What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Tελικά το Outward είναι αυτό που έψαχνα όταν έψαχνα Gothic-like games! Καλή και δίκαιη δυσκολία, μη-βαρετός χάρτης και έλλειψη quest compass! Δε θέλει τρελό farmάρισμα όπως φοβόμουν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
για πες σταματημενε. ειναι πολυ εντονα τα σαρβαιβαλ στοιχεια?
κι επισης κατι που ειχα διαβασει για timed quests που δεν κανει καλη δουλεια το παιχνιδι να σε ειδοποιει, αν θυμαμαι καλα.

αυτα με κρατησαν μακρια, γιατι κατα τ αλλα, οπως λες, απο βιντεακια στο γιουτιου, επαιρνα κι εγω πολυ εντονο γκοθικ βαιμπ.
δωσε ρηπορτ.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Ναι είναι έντονα, αλλά είναι περισσότερο ενόχληση παρά δυσκολία. Φαγητό και πόσιμο νερό υπάρχουν με αφθονία και η ζέστη/κρύο παλεύονται με κατάλληλη φορεσιά.
Τα timed quests είναι θεματάκι όντως, και σε συνδιασμό με την έλλειψη save/load (μόνο "save and quit" παίζει) πρέπει να τα μπαλάρεις προσεκτικά και με προτεραιότητα.

Παρόλα αυτά, είναι παιχνίδι που όντως σε ωθεί να εξερευνήσεις, να χαθείς. Στο map δεν υπάρχει βελάκι με τη θέση σου, πρέπει να καταλάβεις μόνος σου πού περίπου είσαι, αλλά έχει αρκετά landmarks και δε χάνεσαι συχνά.
Και τα πάντα τα μαθαίνεις από trainers, αυτό είναι και καλό και κακό, για εμένα που ήρθα από Gothic καλό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Εγώ τσέκαρα κάτι στο start menu και βλέπω "Microsoft Solitaire Collection" ρε λέω χρόνια έχω να παίξω spider, παλιά έβαζα μουσικούλα, καφεδάκι, τσιγαράκι άραγμα και έπαιζα συνέχεια.

Ε τι το ήθελα... έφαγα κόλλημα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Δεν κατάλαβα τι είναι "memeable" στην παραπάνω εικόνα να πω την αλήθεια. :/
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Τίποτα. Ο Ελλιόνε την έπαθε όπως με τα original Deus Ex memes, δεν μπορείς να δεις/ανεβάσεις ένα χωρίς να το κάνεις reinstall στο καπάκι.
 

Savatar

Blackguard
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,408
Έκανα το σφάλμα να ανεβάσω στο φβ και το ινστα μας ένα μεμε για το Heroes 3.

Και έτσι απλά...

View attachment 1117
Εχμ...γιατί δεν ήταν ήδη installed? Θέλω να πιστεύω τίποτα πρόσφατο φορμάτ ή νέο pc ή διαφορετικό pc? Πρέπει να υπάρχει λογική εξήγηση...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Είχα λίγο χρόνο και είπα να ξαναμπω στο Jotun. Υπερβολικά δύσκολο για περιστασιακή ενασχόληση, αλλά κάθε φορά κάθομαι και χαζεύω τα υπέροχα τοπία που έχουν σχεδιάσει. Και η αφήγηση στα Ισλανδικα... όνειρο!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
Ξεκιηνσα και το Ben 10 power trip ετι τωρα παιζω και αυτο ταυτοχρονα με το Red dead redemption 2. Εχει αγρια σφαγη εξωηινων αλλα δεν εχει αιμα και κομενα χερια και κεφαλια οπως θα επρεπε! Ακομα και ετσι ομως ειναι να καλο παιχνιδι δρασης.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Ξεκιηνσα και το Ben 10 power trip ετι τωρα παιζω και αυτο ταυτοχρονα με το Red dead redemption 2. Εχει αγρια σφαγη εξωηινων αλλα δεν εχει αιμα και κομενα χερια και κεφαλια οπως θα επρεπε! Ακομα και ετσι ομως ειναι να καλο παιχνιδι δρασης.

Γιατί το Ben 10 απευθύνεται σε πιτσιρίκια, σαν τα ανίψια μου!! Είναι σε επίπεδο παιχνιδιών lego!! Δεν το είχαν σκοπό για βετεράνους διαγαλαξιακών πολέμων όπως εμείς!!!!;););):D:D:D
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ε εε ΕΕΕΕ λίγα τα λόγια σας για τα Λέγκο μην μαζεύετε πλαστικά τουβλάκια :p
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Halo 3

'Εφτασε η στιγμή και ξανασμίξαμε 4αδα. Ξένισε από την αρχή το γεγονός πως όντας σε co-op, μόνο ο host είναι Master Chief οι υπόλοιποι είναι Arbiter . Η campaign έφυγε σφαίρα σε σύγκριση με τα 1+2, είμαστε και βετεράνοι Halo speedrunners πλέον. Έχουμε καινούρια όπλα, equipment (που θα υλοποιηθούν καλύτερα στο Reach), τα οχήματα πλέον δεν λαμπαδιάζουν με το παραμικρό. Η εμβέλεια του teleport (όταν ένας συμπαίκτης έχει προxωρήσει προς το objective και οι άλλοι κλώθουν τότε το παιχνίδι τους φέρνει όλους στο objective) έχει αυξηθεί κατά πολύ. Την ιστορία του την βρήκα αδύναμη σε σχέση με τα προηγούμενα δυο, ενώ κάπου στο τέλος χάσαμε λίγο τη μπάλα και θύμισε μικρό μου πόνυ η φιλιά είναι μαγική. Τέλος είμαι σίγουρη πως κάποιος MS exec είδε την ερμηνεία της Cortana και είπε "Τη θέλω όπως είναι στα Windows, μην αλλάξεις τίποτα".

Halo 3: ODST

Εδώ έχουμε να κάνουμε με spinoff της σειράς και διαφορετική προσέγγιση στο μύθο των Halo. Είμαστε επίλεκτη ομάδα κρούσης, οι best of the best, που από το εισαγωγικό βίντεο πέφτουμε αλλού για αλλού και ψαχνόμαστε. Ο "Detective" Rookie προσπαθεί να ενώσει τα στοιχεία και να βρει την υπόλοιπη ομάδα. Όλο το παιχνίδι εξελίσσεται στην πόλη Mombasa ανάμεσα στα Halo 2 +3. Έχει ιδιαίτερη ατμόσφαιρα, που θυμίζει ελαφρώς Deus EX HR, και μπερδεμένη αφήγηση. Για πρώτη φορά έχουμε night vision, χάρτη, ξεκάθαρα objectives στο hud, μια άχρηστη πυξίδα (που δεν χρησιμοποίησαμε/αναφέραμε ούτε μια φορά). Επίσης έχουμε στάμινα (!!), η οποία είναι rename της armor γιατί φυσικά 4 παιχνίδια τώρα δεν μπορούμε να τρέξουμε (μόνο στο Reach κι αυτό ως ability με cooldown) ... Μου άρεσε ήταν κάτι διαφορετικό σε σχέση με τα όσα μας έχει συνηθήσει η σειρά, ενώ είναι και το μοναδικό που μας κράσσαρε σε όλους, 2-3-4 φορές.

Είχε και ωραία μουσική (όπως όλα τα Halo), σαξοφωνάκι αυτή τη φορά


Μας έμεινε το Halo 4, το οποίο έρχεται προσεχώς. Είναι το πρώτο από την 343i, με τα την παράδοση του franchise από τη Bungie. Μέχρι στιγμής έχω χαρεί πολύ τη σειρά (παραπάνω απ'όσο θα περίμενα) και την προτείνω ανεπυφύλακατα παρά την ηλικίας της σε όσους αρέσουν τα FPS.

Αν τα έβαζα σε κατάταξη θα ήταν κάπως έτσι Reach < Ηalo 3 < Halo 3: ODST < Halo 1 << Halo 2.

Για λόγους πληρότητας, τα προηγούμενα της σειράς
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δε ξες πόσο το ζηλεύω αυτό. Πάντα ήθελα με το crew να παίξουμε co-op Halo 1+2 LANάκι. Αλλά δε πειράζει προλάβαμε Serious Sam 1pt2 και Serious Sam 2 και L4D1+2. Νταξ και Serious Sam 1pt1 στη καραντίνα μέσω discord, αλλά σα το LANάκι δεν έχει.
Βασικά παλιά σε Net cafe παίζαμε στο x-box coop Halo 1 αλλά ποτέ δε το τερματίσαμε επειδή παίζαμε μόνο στο Legendary για να μαλακιστούμε.

Tέλος λοιπόν με Outward (δε το τερμάτισα) γιατί είδα videάκι Greedfall και ΔΕ ΓΙΝΟΤΑΝ να μη το παίξω άμεσα. Φέρνει ΚΑΙ σε Obsidian ΚΑΙ σε Piranha Bytes, μη το αφήσετε να περιμένει.
Τελικά το κοίταξα λίγο, και αυτοί που το φιάξανε (Spiders) δεν έχουν φτιάξει κάτι ακόμα που να ΜΗ μου αρέσει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Τέλος το Subnautica. Πολύ πολύ όμορφο και μεστό παιχνίδι. Δεν γράφω αναλυτικές εντυπώσεις γιατί δεν χρειάζεται. Να πω ένα ευχαριστώ στον @Bathory που το ανακάλυψε και το προώθησε στο RQ.

 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Τέλος το Subnautica. Πολύ πολύ όμορφο και μεστό παιχνίδι. Δεν γράφω αναλυτικές εντυπώσεις γιατί δεν χρειάζεται. Να πω ένα ευχαριστώ στον @Bathory που το ανακάλυψε και το προώθησε στο RQ.

Χαίρομαι που σου άρεσε. Ελπίζω να το ανακαλύψουν και άλλοι.
Το τέλος πώς σου φάνηκε;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το τέλος πώς σου φάνηκε;

Μου άρεσε πολύ και το τέλος και η μέση και η αρχή.

Όλο το παιχνίδι ήταν ωραίο, αν και με κούρασε σε κάποια σημεία θα ήθελα λίγη κατεύθυνση για το τι να κάνω μετά, γενικά το χάρηκα πολύ. Όταν έφτιαξα την πυραυλάρα μου για να φύγω συνηδητοποίησα πως στο Cyclops είχα αποθηκεύσει resourses για άλλα 2 playthrough περίπου, το παράκανα ελαφρώς. Εν τω μεταξύ με είχαν προετοιμάσει για να φοβηθώ, δε θα το έλεγα πως τρόμαξα κάπου πολύ. Όταν έβλεπα παράξενα ψαροειδή έτρεχα κατά πάνω τους με το scanner. Όλα τα εχθρικά πλάσματα συνήθως φύλαγαν περιοχή, έπρεπε να πας εσύ πάνω τους, δεν ήταν πως σε κυνηγάγανε παντού στο άσχετο. Κι εκείνο το μεγάλο το Sea Dragon κάτω στις λάβες, με πήρε αγκαλίτσα αλλά ήμουν μέσα στην prawn δεν έγινε κάτι. Μου άρεσε επίσης που δεν είχε κανέναν χρονικό περιορισμό (πχ έχεις 2 μέρες να γιατρευτείς), ούτε περιττά πράγματα μέσα. Όλα όμορφα και με σκοπό.
 
Last edited:
Top Bottom