What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,629
Είχα επιχειρήσει να μπω πριν λίγους μήνες αλλά το launcher μου έβγαλε τεράστιο update και βαριόμουν να περιμένω οπότε το έκλεισα :p
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,932
ο αγώνας στην auroa συνεχίζετε. κάναμε και long range kill με dmr (τα κλασσικά bolt action sniper έχουν μεγαλύτερο range). όπως και στο wildlands ετσι και εδώ περίπου σε αυτά τα μετρά σταματάει να κάνει render εχθρούς αλλά τι να κάνεις.


εντωμεταξυ ετσι όπως έχω κάνει τον χαρακτήρα μου είναι λες και πάω για airsoft.
Tom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint2020-3-28-21-42-2.jpgTom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint2020-3-29-20-6-8.jpgTom Clancy's Ghost Recon® Breakpoint2020-3-29-20-21-51.jpg
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τέλος και η πρώτη σεζόν του The Walkind Dead. Νομίζω ότι ήταν από τις πιο δυνατές "gaming" εμπειρίες που έχω ζήσει. Το gaming σε εισαγωγικά, αφού στην ουσία το gameplay είναι ανύπαρκτο.
Παρόλα αυτά το παιχνίδι έχει αρκετά άλλα πράγματα να προσφέρει. Δύσκολες καταστάσεις, σκληρές εικόνες και πάνω από όλα πολύ δύσκολες αποφάσεις. Από τη στιγμή που ένα παιχνίδι σε κάνει να δυσκολεύεσε πραγματικά να πατήσεις το κουμπί του ποντικιού, κάτι κάνει καλά. Δεν θα το κρύψω κάπου εκεί στο τέλος
με την Clementine και τον Lee
ένιωσα παρά πολύ άβολα και περίεργα.
Τέλος η Clementine, κατά τη γνώμη μου είναι ένας από τους ενδιαφέροντες και αξιομνημόνευτους χαρακτήρες που έχω πετύχει σε game.
Θα κάνω ένα διάλειμμα σίγουρα πριν δοκιμάσω να παίξω την επόμενη.

Από ότι διάβασα το Internet η σειρά δεν έχει κάποια σχέση με τα γεγονότα του παιχνιδιού; Αξίζει να τη δω;
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Οι 2 πρώτες σεζον του game για μένα προσωπικά πολύ ανώτερες της σειράς (δεν έχω παίξει τις επόμενες). Στα της σειράς το θέμα είναι ότι ψιλοκουράζει μετά από λίγο αλλά έχει τις στιγμές της. O Daryl και ο Rick τα σπάνε ο καθένας στον ρόλο του
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Στις 115h στο Witcher 3. Είμαι lvl 25 και μόλις 1-2 h πριν πήγα στο Kaer Morhen. Απ' τους προηγούμενους δυο χάρτες (Velen και Skellige) μου έμειναν μόνο όσες υποαποστολές ή ερωτηματικά είναι από 29 lvl και πάνω.
Απ' την αρχή είχα ήδη αποφασίσει ότι "δεν υπάρχει άλλη Triss". Σοκαρίστικα λοιπόν, παιδιά, στην τελευταία κύρια αποστολή πριν το Kaeh Morhen, όταν και είπα στην Yennefer ότι "χάθηκε για εμένα η μαγεία!". Με σόκαρε η έκφραση του προσώπου του Geralt και το πώς κούνησε το κεφάλι του, επειδή δεν κατάλαβα αν αυτή του η κίνηση απευθυνόταν στη Yennefer, ή σε εμένα (!) διαφωνώντας με την επιλογή μου! Βέβαια, το επόμενο διάστημα κατάλαβα ότι καλά έκανα: αυτή η γκρίνια δεν αντέχεται...

Εννοείται πως έκανες καλά, Triss για πάντα!

Εγώ ξεκίνησα το Singularity το οποίο είναι μέχρι τώρα αρκετά καλό και με καλύτερο gunplay από το Bioshock, αν και η ατμόσφαιρα δεν είναι το ίδιο δυνατή.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
STAR WARS Jedi: Fallen Order

Ωραίο ήταν, το απόλαυσα συνολικά. Συμπαθητική πλοκή (ανώτερη από τη Sequel τριλογία), με αναμενόμενη εξέλιξη. Κάποιες πολύ ωραίες κινηματογραφικές σκηνές. Δυνατή lightsaber μάχη και καλή ενσωμάτωση της Force. Χωρίς να φαρμάρω σκόπιμα ξεκλείδωσα σχεδόν όλα τα skills.

Θα ήταν στα αγαπημένα μου παιχνίδια αν δεν μου έσπαγε τα νεύρα το progression στο exploration τμήμα. Ξέχωρα από τις μπλοκαρισμένες κόκκινες πόρτες, έχασα αρκετό χρόνο προσπαθώντας να φτάσω κάποιο collectible που είδα, για να δω μετά στο youtube πως εκεί πας με double jump που δεν είχα ξεκλειδώσει ακόμα. Στο Dark Souls 1 το level design επιτρέπει απρόσκοπτη μετακίνηση στις περιοχές, εδώ έχει υπερβολικά πολλές τσουλίθρες, που εμποδίζουν να πας προς τα πίσω εκτός αν πας πάλι από την αρχή.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,651
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η γνώμη σου για το τελευταίο επίπεδο!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Μετά το Iron Danger έπαιξα (και τελείωσα) το Singularity και τώρα θα περάσω στο Pillars of Eternity. Έχει κανείς συμβουλές για αρχάριους;
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,618
Μετά το Iron Danger έπαιξα (και τελείωσα) το Singularity και τώρα θα περάσω στο Pillars of Eternity. Έχει κανείς συμβουλές για αρχάριους;
Το τερμάτισα μια φορά, αλλά δε θα έλεγα ότι είμαι ειδικός, Aν κάνεις ranger δώσε βάση στα "feats/talents" (δε θυμάμαι πώς τα λεν') του ζώου και να ψάχνεις συχνά -σχεδόν συνέχεια- για παγίδες και μυστικά. Και να έχεις πάντα μαζί σου εργαλεία τύπου grappling hooks.

Εγώ χτες τερμάτισα το Icewind Dale EE με single sorcerer, πολύ easy run γενικά. Mε ζόρισε λίγο η Yxonemeiπωστηλέν αλλά την έβγαλα exploitάροντας το Skull Trap, και με ζόρισε αρκετά ο Behlefitπωστονλέν, μιας και ο μόνος τρόπος που βρήκα για να του σκάω damage είναι το Melf's Minute Meteors, και πρέπει να μένεις στην άκρη της πίστας γιατί στη μέση υπάρχουν traps που σου σπάνε dispell όλα τα buffs.
Αυτό το guide ακολούθησα για το build: Sorcerer Guide/Solo Walkthrough and the RIGHT Spell Choices

Τώρα θα δοκιμάσω Baldur's Gate 2 EE solo με Undead Hunter και παράλληλα παίζω το Knights of the Temple 2 και Phantom Menace για PS1.
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,888
@Miden Agan Σου προτείνω ανεπιφύλακτα τότε το ανανεωμένο Bard's Tale. Άκρως διασκεδαστικό, πιστεύω ότι η InXile κατάφερε και έχωσε λίγη από τη μαγεία του να βλέπεις κόσμους μέσα από τα μάτια ενός παιδιού.

Βγάζει μία ζεστασιά και ανεπιδευμένη ανεμελειά.

@Miden Agan
Συμφωνώ με τον Βόρειο. ΑΛΛΑ αν το πιάσεις και φτάσεις στη δεύτερη μάχη με τον Mangar MH σώσεις στο τελευταίο savepoint αμέσως πριν τη μάχη γιατί ενδέχεται να ενεργοποιήσεις game breaking glitch . Σώσε κάπου πιο μακριά και μετά μπες στη μάχη. Θα καταλάβεις τι λέω αν αρχίσεις το παιχνίδι
 

Attachments

  • mang1.png
    mang1.png
    862.7 KB · Views: 10

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η γνώμη σου για το τελευταίο επίπεδο!

Μου άρεσε πάρα πολύ
Είχαμε ξεπεράσει τις φοβίες μας, είχαμε συνδεθεί με τη Force στο έπακρο οπότε όλους τους τύπους των εχθρών που μας έριξε το παιχνίδι τους είχαμε για πλάκα. Ωραίο fan service και το cameo ενός πολύ κακού χαρακτήρα. Μου άρεσε που επικεντρώθηκε στις μάχες και άφησε το platforming στην άκρη. Για τέλος ήταν καλό, όχι όμως φυσικά για το υπόλοιπο παιχνίδι, θα ήταν πολύ βαρετό.

Γενικά ακολούθησα το story και εξερεύνησα τον κάθε πλανήτη περίπου στο 90%. Δεν είχα θέμα που πήγαμε από 2 φορές, απλώς θα ήθελα η κατανομή στα collectibles να είναι πιο συνδεδεμένη με τις δυνάμεις. Πχ, Bogano στο πρώτο κομμάτι να έχει γρίφους με Slow, τη 2η φορά να έχει με Pull -based γρίφους. Αφού είναι καθορισμένες οι στιγμές και η σειρά που αποκτούμε δυνάμεις βάσει της ιστορίας, θα ήταν λογικό και εύκολο και το level design να ακολουθεί. Γιατί αυτό που συνέβαινε ήταν 7 κόκκινες πόρτες, μαθαίναμε δύναμη και μετά είχαμε 3 κόκκινες πόρτες. Μετά πηγαίναμε σε άλλος πλανήτη και ξέχναγα τι εκκρεμότητες είχα και σε πιο σημείο τις είχα αφήσει στον προηγούμενο.

Πάντως για studio που μέχρι τώρα διαπρέπει σε Multiplayer παιχνίδια, ήταν πάρα πολύ καλό το αποτέλεσμα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Όπως είχα γράψει σε άλλο topic αποφάσισα να ξεκινήσω τη σειρά Final Fantasy από την αρχή (έχω παίξει μόνο τα VII, VIII. IX και X).
Οπότε σήμερα ξεκίνησα το πρώτο. Πόσο μου είχε λείψει αυτή η μουσική :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
Η πορεία μου στο Pillars of Eternity ξεκίνησε καλά. Ο χαρακτήρας μου είναι human fighter, ομολογουμένως πολύ βαρετή επιλογή αλλά ούτως ή άλλως δεν με ενδιαφέρει καθόλου να εξερευνήσω το combat system. Το επίπεδο δυσκολίας το έβαλα στο Easy που πρότεινε το παιχνίδι. Το καλό είναι ότι υπάρχει επιλογή για μεγενθυση των fonts και zoom στα γραφικά οπότε το παιχνίδι παίζεται πολύ άνετα με τον Steam Controller. Το σενάριο φαίνεται ενδιαφέρον και οι ομοιότητες με το Baldur's Gate στο στυλ είναι εμφανέστατες.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,534
λιγη επιεικεια παιδια.
ηρθε επισκεπτης στα rtwp, πρωτη φορα ειναι, που να ξερει ο αθρωπος???
εκει στην χωρα του tb, μαλλον το default ειναι ο κοντρολερ.

:trollface:
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
Γιατι ρε σεις; το easy σε παιχνιδια που δεν ειναι το φορτε σου ξερω γω δεν ειναι κακο, μπορεις να τσεκαρεις το στορυ, να δεις τα ιντερακτιονς, κλπ κλπ...αμαρτια να αφησεις στην απεξω ενα ωραιο παιχνιδακι επειδη δε σου βγαινει να παιξεις τη μαχη λογω συστηματος
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,354
source.gif
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Γιατι ρε σεις; το easy σε παιχνιδια που δεν ειναι το φορτε σου ξερω γω δεν ειναι κακο, μπορεις να τσεκαρεις το στορυ, να δεις τα ιντερακτιονς, κλπ κλπ...αμαρτια να αφησεις στην απεξω ενα ωραιο παιχνιδακι επειδη δε σου βγαινει να παιξεις τη μαχη λογω συστηματος

Πολύ καλή αιτιολογία, δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Λόγω του κακού ελέγχου των μαχών δεν μπόρεσα στο normal να συνεχίσω το Dragon Age: Origins. Μήπως να του δώσω άλλη μια ευκαιρία στο easy;!
Αυτόν τον καιρό, όμως, μόνο Witcher 3, στο οποίο είμαι κοντά στο τέλος του vanilla (αποστολή Final preparations).
 
Top Bottom