ώστε να μη μου μένουν πολλά να κάνω ενδιάμεσα των checkpoints, αφού αν το κλείσω (ακόμα κι αν δεν πεθάνω) όλοι οι εχθροί θα είναι πάλι εκεί. Δυστυχώς αυτό θέλει (για μένα) gaming sessions τουλάχιστον 1,5 συνεχόμενης ώρας και δεν υπάρχει πάντα ελεύθερη. Έτσι έκανα και στο Diablo 2, από checkpoint σε checkpoint. Μήπως τελικά ο Τσουρινάκης είχε δίκιο...;
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Ως συνήθως, επέλεξα να αγνοήσω επειδεικτικά το backlog μου και χώθηκα στην προσφορά του Game Pass, κυρίως για να παίξω το Gears Tactics.

Πολύ ευχάριστη XCOM-lite εμπειρία ως τώρα, με υψηλότατα production values, ενδιαφέρον story, και απλό χειρισμό. To tactical gameplay βατό αλλά όχι ξενέρωτο - ό,τι πρέπει για αρχάριους του genre όπως εγώ (στο Normal difficulty). Τελείωσα την πρώτη Act με ένα κλασικό Gears boss fight και μόλις ένα restart mission. Επίσης λατρεύω το γεγονός ότι ο εξοπλισμός σου έρχεται από mission rewards ή loot-άρεται στο πεδίο της μάχης, οπότε γλιτώνεις χρόνο από το R&D κομμάτι. Δεν ξέρω αν έχει αρκετό βάθος για τους tru XCOM fans, όπως ο Admiral (ίσως στα ανεβασμένα επίπεδα δυσκολίας), αλλά για τους πιο casual είναι λουκούμι.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Μήπως τελικά ο Τσουρινάκης είχε δίκιο...;
Μπα, με οπτική εκ των υστέρων, ο Τσουρινάκης γκρίνιαζε για αστεία πράγματα. Τουλάχιστον σε κάποιες περιπτώσεις, όπως στον αριθμό χαρακτήρων για το όνομα ενός save ή στα checkpoints. Κι εντάξει να είναι αραιά μεταξύ τους το καταλαβαίνω, αλλά θυμάμαι στο review του Dungeon Siege 2 που τον είχε ενοχλήσει ότι απείχαν πολύ μεταξύ τους προς το τέλος, κι όταν το έπαιξα ο ίδιος διαπίστωσα ότι το «πολύ» που ανέφερε ήταν... 20 λεπτά max. Και το λέει κάποιος που στα rpg ειδικά δεν παίζει γρήγορα.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Ως συνήθως, επέλεξα να αγνοήσω επειδεικτικά το backlog μου και χώθηκα στην προσφορά του Game Pass, κυρίως για να παίξω το Gears Tactics.

Πολύ ευχάριστη XCOM-lite εμπειρία ως τώρα, με υψηλότατα production values, ενδιαφέρον story, και απλό χειρισμό. To tactical gameplay βατό αλλά όχι ξενέρωτο - ό,τι πρέπει για αρχάριους του genre όπως εγώ (στο Normal difficulty). Τελείωσα την πρώτη Act με ένα κλασικό Gears boss fight και μόλις ένα restart mission. Επίσης λατρεύω το γεγονός ότι ο εξοπλισμός σου έρχεται από mission rewards ή loot-άρεται στο πεδίο της μάχης, οπότε γλιτώνεις χρόνο από το R&D κομμάτι. Δεν ξέρω αν έχει αρκετό βάθος για τους tru XCOM fans, όπως ο Admiral (ίσως στα ανεβασμένα επίπεδα δυσκολίας), αλλά για τους πιο casual είναι λουκούμι.

Και εγώ το Gears Tactics παίζω αυτό τον καιρό, και εγώ με την προσφορά του Game Pass. Συμφωνώ απόλυτα ότι ειναι καλό παιχνίδι, είμαι αυτή τη στιγμή προς το τέλος της Act 3. Το μόνο αξιοσημείωτο ελάττωμα που εντόπισα είναι ότι συγκεκριμενοι mission types χρησιμοποιούνται πολύ συχνά, ακόμα και ως story missions, με αποτέλεσμα να υπάρχει κάποιος κορεσμός και επανάληψη. Κατά τα άλλα έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τέλος το Resident Evil 4. Η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και πολύ καλά τα πρώτα 3 της σειράς, τα οποία είναι και τα μόνα που έχω παίξει για να κάνω απευθείας σύγκριση. Σίγουρα το 4 είναι πιο action από τα προηγούμενα και αυτό το βρίσκω θετικό. Μου άρεσε το έστω και απλοΪκό του looting, αλλά και το ότι μπορούσες να αγοράσεις πράγματα από τους merchants.

Στα αρνητικά σίγουρα το, χειρότερο και από b-movie, σενάριο και διάλογοι. Το χειρότερο όμως είναι αυτά τα #$@#$@# τα QTEs. Ποιος ο λόγος να χαλάνε τα παιχνίδια με αυτά; Αν το βαθμολογούσα θα έχανε 10 βαθμούς μόνο για αυτά.

Σειρά τώρα το Zero, το οποίο μου είχε ξεφύγει και μετά το 5.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
διάλογοι
Έλα ρε, δε μπορεί να μη χαμογέλασες έστω με το πως αυτοσαρκάζεται το παιχνίδι π.χ. Salazar και σχόλιο περί Hollywood movies.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έλα ρε, δε μπορεί να μη χαμογέλασες έστω με το πως αυτοσαρκάζεται το παιχνίδι π.χ. Salazar και σχόλιο περί Hollywood movies.
Μου είχαν σπάσει τα νεύρα τα QTEs οπότε όχι :p
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932


και τωρα παρατηρησα οτι το ποσταρα σε τελειως λαθος μερος. σορυ μοντς δεν το ηθελα :cry:
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,659
Καλό turn-based strategy-adventure φαίνεται αυτό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,454
Κάπου μεταξύ σφαγής στο Doom Eternal και No mans sky έβαλα μια δοκιμή το Age of Empires definitive edition, οκ έχει την φάση του αλλά δεν...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Κάπου 3 ώρες στο God of War. Μέχρι στιγμής, δηλώνω γοητευμένος. Τεχνικά είναι πολύ όμορφο. Σε επίπεδο περιεχομένου δεν έχω δει πολλά ακόμα, πρακτικά τo introduction έπαιξα, το οποίο σε περνάει μια βόλτα από βασικά mechanics και combat (σου δίνει και μια γεύση μάχης με gargantuan size οχτρούς), απλά κλασικά σηκώνω και την τελευταία πέτρα για κρυμμένα πράγματα. Και, αν κρίνω από αυτά που βρήκα ήδη, όντας στην tutorial area, υπάρχει έντονο σχετικό ζουμί. Νομίζω έρχεται κάτι ΠΟΛΥ δυνατό. Σούπερ σημαντικό, το τσεκούρι είναι απίστευτα κουλ και smooth af.

Το παίζω στο hard, για να συνηθίσω στο ξύλο μέχρι να πιάσω Bloodborne... :p

Το μόνο που με χαλάει, είναι το απερίγραπτο PS4 controller. Ποτέ δεν χώνεψα τα Dualshock, είναι sad εργονομικά και δεν μου επιτρέπουν παρατεταμένα sessions.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Το μόνο που με χαλάει, είναι το απερίγραπτο PS4 controller. Ποτέ δεν χώνεψα τα Dualshock, είναι sad εργονομικά και δεν μου επιτρέπουν παρατεταμένα sessions.

Το ίδιο πράγμα με haptics όμως, είναι το μέλλον του gaming...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Το ίδιο πράγμα με haptics όμως, είναι το μέλλον του gaming...

Βασικά το σχήμα δεν έχει καμία σχέση, ενώ σύμφωνα με όσα διαβάζω, είναι βαρύτερο και αισθητά μεγαλύτερο από τα προηγούμενα. Βέβαια καλό θα ήταν να το πάρουν όλοι απόφαση και απλά να φτιάχνουν κλώνους του Xbox 360/One controller, που το έχει τερματίσει εργονομικά.
 

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Μου είχαν σπάσει τα νεύρα τα QTEs οπότε όχι :p
Μάλλον δεν έχεις παίξει το 6 όπου είναι qte fest, θα του έβαζες -20. Το 4 απο την άλλη πρέπει να είναι αυτό που καθιέρωσε τα qte στο Gaming γενικά οπότε φέρει ευθύνη για αυτές τις παπάτζες που ονομάζονται qte.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Κάπου 3 ώρες στο God of War. Μέχρι στιγμής, δηλώνω γοητευμένος. Τεχνικά είναι πολύ όμορφο. Σε επίπεδο περιεχομένου δεν έχω δει πολλά ακόμα, πρακτικά τo introduction έπαιξα, το οποίο σε περνάει μια βόλτα από βασικά mechanics και combat (σου δίνει και μια γεύση μάχης με gargantuan size οχτρούς), απλά κλασικά σηκώνω και την τελευταία πέτρα για κρυμμένα πράγματα. Και, αν κρίνω από αυτά που βρήκα ήδη, όντας στην tutorial area, υπάρχει έντονο σχετικό ζουμί. Νομίζω έρχεται κάτι ΠΟΛΥ δυνατό. Σούπερ σημαντικό, το τσεκούρι είναι απίστευτα κουλ και smooth af.
You are in for a treat. Είναι πολύ όμορφο παιχνίδι σε όλα του με μια υπέροχη και συγκινητική ιστορία.
 
Top Bottom