What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ξαναεπιασα το bojack. Νομίζω ότι όσο μεγαλώνεις, τόσο μεγαλώνει και το ενδιαφέρον για την συγκεκριμένη σειρά
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Άσχετο, αλλά τώρα που ξαναπαίζω Mass Effect, γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο πόσο ξεδιάντροπα έκλεψαν τα πάντα και τα κοάλα οι ανθυπογραφιάδες του Star Trek Picard. Πραγματικά απορώ που δεν φάγανε μήνυση από την ΕΑ/Bioware.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Τέτοια λέτε για το love death robot και θα με κάνετε να μη το δω.

Περί castlevania τι ακριβώς βάζετε μέσα στο force happy ending? Του Δράκουλα? Αν μιλάμε για αυτό τότε συμφωνώ και θα φανεί τι ακριβώς θα κάνουν με τα spin off.
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
είδα 2 από ♥️ ☠️ 🤖 (Automated Customer Service kai Ice) οκ δεν νομίζω ότι έχει χάσει κάτι μέχρι στιγμή από τα παλιά, ίσως απλά λόγο του ότι είναι και αισθητά λιγότερα τα επεισόδια τώρα να είναι απλά και λιγότερες οι πιθανότητες να δούμε κάτι που να μας μείνει ως ουάου.

Δηλαδή οκ το Sonnies Edge δεν θα το περάσει ποτέ κανένα και τίποτα, ή το Mindfuck του The Whiteness, δεν το περιμένω κιόλας δηλαδή ότι θα υπάρξει κάτι να πάει πιο πάνω από αυτά. Αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι είναι in line με ότι είδαμε στην πρώτη σεζόν.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
Ξεκινήσαμε τα disagree. Αν ήμουν ο νίτρο θα μου έβαζα και εγώ. Για την ώρα δεν έχω άποψη περί 2ης σεζόν love death robot
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ο λόγος που έριξα Χ (πέραν του ότι είναι o nitro, εκκλησίες κλέβουμε) είναι ο εξής; ακόμη και αναλογικά να τα πάρουμε τα επεισόδια 18 της πρώτης έναντι τα 8 της δεύτερης, η ποιότητα δεν είναι εφάμιλλη. Ας ξεχωρίσω τη δική μου προσωπική λίστα για να βγάλω και έναν υποκειμενικό αριθμό. Έχουμε επομένως (χωρίς σειρά προτίμησης):

Vol. 1:
Beyond the Aquila Rift
Sonnie's Edge
Three Robots
When the Yogurt Took Over
The Secret War
The Witness
Shape-Shifters
Helping Hand
Zima Blue

Vol. 2:
Pop Squad

Τα επεισόδια που έβαλα από το Vol. 1 είναι αυτά που α) θυμάμαι ακόμη και τώρα (αξιομνημόνευτα και μνημονεύσιμα), β) αποτελούν πέραν του εκάστοτε πλαισίου (setting) μία σπουδή πάνω σε ευρύτερα υπαρξιακά ζητήματα ή/και ψυχολογικού τρόμου που σε κάνει να σκεφτείς κατιτίς παραπάνω μετά το credits roll.

Μαθηματικά μιλώντας 9/18 (50%) επεισόδια του Vol. 1 δεν ήταν απλώς καλά, ήταν συγκλονιστικά, σαρδόνια, σοπωτεδήποτε. Στο Vol. 2 έχουμε ένα επεισόδιο που οριακά πλησιάζει αυτήν την ποιότητα δηλαδή 1/8 (12.5%).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Δεν διαφωνώ, απλά θεωρώ τα επεισόδια της πρώτης σεζόν που μου άφησαν αυτά τα συναισθήματα ως bonus και όχι ως το προϊόν, αν θέλω να νιώσω πλακώνω τα indy στο vimeo. Ήταν μια ευχάριστη έκπληξη που αν κρίνω από την δεύτερη σεζόν, τους ξέφυγε.

Θέλω να πω ότι εν τέλη για μένα είναι και expectations vs reality όταν βάζω παραγωγή του netflix και αν είναι παπαριά όπως αρκετές από τις παραγωγές του netflix, είμαι σε φάση "ναι οκ, netflix, επόμενος".

Μόνο 2 φορές με έχει εξοργίσει παραγωγή του netflix τερματίζοντας το "τι μαλακία ήταν αυτή" κοντέρ μου.

Επίσης σαφώς δε νομίζω ότι δεν βγάζουν προβληματισμό τα 2 που είδα μέχρι τώρα.
Το πρώτο βγάζει έναν σαφή προβληματισμό για την εξάρτησή του κόσμου από τα καταναλωτικά προϊόντα και τις μεγάλες εταιρίες που νοιάζονται μόνο να σου πουλήσουν και μετά δε μπαναψοφήσεις θα βρούμε άλλον. Μου θύμισε πολύ έντονα τα διάφορα που λέει/γράφει ο Michael Pollan για την εξάρτηση της Αμερικανικής κοινωνίας από τα έτοιμα προϊόντα και που δεν φτιάχνουν/μαγειρεύουν τίποτα στο σπίτι τους ή το γενικότερο θέμα που αν χαλάσει κάτι το πετάνε και αγοράζουν καινούργιο και ας φτιάχνεται εύκολα και τζάμπα/φθηνά.
Ίσως δεν κάνει τόσο μεγάλο κλικ για τα δεδομένα της Ευρώπης/Ελλάδας, αλλά ο προβληματισμός είναι εκεί.

Το Ice επίσης θεωρώ θίγει θέματα όπως η μετανάστευση και η κοινωνική αποδοχή και σαφώς δημιουργεί προβληματισμούς με ένα πιο φιουτουριστικό τοπίο και "τα κανονικά παιδιά" του μέλλοντος με έντονη αλληγορία για τα παιδιά του σήμερα.

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω δει ακόμα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Για το πρώτο τα έκανε και το Wall-E με πιο τσαχπίνικο τρόπο. Για το δεύτερο εντάξει ήταν λίγο φάση "believe in yourself, because I believe in you, brother" αλλά νταξ. Σε λίγο με τόσα spoilers θα νομίζουν όταν έχουμε κάνει cross-over thread με αυτό του Pathfinder.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Το Aquila Rift ήταν εκείνο που θύμιζε Dead Space ε; Για μένα άνετα στο top 2-3 της πρώτης σεζόν. Θα κάτσω να δω και τη δεύτερη σύντομα, αλλά από αυτά που λέτε μικρό καλάθι. Η πρώτη ήταν όντως κάτι ξεχωριστό ως σύνολο, κι ας ήταν κάποια επεισόδια πιο αδύναμα.

το animation
Αυτό από την πρώτη σεζόν είχε θέμα. Κυμαινόμενη ποιότητα γενικά. Σε άλλες σκηνές ήταν (κάπως) πιο ρευστό κι αλλού σαν να πηδούσε καρέ κίνησης. Στην 4η ίσως να ήταν μισό κλικ καλύτερο, αλλά γενικά ποτέ δεν έφτασε σε άριστο επίπεδο.

Σύγκριση με κάποιο που έχει παρόμοια θεματική, ό,τι συμπέρασμα μπορεί να βγει από ένα trailer
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ρε γιατί ασχολείστε τόσο με ένα πρόδηλα εφήμερο τερτιπάκι της πόπ κουλτούρας; Το LDR είναι στην ουσία μικρά, δεκάλεπτα 'Γουάουα, κοίτα τί σκέφτηκα μαν' σκετσάκια άνευ φοβερού και βαθύτερου νοήματος. Είναι σχόλια για την κοινωνία μας, γραμμένα σε τοίχο ψηφιακού καμπινέ. Ή το ανάποδο. Μπερδεύομαι μετά το ατύχημα με τις ηλεκτρικές φάλαινες. Όπως και να 'χει, μην τα παίρνετε πολύ σοβαρά.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Άσχετο, αλλά τώρα που ξαναπαίζω Mass Effect, γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο πόσο ξεδιάντροπα έκλεψαν τα πάντα και τα κοάλα οι ανθυπογραφιάδες του Star Trek Picard. Πραγματικά απορώ που δεν φάγανε μήνυση από την ΕΑ/Bioware.

Περισσότερο απ' το κλέψιμο (aka influences) που είχαν τα ME από Stargate/BSG;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Για το πρώτο τα έκανε και το Wall-E με πιο τσαχπίνικο τρόπο. Για το δεύτερο εντάξει ήταν λίγο φάση "believe in yourself, because I believe in you, brother" αλλά νταξ. Σε λίγο με τόσα spoilers θα νομίζουν όταν έχουμε κάνει cross-over thread με αυτό του Pathfinder.

fdb98f2941cd7ae380160c002edec7ad.gif
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ε...σόρι τώρα...περίμενε κανένας ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ από το Mass Effect; Λέω, από το Mass Effect που ουσιαστικά διαφημίστηκε ως διαδραστικό Star Trek; Από το Mass Effect λέω. Δεν περίμενα απολύτως καμία πρωτοτυπία ή κάτι που δεν είχα ξαναδεί και καταευχαριστήθηκα και τα τρία παιχνίδια. Μερικές φορές απλά θέλεις να φας καλό παστίτσιο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,262
Άσχετο, αλλά τώρα που ξαναπαίζω Mass Effect, γίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρο πόσο ξεδιάντροπα έκλεψαν τα πάντα και τα κοάλα οι ανθυπογραφιάδες του Star Trek Picard. Πραγματικά απορώ που δεν φάγανε μήνυση από την ΕΑ/Bioware.

Ναι, ήταν ξεδιάντροπο. Μάλλον δεν έφαγαν μήνυση γιατί και η Bioware έκλεψε από το Babylon 5.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Γι' αυτό γουστάρω κι εγώ πολύ τα ME,
είναι σαν να βλέπω νέα επεισόδια αγαπημένων σειρών που έχουν τελειώσει καιρό τώρα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Είσαι ο μόνος που του αρέσουν τα Windows ME πάντως.
Έτοιμος για Beerατάκες είσαι.
 
Top Bottom