What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Αν έχετε κανένα καλό να προτείνετε όμως ελεύθερα!

Sweet Home, All of Us Are Dead.

Διασκεδαστικές μεσημεριανοαπογευματινές σειρούλες για μαζί με το φαγί.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,469
Ασε @Adhan. Η φιλη μου μου εχει κανει training για κορεατικες σειρες/ταινιες που ακομα δεν τις εχετε μαθει.
Σε αυτο το σημειο πρεπει να γινω πιο συγκεκριμενος. Επειδη πατε με το mainstream.

1. Φιλη του Κουνελου... αυτο δεν το διαβαζουμε σαν τιτλο σε μεσημεριανη εκπομπη. Ειναι μια πολυ σημαντικη λεπτομερεια.
2. Μαθαινει κορεατικα, για να μην χανει τιποτα εξαιτιας των ελληνικων υποτιτλων.
3. Δεν εχει παιξει απλη ενημερωση τυπου "τηλεοπτικες σειρες της προκοπης" αλλα αναλυση σεναριου, σκηνοθεσιας, ηθοποιων και των βιογραφικων τους. Παιζει αυτος που επαιζε σε εκεινη την σειρα, αυτος που οταν δεν εχει γυρισματα παει στην Νεα Υορκη και τρωει χοτ ντογκ με γυρο.
4. Η γυναικα ειναι η πρεσβειρα των κορεατικων σειρων/ταινων στην χωρα μας.
5. Το λιγοτερο που θα μιλησουμε στο τηλεφωνο ειναι 2 ωριτσες. Υπολογισε για ποσες ταινιες με ενημερωνει καθε φορα.
Δεν ειμαι μουλαρι, Κουνελος ειμαι. Οταν μου προτεινει κατι, το τσεκαρω γιατι τις γυναικες τις ακουω.
Υποπτευομαι οτι στο θεμα Κορεα, εχω τις περισσοτερες (αχρηστες) γνωσεις στο φορουμ.


Ωχ ξεκίνησες BCS; Καλά να πάθεις, εγώ προειδοποίησα.
Εχω παρει και 5-6 τσουβαλια με καρβουνο για να καω οπως αρμοζει.

Δεν ξέρω για ποια τρέλα μιλάς ρε κούνελε! Από κορεάτικα μόνο το Squid Game έχω δει(το οποίο ήταν και καλό)! Αν έχετε κανένα καλό να προτείνετε όμως ελεύθερα! Όσο για το κορεάτικο Money Heist θα το δω περισσότερο από περιέργεια παρά οτιδήποτε άλλο!

Εχει παιξει μια παγκοσμια τρελα που ξεκινησε απο το Κ pop. Δυστηχως.
Κομπλεξικος δεν ειμαι, ασε τα mainstream και τσεκαρε το Memories of the Alhambra. Γυρισμενο στην Ισπανια.
Μην ευχαριστεις εμενα αλλα την φιλη μου.
Να του δωσεις και λιγο να αναπνευσει.



Το θεμα ειναι gaming
 
Last edited:

Havanezos

Death Knight
Joined
Aug 3, 2013
Messages
2,527
Sweet Home, All of Us Are Dead.

Διασκεδαστικές μεσημεριανοαπογευματινές σειρούλες για μαζί με το φαγί.
Η πλάκα είναι ότι όντως παίζει να της δω μεσημεροαπόγευμα.. μετά το φαΐ όμως για χώνεψη και χαλάρωση!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Μόλις ολοκλήρωσα το 7ο επεισόδιο του Stranger Things. Αρκετά βελτιωμένη αυτή η σαιζόν, μπράβο τους. Υπομονή άλλους 2 μήνες
Και πήραμε και το closure για τον αδικοχαμένο μας έρωτα

Polish_20220603_232631643.jpg[/ISPOILER
]
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Charlize Theron στο πρώτο επεισόδιο, Billy Zane στο δεύτερο, το τρίτο δεν το έχω δει ακόμη.
Θα έχει το The Boys βαρβάτο cameo σε κάθε επεισόδιο;
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Μετά από τιτάνια μάχη που έδωσα με τους δαιμονες μου και αρκετές συνεδρίες με ειδικό που με ξεζούμισε οικονομικά, ξεπέρασα την φοβία που μου είχε δημιουργήσει για το Star Trek η παρακολούθηση του Discovery και αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία στο Strange New Worlds. Και ρε σεις, δεν είναι καθόλου κακό. Ούτε αριστούργημα το λες, αλλά είναι τίμιο. Έχω δει τα 4 πρώτα και κάθε επεισόδιο το συμπαθώ περισσότερο. Και δεν θα πω ψέμματα, όταν άκουσα την φωνή της Burnham μου έφυγαν τα λουκανικοπιτάκια από το χέρι, ξέρασα όλη την Vikos Cola που είχα πιει και άρχισα να κλαίω γοερά στο πάτωμα. Αλλά είμαι ακόμα εδώ και θα παλέψω. Και αν και έχω αλλάξει πια, προτιμώ αλλά franchises και season arcs, μου αρέσει που υπάρχει ένα κανονικό πασοκικορθόδοξο star trek εκεί έξω.

Στα συν, μου άρεσε πολύ ότι στον ρόλο του τυφλού εξωγήινου Hemmer έχουν έναν πραγματικά τυφλό ηθοποιό.

Και ότι έχουν κλαρινογαμπρούς εξωγήινους με γραμμές στο μούσι
Star-Trek-SNW-Ep02-shepherd.png

Επαναλαμβάνω, υπάρχουν καλύτερες σειρές εκεί έξω, αλλά αν είστε fans του είδους, πλησιάστε άφοβα
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
βίκος κόλα????
οχι ρε φιλε!!!!
Ρε συ, εδώ και λίγα χρόνια δεν μου αρέσει η coca Cola,από την στιγμή που σταμάτησαν να φτιάχνουν εδώ, αυτή που πίνουμε είναι από Βουλγαρία, τίποτα κακό σε αυτό, κάτι με ενοχλεί. Δοκίμασα διάφορες, η Βικος με καλύπτει καλύτερα, αλλά οκ, δεν θα μαλωσουμε γι αυτό, υπάρχουν εκατοντάδες κολες εκεί έξω 🥤
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,537
ενταξει, τρολίστικη ηταν η απορια πιο πολυ για να γελασωμε. ενα οφοπικ και εξαφανιζομαι:
εχεις δικιο για την αλλαγη γευσης της κοκα. εγω ετσι κι αλλιως μονο πεπσι. κι αυτη εχει αλλαξει ομως, της αφαιρουνε σιγα σιγα αυτη την επιγευση να το πω ετσι, τυπου "κανελας" που την ξεχωριζε για μας τους μερακληδες... ωστοσο, στιλ μπετερ δαν κοουκ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
υπάρχουν εκατοντάδες κολες εκεί έξω
20211108151515_uhu_kolla_gel_the_all_purpose_adhesive_no13_mesaiou_megethous_genikis_chrisis_35ml.jpeg

👃👃👃👃👃
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,356
Και ρε σεις, δεν είναι καθόλου κακό. Ούτε αριστούργημα το λες, αλλά είναι τίμιο.

Έτσι ακριβώς. Οι προθέσεις φαίνονται αγνές, η εκτέλεση είναι οκ. Περιμένουμε να δούμε αν η σειρά μπορεί στην πορεία να μας δώσει κάποιο classic επεισόδιο.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Είδα τα δύο πρώτα επεισόδια της 4ης σεζόν Stranger Things. Πολύ teen drama, overdose 80-ίλας και αρκετά "κάτσε να σου θυμίσω τι έγινε ως τώρα" σκηνικά, τα οποία ωστόσο δεν με χάλασαν γιατί πέρασαν και κάτι αιώνες.
Τα παιδάκια έγιναν ολόκληρα γαϊδούρια, κάποια μεγάλωσαν άχαρα, κάποια πιο ομαλά, αλλά έτσι είναι όταν φτιάχνεις σειρά με ανήλικους πρωταγωνιστές, ρίχνεις τα (20πλευρα) ζάρια και προσεύχεσαι στα 18 τους να δείχνουν περίπου όπως στα 12. Good luck with that.

Για το σενάριο δεν θα σχολιάσω προτού δω και τα υπόλοιπα, αλλά με έχουν εντυπωσιάσει για άλλη μια φορά τα στάνταρ παραγωγής. Όλοι λοιδορούν το Netflix επειδή συχνά καταφεύγει σε φτηνιάρικα εφέ/κοστούμια/σκηνοθεσία κτλ. αλλά τουλάχιστον στις flagship σειρές όπως αυτή, και με ικανούς δημιουργούς στο τιμόνι, παραδίδει τεχνικά άρτιο αποτέλεσμα.
Από την άλλη βλέπεις τη Disney που έχει περισσότερο χρήμα κι από τον Σκρουτζ ΜακΝτακ, να παρουσιάζει στο Obi-Wan, την -θεωρητικά- σημαντικότερη σειρά του σημαντικότερου franchise της*, ένα αποτέλεσμα πιο φτηνιάρικο κι από fan-made videos στο ΥΤ. Ντροπής πράγματα.

*(έστω μαζί με Marvel)
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,422
Και εγώ έκανα ένα run τα 4 πρώτα του Stranger Things S04, δεν με νοιάζει τι λέει ο κόσμος, γιατί είδα διάφορες γκρίνιες, προσωπικά καιρό είχα να σκαλώσω με σειρά και να θέλω να το bingάρω μια και έξω, άσχετα αν δε μπορώ πλέον.
Μου άρεσε πόσο horror στροφή έχει πάρει, οκ είχαμε αρχίσει να γινόμαστε πολύ φλούφλι teens και έτσι.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Να δώσω και ένα trivia αν έχει όρεξη κάποιος για τις παπαρολογιες μου. Πριν από πάρα πάρα πολλά χρόνια, από σπόντα είχα δει μια σειρά που λεγόταν Wonderfalls, την είχα λατρέψει, ήταν ιδιαίτερη, όχι για όλους, κόπηκε πολύ γρήγορα. Όταν μετά είδα το Hannibal και έπαθα πλάκα με το πόσο καλό ήταν, το όνομα Bryan Fuller μου έμεινε. Έψαξα και άλλες του σειρές, dead like me, pushing daisies, μιλάμε ό τύπος ήταν ο νέος Whedon, έφτιαχνε πολύ καλές σειρές με απλά υλικά αλλά δεν ήταν εμπορικές. Έφτιαξε το American Gods, όλη η εκπληκτική αισθητική της πρώτης σαιζόν είναι Fuller, μέχρι που πήγαν να του επιβάλλουν πράγματα και έφυγε. Μόλις ανέλαβε άλλος, το AG έχασε όλη του την μαγεία. Εκείνη την εποχή ξεκίνησε το project Star Trek Discovery. Ήταν το πιο μεγάλο του εγχείρημα ως τότε και... πάλι άδοξο τέλος. Έχουν γραφτεί και ακουστεί πολλά και μάλλον ποτέ δεν θα μάθουμε ποιες ιδέες του Fuller πέρασαν στο τελικό στάδιο. Μάλλον το όλο arc των πρώτων δύο σαιζόν είναι δικό του αλλά σίγουρα δεν πρόλαβε ούτε καν τα γυρίσματα. Όλη η τραγωδία που λέγεται Discovery είναι Alex Kurtzman. Αυτά
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Έχω δει μόνο Hannibal (ολόκληρο το run) και American Gods S1 από τον συγκεκριμένο. Πολύ ιδιαίτερη, σχεδόν ηδονοβλεπτική αισθητική, αλλά για μένα κάπου-κάπου έχανε τον έλεγχο κι οι σειρές του έφταναν στα όρια της αυτοϊκανοποίησης. Εικόνα για την εικόνα, fever dream σενάρια, κι αργόσυρτη πλοκή που δοκίμαζε τα νεύρα σου.
Σίγουρα πολύ ικανός δημιουργός και με λίγο χαλινάρι από κάποιον λιγότερο ονειροπαρμένο συνεργάτη, ίσως βλέπαμε ακόμα καλύτερα πράγματα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,538
Σκέψου τι θα έκανε αυτός ο άνθρωπος με 6 εκατομμύρια δολάρια /επεισόδιο. Δεν έχεις άδικο, αλλά είναι και λίγο υποκειμενικό από ένα σημείο και μετά. Τα λάτρεψα αλλά καταλαβαίνω ότι σε κάποιους δεν τους κάνει αυτή η προσέγγιση. Έτσι κι αλλιώς, το παρελθόν έχει δείξει ότι οι σειρές του δεν τα βγάζουν τα λεφτά τους :(
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,082
Wonderfalls και Pushing Daisies σειραρες όντως. Πολύ καλός δημιουργός ναι, πάντα αδικοχαμένες οι σειρές του.
Ειδικά το Pushing Daisies, το βάζω ψηλά στα εγκλήματα μαζί με το κόψιμο του Firefly.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,640
The Boys, Season 3 Episode 3: 🐙 :cry:

ΥΓ. Εντελώς τυχαία σε ακόμα μία σειρά καταλήγουμε πάλι με τους Ρώσους ως villains ρε γμτ.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,779
Αν αναφέρεσαι στο Stranger Things το arc του Hopper είμαι αρκετά σίγουρος ότι το είχαν ήδη γράψει πριν της villain-οποίησης τους λόγω του πολέμου. Και αν θυμάμαι από τα περσινά teaser ήδη φαινόταν το πράγμα. Δεν ξέρω για το The Boys, πάντως εδώ κόλλαγε χρονολογικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,654
Σε όλα ταιριάζει.
 
Top Bottom