What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Αν δε το τελειωσεις, δεν το εχεις παιξει! Και αν δε τελειωνει δεν ειναι game. Flame post
δεν παίζω games τότε :p

αλήθεια τώρα η λίστα με παιχνίδια που δεν τελειώνουν και ασχολούμαι είναι μεγάλη, μόνο τα παραπάνω να πάρουμε, δεν τελειώνουν.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,949
Χμμ, βρίσκω κάπως άτοπη τη σύγκριση με τις ταινίες, γιατί μιλάμε για 2 ώρες περίπου όλες κι όλες. Να τη σπάσεις σε δύο μέρη το καταλαβαίνω, αλλά σε 20λεπτα όπου βλέπεις και άλλες στο ενδιάμεσο θα ήταν λίγο μαζοχισμός.
Για μένα περισσότερο μοιάζει με την παρακολούθηση σειρών, όπου συχνά έχω 2-3 να τρέχουν, συνήθως διαφορετικού είδους (κωμωδία, δράμα, φαντασίας κτλ.) και πηγαίνω μπρος-πίσω αναλόγως τα κέφια (τα δικά μου ή της κοπέλας μου :rolleyes:).
Αυτό, πάντως, που μου συμβαίνει αρκετά συχνά με τα games αλλά και τις σειρές είναι ότι μπορεί να ξεκινάω μοιράζοντας εξίσου τον χρόνο μου μεταξύ όσων βλέπω/παίζω, αλλά σε κάποια φάση ένα από τα games/σειρές με αρπάζει από το λαιμό και το φορτσάρω ώσπου να το τελειώσω, αφήνοντας τα άλλα στην άκρη.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Μετά απο αποχή λόγω ειδικών συνθηκών και μιάς και επιστρέψαμε στο κανονικό πρόγραμμα, μετά απο πολλή σκέψη ξεκίνησα για δεύτερη φορά το DIvinity OS:2

Aπο τη μία έλεγα να περιμένω το Baldurs gate 3.
Το Wrath of the righteous με γλυκοκοιτούσε αλλα είπα να περιμένω λίγο να βγούν patches κλπ σύν οτι δεν πέρασε πολύ καιρός που τελείωσα το Kingmaker.

Σήμερα (ξανα)βγαίνει και το Diablo 2...
Mε τρώει το χεράκι μου για Mindless grind...
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Με τρώει και εμένα τρελά, αλλά δε θέλω να σκάσω έτσι 40άρι στη Πλίζαρτ. Δηλαδή ούτε μια μικρή έκπτωση για αυτούς που έχουν το original D2 και το D3? Έστω να το ρίχνανε στο 30άρι για εμάς.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
αν σας τρώει να παίξετε Path of Exile :unsure:
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δεν είναι το ίδιο, χωρίς αυτό να το λέω για να ξεκινήσω debate αν είναι καλύτερο ή όχι, Το Diablo 2 έχει συγκεκριμένα memories μαζί του, ένα κάποιο nostalgia factor, κτλ κτλ.

Τερμάτισα το Ember και ξεκίνησα το Drakensang: Dark Eye. Generic και κλισέ af, αλλά είχα καιρό να παίξω κάτι τέτοιο.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Ξερετε ποιο ειναι το μοναδικο αρνητικο στο The Ascent; OTI KAΠΟΤΕ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ. Mολις το τελειωσα, 27.2 ωρες εγραψα στο steam, το ξεκοκκαλισα, εχω να περασω τοσο καλα πολλα χρονια. Α-ΨΟ-ΓΟ. Αγνη διασκεδαση, ανετο game of the year για μενα.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τελείωσα το Call of the Tenebrae (δεύτερο expansion του Two Worlds 2) στις 22 h. Με το τέλος αυτού, τελείωσε και το ταξίδι μου στη σειρά Two Worlds, αφού το GOG δεν έχει το τρίτο expansion Shattered Embrace. Συνολικά 216 h (109 h στο πρώτο παιχνίδι, 64 στο δεύτερο, 21 στο Pirates και 22 στο Tenebrae). Είχα ξεκινήσει απ’ το Μάιο, πήρα μονοκοπανιά τα 1, 2 και Pirates, και μόνο πριν το Tenebrae έκανα διάλειμμα (παίζοντας άλλα). Σχεδόν μου ξόδεψαν το 1/3 του έτους δηλαδή. Δεν μετάνιωσα στιγμή.
Δεν αποφάσισα τί θα βάλω για επόμενο.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Να σας πω να γελάσει και ο @Admiral (που έκανε το review του παιχνιδιού). Έπαιξα 40 λεπτά Hellpoint, που το είχε δώσει το GOG. Ήμουν στην πρώτη περιοχή, την καθάρισα εύκολα και ανέβηκα σε ένα ασανσέρ. Εκεί πέθανα από έναν ψηλό "ιππότη" με το μεγάλο σπαθί, δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι στην πρώτη περιοχή, και στο ίδιο ακριβώς σημείο, έκαναν respawn εχθροί ακριβώς μπροστά μου!!! Δηλαδή σκότωνα έναν και εμφανιζόταν εκείνη τη στιγμή άλλος. Δηλαδή δεν έστριβα καν το ποντίκι, εκεί μπροστά μου! Τον σκότωσα κι αυτόν και εμφανίστηκε και τρίτος!!! Ούτε τα προσχήματα δηλαδή στο respawn!!!
Άλλο θέμα είναι ότι πέρα απ' το αρχικό save point, μέχρι εκεί που πέθανα δεν βρήκα άλλο! Τόσο αραιά είναι;!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Να σας πω να γελάσει και ο @Admiral (που έκανε το review του παιχνιδιού). Έπαιξα 40 λεπτά Hellpoint, που το είχε δώσει το GOG. Ήμουν στην πρώτη περιοχή, την καθάρισα εύκολα και ανέβηκα σε ένα ασανσέρ. Εκεί πέθανα από έναν ψηλό "ιππότη" με το μεγάλο σπαθί, δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι ότι στην πρώτη περιοχή, και στο ίδιο ακριβώς σημείο, έκαναν respawn εχθροί ακριβώς μπροστά μου!!! Δηλαδή σκότωνα έναν και εμφανιζόταν εκείνη τη στιγμή άλλος. Δηλαδή δεν έστριβα καν το ποντίκι, εκεί μπροστά μου! Τον σκότωσα κι αυτόν και εμφανίστηκε και τρίτος!!! Ούτε τα προσχήματα δηλαδή στο respawn!!!
Άλλο θέμα είναι ότι πέρα απ' το αρχικό save point, μέχρι εκεί που πέθανα δεν βρήκα άλλο! Τόσο αραιά είναι;!!

Είναι σαν το Dark Souls, ανοίγεις shortcuts. Δες μετά το 13:00 στο παρακάτω βίντεο:

 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
!!! Τί λες τώρα! Έμεινα! Θα ξαναπροσπαθήσω. Μ' άρεσε στην έναρξή του το παιχνίδι. Απλά φαίνεται πως πρέπει να μην τα βάζω με τον κάθε αντίπαλο την πρώτη φορά που τον συναντώ.
 

Kargios

Gelatinous Cube
Joined
Jun 26, 2021
Messages
68
Mετα απο εναμιση περιπου χρονο που παλευα, καταφερα να τελειωσω το Control. Τι καταιγιδα μπρος πισω ειναι αυτη. Οσα μεγαλειωδη πραγματα κανουν αλλα τοσα το κρατανε πισω. Δεν ξερω τι αποφασεις πηραν στο αρχικο σταδιο του προγραμματισμου, αλλα ειναι ενα παιχνιδι με τοσες πολλες λαθος αποφασεις που καμια φορα τις σκεφτομαι και το μυαλο μου λιωνει. Μια που το τερματισα μια που το ξεχασα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
To Control σέταρε κόσμο και gameplay, ο μόνος χαρακτήρας που είχε, ήταν ο Ahti. Όλο το υπόλοιπο ήταν vibe/mood piece/world building. Η Remedy το δοκίμασε σαν πλατφόρμα για το επερχόμενο live service shooter της. Έπιασε κι εκεί το στήνει.

Εμείς οι παππούδες θιασώτες της ποιοτικής σαπουνόπερας θα βολευτούμε με το AW2 τέλη '22/αρχές '23.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Περί ορέξεως. Το Κοντρόλ για μένα έκανε σχεδόν τα πάντα σωστά. Μηχανισμούς, κόσμο, χαρακτήρες, ατμόσφαιρα, art direction, μουσική σίγουρα. Ένα πανέμορφο immersive χάος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Εμένα για κάποιο λόγο δεν με έχει ψήσει ακόμα, αν και είμαι φαν της Remedy. Με την ευκαιρία, το Quantum Break αξίζει ένα playthrough αν το βρω σε πολύ χαμηλή τιμή; Γιατί ούτε αυτό με ψήνει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Εμένα για κάποιο λόγο δεν με έχει ψήσει ακόμα, αν και είμαι φαν της Remedy. Με την ευκαιρία, το Quantum Break αξίζει ένα playthrough αν το βρω σε πολύ χαμηλή τιμή; Γιατί ούτε αυτό με ψήνει.

Το Quantum Break ειναι το μονο που δεν εχω παιξει απο Remedy. Αν θυμαμαι σωστα στο review του ο Sephir δεν ειχε ενθουσιαστει και ιδιαιτερα.

Το Control ειναι με διαφορα η πιο πληρης δουλεια τους στα παντα, setting, gameplay, art direction. Μου αρεσε οσο το επαιζα, θα ηθελα καποιες καλυτερες απαντησεις στο τελος σχετικα με τον κοσμο του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,280
Οπότε για άλλη μια φορά καταλήγουμε ότι απλά ο @Borracho είναι μπαρμπάτσος, δεν πειράζει βέβαια για όλους έχει χαρές οι ζωή :p κηπουρική ας πούμε. :geek::geek::geek:
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,503
ενταξει, ειναι γνωστο οτι ως μπαρμπαμπρους ειμαι στο τημ μποράτσου και στηριζω τους διαφορους (και ηλικιακους) ψυχαναγκασμους του, αλλά οφειλω να ομολογησω οτι ο ορος "μπαρμπατσος" μετραει ασχημα, νιτρε.

επισης η κηπουρικη ειναι πολυ αντβεντσουρους και κουραστικη για μας τα μπαρμπάδια. προσωπικως, προτιμω το πολυ σούθινγκ και χαλαρωτικο πλεξιμο ή την συναρμολογηση παζλς κλασικων ζωγραφικων πινακων, ακομα ακομα.
( ίουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ, τι εγραψα ο χειρομαλαχτης. νιού λόου.)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,949
Για μένα Quantum Break = Alan Wake <<< Control.

Προσεύχομαι ό,τι βγάλουν στη συνέχεια να ακολουθεί το blueprint του Control.
 
Top Bottom