What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Εγώ νομίζω ότι είναι θέμα Εβραίων. Δεν με νοιάζει πως θα ακουστεί αυτό, αλλά δεν τους ακουμπάς ούτε στο ελάχιστο αλλιώς θα σε τελειώσουν. Με την παρακάτω παρατήρηση θυμάμαι ότι είχε σκάσει ένα κύμα butthurt, προφανώς κατευθυνόμενο, ότι είστε αντισημίτες κτλ. Εμείς θα είμαστε στο απυρόβλητο κι ας περάσουν διακόσια χρόνια από το ολοκαύτωμα. Που στην τελική είναι δίκαιη παρατήρηση γιατί αν θέλουμε πλουραλισμό θα είχαμε περισσότερους ισπανόφωνους και Αφροαμερικανούς.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217



FBAC5A49-4C22-40D9-8141-46E4360867C7.gif
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,941
Έβαλε επιτέλους το Netflix την τελευταία σεζόν Homeland και την είδα αυτή τη βδομάδα. Αγαπημένη σειρά, τώρα ψάχνω να βρω με τι θα γεμίσω το κατασκοπικό/πολιτικό θρίλερ κενό που μου άφησε. Το μάτι μου έπεσε στο Spy με τον Σάσα Μπάρον Κόεν. Αν έχει οποιοσδήποτε κάποια πρόταση στο είδος, σε σειρά ή ταινία(-ες), feel free to share.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,409
House of Cards, τις δύο πρώτες σεζόν που αξίζουν, τουλάχιστον. Ή βρες και δες το βρετανικό original, άμα ο Spacey σου ανακατεύει το στομάχι πλέον.

The Night Manager - οι μεταφορές των βιβλίων του John le Carre είναι hit or miss, εδώ έχουμε μίνι σειρά hit.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,941
House of Cards το είχα αφήσει συμπτωματικά κάπου εκεί που βγήκαν τα περί Σπέισι στη φόρα (στο επεισόδιο που η Κλαιρ μαζεύει τα μπογαλάκια της).

Θα τσεκάρω Night Manager, thnx. 🍺
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Έβαλε επιτέλους το Netflix την τελευταία σεζόν Homeland και την είδα αυτή τη βδομάδα. Αγαπημένη σειρά, τώρα ψάχνω να βρω με τι θα γεμίσω το κατασκοπικό/πολιτικό θρίλερ κενό που μου άφησε. Το μάτι μου έπεσε στο Spy με τον Σάσα Μπάρον Κόεν. Αν έχει οποιοσδήποτε κάποια πρόταση στο είδος, σε σειρά ή ταινία(-ες), feel free to share.
ωραίο το spy αλλά δεν με κράτησε για κάποιο λόγο, αλλά εγώ είμαι ο περίεργος οπότε πιστεύω ότι θα σου αρέσει.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,503
Το House of Cards τα σπάει και ο Spacey δίνει ρέστα αλλά δυστυχώς δεν αξίζει
να ασχοληθείς καθώς η τελευταία σεζόν είναι απλά διεκπαιρεωτική.

Το Homeland έχει επίσης ενδιαφέρον για όποιον δεν έχει ασχοληθεί.

Είδα χθες όλο το "Breeders", μαυρη κωμωδία, αγγλικό χιούμορ, παίζει ο Bilbo από
το Hobbit με τον έναν και μοναδικό τρόπο που ξέρει, δηλαδή όπως έπαιζε στο Hobbit,
στο Sherlock κλπ. 25λεπτα επειδόδια, φεύγουν νεράκι.

Παραδόξως κάθησα και είδα όλο το πακέτο "Έτερος Εγώ" (ταινία και τις δυο σεζόν).
Το ξεκίνησα με τη λογική ελληνική b movie δεκαετίας του 80 και δεν με απογοήτευ-
σε.

Wanda Vision το ξεκίνησα αλλά δεν την πάλεψα καθώς οι χαρακτήρες αυτοί μού
ήταν για άλλη μια φορά αδιάφοροι όπως και στα κομικ πριν 30-35 χρόνια. Είδα κλικ
κλικ όλα τα επεισόδια.

Γενικά η φάση ειναι πολύ χάλια και οι ποιότητα πάει στα Τάρταρα.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Wtf. Για άλλη μια φορά το Star Trek με αφήνει άφωνο.
1614023915036.pngΤο χειρότερο επεισοδιο μέχρι τώρα με διαφορά.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Ξεκίνησα το Snow Piercer. Ψιλοκορεσμενο θέμα όσον αφορά τις κοινωνικές ανισότητες σε μελλοντικές δυστοπίες, αλλά φαίνεται ότι έχει ενδιαφέρουσα πλοκή. Μόλις τελειώσω θα επανέλθω
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Wtf. Για άλλη μια φορά το Star Trek με αφήνει άφωνο.
View attachment 1672Το χειρότερο επεισοδιο μέχρι τώρα με διαφορά.

Έχει κι άλλα, όμως είναι κοντά στον πάτο. Τόσο το TOS όσο και οι πρώτες σεζόν του TNG έχουν αρκετά κακά επεισόδια. Ειδικά στο TOS εγώ βλέπω πάντα επιλεγμένα επεισόδια σε rewatches.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Α δεν είναι τόσο φανταστικά τέλεια τα TOS TNG δηλαδή που θα έπρεπε να κλαίει το Discovery με μαύρο δάκρυ (pun intended)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Α δεν είναι τόσο φανταστικά τέλεια τα TOS TNG δηλαδή που θα έπρεπε να κλαίει το Discovery με μαύρο δάκρυ (pun intended)

Έχουν και τις κακές στιγμές τους τα παλιά Star Trek, όποιος το αρνηθεί εθελοτυφλεί. Σε μια τυπική σεζόν TNG για παράδειγμα σε 22 επεισόδια θα βρεις 5 κακά επεισόδια, 5 μέτρια, 8 καλά και 4 κορυφαία. Σε μια τυπική σεζόν Discovery θα βρεις μπροστά σου μια ατελείωτη χαβούζα με κακά επεισόδια και 3-4 που λες "ε αυτό βλέπεται, αφού το ξεκίνησα ας το τελειώσω". Για Picard δεν το συζητάω καν, όλη η σειρά ήταν ένας βόθρος με 10-15 λεπτά της προκοπής κυρίως λόγω νοσταλγίας.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,200
Έχουν και τις κακές στιγμές τους τα παλιά Star Trek, όποιος το αρνηθεί εθελοτυφλεί. Σε μια τυπική σεζόν TNG για παράδειγμα σε 22 επεισόδια θα βρεις 5 κακά επεισόδια, 5 μέτρια, 8 καλά και 4 κορυφαία. Σε μια τυπική σεζόν Discovery θα βρεις μπροστά σου μια ατελείωτη χαβούζα με κακά επεισόδια και 3-4 που λες "ε αυτό βλέπεται, αφού το ξεκίνησα ας το τελειώσω". Για Picard δεν το συζητάω καν, όλη η σειρά ήταν ένας βόθρος με 10-15 λεπτά της προκοπής κυρίως λόγω νοσταλγίας.
Το Picard ήταν το πως να μην προσπαθήσεις να φέρεις το StarTrek στο σήμερα. Κράτησε την ταχύτητα των παλιών σε εξέλιξη γενικού arc/plot χωρίς την per episode sub-plot. Φυσικά και ο κόσμος βαρέθηκε. Αν δεν έβγαινε εβδομαδιαίο ίσως να σωζόταν η φάση.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Οπότε να μην ασχοληθώ καν ε; Ο λόγος που το έπιασα από την αρχή είναι για να δω και ότι έχω αφήσει από καινούργιες σειρές, αλλά αν είναι τόσο χάλια, μάλλον θα διακόψω μόλις κουραστω και θα δω κάνα Battlestar ή Babylon 5. Εκτός και μέχρι τότε έχει κάνει comeback το doctor who
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,941
Δες οπωσδήποτε Μπάτλσταρ Χρόνο (το καινούριο). Ξεκίνα με τα 2 επεισόδια μίνι-σίριζ (90' έκαστο). Αναμένω feedback.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,220
Μου αρέσει η σειρά που τα τοποθετείς. Όταν μεγάλωσα και έβαλα ίντερνετ με αυτή την σειρά τα είχα δει. Σαν σύνολο είναι η αγαπημένη μου sci fi σειρά όλων των εποχών! Το doctor who το αφήνω εκτός συναγωνισμού επειδή είμαι δεμένος συναισθηματικά μαζί του.

Με την παλιά σειρά ενώ ήθελα να ασχοληθώ, δεν το έκανα ποτέ. Απλώς έχω διαβάσει διάφορες σουμες στο ίντερνετ
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,217
Οπότε να μην ασχοληθώ καν ε; Ο λόγος που το έπιασα από την αρχή είναι για να δω και ότι έχω αφήσει από καινούργιες σειρές, αλλά αν είναι τόσο χάλια, μάλλον θα διακόψω μόλις κουραστω και θα δω κάνα Battlestar ή Babylon 5. Εκτός και μέχρι τότε έχει κάνει comeback το doctor who

Μπορείς να δεις 1-2 επεισόδια στην αρχή και να δεις αν σε ενδιαφέρει, τα γούστα σε αυτά τα πράγματα είναι εν πολλοίς υποκειμενικά. Υπάρχει άτομο που μου είπε ότι το Picard είναι άξιος διάδοχος του TNG και αναγκαστικά σεβάστηκα την άποψή του, άσχετα αν ήθελα να τον πνίξω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,303
Υπάρχει άτομο που μου είπε ότι το Picard είναι άξιος διάδοχος του TNG και αναγκαστικά σεβάστηκα την άποψή του, άσχετα αν ήθελα να τον πνίξω.

tenor.gif
 
Top Bottom