What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,456
Είμαι άρρωστος και είπα να βάλω το the office γιατί βαριέμαι. Παπαρια φαίνεται, γιατί τόσος ντόρος;
Ήθελα να αυτοκτονήσω με τους μιζερους

Τι εχεις; ειναι μεταδοτικο; μηπως αυτο που εχεις, φταιει που δεν σου αρεσε το the office;
Βασικα πρεπει να τελειωσεις το πρωτο season. Ειναι νομος που ισχυει για ολες τις σειρες, εαν θελεις να εισαι δικαιος.


Σαν να παίζεις το Wild Hunt είναι, ακριβώς.

Μιλας προστυχα αλλα με βοηθησες να μπω στο νοημα.
 

vagm98

Commoner
Approval of the Admiral
Joined
Sep 22, 2021
Messages
38
Eίδα το Yellowjackets. Τίμιο σκηνικό τρόμου όπως φροντίζει να ξεκαθαρίσει από το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου επεισοδίου. Αποτελεί μια παραλλαγή του κλασσικού μοτίβου του Lord of Flies, που έχουν ακολουθήσει δεκάκες, με τους χαμένους ανήλικους να στήνουν τη δική τους μικροκοινωνία.
Στα συν ότι είχε αίσθηση αγνού τρόμου, δηλαδή στα περισσότερα επεισόδια ξεκινούσες και ήξερες ότι θα είναι άβολη εμπειρία. Δε το πετυχαίνουν εύκολα αυτό οι σειρές. Ενδιαφέρον ότι η σειρά εξελίσσεται σε 3 χρόνους (παρόν και δύο παρελθόντα: η περίοδος του ατυχήματος και παιδική ηλικία).
Δεν έχω καταλήξει αν μιλάμε για περίπτωση που αν το συμπύκνωναν σε μία σεζόν θα είχαμε το αριστούργημα ή αν θα χάναμε ιδεές.
Πάντως κάνει κοιλίτσα, γιατί τραβάει κάποια πράματα χωρίς λόγο αν και προς το τέλος επανακτά την αρχική ορμή και δείχνει να έχει πολύ ψωμί.
Πάντως μου κάνει εντύπωση το casting. Έχει ταυτόχρονα εξαιρετικές ερμηνείες και από δίπλα τόση βαρεμάρα / έλλειψη ταλέντου που απορείς, δηλαδή είναι απίστευτο ότι ο χαρακτήρας της Natalie έχει δύο ηθοποιούς με τη μία να τα δίνει όλα και την άλλη να είναι να γελάς.
Απόλυτα προτεινόμενο στους horror-άκιδες.

 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,393
όταν είσαι όλη την ώρα σε φάση "δεν είσαι αστείος ρε μαλάκα" ε... δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω σεζόν, παρακολουθώ καιρό τώρα μεμονωμένα αστεία που μου βγάζει σε προτεινόμενα το instagram αλλά φαίνεται ότι πρέπει να υποστείς πολύ σαβούρα για να βγάλεις τα καλά από αυτή την σειρά.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
Απλά fyi, η πρώτη σεζόν είναι τελείως διαφορετική από τη δεύτερη και μετά. Σαν άλλη σειρά, σαν άλλους χαρακτήρες κλπ
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,533
όταν είσαι όλη την ώρα σε φάση "δεν είσαι αστείος ρε μαλάκα" ε... δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω σεζόν, παρακολουθώ καιρό τώρα μεμονωμένα αστεία που μου βγάζει σε προτεινόμενα το instagram αλλά φαίνεται ότι πρέπει να υποστείς πολύ σαβούρα για να βγάλεις τα καλά από αυτή την σειρά.
Μπορεί απλώς να μην σου ταιριάζει, εγώ το βάζω στα κορυφαία (λατρεύω Fawlty Towers, Community, It Crowd, 30 Rock). Το στέμμα για μένα ανήκει στο Frasier
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,650
To The Office US είναι ίσως η μόνη αμερικάνικη σειρά που είναι καλύτερη της αγγλικής στην οποία βασιζόταν. Τα αστεία της πρώτης σαιζόν είναι καρμπόν από το Office UK που απαιτεί διαφορετική ιδιοσυγκρασία για να τα κάνει επιτυχημένα. Στη δεύτερη σαιζόν (όπως και στο Parks & Rec) οι συγγραφείς έχουν προσδιορίσει τα πλαίσια των χαρακτήρων και απογειώνεται για να την κάνει αυτό που έγινε. Μην την παρατήσεις, είναι πάρα πολύ αμήχανη/άβολη κωμωδία στην αρχή, αλλά είναι top-TV μετέπειτα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,080
@vagm98 Τι λες καλέ, η Νάταλι είναι η μοναδική για μένα που είναι εξαιρετική και στις δύο περιπτώσεις.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
@nitro912gr Επειδή πρόσφατα τελείωσα κι εγώ το Office, το οποίο επίσης ξεκίνησα μετά από χρόνια έκθεσης σε memes, clips, και πρήξιμο φίλων, έχω να σου πω ότι είναι acquired taste. Η πρώτη σεζόν οριακά δεν βλέπεται. Η δεύτερη βελτιώνεται αλλά όχι αρκετά. Από την τρίτη και μετά άρχισα να περνάω πραγματικά καλά. Μέχρι και την έβδομη γέλασα αρκετά και υπάρχουν σκηνικά που τα θυμάσαι (ή τα ξαναβλέπεις στο YT) και γελάς σαν χάχας.
Στο τέλος της 7ης συντελείται μια τεράστια αλλαγή στη σειρά (φεύγει βασικός χαρακτήρας) και η όγδοη σεζόν είναι για τ'ανάθεμα: αψυχολόγητα και άνοστα character arcs, προσθήκη εκνευριστικών χαρακτήρων, γενικά χάλι μαύρο. Στην ένατη ξαναβρίσκουν τα πατήματά τους και παράλληλα η σειρά γίνεται πολύ (υπερβολικά?) πιο wholesome, ειδικά όσο τα storylines οδεύουν προς το κλείσιμο.

Για μένα είναι μια καλή κωμική σειρά με ρόλους-ορόσημα, όπως του Michael και του Dwight, οι οποίοι εκτός από τις άψογες ερμηνείες έχουν και ωραία εξέλιξη. Συνολικά, ωστόσο, είναι κάπως άνιση και προσωπικά δεν την κατατάσσω στην ελίτ (π.χ. Parks & Rec, Brooklyn 99). Την βάζω ένα σκαλί πιο κάτω, μαζί με Community, IT Crowd, Friends, 30 Rock, Seinfeld κτλ.
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,456
οχι ρε μαν, χαλαρωσε λιγο που θελεις να γελασεις με την χρηση του κουμπιου.
Δες το πρωτο season για να δεις ποιος ειναι ποιος, τι παιζει με την εταιρια κτλ. Τοσες και τοσες σαβουρες εχεις δει, τωρα σου ηρθε να ψυχαγωγηθεις on the fly?
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,393
οχι ρε μαν, χαλαρωσε λιγο που θελεις να γελασεις με την χρηση του κουμπιου.
Δες το πρωτο season για να δεις ποιος ειναι ποιος, τι παιζει με την εταιρια κτλ. Τοσες και τοσες σαβουρες εχεις δει, τωρα σου ηρθε να ψυχαγωγηθεις on the fly?
μα δεν τους αντέχω ρε μαν, είναι σαχλοί. Δεν περνάει ευχάριστα η ώρα, έχω δει πολλές σαχλαμαρίτσες αλλά τουλάχιστον δεν με έκαναν να σιχαθώ.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,456
Εχεις αφησει το συναισθημα να σε οδηγησει σε σπασμενο δρομο. Αν το παρεις με την σειρα, θα νοιωσεις την διαφορα και την εξελιξη των χαρακτηρων. Θα χασεις και την σχεση καποιων χαρακτηρων που πηγαινοερχονται.
Και τις ταινιες, απο την μεση τις βλεπεις; δεν ειναι και κανενα βασανιστηριο αφου τα επεισοδια ειναι μικρα. Θα την ξεπεταξεις σαν το φιλακι που εδωσες στην Αννουλα οταν πηγαινες τεταρτη δημοτικου.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,423
Κοίτα, είναι αναφαίρετο ανθρώπινο δικαίωμα να είναι κανείς κακόγουστος. Για το The Office δεν έχω άποψη, αλλά σύμφωνα πάντα με τον ίδιο τον Maladroid, η μισή σειρά δεν βλέπεται - αλλά με κάποιο μαγικό τρόπο, είναι στο ίδιο σκαλί με πρακτικά αψεγάδιαστες σειρές.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,456
Η συγκεκριμενη σειρα ειναι πολυ ιδιαιτερη και θεωρω οτι ειναι ανισο να την συγκρινουμε με αλλες σειρες. Τι να συγκρινεις; αγυμναστους ενηλικες που κανουν δηθεν παρκουρ μεσα στα γραφεια τους και σε καδους σκουπιδιων;
Σαχλη δεν θα την ελεγα. Δειχνει τον κοσμο εξω απο το γραφειο οπου ειναι δηθεν νορμαλ και την ψυχασθενεια που υπαρχει μεσα στα γραφεια. Κλασσικη περιπτωση τρελαμενων υπαλληλων που θελουν να καψουν το μαγαζι που δουλευουν και... το εκαναν.

Πιστευω οτι η σειρα αρεσει σε ανθρωπους που πιανουν τα αστεια της σειρας. Δεν ειναι θεμα συναισθηματικου δεικτη νοημοσυνης.
Δειχνει με υπερβολη, ατομα που μπορει να ειναι συναδελφοι μας. Εγω τουλαχιστον αναγνωρισα αρκετους.
Χωρις υπερβολη, στον χαρακτηρα του διευθηντη, αναγνωρισα ενα παλιο αφεντικο μου. Εκει δεν τραβηξαν τιποτα απο τα μαλλια, ο τυπος παιζει το αφεντικο μου, στην κυριολεξια.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,456
Να προσθεσω άλλη μια που ξέχασα το πρωί, Party Down (TV Series 2009–2010) - IMDb, δυστυχως την έφαγαν μπαμπέσικα αλλά αξίζει πολύ

Δειχνει τιμια σειρα. δεν ξερω γιατι εφαγε μαυρο.

Ξεκινησα το that dirty black bag. Με μολις 8 επεισοδια δεν ειναι και κανενας γολγοθας.
Πολυ ωραιο cast, ερμηνειες και τοποθεσιες. Στην αρχη το βρηκα λιγο αργο και το TF ειναι αυτο που βλεπω ηταν αναποφευκτο.
Οταν ξεκινησουν οι εξηγησεις και ξεθολωσε λιγο η φαση, μπηκαν υποσχεσεις για καταπληκτικη σειρα.
 
Top Bottom