What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
seems legit :p

Μπορεί να είναι moder μωρέ.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν είναι εκτελέσιμα αρχεία. Είναι σε μορφή winzip που τα αντιγράφεις στα αρχεία του παιχνιδιού και αντικαθιστούν ορισμένα αρχεία του αρχικού παιχνιδιού.


Παράξενο το γιατί εδώ και χρόνια και το GOG και το Steam δεν έχουν τα expansions των παιχνιδιών αυτών μέσα στις συλλογές τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Δεν είναι εκτελέσιμα αρχεία. Είναι σε μορφή winzip που τα αντιγράφεις στα αρχεία του παιχνιδιού και αντικαθιστούν ορισμένα αρχεία του αρχικού παιχνιδιού.


Παράξενο το γιατί εδώ και χρόνια και το GOG και το Steam δεν έχουν τα expansions των παιχνιδιών αυτών μέσα στις συλλογές τους.
κάπου θα έχουν μπλέξει με πνευματικά δικαιώματα, ίσως στην μουσική.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν ξύπνησε μια μέρα το gog-steam και είπε α δεν θα έχω διαθέσιμο τα expansion κάποιων παιχνιδιών ώστε να μη τα παίξει ο κύριος μέγιστη πανοπλία. Όλα έχουν σχέση με publishers δικαιώματα κλπ κλπ.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Meanwhile, κάπου στην Πολωνία, μπροστά στο τζάκι κάποιος χαϊδεύει αυτάρεσκα μια χοντρή, χνουδωτή γάτα, ηδονιζόμενος στη σκέψη πως η Μέγιστη Πανοπλία δεν θα παίξει ποτέ τα εξπάνσιονς στο GOG.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι και παράξενο που οι κάτοχοι των τυχόν πνευματικών δικαιωμάτων επιμένουν στο να μην επιτρέπουν την πώληση των δύο αυτών expansions, ενώ μάλιστα αυτά δεν είναι stand-alone! Δηλαδή δεν θα μπορούσαν να τα πουλήσουν ξεχωριστά απ’ τα main games τους και έτσι να είχαν κάποιο κέρδος απ’ αυτά. Ενώ αν έκαναν κάποια συνεννόηση-συμβιβασμό, με την πώληση συνολικά της collection, θα είχαν κι αυτοί κέρδος. Έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, πολλοί γράφουν αρνητικά στα σχόλια στο GOG, κυρίως επειδή το Broken World είναι η φυσική συνέχεια του DS2. Ενώ το Legends of Aranna, έτσι κι αλλιώς είναι άσχετη ιστορία με το DS1.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Σχεδόν έξι μήνες μετά και με ρυθμούς νεκρής παιδοκόμου χελώνας, κατόρθωσα να ολοκληρώσω το God of War, αφήνοντας μονάχα Muspelheim-Nifelheim grinds και τις Βαλκυρίες. Τα side quests τα ολοκλήρωσα ούλα. Επικό ταξίδι, εξαιρετική αφήγηση, μου έκανε βαθύτατη εντύπωση ακόμη και σπασμένο σε τόσο μεγάλος μήκος χρόνου. Για εμένα δεν εκθρονίζει προφανώς το Red Dead Redemption 2, αλλά μιλάμε για ένα αριστουργηματικά δομημένο και σκηνοθετημένο παιχνίδι. Δε νοείται φίλος των μεστών αφηγήσεων να μην το βιώσει.

Έξτρα πόντοι για τον άψογο μηχανικό τομέα. Και γρίφοι και μυστικά και άπειρα χορταστικά combos. Καθαρίζω ουρανίσκο με το Syberia: The World Before και τα ξαναλέμε σε κανένα τρίμηνο.

ΥΓ Σφηνάκι ενδιάμεσα το Rock and Roll Will Never Die που είναι ένα πραγματικά σπαρταριστό rock and roll adventure, καμωμένο με αγάπη και μεράκι από καραφλοχεταίους νοσταλγούς του Χωρίς Ανάσα για γνήσιους γεροντοξεφτιλοτζόβενους ροκάδες. Μόνο πχοιότητα.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
ΟΧΙ ΤΟ ΚΟΓΚ ΦΤΑΙΕΙ.
ΕΛΑΤΕ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΘΕΙΟΥ ΚΑΪΜΠΑ ΚΕΗΜΠΕΝ (not to be confused with Uncle Ben) ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΜΟΥ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Τώρα που το ξανασκέφτομαι, είναι και παράξενο που οι κάτοχοι των τυχόν πνευματικών δικαιωμάτων επιμένουν στο να μην επιτρέπουν την πώληση των δύο αυτών expansions, ενώ μάλιστα αυτά δεν είναι stand-alone! Δηλαδή δεν θα μπορούσαν να τα πουλήσουν ξεχωριστά απ’ τα main games τους και έτσι να είχαν κάποιο κέρδος απ’ αυτά. Ενώ αν έκαναν κάποια συνεννόηση-συμβιβασμό, με την πώληση συνολικά της collection, θα είχαν κι αυτοί κέρδος. Έτσι όπως είναι τώρα η κατάσταση, πολλοί γράφουν αρνητικά στα σχόλια στο GOG, κυρίως επειδή το Broken World είναι η φυσική συνέχεια του DS2. Ενώ το Legends of Aranna, έτσι κι αλλιώς είναι άσχετη ιστορία με το DS1.
όχι ακριβώς. Το πρόβλημα είναι ότι κανένας δεν ξέρει ποιος τα έχει πραγματικά, οπότε λένε οι μεν "έχουμε την άδεια, άρα όλα τα του παιχνιδιού", οι δε "έχουμε τα δικαιώματα για το όνομα του παιχνιδιού", οι άλλοι έχουμε τα δικαιώματα της μουσικής κτλ κτλ.

Δεν είναι ότι πήγαν στον original composer και τους κάνει ναζάκια, απλά έχουν περάσει αυτά τα IP από 10 συμφωνίες αγορές πωλήσεις και κανείς δεν ξέρει σίγουρα. Και που να τρέχουν τώρα δικαστήρια για κάτι τόσο παλιό;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Τέλειωσα το LA Noire. Παρά κάποια χτυπητά μειονεκτήματα, πχ προϊστορικό gunplay, κίνηση χαρακτήρα αντάξια του έτους αρχικής κυκλοφορίας κλπ, το ευχαριστήθηκα δεόντως. Μου άρεσε το στόρυ, αλλά και το φινάλε. Όχι σαν κλείσιμο αυτό-καθεαυτό, αλλά σαν λογική εξέλιξη, οτιδήποτε σε άλλο ύφος θα ήταν απλά φάουλ. Μου άρεσε ΠΟΛΥ η ατμόσφαιρα και το σάουντρακ και φυσικά οι βόλτες στο Ελ Έι του '40 με αυτοκίνητα εποχής (σχετικά early game πήρα ατσίβμεντ για 194,7 μίλια οδήγησης, που σημαίνει πως πρέπει να ξεπέρασα συνολικά τα 500+). Fast travel δεν έκανα σε κανένα σημείο. Οπτικά, το 4Κ hi-res texture version στέκεται τίμια και δε γίνεται εμπόδιο στο να χαρείς το παιχνίδι. Την αρχική έκδοση σήμερα δεν νομίζω να την πάλευα εύκολα. Μου άνοιξε την όρεξη για το GTA V, που ετσιμπήθη μόλις τέλειωσαν τα credits, μα τώρα έχει HZD ή RDR2, εκτός κι αν σπάσει λίγο το open world σερί με το Lost Sphear.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,393
sniper με μπαλτα;


blt.png
Ακριβως ετσι
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@mits@kos Εμενα αυτο με χαλασε στο LA Noire ειναι πως κλεινεις τις υποθεσεις πιανεις τον ενοχο και το παιχνιδι δε σου λεει εαν επραξες σωστα η οχι. Τουλαχιστον στο Sherlock σου λεει στο τελος.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
@mits@kos Εμενα αυτο με χαλασε στο LA Noire ειναι πως κλεινεις τις υποθεσεις πιανεις τον ενοχο και το παιχνιδι δε σου λεει εαν επραξες σωστα η οχι. Τουλαχιστον στο Sherlock σου λεει στο τελος.

Απο την στιγμη που πραττεις θεωρωντας οτι ειναι σωστο, ποιος ο λογος να σου πουν οτι εκανες λαθος;
Ειναι αυτο που ειπε ο @lucinos, Ρεαλισμος.
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,848
Ξεκινησα το sniper eφδlite 5 και σφαζω Γερμανους! Ειναι το ιδιο παιχνιδαρα με τα 4 προηγουμενα αλλα εννοειτια πως τωρα με πολυ καλυτερα γραφικα καθως εχω 10 φορες καλυτερο pc απο οτι ειχα το 2017 ο ταν βγηκε το 4. Παρα πολυ καλο ! Πρεπει να βγαινουν πιο συχνα τετοια παιχνιδια !
Θυμήσου μόνον όταν έρθει η στιγμή να ρίξεις στον Φύρερ, να του ρίξεις στα αχαμνά!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εξακολουθεί να μου αρέσει προσέγγιση του Sherlock. Συνδιάζεις τα στοιχεία λύνεις την υπόθεση και μετά χωρίς να επηρεάζει το αν θα προχωρήσεις ή όχι μαθαίνεις αν θες αν κατέληξες στο ορθό συμπέρασμα.

Η προσέγγιση του κάνω ό,τι θέλω και όπου καταλήξει και προχωράω δεν με ικανοποιεί προσωπικά. Choices με καμιά συνέπεια ή αναμενόμενο αποτέλεσμα, Όταν μπαίνω στην ψυχολογία του ντεντέκτιβ έστω και fake θα ήθελα να ξέρω αν στέκουν τα συμπεράσματα που βγάζω. Διαφορετικά είμαστε όλοι νικητές ας πάρουμε το participation award.

My 2 cents.
 
Last edited:
Top Bottom