What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,239
Μια φιλη μου προτεινε να δω το Memories of the Alhambra αλλα επειδη ειναι κορεατικο και το προτεινε φιλη μου, το εχει δει κανενας;


 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Μιας που το Broadchurch μας αφήνει και δεν ξέρω και πού θα το πάνε, είπα να δω ότι προλάβω. Δεν ξέρω πως το καταφέρνει, αλλά ενώ ξέρω τι γίνεται, αντιδρώ όπως την πρώτη φορά. Ίσως και χειρότερα αφού πλέον φωνάζω στους ηθοποιούς όπως η γιαγιά μου. Κυρίως οι βρισιές αφορούν την δικηγορινα της υπεράσπισης.

Τώρα που το βλέπω με πιο καθαρό μυαλό και όχι προσπαθώντας να λύσω το μυστήριο, πιστεύω ότι όλο αυτό το αρχικό μπέρδεμα έπρεπε να το τραβήξουν λίγο ακόμη. Αυτή η φάση με τα μυστικά, τα κουτσομπολιά και το να μην ξέρεις τι αντίδραση θα προκαλέσει μία απλή κίνηση των επιθεωρητών, ήταν από τα καλύτερα χτισίματα που έχω δει στην ζωή μου
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
@Chronomancy μετά το τέλος του Broadchurch, στράφηκα στο Hinterland. Oυαλικής προελεύσεως. 90λεπτα επεισόδια, 4-5 ανά σεζόν, χθες τέλειωσα την πρώτη. Δεν πιάνει επίπεδα Broadchurch μέχρι στιγμής, αλλά είναι καλό προς πολύ καλό, κατά διαστήματα εξαιρετικό. Η έντονη ατμόσφαιρα, ενισχυμένη από το ζοφερό marshland της Ουαλίας, είναι στα πολύ δυνατά του χαρτιά. Οι δίγλωσσες πινακίδες και αναφορές στη σειρά με έβαλαν στο τριπάκι να μάθω κανένα τουριστικό ουαλικό στο Duolingo, μιλάμε για γλωσσάρα!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,609
To Hinterland έχει τραβηχτεί δύο φορές: μία στην αγγλική, μία στην ουαλική γλώσσα.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
@mits@kos μπαίνοντας ο Απρίλης θα το ξεκινήσω. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση! Αυτό το νησί, ξέρει να κουμανταρει την τηλεόραση τέλεια
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,503
Τα ντοκιμαντέρ πιάνονται;

Τις τελευταίες μέρες δούλεψα υπερωρία την ταπεινή adsl μου για να δω τα παρακάτω

Blue Planet II
BBC Attenboroughs Life in Colour - Seeing in Colour
BBC Attenboroughs Life in Colour - Hiding in Colour
Planet Earth II
Seven Worlds, One Planet
Tiny World.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Doctor John ( 의사요한 )
Καλή κι ελαφριά σειρά. Δεν προσφέρει συγκινήσεις, αλλά δεν την λες και χάσιμο χρόνου.

Black ( 블랙 )
Παίζει να είναι η μόνη σειρά που δεν μπορούσα να "προβλέψω" τι θα γίνει στη συνέχεια. Δυνατή και σίγουρα αξίζει να τη δει κάποιος (τουλάχιστον όσοι παρακολουθούν korean dramas).

Υ.Γ.: Δεν είμαι πολύ καλός στις περιγραφές. Sry :giggle:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Δεύτερο επεισόδιο Falcon and Winter Soldier σήμερα, για να δούμε πού το πάει ο νέος κάπτεν.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,024
Δεύτερο επεισόδιο Falcon and Winter Soldier σήμερα, για να δούμε πού το πάει ο νέος κάπτεν.
Οι "αναρχικοί"-flag smashers (υποθέτω θα καίνε και σημαίες αυτοί) που θέλουν a world that's unified without borders είναι οι villains της υπόθεσης ε; :journal:
 

tyrion395

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,887
Hinterland= Αριστούργημα. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερο, του πολύ καλού βέβαια, broadchurch.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,216
Οι "αναρχικοί"-flag smashers (υποθέτω θα καίνε και σημαίες αυτοί) που θέλουν a world that's unified without borders είναι οι villains της υπόθεσης ε; :journal:

Δε νομίζω. Ο δημιουργός της σειράς είναι φανερό ότι παίζει με τις αποχρώσεις του γκρι οπότε θα υπάρχει 100% κάποιο twist σχετικά με το background και τους σκοπούς τους. Πρόσεξε ότι στο πρόσφατο επεισόδιο

ο Sam πιστεύει ότι τα φορτηγά μεταφέρουν όπλα αλλά ο Bucky βλέπει ότι κλέβουν φάρμακα και εμβόλια.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Hinterland= Αριστούργημα. Κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερο, του πολύ καλού βέβαια, broadchurch.

Στην τελευταία σεζόν πλέον, τείνω να συμφωνήσω μαζί σου. Με βεβαιότητα σε σχέση με τις σεζόν 2 και 3 του τελευταίου. Δεν ξέρω αν πρόκειται για εκθετική βελτίωση ανά επεισόδιο, ή αν απλά μπήκα για τα καλά στο κλίμα του, αλλά από ένα σημείο κι έπειτα για μένα ξέφυγε.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Βλέπεις την εγγλέζικη έκδοση του Netflix ή έχεις πιάσει την Ουαλική;
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,940
Netflix, αν και θα με έψηνε κάποια στιγμή και η ουαλική.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Μόλις ολοκλήρωσα την πέμπτη σεζόν The Expanse (την πήγα πολύυυυ λάου-λάου) και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά μένω με μια ελαφριά απογήτευση στο τέλος...
Τα πρώτα επεισόδια είναι δυνατά, με καταιγιστικές, κοσμογονικές εξελίξεις, και ενδιαφέρουσες δραματικές συγκρούσεις στον ορίζοντα. Κάπου στο 5-6 επεισόδιο όμως η σειρά πατάει φρένο, το momentum χάνεται (ειδικά το story της Naomi ξεχειλώνει απίστευτα), και όλες οι ψιλοσημαντικές εξελίξεις συμβαίνουν στα τελευταία λεπτά του 10ου επεισοδίου. Χώρια που πεθαίνει ένας πολύ αγαπημένος χαρακτήρας, ενώ ζούνε όλοι οι αχώνευτοι/αδιάφοροι. Και μέσα σ'όλα αυτά, κουβέντα για το ring και το protomolecule, πέρα από τα τελευταία λεπτά του φινάλε. Καλή και η πολιτική ίντριγκα αλλά έστω να υπάρχει μια ισορροπία, ρε παιδιά.

Τι να πω, μου φαίνεται ότι η "ομπρέλα" του Bezos και της Amazon δεν έχουν κάνει καλό στη σειρά.. Ναι, ανέβηκε το budget και εμφανισιακά δείχνει ελαφρώς πιο μοντέρνα αλλά πλατειάζει επικίνδυνα κι έχει πάψει να με εξιτάρει εδώ και αρκετά επεισόδια :/
Το λιγότερο που θα μπορούσαν να κάνουν, είναι να την κουρέψουν λίγο κόβοντας π.χ. δύο επεισόδια από την 5η σεζόν.
6/10
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Χώρια που πεθαίνει ένας πολύ αγαπημένος χαρακτήρας

Αυτό δυστυχώς έγινε αναγκαστικά
Σούταραν τον ηθοποιό γιατί εκκρεμούν κατηγορίες εις βάρος του και την πλήρωσε ο χαρ/ρας. Στα βιβλία συνεχίζει κανονικά.

Ξέχασαν να δώσουν ρόλο στον Holden φέτος. Η Naomi για μένα εξιλεώθηκε από τα τελευταία επ γιατί σε όλη τη season βλέπαμε οικογενειακές ιστορίες. Συνολικά μου άρεσε καλύτερα από την προηγούμενη όμως ήταν κατώτερη από τις Season 1-3.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,944
Νομίζω ότι ο Holden παραείναι σοβαρός και μονότονος χαρακτήρας για να κουβαλήσει τη σειρά. Χρειαζόταν το crew και -κυρίως- τον Joe Miller για να γίνει λίγο τζέρτζελο. Αυτή η δυναμική λείπει πολύ από τους τελευταίους δύο κύκλους (κυρίως τον 5ο).

Όσο για τις κατηγορίες εναντίον του ηθοποιού που έκανε τον Alex, τα διάβασα μόλις τέλειωσα τη σειρά. Σημεία των καιρών, I guess.

Στα ίδια άρθρα διάβασα κι ότι η επόμενη (6η) σεζόν θα είναι και η τελευταία, πράγμα που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι ίσως κάποιος "από πανω" τους είπε να το συντομεύουν γιατί παρατράβηξε. Το λεω γιατί είχα την αίσθηση ότι τα βιβλία είναι περισσότερα και ως τώρα πήγαινε 1:1 (παίζει να κάνω λάθος και αυτό να άλλαξε από ένα σημείο και μετά), οπότε περίμενα 7-8 σεζόν τουλάχιστον.
Καλύτερα, βέβαια. Ελπίζω να το κλείσουν ικανοποιητικά και να μην μείνουμε με την ευχάριστη ανάμνηση της προ-Amazon εποχής.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
Αυτό δυστυχώς έγινε αναγκαστικά

Αναγκαστικά είναι μεγάλη κουβέντα. Μπορούσαν να είχαν κάνει recast, έχει συμβεί κι άλλες φορές στην τηλεοπτική ιστορία.

Είδα με μεγάλο ενδιαφέρον το McMafia. Για εμένα πολύ υποτιμημένο και αγνοημένο από το κοινό.

Στον αντίποδα, το Bridgerton έκανε θραύση και πάταγο, αλλά εγώ το παράτησα στα μισά. Το πρωταγωνιστικό δίδυμο είναι αναμφισβήτητα χαρισματικό, αλλά το θέμα το έχει καλύψει χίλιες φορές καλύτερα η Jane Austen πριν διακόσια χρόνια. Γιατί να δω ένα κακέκτυπο;

Τώρα θα ξεκινήσω το 30 Coins. Φαίνεται πολύ φευγάτο religious horror, από τη χώρα που μέχρι το 1834 είχε Ιερά Εξέταση.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Το λεω γιατί είχα την αίσθηση ότι τα βιβλία είναι περισσότερα και ως τώρα πήγαινε 1:1 (παίζει να κάνω λάθος και αυτό να άλλαξε από ένα σημείο και μετά), οπότε περίμενα 7-8 σεζόν τουλάχιστον.
To 1o βιβλίο που έχω διαβάσει φτάνει στα μισά της 2ης σαιζόν, όποτε 1:1 δεν ήταν εξαρχής. To 9o και τελευταίο βιβλίο θα βγει το 2021.
 
Top Bottom