What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Μη με beer-ζώνης, δεν πιάνει.
Θα πρέπει να αφήσεις και beerd όμως σαν το άβατάρ σου, για το μέγιστο ιμέρσιο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Μιλάς από εbeerία?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Όχι, cult αναφορά στον Ebeerίκο ήταν.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Σκληροbeerηνική αναφορά. Μου ανατίναξες το μυαλό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,331
Σκληροbeerηνική αναφορά. Μου ανατίναξες το μυαλό.

Τώρα, φταίω γω, όταν βλεπω beerανφορές, να βάζω facepalm?

🤦 Ξεκίνησα με μένα, γιατί είμαι δίκαιος!!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Ζηλεύεις επειδή δεν είσαι beerτουόζος στα κακά λογοπαίγνια.
 

tommas

Half-Ogre
Joined
Dec 2, 2012
Messages
736
Τέλος και από μένα το Castlevania. Εξαιρετικές εντυπώσεις με μόνο "παράπονο" το όχι και τόσο καλό animation ειδικά στις γρήγορες σκηνές (καkομαθημένο "weeb"?)

Fun fact (που δεν αποκλείεται να αναφέρθηκε ήδη στο thread): ο χαρακτήρας της village chieftain αποτελεί ένα είδους homage στο πειρατάκο που σκαρφάλωνε τοίχους στο Castlevania 3 του NES.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έκανα κι εγώ ένα mini-binge τα τελευταία 3-4 επεισόδια της σεζόν και αποχαιρέτησα το Castlevania (σχεδόν) απόλυτα ικανοποιημένος. Το animation στις μάχες των πρώτων επεισοδίων της σεζόν μου φάνηκε λίγο ελλιπές αλλά στις μεγάλες μάχες, εκεί που πραγματικά χορταίνει το μάτι αίμα, χορογραφία και spectacle, ήταν σκέτη απόλαυση. Ακόμα και χωρίς να έχω παίξει τα original, ήταν εμφανές ότι κάποια σκηνικά ήταν στημένα ως κλείσιμο του ματιού στους φανς των Castlevania και των videogames γενικότερα. Ειδικά το τελευταίο boss fight :cool:

Όσον αφορά το σενάριο και τους χαρακτήρες, η σεζόν κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα αλλά κάποια πράγματα θα μπορούσαν να είναι λίγο καλύτερα. Υπήρχε ώρες ώρες μια φλυαρία και μια τάση επαναληψιμότητας στους διαλόγους, ίσως σε μια προσπάθειας αληθοφάνειας; Οι χαρακτήρες επαναλάμβαναν το ίδιο point ξανά και ξανά μέσα στην ίδια σκηνή, ώσπου να το εμπεδώσουμε. Τα arcs του Isaac και του Hector επίσης δεν με ικανοποίησαν απόλυτα, κυρίως επειδή τους είχε δοθεί τόσο μεγάλο βάρος στην τρίτη σεζόν. Τέλος, το φινάλε παραήταν ζαχαρένιο για μια τόσο σκοτεινή σειρά και με έκανε ν' ανασηκώσω ελαφρώς το φρύδι.

Συνολικά, πάντως, η σειρά τελείωσε όταν έπρεπε, όπως έπρεπε, και για μένα θα μείνει στην ιστορία ως μία από τις κορυφαίες στιγμές του Δυτικού animation και του Netflix. Ελπίζω να εμπνεύσει κι άλλες παρόμοιες προσπάθειες, είτε από τους ίδιους δημιουργούς είτε από άλλους.
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Η δεύτερη σεζόν Love, Death + Robots κατέβηκε σαν σφηνάκι. Όχι δυσάρεστο, ούτε και κάτι αξιομνημόνευτο. Θα μπορούσαν να κάνουν πολλάααα περισσότερα με το φορμάτ, ειδικά με τέτοιο budget. Κάποια shorts είχαν εξωπραγματικά καλό CGI αλλά εντελώς ξενέρωτο/κλισεδιάρικο story. Ειδικά αυτό με τον πιλότο/space marine ήταν σκέτη απογοήτευση. Το Snow in the Desert αρκετά καλύτερο αλλά κι αυτό χωρίς punchline. Πιο ατμοσφαιρικό και ενδιαφέρον χαλαρά το Pop Squad aka CGI Blade Runner. Δεύτερο καλύτερο για μένα η Χριστουγεννιάτικη ιστοριούλα.

Πάντως και η πρώτη σεζόν με είχε αφήσει με παρόμοια συναισθήματα, απλά εκεί είχαμε περισσότερα καλά επεισόδια να θυμόμαστε (αλλά και μπόλικη φύρα), γιατί ήταν 18 αντί για μόλις 8. Γενικά, βλέποντας τι ιδέες παίρνουν το πράσινο φως/budget για να μπουν στη σειρά, δεν έχω πλέον μεγάλες προσδοκίες από μια ενδεχόμενη 3η σεζόν αλλά αν και όταν βγει θα τη δω ευχάριστα.
 
Last edited:

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Τελείωσα το Invinsible, πολύ ωραίο παιδιά, έχει χαρακτήρες αντίστοιχους της Justice League και γενικά όλη η πρώτη σεζόν έχει να κάνει με αυτούς. Είναι σα να βλέπεις το καλό Justice League των '00ς, θα τους αγαπήσετε είμαι σίγουρος. Βασικά θα μπορούσε άνετα να ανήκει στη DC και να πρόκειται για μία παράλληλη διάσταση. Έχει λίγο παραπάνω gore, αλλά ΟΚ. Και λίγο teen romance, αλλά νταξ.

Τώρα λέω να αρχινίσω το Primal, φάση "Samurai/Conan με dinosaur ally" πρέπει να είναι.
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Ελπίζω να έχετε αντιληφθεί την ύπαρξη του κολοσσιαίου έπους πνευματικής διανοίας, Paradise PD. Η τρίτη του σαιζόν έκανε ακόμη και το λατρεμένο Pickles να φαντάζει γλυκό κουταβάκι. Black/O'Guinn είναι υπέροχο ντουέτο.

 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640


panic.mp4
 

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Βλέπουμε Κόπρα-Καϊ-ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ. Αυτόματη εγγύηση.

Και τώρα χεράκια ψηλά, ποιό άλλο παιδάκι το στέλνανε οι γονείς του για ΟΚΙΝΑΟΥΑ ΤΕ, ΤΑΪ ΚΑΡΑΤΕ ΝΤΟ, ΝΑΙ ΣΕΝΣΕΪ και ήθελε μόνο να πεθάνει και να γυρίσει στην τρούπα του να παίξει Larry σκληρό και οκτάμπιτο;

....κανείς δηλαδή;!

Και ποιό παιδάκι, πιστό στις 80'ς διδαχές του σκληρού καριόλη Σενσεϊ ξεκίνησε σταδιακά να δέρνει άσχημα τα υπόλοιπα παιδάκια, σε ένα ρεσιτάλ προοικονομίας για την μετέπειτα καριέρα του ως Φορουμικός Πούλη (ΤΜ);
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Friends The Reunion
Απλά δείτε το. Γέλασα, δάκρυσα, πέρασα τέλεια!
 
Last edited:

Nobody

Gelatinous Cube
Joined
May 12, 2021
Messages
174
Βάλσαμο για τις σαράβαλες μεσήλικες καρδιές μας, +1001.
 
Top Bottom