What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,530
Σε μία από τις κρίσεις καταναλωτισμού που παθαίνω, αγόρασα σε προσφορά το Sekiro και την deluxe edition του Dark Souls 3 (τα 10 ευρώ παρά ήταν καλή προσφορά για να την αφήσω - thanks gg.deals). Δεν είμαι σίγουρος γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου, αλλά μάλλον φταίει ο υπερβολικά πολύς χρόνος που περνάω στο σπίτι, δουλεύοντας πλέον από εκεί.

Ξεκίνησα πρώτα το Sekiro, θεωρώντας ότι αφού έχω τερματίσει Darksiders 3 και Jedi Fallen Order (που είναι περίπου ίδιου στυλ, αλλά φυσικά στο ΠΟΛΥ πιο light), θα μπορέσω να ανταπεξέλθω καλύτερα. Έχω παίξει ελάχιστα για να κρίνω, αλλά οι μηχανισμοί του μου αρέσουν πολύ - κλάσεις ανώτεροι από τα προαναφερθέντα παιχνίδια - και δείχνει δυνατό και πολύ ζόρικο. Νίκησα και το πρώτο ημί-ημί-boss (αυτός που δίνει prayer bead) με την πρώτη προσπάθεια και αναθάρρησα. Θα επανέλθω όταν θα έχω προχωρήσει αρκετά, καθώς απ' αυτά που βλέπω και διαβάζω, είτε θα το πάρω πεισματικά και θα το τελειώσω είτε θα μείνω με ένα χειριστήριο μείον και θα ησυχάσω.

Το Dark Souls 3 είναι εγκατεστημένο και περιμένει τη σειρά του, αν και εφόσον...
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Σε μία από τις κρίσεις καταναλωτισμού που παθαίνω, αγόρασα σε προσφορά το Sekiro και την deluxe edition του Dark Souls 3 (τα 10 ευρώ παρά ήταν καλή προσφορά για να την αφήσω - thanks gg.deals). Δεν είμαι σίγουρος γιατί το έκανα αυτό στον εαυτό μου, αλλά μάλλον φταίει ο υπερβολικά πολύς χρόνος που περνάω στο σπίτι, δουλεύοντας πλέον από εκεί.

Ξεκίνησα πρώτα το Sekiro, θεωρώντας ότι αφού έχω τερματίσει Darksiders 3 και Jedi Fallen Order (που είναι περίπου ίδιου στυλ, αλλά φυσικά στο ΠΟΛΥ πιο light), θα μπορέσω να ανταπεξέλθω καλύτερα. Έχω παίξει ελάχιστα για να κρίνω, αλλά οι μηχανισμοί του μου αρέσουν πολύ - κλάσεις ανώτεροι από τα προαναφερθέντα παιχνίδια - και δείχνει δυνατό και πολύ ζόρικο. Νίκησα και το πρώτο ημί-ημί-boss (αυτός που δίνει prayer bead) με την πρώτη προσπάθεια και αναθάρρησα. Θα επανέλθω όταν θα έχω προχωρήσει αρκετά, καθώς απ' αυτά που βλέπω και διαβάζω, είτε θα το πάρω πεισματικά και θα το τελειώσω είτε θα μείνω με ένα χειριστήριο μείον και θα ησυχάσω.

Το Dark Souls 3 είναι εγκατεστημένο και περιμένει τη σειρά του, αν και εφόσον...

Εγώ για να πω την αλήθεια είχα το Sekiro στη wishlist μου αλλά μόλις είδα βίντεο από το gameplay και έμαθα ότι δεν έχει levelling και summons, το έβγαλα. Βλέπω ότι η From σπρώχνει τα παιχνίδια της ολοένα και περισσότερο προς την κατεύθυνση των αντανακλαστικών και του git gud και αν συνεχίσει έτσι θα πατήσω το κουμπί της στάσης για να κατέβω. Ήδη κάποια bosses στο Dark Souls 3 το παράκαναν με τα ατελείωτα combos και το μικροσκοπικό παράθυρο για να κάνεις ζημιά.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,530
Λογικά το Elder Ring θα δείξει αν θα κατέβεις από το λεωφορείο ή θα συνεχίσεις μέχρι την επόμενη στάση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Λογικά το Elder Ring θα δείξει αν θα κατέβεις από το λεωφορείο ή θα συνεχίσεις μέχρι την επόμενη στάση.

Αυτό περιμένω και εγώ.
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Καπάκια μέσα στο ΣΚ έπιασα το Titanfall 2 (εννοείται μόνο campaign, δεν δοκίμασα καν multiplayer), το οποίο τερμάτισα σε δύο απογεύματα κι έπαθα πλάκα! Κινηματογραφικά production values, απίθανα stunts, απολαυστικά χαώδεις μάχες, ενδιαφέρουσα υπόθεση, και φυσικά η σχέση μας με τον titan ΒΤ 7274 (θυμίζει λίγο Iron Giant η φάση). Άνετα στις πιο διασκεδαστικές κι εντυπωσιακές FPS campaigns που έχω δοκιμάσει τα τελευταία χρόνια κι ας είναι σύντομη και γραμμική του κερατά. Αν το βρείτε στις κλασικές τιμές ξεφτίλας που το δίνει το Origin store στις εκπτώσεις (4 ευρώ το πήρα εγώ νομίζω), χτυπήστε το χωρίς ενδοιασμούς.
9/10.

Ναι, ναι, ναι! Μετά και από το Fallen Order, δηλώνω Respawn fan και περιμένω ενθέρμως το επόμενο single-player πόνημα (ελπίζω να υπάρξει, ξέρω γω;;!).

Το Dark Souls 3 είναι εγκατεστημένο και περιμένει τη σειρά του, αν και εφόσον...

Το DS III θα το χαρακτήριζα εως και βατό (ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ δε συμπεριλαμβάνω στο χαρακτηρισμό αυτό τα DLC με τα bosses 25 (οκ, 3) φάσεων, δεν τα έχω πιάσει, ίιιισως κάποια στιγμή).
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,339
Άρχισα για λίγο το Nioh, (σε PS4 επείδή κάποια στιγμή το είχαν δώσει τζάμπα). Την πρώτη φορά έγινε απεγκατάσταση μετά από πέντε λεπτά!! Την δεύτερη φορά, κόντεψε να φάει η τηλεόραση κατακούτελα το gamepad (και είναι και 48άρα και άντε να την αλλάζεις τώρα). Μάλλον δεν μου ταιριάζουν τα τύπου dark soul παιχνίδια!!!!!!!
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
εχει παιξει κανεις το secret of mana?
εσπερνε ηταν κλασσικο...
μετα απο αυτο ειχαν βγαλει sequel που λεγοταν trials of mana που ηταν εξισου καλο αλλα κυκλοφορησε αποκλειστικα στην ιαπωνια χωρις μεταγγλωτιση αγγλικη
ειχα βρει παλια μια ρομ με μια ερασιτεχνικη μεταγλωττιση αλλα ηταν ψιλομουφα και το παρατησα
και χτες μου ηρθε ειδοποιηση οτι βγηκε σαν remake στα αγγλικα στο στιμ! μπορειτε να φανταστειτε την χαρα μου ε...

λοιπον επαιξα το ντεμο και το προτεινω ανεπιφυλακτα...φοβερο remake αποσο θυμαμαι το παλιο οσο το ειχα παιξει, πολυ καλο optimization και φαινεται απο μακρυα οτι εχει πεσει καλη δουλεια!
 

mouthbreather

Commoner
Joined
Jun 27, 2017
Messages
38
Άρχισα για λίγο το Nioh, (σε PS4 επείδή κάποια στιγμή το είχαν δώσει τζάμπα). Την πρώτη φορά έγινε απεγκατάσταση μετά από πέντε λεπτά!! Την δεύτερη φορά, κόντεψε να φάει η τηλεόραση κατακούτελα το gamepad (και είναι και 48άρα και άντε να την αλλάζεις τώρα). Μάλλον δεν μου ταιριάζουν τα τύπου dark soul παιχνίδια!!!!!!!

Αν το έχεις στο library (κάποτε νομίζω το είχαν δώσει κι αυτό) και σε θέλγει το setting, δώσε μια ευκαιρία στο Bloodborne πριν ρίξεις μαύρη πέτρα! :p Πιο απλό moveset, lock και ένα dodge τη σωστή στιγμή είναι βασικά όλη η ιστορία. Η ταπεινότητά μου το θεωρεί συνολικά αριστούργημα.

Το Nioh το βαρέθηκα κι εγώ γρήγορα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τέλος το Deus Ex 2: Invisible War. Ενώ το πιο λογικό θα ήταν βεβαίως να συμπαραταχθώ
με τον JC, λόγω της νοσταλγίας απ' τα χρόνια που πέρασαν απ' το πρώτο παιχνίδι
(το οποίο είχα αποκτήσει απ' το PCM), δεν μου έκατσε καλά αυτή η υποχρεωτική
biomodificoποίηση στους ανθρώπους
, με αποτέλεσμα να πάω με
τους illuminati που υπόσχονταν συνέχιση της ζωής με μια subtle κυριαρχία τους.
Επίσης, απ' τους πιο εύκολους τελικούς bosses που έχω αντιμετωπίσει, μόνο μία σφαίρα πίσω απ' το κεφάλι,
τίποτα δεν κατάλαβε ο JC
. Πολύ κρίμα, κατά τα άλλα.
Άδοξος τρόπος να πεθάνει, αλλά μάλλον τα 20 χρόνια μέσα στον Helios τον έκαναν να σκέφτεται περισσότερο σαν ρομπότ και λιγότερο σαν άνθρωπος.
 
Last edited by a moderator:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Την έφαγε πισώπλατα ο
μεγάλος JC.
What a shame. Και είχα επιλέξει το
Helios ending
στο πρώτο Deus Ex, νιώθω λες και
πιστόλιασες τον δικό μου χαρακτήρα
:giankos:
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ομολογώ ότι ένας ακόμα λόγος (πέρα απ’ τον ανωτέρω) που δεν επέλεξα
τον JC
είναι επειδή μου κακοφάνηκε η, για άλλη μια φορά σε videogame, επιμονή των κατασκευαστών να θεωρείται «καλός» ή «έτσι πρέπει να γίνει» τερματισμός αυτός που
σκοτώνεται (ή έστω αφομοιώνεται) ο χαρακτήρας του παίχτη.
Είχε ξανασυμβεί στο 1 και είδαμε τα αποτελέσματα
στον JC
, καθώς και στο Mass Effect 3 που διάλεξα να
αφομοιωθεί η Shepard μου «για το καλό της ανθρωπότητας». Ο θάνατός μου ως ανθρώπινου όντος είναι η «σωτηρία της ανθρωπότητας»;!
Υποτίθεται ότι τόσα καλά έκανα στο εκάστοτε παιχνίδι πιο πριν για να διορθώσω την κατάσταση,
γιατί πρέπει να πεθάνω κιόλας;
Δεν την ξαναπατάω σε παιχνίδι…!

ΥΓ: Φαντάζεστε Witcher 3 με τερματισμό να πρέπει να
θυσιαστεί ο Geralt για το καλό του κόσμου;!!!
Τί λές τώρα! Θα ήταν λόγος ώστε όλα τα review των 95+% να γίνουν 40%!
 
Last edited by a moderator:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Ομολογώ ότι ένας ακόμα λόγος (πέρα απ’ τον ανωτέρω) που δεν επέλεξα
τον JC
είναι επειδή μου κακοφάνηκε η, για άλλη μια φορά σε videogame, επιμονή των κατασκευαστών να θεωρείται «καλός» ή «έτσι πρέπει να γίνει» τερματισμός αυτός που
σκοτώνεται (ή έστω αφομοιώνεται) ο χαρακτήρας του παίχτη.
Είχε ξανασυμβεί στο 1 και είδαμε τα αποτελέσματα
στον JC
, καθώς και στο Mass Effect 3 που διάλεξα να
αφομοιωθεί η Shepard μου «για το καλό της ανθρωπότητας». Ο θάνατός μου ως ανθρώπινου όντος είναι η «σωτηρία της ανθρωπότητας»;!
Υποτίθεται ότι τόσα καλά έκανα στο εκάστοτε παιχνίδι πιο πριν για να διορθώσω την κατάσταση,
γιατί πρέπει να πεθάνω κιόλας;
Δεν την ξαναπατάω σε παιχνίδι…!

ΥΓ: Φαντάζεστε Witcher 3 με τερματισμό να πρέπει να
θυσιαστεί ο Geralt για το καλό του κόσμου;!!!
Τί λές τώρα! Θα ήταν λόγος ώστε όλα τα review των 95+% να γίνουν 40%!

Θυμάμαι ότι είχα προβληματιστεί αρκετά με την επιλογή γιατί καμία δεν μου άρεσε 100%.
Τον τεχνολογικό μεσαίωνα
δεν τον εξέτασα καν διότι μου φαινόταν παράλογο να ακυρώσω
χρόνια τεχνολογικής προόδου
, ενώ με τους
illuminati είχα δυσπιστία και την αίσθηση ότι ο JC θα γινόταν πιόνι τους.
Με τον
Helios
ο προβληματισμός ήταν κατά πόσο
ο JC θα έμενε ο εαυτός του,
συν όλα τα υπόλοιπα που συνοδεύουν το θέμα ΑΙ (Skynet κλπ).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,809
Εγώ δεν εξέτασα καν την οπτική
των Illuminati. Ο απολυταρχισμός τους
με έκανε trigger σε κάθε Deus Ex και δεν είμαι καν ο Σκελε... εε ο @Артём. Δε θυμάμαι τι είχα επιλέξει στο συγκεκριμένο
(νομίζω Helios)
αλλά οτιδήποτε άλλο από
sanctioned ολιγαρχία
μου φαινόταν viable.

Στα δικά μου, τελείωσα το Wonder Boy: The Dragon's Trap. Πέρα από κάνα δυο ώρες που είχα παίξει σε σπίτι φίλου το πρωτότυπο, δεν είχα κάνα συναισθηματικό δεσμό με το παιχνίδι. οπότε ήταν σχεδόν φρέσκια εμπειρία για μένα. Μου άρεσαν ο σχεδιασμός των περιοχών και ότι δεν υπήρχε κάποιος να σε κατευθύνει, σαν proto-metroidvania ένα πράγμα. Μου άρεσε πολύ επίσης η δουλειά που έχει γίνει στα animations (τα γραφικά δεν μου φαίνονταν και τίποτα σπουδαίο σε εικόνες αλλά αναθεώρησα μόλις τα είδα σε κίνηση) και τη μουσική, πολλά αξιομνημόνευτα κομμάτια.
Τα contols θα μπορούσαν να ήταν καλύτερα, ήταν κάπως slippery αλλά μετά από λίγη ώρα συνηθίζονται. Αυτό που δε μου άρεσε και τόσο είναι τα υπερβολικά απλοϊκά bosses και το εκνευριστικό stabby-stabby attack animation που καταλήγει να αστοχεί σε ευκίνητους εχθρούς (thank god for lion man). Γενικά δε θέλω να αδικήσω το παιχνίδι μιας και για μεταφορά ενός παιχνιδιού 30+ χρόνων είναι ωραίο αν και του έλειπαν αυτές οι έξτρα πινελιές όπως στα remake των Ducktales και Castle of Illusion. Αυτό που με έκανε να καταλάβω για άλλη μια φορά πάντως είναι πολλά retro-like indie του σήμερα. καθιστούν τέτοια παιχνίδια ξεπερασμένα. Μια βόλτα στο παρελθόν είναι το μόνο που χρειάζεται κάποιες φορές για να καταλάβεις πόσο δρόμο έχουν διανύσει τα βιντεοπαιχνίδια.

Remakes συνέχεια, με το Crash Bandicoot 3 (Warped). Είχα παίξει τα 2 προηγούμενα πριν λίγους μήνες και είχα κάνει μια παύση. Εύκολα το καλύτερο της τριλογίας. Μεγάλη ποικιλία σε set pieces, προσθήκη racing πιστών στις κλασσικές με το platforming, περισσότερες κινήσεις από πριν κλπ. Η κάμερα σε στιγμές ψιλοενοχλεί κρύβοντας απειλές (κυρίως σε επίπεδα που οι χαρακτήρες κινούνται προς τον παίκτη) αλλά δεν είναι ευτυχώς στην κατάσταση του πρώτου παιχνιδιού όπου ακόμα κι ο προσδιορισμός του βάθους στο background ήταν περισσότερο ενστικτώδης. Μιας και είμαι σε Resident Evil διάθεση, λέω παράλληλα με το Resistance να πιάσω και το 6. Θα μπω με χαμηλές προσδοκίες κι ελπίζω να μην το μετανιώσω... 😓

Edit- θα διαφωνήσω με αυτό που λες περί
θυσίας κεντρικών χαρακτήρων κλπ.
@maximum armor. Αν γίνεται με σωστό τρόπο και παρουσιάζεται καλά, δεν έχω θέμα.
Το Mass Effect 3 που δίνεις ως παράδειγμα το έκανε άκομψα. Δεν υπήρχε κλιμάκωση, όλα τα φινάλε γενικά ήταν απότομα, γράψιμο της τελευταίας στιγμής και προσπαθούσαν να εκμαιεύσουν συναίσθημα. Νομίζω η πλειοψηφία των παικτών θεωρεί πως έπρεπε να κλείνει εκεί που Shepard και Anderson ατένιζαν το διάστημα.
 
Last edited:

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,809
Τόσο χάλια; Στον @Admiral άρεσε θυμάμαι κι ας μην είχε
TB μάχη :trollface:
. Το 5 πάντως παρά τα στραβά του (A.I. του companion, κάποια άκυρα σκηνικά που πολεμούσες τύπους με μάσκες και ακόντια κ.α.) ψιλοτίμιο το είχα βρει και σε sp κιόλας.
 

XKs

Awakened Shrub
Joined
Apr 26, 2020
Messages
4
Εγώ τελευταία παίζω το Night Call. Ωραίος σχεδιασμός, αλλά λίγο ακατάλληλο για τις ώρες που παίζω, γιατί με παίρνει ο ύπνος.
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
@XKs δε σε κρατα η ιστορια, οπως σε καμια κακη ταινια η απλα κοιμασαι τα βραδια σε ολες ανεξαιρετως τις ταινιες και συ; xD
 
  • Like
Reactions: XKs

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,393
Τόσο χάλια; Στον @Admiral άρεσε θυμάμαι κι ας μην είχε
TB μάχη :trollface:
. Το 5 πάντως παρά τα στραβά του (A.I. του companion, κάποια άκυρα σκηνικά που πολεμούσες τύπους με μάσκες και ακόντια κ.α.) ψιλοτίμιο το είχα βρει και σε sp κιόλας.

Στο 6 πολεμάς zombies με κλωτσιές καράτε. I rest my case.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,434
Βλέπεις τον χαρακτήρα σου να πολεμάει zombies με κλωτσιές καράτε, στα πεντάλεπτα cutscenes που διακόπτουν κάθε τρεις και λίγο τo gameplay.
 
Top Bottom