What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Εντάξει το χοραϊζον κάνει σωστά οτι πρέπει να κάνει ένα σύγχρονο παιχνίδι ανοιχτού κόσμου, το ενδιαφέρον του βρίσκεται σε έναν πρωτότυπο σχετικά νεοσύστατο κόσμο όπως λέει και η Κάρα, αξίζει να ασχοληθεί κάποιος πάντως. Στην αρχή η ιστορία δείχνει χλιαρή αλλά αρχίζει κάποια στιγμή να καίει και τραβάει το ενδιαφέρον.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Γενικώς είναι ένα παιχνίδι που δεν κάνει κάτι λάθος. Ναι, δεν έχει κάποιο ιδιαίτερα πρωτότυπο mechanic, δεν φέρνει την επανάσταση στο είδος του, αλλά είναι αρτιότατο. Μελό και κλισεδιάρικο μεν το story, αλλά με έκανε τελικά να ενδιαφερθώ για αυτό, παρά το γεγονός πως γενικώς όταν βλέπω female character μου χαλάει το immersion (report me for sexism, I couldn't care less :p ).

Το AC Odyssey από την άλλη (μιας και αναφέρθηκε) με εξαίρεση λίγα questlines με άφησε παγερά αδιάφορο για την τύχη της πλειοψηφίας των χαρακτήρων που συνάντησα και πήγα καθαρά λόγω ψυχαναγκασμού για το 100%. Προς το τέλος έλεγα αμάν πότε θα τελειώσει...
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Είχα όρεξη για κλίκι-κλίκι αρ πι τζί αυτόν τον καιρό και τσίμπησα τις γιορτές το Grim Dawn (έχει φάει και 5 τόνους update από όταν βγήκε, ότι πρέπει!) από GoG. Ίσως το αρτιότερο hack n slash που έχω παίξει ως τώρα με πολύ καλή ατμόσφαιρα και αρκετά challenging (στο veteran)! Είμαι στα μέσα του 2ου Act οπότε έχει ψωμί ακόμα, αν και όπως έχω ξαναπεί έχω μια σχέση αγάπης-μίσους με αυτήν την κατηγορία και συχνά τα βαριέμαι προς το τέλος λόγο επαναμβαλόμενου gameplay (ελπίζω το GD εδώ να κάνει την διαφορά). Μοναδικό φάουλ που έχω εντοπίσει είναι πως συχνά τα καλά items σου δίνουν πάρα πολλά Stats με αποτέλεσμα να τρως πολύ χρόνο σε κάθε λουτάρισμα για συγκρίσεις με το equipment σου (χμμμ...χάνω σε 5 στατιστικά τόσο, κερδίζω όμως σε άλλα 6 τόσο, μένουν σταθερά άλλα 2, και αλλάζει και ένα skill μου! Χωρίς πλάκα, τα νούμερα δεν είναι υπερβολή!!!)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ξεκίνησα χαλαρά τη χρονιά, τερματίζοντας το τιμιότατο adventurάκι Unforeseen Incidents. Όμορφα σκιτσαρισμένα γραφικά, πολύ καλό voice acting, ωραίοι γρίφοι, σχετικά προβλέψιμη πλοκή. Το φινάλε δεν μου άρεσε, πολλά κλισέ και μια εντελώς ξεκάρφωτη "αποκάλυψη" για το παρελθόν ενός χαρακτήρα-κλειδί προκειμένου να κλιμακωθεί το δράμα και να βολευτούν κομμάτια του σεναρίου.
7.5/10.

Έπιασα τώρα να αξιοποιήσω το Xbox Game Pass που μου έκανα δώρο πληρώνοντας ένα (1) ολόκληρο ευρώ. Είπα να ξεκινήσω με το Gears 4 μια που είχα όρεξη για cover shooter και μια σχετική περιέργεια για τη σειρά. Είδα ένα εκτενές recap των προηγούμενων τριών στο YT κι όρμησα.
Λοιπόν cover shooter ήθελα, cover shooter πήρα αλλά μετά από 1.5 περίπου ώρα παιχνιδιού δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί. Υψηλά στάνταρ παραγωγής, όπως ήταν αναμενόμενο, macho/military αισθητική ως προς στόρι/χαρακτήρες/χωρατά και... απλώς οκ μηχανισμοί. Βρήκα γενικά τα encounters λίγο στείρα και επαναλαμβανόμενα – τουλάχιστον στο Mass Effect είχες και biotic powers να συνδυάσεις. Εδώ ούτε οδηγίες στους συμμάχους δίνεις (απ' όσο κατάλαβα), ούτε skills ξεκλειδώνεις, απλά κάθεσαι πίσω από ένα τοιχάκι κι αδειάζεις γεμιστήρες σε κύματα αντιπάλων. Το Binary Domain, δηλαδή, τι το λιγότερο είχε (εκτός από budget);
Μπορεί μετά να εμπλουτίζεται ή να με κερδίσει ο κόσμος του (λέμε τώρα) αλλά προς το παρόν αρκετά χλιαρό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το AC Odyssey από την άλλη (μιας και αναφέρθηκε) με εξαίρεση λίγα questlines με άφησε παγερά αδιάφορο για την τύχη της πλειοψηφίας των χαρακτήρων που συνάντησα και πήγα καθαρά λόγω ψυχαναγκασμού για το 100%. Προς το τέλος έλεγα αμάν πότε θα τελειώσει...
δηλώνω ότι δεν το τελείωσα. δεν ξέρω καν αν θα καταφέρω να το τελειώσω xD
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Εντάξει το χοραϊζον κάνει σωστά οτι πρέπει να κάνει ένα σύγχρονο παιχνίδι ανοιχτού κόσμου, το ενδιαφέρον του βρίσκεται σε έναν πρωτότυπο σχετικά νεοσύστατο κόσμο [...]

Είχα και με τον κόσμο θέμα, δεν με έπειθε ως μετα-αποκαλυψιακός (είχα μπει με προσδοκίες), όλους τους δευτερεύοντες χαρακτήρες (πλην ενός), και τους διαλόγους τους, τους βρήκα κακούς, μέχρι και το costume design μου ξίνιζε, αυτό το prehistoric boho-chic όπως είχε γράψει κάποιος μια φορά στα ξένα ίντερνετς. Η
μεγάλη πόλη
ήταν τρομερά άψυχη και άδεια, βάλε έναν npc παραπάνω εκεί, κάτι. Σταματώ το εμπαθές ranting μου, μου έχει μπει στο μάτι από τότε που το είδα σε μια top 100 all-time λίστα (του EDGE; Δε θυμάμαι) πάνω από το Witcher 3. Και γενικά σε ξένες κοινότητες, γιουτιούμπια, πολλά αποθεωτικά σχόλια.

Πάντως :p, η κεντρική χαρακτήρας ήταν συμπαθητική και καλοπαιγμένη, η μηχανική πανίδα πρωτότυπη και η
πρώτη μας εξόρμηση από τον καταυλισμό μας, είχε μια ωραία αίσθηση πορείας προς το άγνωστο,
ήταν μια ωραία στιγμή.
 
Last edited:

steel_havoc

Death Knight
Joined
Dec 3, 2012
Messages
4,161
Καλά είπαμε W3 δεν είναι και έχει λάβει και υπερβολική αποθέωση γενικά αλλά είναι ένας αξιοπρεπής τίτλος, το αξίζει το 9.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Για να δουμε οι φημες λενε οτι θα ανακοινωθει και θα κυκλοφορησει για pc τον φεβρουαριο αλλα και οτι θα ανακοινωσουν το last of us 2 για pc The Last of Us 2 release date, trailers, news and rumors αλλα θα πρεπει να βγει και το 1. Και ενας απο αυτους που εφτιαξαν το god of war ειχε πει οτι θελει να το βγαλει σε pc αν το αποφασισει η sony. Χαμος θα γιενι ετσι και τα ανακοινωσουν ολα για pc ταυτοχρονα!
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ναι το είχε πει ο cory barlog για το god of war (που είναι ο director)
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
As is proven on a daily basis, I am no Kojima.

Και δόξα τον άγιο [sic] γι' αυτό, αν ήσουν θα ουρούσαμε με τον Κράτο στο χιόνι και θα φτιάχναμε yellow snow cones. :troll:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Τέλος και τα expansions του Witcher 3. Καθάρισα το Toussaint εντελώς από τα ερωτηματικά για να δω αν θα με ενδιέφερε να κανω το ίδιο και στους άλλους χάρτες αλλά βαρέθηκα οπότε ρίχνω και επίσημα αυλαία.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Πότε το ξεκινήσατε, και πόσες ώρες έγραψε; Για να βγάλω τον ημερήσιο μ.ό.!
Εγώ είμαι ακόμα στις 30h. Ακόμα στο δεύτερο χάρτη (Velen+Novigrad). Και περισσότερο κάνω υποαποστολές, ελάχιστα κύριες. Εννοείται ότι ακόμα δεν έχω μπει στη Novigrad και στην Oxenfurt μόνο περαστικός! Μιλάμε για καλοκαίρι δηλαδή...
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ένα full playthrough παίρνει τουλάχιστον 150 ώρες.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Πότε το ξεκινήσατε, και πόσες ώρες έγραψε; Για να βγάλω τον ημερήσιο μ.ό.!
Εγώ είμαι ακόμα στις 30h. Ακόμα στο δεύτερο χάρτη (Velen+Novigrad). Και περισσότερο κάνω υποαποστολές, ελάχιστα κύριες. Εννοείται ότι ακόμα δεν έχω μπει στη Novigrad και στην Oxenfurt μόνο περαστικός! Μιλάμε για καλοκαίρι δηλαδή...
Παίζεις σωστά. Οτιδήποτε άλλο, θεωρείται speedrun.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Σε λίγο θα μας πει πως έκανε skip και τα cutscenes και απαντούσε στους διαλόγους τυχαία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Μετά από 2-3 ώρες ενασχόλησης παράτησα το Galaxy Squad. Η ιδέα φαινόταν υπέροχη στη θεωρία (FTL με μάχες σε στυλ XCOM) αλλά το παιχνίδι πάσχει πολύ στον τομέα του διαθέσιμου περιεχομένου και το επίπεδο παραγωγής είναι σχεδόν ερασιτεχνικό. Η επανάληψη σε σενάρια και εχθρούς ήταν τόση που δεν είχε ιδιαίτερο νόημα να συνεχίσω.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Έχω παίξει 8 ώρες μέχρι στιγμής και συμφωνώ κι εγώ με αυτά που λες. Δεν είναι κάτι ρηξικέλευθο από άποψη gameplay. Τείνει πιο πολύ προς το action με λίγη essence από rpg. Οι δευτερεύουσες δραστηριότητες ήδη έχουν γίνει επαναλαμβανόμενες. Ο κόσμος του είναι πρωτότυπος και γενικά η αισθητική του είναι πολύ όμορφη. Κάτι που μου αρέσει πολύ είναι η μουσική, η εναλλαγή κυρίως από τις ήρεμες απαλές μελωδίες όταν εξερευνάς στα πιο γρήγορα τέμπο στη μάχη.

Αν δεν το χα αρχίσει, θα περίμενα άνετα την PC κυκλοφορία.

Τέλος το Horizon Zero Dawn. Μπορώ να πω πως το ευχαριστήθηκα. Αρκετά διασκεδαστικό. Μου άρεσε τόσο το setting, όσο και η εξήγηση γύρω από αυτό (lore). Είδα και το the making of από το Noclip. Δεν ήξερα πως χρησιμοποιούσε την μηχανή του Killzone που μετέπειτα χρησιμοποιήθηκε και για το Death Stranding.

Σε διαφορετικό μήκος κλίματος άρχισα το Half-Life: Source, το οποίο είναι remastered έκδοση του HL 1 στη μηχανή του 2. Σήμερα έκανα για κανα 5λεπτό reload γιατί έπεφτα από τη σκάλα και έχανα ζωή. Ο χειρισμός είναι challenging...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ε εντάξει μόνο δέκα χρόνια στην παραγωγή, έστω και ως προϊόν modding. Το λες ότι αξίζει.
 
Top Bottom