What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ακόμη δεν έχεις πιάσει το Gwent?😮
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Α ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Δεν ασχολήθηκα και ούτε πρόκειται. Δεν είμαι των card games. Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πώς κέρδισα τον εναρκτήριο αγώνα! Μάλλον επειδή ήταν ο εναρκτήριος σε αφήνουν να κερδίσεις! Δεν ξανασχολήθηκα, δεν αγοράζω κάρτες, δεν "βλέπω" την επιλογή αυτή στις συναναστροφές με άλλους. Σαν να μην υπάρχει! Τα ζάρια ήταν πολύ καλύτερα και γρηγορότερα. Επίσης κρίμα που αφαιρέθηκαν τα drinking contests!
 
Last edited:

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Α ναι, ξέχασα να το αναφέρω. Δεν ασχολήθηκα και ούτε πρόκειται. Δεν είμαι των card games. Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πώς κέρδισα τον εναρκτήριο αγώνα! Μάλλον επειδή ήταν ο εναρκτήριος σε αφήνουν να κερδίσεις! Δεν ξανασχολήθηκα, δεν αγοράζω κάρτες, δεν "βλέπω" την επιλογή αυτή στις συναναστροφές με άλλους. Σαν να μην υπάρχει! Τα ζάρια ήταν πολύ καλύτερα και γρηγορότερα. Επίσης κρίμα που αφαιρέθηκαν τα drinking contests!

Για ποιο λόγο αφαιρέθηκαν τα drinking contests?
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Συνεχίζοντας το άρμεγμα του υπερπολύτιμου ευρώ μου στο XBox Game Pass, μετά από Gears 4 και The Garden's Between (συμπαθέστατο αλλά όχι κάτι το συγκλό), έπιασα A Plague Tale: Innocence.
Βρίσκομαι στο 11ο κεφάλαιο κι ως τώρα έχω εντυπωσιαστεί από το πόσο μεθοδικά αλλά αποτελεσματικά σε ρουφάει στον κόσμο του. Ήρεμη δύναμη το παιχνίδι, παίρνει το χρόνο του με το ξετύλιγμα του lore, των character arcs και της κεντρικής ιστορίας χωρίς να κουράζει σε κανένα σημείο.
Πολύ καλή δουλειά και στο τεχνικό κομμάτι ενώ το stealth gameplay, που γενικά το φοβόμουνα, υπάρχει κυρίως για να ενισχύσει την δραματικότητα της ατμόσφαιρας και του storytelling παρά για να ταλαιπωρήσει αναίτια τον παίκτη. Σοφή απόφαση και δείγμα ότι οι δημιουργοί ήξεραν ακριβώς τι ήθελαν να κάνουν και σε ποιό κοινό απευθύνονται. Αν συνεχίσει έτσι, θα είναι από τις πιο ευχάριστες εκπλήξεις της χρονιάς για μένα, κι ας είχα ήδη διαβάσει τα καλύτερα.
 
Last edited:

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τα drinking contests δεν υπήρχαν ούτε στο 2. Φαντάζομαι ότι λόγω της πιο ευθύγραμμης πλοκής του 2 (σε σχέση με το 1 που ήταν πιο open world) και της πιο επείγουσας συμμετοχής σε γεγονότα, δε γινόταν να φαίνεται ένας που συμμετέχει σε επιλογή αποφάσεων τρεκλίζοντας! Ακόμα θυμάμαι τη σπιτονοικοκυρά της Shani απ' το 1 που σε έδιωχνε αν έμπαινες στο σπίτι πιωμένος!
Θα μπορούσαν όμως να το επαναφέρουν στο 3, που είναι πιο ανοιχτό και χαλαρού ρυθμού.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ούτε κι εγώ δεν ξέρω πώς κέρδισα τον εναρκτήριο αγώνα! Μάλλον επειδή ήταν ο εναρκτήριος σε αφήνουν να κερδίσεις!

Δεν ισχύει αυτό. Εγώ έπαθα πανωλεθρία στον πρώτο αγώνα. :confused: Δεν με βλέπω να το ξανα-ακουμπάω.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Εν τω μεταξύ, βάζουμε όλοι "ο Τσουρινάκης θα ήταν αντίθετος σε αυτό" σε όσους δεν παίζουν gwent, ενώ γενικά δεν ασχολούνταν με card games, και ειδικά το Magic The Gathering το είχε περάσει γενεές δεκατέσσερις ως pay-to-win (πόσο μπροστά από την εποχή του αυτός ο άνθρωπος...)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Αναφορά Τσουρινάκη σε MtG δεν θυμάμαι γενικά (ok μπορεί να ήταν σε τεύχη που δεν είχα), από την άλλη τον Κράτσα θυμάμαι που έπαιζε φανατικά -έγραφε τη στήλη για τα tabletop rpg, duh- και τον είχα πετύχει και σε ένα τουρνουά Κάισσα 😁
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Σε δύο μόνο τεύχη είχε αναφερθεί, σε ένα έμαθε από Κράτσα και Πατρίκο πόσα λεφτά κοστίζουν ορισμένες κάρτες και έφριξε και έκραξε ανελέητα στη μόνιμη "στήλη άποψης" που είχε, και μετά από το ατελείωτο hate mail που του στείλανε, ήταν από τις λίγες φορές που έκανε πίσω, έγραψε κάτι του στυλ "εντάξει παιδιά, έγραψα κάτι για να τρολάρω λίγο τον Κράτσα και τον Πατρίκο που είναι fanboys, όλα καλά, μην πέσετε να με φάτε".
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μήπως ήταν σε κάνα pc master gold? Το συγκεκριμένο το έπαιρνα ξεκάθαρα για τα παιχνίδια που έδινε και θυμάμαι ότι εκτός από την εισαγωγή του αρχισυντάκτη και μερικές κόπιες από το μηνιαίο PCM τα υπόλοιπα κείμενα πρέπει να ήταν κατά 90% του ΑΠαΤσου όπου έγραφε γενικά ότι του κατέβαινε
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν νομίζω. Μιλάμε για εποχές επί δραχμής, τα pc master gold αν θυμάμαι καλά ήταν μετά τη μετάβαση στο ευρώ...
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Τέλος το Plague Tale: Innocence, τέλος και το δικό μου innocence.
Κοινώς, βιάστηκα λίγο να μιλήσω. Ενώ τα 3/4 του παιχνιδιού με καθήλωσαν χάρη στην αριστουργηματική αφήγηση και οπτικοακουστική πανδαισία, προς το τέλος η ιστορία φλερτάρει επικίνδυνα με το καρχαριοπήδημα, αφού η ημι-ρεαλιστική απόδοση του σκοτεινού μεσαίωνα παραδίδεται στις b-movie ορέξεις των σεναριογράφων. Αν ήταν ταινία θα το χαρακτήριζα κατά 80% Black Death (αυτό με τον Sean Bean που κατά διαβολική σύμπτωση συμμετέχει και σ'ένα ατμοσφαιρικό promo του παιχνιδιού) και 20% Solomon Kane.
Ωστόσο, οφείλω να παραδεχτώ ότι τουλάχιστον τα συναισθηματικά φορτισμένα sequences στα τελευταία κεφάλαια λειτουργούν πολύ καλά, παρά τις σεναριακές αντιξοότητες.
Κόβω βαθμούς και για το αταίριαστο, εκτός κλίματος τελικό boss fight.

8/10
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ένα reset, έπειτα από αξιοσέβαστο ποσό ωρών.

Ψάξιμο παντού και τα πάντα. Όλα τα bosses χωρίς potion, ορισμένα μέχρι και hitless. Προτελευταίο boss.
20200226220542_1.jpg
GG bug. Ragequit, Τo αφήνω μέχρι να το διορθώσουν. Ήδη υπάρχει post στο Steam από τις 16 Γενάρη. Tόσο κοντά. OCD rages.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Ναι αυτή την κυρία σου έλεγα στο Discord, για μένα μακράν το πιο εκνευριστικό boss, πολλά owned μέχρι να μάθω τις κινήσεις της.
Όταν λες reset, πάει το save;! Το θυμάμαι που το ανέφεραν μερικοί, αλλά απ' όσο θυμάμαι είχε συμβεί μία φορά μετά από ένα μεγάλο update πριν μερικούς μήνες...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έκανα reset αμέσως μετά το 4ο boss, καθώς είχα χάσει ένα quest από βλακεία. Ήταν μικρό το κακό, τελικά το δεύτερο save το χρειαζόμουν εκεί για να κάνω ένα achievement που είναι απαραίτητο (έχεις δύο achievement αλληλοαποκλειόμενα).

Το moveset το έχω ήδη μάθει, το ζήτημα είναι το timing. Εκεί ακριβώς ίσως είναι η μόνη μου ένσταση με το παιχνίδι. Αφήνει την αίσθηση ότι είναι λίγο αργό το responsiveness, λογικά μάλλον λόγω frames per movement. Είμαι περίεργος να δω το Celeste μόνο και μόνο για αυτόν τον παράγοντα, μιας και το εξυμνούν.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Οκ τότε, άλλο bug λες που προσπαθώ να καταλάβω από την εικόνα. Το Guilt που έχει μείνει στον αέρα; Ή το boss;
Αν είναι το πρώτο, μπορείς να το πάρεις αν
προσευχηθείς σε εκείνα τα γιγάντια αγάλματα
που είναι σκόρπια στο χάρτη.
Όσον αφορά την απόκριση του χαρακτήρα, ναι υπάρχει ένα input lag το οποίο υποθέτω έβαλαν για να αισθάνεσαι βαρύ τον χαρακτήρα. To parry πάντως που είναι απαραίτητο για αυτή τη μάχη έχει καλό timing δε θυμάμαι αργοπορία.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Είναι όντως το πρώτο, το Guilt είναι μονίμως στον αέρα αλλά δεν μπορώ να το πάρω διότι
Έχω καταστρέψει όλα τα αγάλματα, έχω κάνει το arena event για έκαστο και ήμουν καθοδόν για το True Ending A όπως φαινόταν. Άρα είτε περιμένω να το φτιάξουν, είτε θα παίξω χωρίς Fervour για τα δύο επόμενα boss fights. Ζόρικο, αλλά όχι ακατόρθωτο.

Το parry είναι αξιόλογο, για αυτό και λέω ότι πρέπει να βελτιώσω τα timings. Πρακτικά χρειάζεται και dodge για ένα συγκεκριμένο moveset στη συγκεκριμένη μάχη.

Η όλη συζήτηση για το επιτηδευμένο input lag είναι περισσότερο ακαδημαϊκή.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Φρέσκο σύστημα. Ελεύθερος χρόνος σχεδόν μηδενικός. Περνάω utilities και λοιπές αρλούμπες στο νέο σύστημα όποτε προλαβαίνω. Περνάω τον Ατμό και καταλάθος διπλοκλικάρω στο πρώτο παιχνίδι της λίστα. Είναι το Amnesia...!
Αυτή την φορά Ντάνιελ πρέπει να υπερνικήσουμε τους φόβους μας. Πρέπει να δούμε το φινάλε. Έτσι κι αλλιώς κοιμόμαστε ελάχιστα.
 

Pain

Death Knight
Joined
Nov 3, 2014
Messages
3,326
Break από το Tarkov κυρίως λόγω των συχνών server issues που δεν με αφήνουν να το ευχαριστηθώ. Είπα να ασχοληθώ με το New Year's Resolution μου και έκανα το 100% στο MK11 ενώ παράλληλα συνεχίζω και το Days Gone (τα challenges θα μου βγάλουν την παναγία, τη βλέπω τη δουλειά).


Λόγω ενός φίλου έπιασα ξανά και το Warthunder, έτσι, για τη χαλάρωση το απογευματόβραδο.
 
Top Bottom