What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τι Παίζετε Αυτόν τον Καιρό - Part II

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
ξεκινησα το Gollum. Ναι εχουν δικιο αυτποι που λενε οτι δεν ειναι τοσο καλο ολα θα επρεπε. Πραγματι τα γραφικα ειναι χαλια σε epic 1440p και δεν εχει δραση αφου αποφευγεις τους εχθρους και δεν εχει την σφαγη των 2 Middle earth! Για να δουμε πως θα ειναι παρακατω!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
ξεκινησα το Gollum. Ναι εχουν δικιο αυτποι που λενε οτι δεν ειναι τοσο καλο ολα θα επρεπε. Πραγματι τα γραφικα ειναι χαλια σε epic 1440p και δεν εχει δραση αφου αποφευγεις τους εχθρους και δεν εχει την σφαγη των 2 Middle earth! Για να δουμε πως θα ειναι παρακατω!
Έχεις δίκιο, μπορεί όμως μετά να παίρνει levels σε dual wielding και να καθαρίζει όλη τη Mordor μόνος του. Μακάρι, αλλιώς refund.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
Εννοειται πως εχω δικιο. Λεει ενας φιλος στο steam οτι το επεστρεψε γιατι ξεφτιλιζει το pc του με τετοια γραφικα που εχει. Εχει γραφικα επιπεδου playstation 2 σε core 13900k και rtx 4090 γι αυτο το επεστρεψε και αθ το παρει ξανα μονο σε 90% εκπτωση. Και οντως ετσι ειναι. Απαιτει rx 6700xt για Epic 1440p 60 fps συμφωνα με τις απαιτησεις και ομως τα γραφικα του ειναι χειροτερα απο αυτα που ειχαμε 10+ χρονια πριν! Πραγματικα δηλαδη θυμαμαι πως το 2013 τοτε με core i5 2500k gtx 560ti και 1280x1024 οθονη ειχα καλυτερα γραφικα απο οτι το gollum στα τερατα pc που εχουμε σημερα! Και συμφωνουν ολοι σε αυτο!
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Εννοειται πως εχω δικιο. Λεει ενας φιλος στο steam οτι το επεστρεψε γιατι ξεφτιλιζει το pc του με τετοια γραφικα που εχει. Εχει γραφικα επιπεδου playstation 2 σε core 13900k και rtx 4090 γι αυτο το επεστρεψε και αθ το παρει ξανα μονο σε 90% εκπτωση. Και οντως ετσι ειναι. Απαιτει rx 6700xt για Epic 1440p 60 fps συμφωνα με τις απαιτησεις και ομως τα γραφικα του ειναι χειροτερα απο αυτα που ειχαμε 10+ χρονια πριν! Πραγματικα δηλαδη θυμαμαι πως το 2013 τοτε με core i5 2500k gtx 560ti και 1280x1024 οθονη ειχα καλυτερα γραφικα απο οτι το gollum στα τερατα pc που εχουμε σημερα! Και συμφωνουν ολοι σε αυτο!
Aν δε βάλουνε Monk class, που να κάνει dab με τα πόδια στο ναέρα, με patch στους επόμενους 4 μήνες θα το κάνω κι εγώ refund όταν το αγοράσω!
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
Ξεκινησα το Tiny tina Wonderlands! Ειναι σαν τα borderlands αλλα οι εχθροι αντι για εξωγηινους εχει σκελετουςκαι δρακους. Οπως τα borderlands ετσι και αυτο εχει ασταμττη δραση και σφαγη!
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Mετά το Elden Ring είναι αλήθεια δυσκολεύτηκα πολύ να συνεχίσω κάτι και πέρα από fifa 23 έπαιζα διάφορα στο ps3. Δοκίμασα λίγο το Marvel's Avengers, δεν ήταν άσχημο αλλά έχω πάθει overburn με marvel τελευταία και το άφησα για άλλη στιγμή. Τελικά επέστρεψα στο Hellpoint που το είχα κάνει pause από τον Οκτώβρη πέρυσι και επιτέλους έχω βγάλει μια άκρη σε αυτόν τον αχανή λαβύρινθο. Και μπορώ να πω πως γουστάρω όλο αυτό το μυστήριο και την εξερεύνηση που έχει το παιχνίδι. Πάμε γερά για τερματισμό. Πως στα κομμάτια μπαίνεις στο DLC ή πως βρίσκεις κάτι εισητήρια να ανοίξεις κάποιες περιοχές όμως είναι ένα τεράστιο ερωτηματικό
Οσον αφορά το Fifa 23 το έχω λατρέψει όσο κανένα άλλο το φετινό γιατί επιτέλους έμαθα να αξιοποιώ τις ακαδημίες μου και να βγάζω παίχτες. Ειδικά που έχεις τη δυνατότητα να τους αλλάζεις θέση ανάλογα τα προσόντα τους είναι επικό. Ωραία φάση είναι και τα sliders που αλλάζεις συμπεριφορά στην ομάδα σου και το CPU με αποτέλεσμα να το κάνεις πιο δύσκολο ή πιο ρεαλιστικό. Δοκίμασα να παίξω στο mycareer στο Legendary αλλά είναι απάλευτο κάτι τέτοιο. Αντί αυτού δυσκόλεψα το world class με sliders και ανέβηκε σημαντικά το challenge αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια. Δεν είχα πάρει χαμπάρι τι παίζει με τις προπονήσεις τόσο καιρό επίσης. Αν τις κάνεις sim δίνει κακούς βαθμούς σε όλους τους παίχτες με αποτέλεσμα να μην είναι ποτέ φρέσκοι στα παιχνίδια. Πρέπει να τις βγάλεις μια φορά τουλάχιστον με καλό βαθμό και μετά simulate αν ξανασκάσουν σε άλλο training day. Προφανώς έτσι ανεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα όλοι οι παίχτες του ρόστερ σου!
Eχω βρει κάτι τρομερά κανάλια σχετικά με το παιχνίδι που αξίζει να δείτε όσοι παίζετε


Και για να μην έχουν παράπονο οι φίλοι του PES ας δουν αυτό το έπος που έχει κάνει mods από όλες τις παλιές διοργανώσεις ο τύπος και ξαναζει όλα τα μεγάλα ματς. Τις προάλλες έβλεπα το euro 2004


Εννοειτα συνεχίζω να κάνω streams ότι παίζω και να τα ανεβάζω μετά στο youtube. Βέβαια με 1,5 ΤΒ upload speed κλάφτα. Πάλι καλά που τη ψιλοπαλεύει για 720p. Το γύρισα σε OBS αυτές τις μέρες πάντως και είδα διαφορά από το app του twitch που λάγκαρε του κερατά
 
Last edited:

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,249
Δοκίμασα να παίξω στο mycareer στο Legendary αλλά είναι απάλευτο κάτι τέτοιο.
Σε τι ματς το δοκίμασες; Αν οι ομάδες είναι ισοδύναμες, χωρίς superstars στην αντίπαλη ενδεκάδα, βγαίνει. Ιδρώνεις αρκετά μεν αλλά κάτι γίνεται. Επίσης θέλει μεγαλύτερη διάρκεια στα παιχνίδια, συνήθως τα έχω πεντάλεπτα, για να μπορέσεις να αναπτύξεις το παιχνίδι σου όπως το θες, ειδάλλως είσαι πολύ στην τσίτα για να προλάβεις να σκοράρεις απέναντι σε τέλειες άμυνες.

Γενικά βρίσκω το world class το πιο δίκαιο από όλα αφου οι αντιδράσεις της ΑΙ είναι πλήρως ρεαλιστικές, χωρίς να σε κλέβει μέσα στα μάτια σου, όπως συμβαίνει με στο Legendary.
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Οπώς τα λες είναι τα πράγματα απλά και στο world class αρχισα να ρίχνω κάτι 9-0 ή 11-0 σε κάποια μάτς και στο legendary μετά γύρισε σε πόλο το παιχνίδι με σκορ 6-5 να είναι πολύ συχνά απέναντι σε καλές ομάδες ή να τρώω ξεγυρισμένες πεντάρες. Με απλές ομάδες ναι ΟΚ δύσκολα μεν αλλά νικούσα. Με τα sliders πάντως κατάφερα να ισομοιράσω τη κατάσταση από χθες. Βελτιώνοντας απλά το CPU. Γιατί πραγματικά στο legendary το έχουν παει στο άλλο ακρο πως συμπεριφέρεται η CPU
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,888
Τελείωσα το Bramble: The Mountain King.
O σκελετός του παιχνιδιού, οι βασικές ιδέες του gameplay και της ιστορίας δηλαδή, είναι σαφώς δομημένος πάνω στη λογική του little nightmares και παρόμοιων, ας τα πούμε, limbo-like παιχνιδιών. Κάπου εκεί όμως σταματούν οι ομοιότητες και οι όποιες αντιγραφές.
Προσωπικά, κουράστικα και μπορώ να πω βαρέθηκα από αυτό το είδος από την εποχή ακόμα του inside. Το Bramble όμως είναι ένα πανέμορφο παιχνίδι που θα μείνει στο μυαλό μου για πάρα πολύ καιρό, χάρη και στην άρτια αφήγηση την σκηνοθεσία του και την εξαιρετική χρήση των ambient ήχων και της μουσικής.
Στην ουσία μας λέει μια folk horror ιστορία συνδυάζοντας, με απολύτως συνεκτικό τρόπο, διάφορα μυθικά πλάσματα και θρύλους που διατρέχουν την Σκανδιναβία, αλλά και γενικά την κεντρική- βόρεια Ευρώπη. Εμπνέεται δε, όπως μπορεί να καταλάβει κανείς διαβάζοντας τον τίτλο, από την μουσική των Savatage του Edvard Krieg για το Peer Kynt, αλλά και σε κάποιο βαθμό από το ίδιο το έργο, υπό την έννοια πως η πλοκή ακολουθεί μια οργανική μετάβαση από τον ρεαλισμό στον σουρεαλισμό, από το πραγματικό στο υπερφυσικό, χωρίς να εξηγείται πραγματικά ο λόγος ή ο τρόπος.
Αν θα μπορούσα να πω κάτι αρνητικό για το παιχνίδι, αυτό θα ήταν κάποια προβλήματα στο gameplay. Συγκεκριμένα το platforming είναι άτσαλο σε αρκετές περιπτώσεις, η κάμερα κάπως ανυπάκουη και το stealth αρκετά βαρετό. Και πάλι όμως δε μπορώ παρά να σεβαστώ τους developers, γιατί αντί να ακολουθήσουν τον εύκολο δρόμο του walking simulator (στην αρχή σου δίνει αυτή την εντύπωση) έφτιαξαν ένα κανονικό παιχνίδι με boss fights και μια ποικιλία στο gameplay που σε συνδυασμό με τις στιγμές δέους, έκπληξης και τρόμου που σας επιφυλάσσει η αφήγηση, δύσκολα θα σας κάνει να βαρεθείτε στις περίπου πέντε ώρες που διαρκεί. Όπως καταλαβαίνετε το συνιστώ ανεπιφύλακτα ακόμα και full price, είτε σας αρέσουν είτε όχι τα limbo-like.
Κλείνω προειδοποιώντας ότι μπορεί πραγματικά να σας τρομάξει και να σας σοκάρει ανάλογα με τις αντοχές σας στο horror και τις βαριές θεματικές και ότι καλό θα ήταν να αποφύγετε να διαβάσετε reviews ειδικά από Ελληνικά sites (το παρόν εξαιρείται προφανώς), των οποίων οι "reviewers" θεωρούν ότι ανάλυση είναι να περιγράφεις αναλυτικά την αρχή, να αναφέρεις το όνομα του τελικού boss τα πλάσματα που συναντά κανείς κτλ κτλ. Το παιχνίδι ξαναλέω βασίζεται πολύ στο στοιχείο της έκπληξης.
 
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,411
Tερματισα το assasin cred valhala! Εσφαξα ολους τους εχθρους και καταχτησα ολη την Αγγλια! Τωρα μενει να παιξω και τα DLC! Ειναι καλυτερο πιστευω απο το Οrigin αλλα κατωτερο απο το odyssey το οποιο ειναι και το καλυτερο της χρονιας!
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Δεν έχει άλλη ανιμοποίηση καθώς είμαι απασχόλημενος με το Alien Isolation που μου έχει πάρει τα μυαλά. Τι παιχνιδάρα, τι immersion είναι αυτό γτκμ.
Επανέρχομαι πιο αναλυτικά όταν το τελειώσω.
Τέλος, και τί παιχνιδάρα πραγματικά! Εύκολα θα το τοποθετούσα στα κορυφαία horror που έχω παίξει μέχρι σήμερα, πιθανόν και πρώτη 5άδα.
Να ξεκινήσω πρώτα από πράγματα που θεωρώ ότι έχριζαν βελτίωσης pet peeves.
-ξέρω ότι το xenomorph είναι tethered στον παίκτη την περισσότερη ώρα αλλά θα ήθελα να έχουν κάποιο trick ώστε να μην φαίνεται στον motion tracker κάποιες φορές ότι σχεδόν τηλεμεταφέρεται
-θα ήθελα να υπήρχαν περισσότερα δωμάτια-χώροι που σου παρέχουν ασφάλεια, δηλαδή να έχουν κάποιο διακόπτη που να κλείνει η πόρτα από μέσα, ok σε αυτό ίσως είμαι επηρεασμένος από το Alien 3 του GB. Θα οδηγούσε σε μερικά ωραία σκηνικά να του κλείνεις την πόρτα στη μάπα.
-είχαν κάνει το xenomorph αρκετά πιο ανθεκτικό από ό,τι φαίνεται στις ταινίες. εντάξει το πιστόλι, αλλά θα μπορούσε πχ η shotgun να το κάνει να υποχωρεί με 2-3 ριπές.

Από εκεί και πέρα δε μπορώ να βρω κάτι άλλο. Είχα ακούσει κάτι ιστορίες τρόμου για άδικους θανάτους από το Alien, BS κλπ. Η αλήθεια είναι πως δε συνάντησα τέτοια πράγματα. Όλοι οι εχθροί συμπεριφέρονταν as intended. Ok το Alien με είδε μία φορά που πήγα να χωθώ κάτω από ένα φορείο αλλά μάλλον οφειλόταν σε δικό μου λάθος. Και μία φορά δεν ανταποκρίθηκε στο noisemaker που πέταξα, ίσως να μην είχε spawnαρει ακόμα εκεί κοντά, δεν ξέρω (αγαπημένη τακτική να κάνω σαματά κοντά σε humans και να κατεβαίνει το xeno και να σπέρνει τον όλεθρο). Από την άλλη, 2-3 φορές πρέπει να με είδε από το τζάμι έξω από το δωμάτιο αλλά μέχρι να έρθει είχα συρθεί κάτω από κάποιο τραπέζι και όταν ήρθε δε με ξετρύπωσε. Γενικά τα καλύτερα σημεία που μπορείς να κρυφτείς, είναι αυτά που βρίσκονται αρκετά πιο χαμηλά από το cone of vision του Alien.

Είδα από περιέργεια μερικά let's play και κατάλαβα από που προέρχονται τα παράπονα: από παίκτες που δεν έμαθαν νωρίς το βασικότερο κανόνα του παιχνιδιού. ΔΕΝ. ΤΡΕΧΟΥΜΕ. Εκτός κι αν είμαστε κοντά σε κάποιο tram, ανελκυστήρα κλπ. Δηλαδή εντάξει, το να είναι το Alien κάτω και να περιπολεί και να τρέχεις σαν ακέφαλο κοτόπουλο, με ξεπερνά. Επίσης, πολύ σημαντικό hint: δε χρειάζεται crouch παρά μόνο για να κρυφτείς πίσω από έπιπλα κλπ. Όσο το Alien είναι στους αεραγωγούς (ή κάτω αλλά το έχουμε αφήσει πίσω μας), μπορούμε άνετα να περπατάμε, δεν κάνει θόρυβο και καλύπτουμε περισσότερη απόσταση. Εξερευνούσα πάντα τσεκάροντας motion tracker, κοιτάζοντας γύρω μου και ακούγοντας για χαρακτηριστικούς ήχους που σηματοδοτούν την παρουσία του πχ όταν κατεβαίνει από κάποιο αγωγό, όταν κινείται μέσα στο ταβάνι κλπ.

Το playthrough μου το πήγα αργά και το καταευχαριστήθηκα, έκανα και backtracking αργότερα για collectibles, logs, ammo (αν και αυτά στο σημείο που σου επιτρέπει να γυρίσεις να ψάξεις, δεν είναι απαραίτητα - εξαιρείται το flamethrower fuel - καθώς είσαι πλήρης). Ναι ξέρω ότι υπήρξε γκρίνια ότι κάνει κοιλιά στο τελευταίο 1/3, και ναι ίσως θα μπορούσαν να κόψουν 2-3 ώρες. Αλλά σε καθηλώνει σε τέτοιο βαθμό με την ατμόσφαιρα του, με το gameplay του και με τον σχεδιασμό του Sevastopol - σχεδιασμός κόσμου και καλλιτεχνική διεύθυνση για ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ - που δε νιώθεις κόπωση.
Απαραίτητο για κάθε φαν του είδους. Ειδικά δε όσοι γουστάρετε το φραντσάηζ το παίζετε χτες.


Και ένα ενδιαφέρον βίντεο για την ανάπτυξη του παιχνιδιού

 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Εντελώς τυχαία στο λαβύρινθο που λέγεται Hellpoint μπήκα στο DLC. Κατάφερα να βγάλω εύκολα το πρώτο boss σε αυτό, πέρασα τη δεύτερη περιοχή αέρα (boss δεν βρήκα) και στην τρίτη βρήκα το secret (έτσι διάβασα πως είναι κρυφό). Το οποίο δεν παλευεται. Το damage που του κάνω το λες και χαιδεμα. Lv.66 εν τω μεταξύ. Έχει ασχοληθεί κανείς άλλος με το DLC να προτείνει κάτι?🤔
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
Με το dlc δεν έχω ασχοληθεί αλλά θυμάμαι πως είχε 4 ειδών dmg με τα αντίστοιχα resistances. Ίσως θα πρέπει να κοιτάξεις να δοκιμάσεις κάποιο άλλο;
 

Chosen Undead

Death Knight
Joined
Jul 14, 2015
Messages
3,531
Bρήκα και το κύριο boss στην ίδια περιοχή. Πολύ χειρότερη κατάσταση. Αν και πηγα lv.79 μέχρι να φτάσω σε αυτό δεν κόβω ούτε με βαλέ απέναντι του. Με τους απλούς εχθρούς δεν έχω τέτοια θέμα πάντως. Strength/Reflex το build
Πρέπει να φτιάξω τα όπλα μου φαίνεται, αυτό είναι το πρόβλημα. Kάτι για +20 λένε κάποια sites και εγώ ήμουν με +1 και κόντευα τερματισμό στο main game :ROFLMAO:
 
Last edited:

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
lol ρε, τα upgrades γίνεται να αναίβουν απλά κοστίζουν πολύ σε souls (αν θυμάμαι καλά)
Δες λίγο εδώ τα upgrades. Δινουν το καθε ενα διαφορετικό τύπου dmg. Τα conductors μπορεις να τα αφαιρέσεις εννοείται και να δοκιμάσεις κάποιο άλλο χωρίς να αφαιρεθεί το upgrade που τους έχεις κάνει.

Οταν σε βαράει το boss εμφανίζεται καμιά κάθετη μπάρα δεξιά ή αριστερά της οθόνης?
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Επίσης, πολύ σημαντικό hint: δε χρειάζεται crouch παρά μόνο για να κρυφτείς πίσω από έπιπλα κλπ. Όσο το Alien είναι στους αεραγωγούς (ή κάτω αλλά το έχουμε αφήσει πίσω μας), μπορούμε άνετα να περπατάμε, δεν κάνει θόρυβο και καλύπτουμε περισσότερη απόσταση.
Μεγάλη βοήθεια! Thanks!
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,883
χμ οχι δεν βλεπω κατι. Παρατηρω πως οταν τρως dmg απο τις βομβες του εμφανιζονται κατι εικονιδια στο status πανω αριστερα. Στο base game, στην μαχη με τον τεραστιο εξωγηινο αν θυμασαι, καθε φορα που σε βαρουσε εμφανιζε μια μπλε στα πλαινα οπου εδειχνε το radioactive dmg.
Stats | Hellpoint Wiki
τα γραφει κατω κατω

Θα σου προτεινα να παιζεις με ενα melee οπλο, να πας να το αναβαθμισεις στην βαση και....
να βελτιωσεις τα αντανακλαστικα σου :giankos:

Εγω επαιζα με το μεγαλο το σπααθι που εχεις κι εσυ μαζι με ενα πιστολακι για το "dark souls pew pew!"
 
Top Bottom