What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,439


δεν κατάλαβα χριστό, το λάτρεψα.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Περίεργο! Αν εξαιρέσεις το ηλιθιο σενάριο, τις ξύλινες ερμηνείες,τους αντιπαθητικους πρωταγωνιστές που έπαιρναν μονίμως ηλιθιες αποφάσεις, την ανύπαρκτη σχέση με το lore των παιχνιδιών και το γεγονός ότι ήταν στο Netflix που κόβει τα 🐼, δεν είναι παρά μία είδηση που προκαλεί έκπληξη.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Περίεργο! Αν εξαιρέσεις το ηλιθιο σενάριο, τις ξύλινες ερμηνείες,τους αντιπαθητικους πρωταγωνιστές που έπαιρναν μονίμως ηλιθιες αποφάσεις, την ανύπαρκτη σχέση με το lore των παιχνιδιών και το γεγονός ότι ήταν στο Netflix που κόβει τα 🐼, δεν είναι παρά μία είδηση που προκαλεί έκπληξη.

Και το 3.9 στο imdb ηταν πολλα υποσχομενο. Κριμα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Τώρα που τελείωσα τον Sandman, να πω ότι είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα και καλοφτιαγμένη σειρά αλλά τελικά η εντύπωση που αποκόμισα κάποτε διαβάζοντας μέρος του κόμικ ήταν πολύ σωστή. Το magnum opus του Gaiman χαρακτηρίζεται από εντελώς αποσπασματική αφήγηση, μοιάζοντας περισσότερο με ονειροπαρμένη (pun intended) ανθολογία, παρά με ένα ενιαίο saga που περιμένεις να δεις πού θα καταλήξει. Αποδεικνύεται περίτρανα κι από το 11ο, bonus επεισόδιο που είναι απλά δύο επιπλέον ιστορίες χαλαρά συνδεδεμένες με τον Sandman. Το ίδιο, όμως, συμβαίνει και στην "κανονική" ροή της πρώτης σεζόν, έχουμε δηλαδή δύο εντελώς ξεχωριστά story arcs (5 επεισόδια το πρώτο, 4 το δεύτερο), ενώ υπάρχει κι ένα ενδιάμεσο επεισόδιο που ουσιαστικά δεν συνδέεται με κανένα από τα δύο arcs! Τρέχα γύρευε δηλαδή.

That said, κατά κύριο λόγο πέρασα καλά. Τα υψηλά στάνταρς παραγωγής, οι συμπαθητικές ερμηνείες, και η αρκετά σταθερή γραφή αντισταθμίζουν τις αδυναμίες του σεναρίου. Λείπει πολύ ένας συνδετικός ιστός να κρατάει το σασπένς και οι χαρακτήρες-κομήτες κάπου σε κουράζουν, αλλά ευτυχώς αυτά αντισταθμίζονται εν μέρει από το ευρηματικό lore και τα visuals.

Όσο για το wokeness της σειράς, θα έλεγα ότι υπάρχει μια αγωνία για diversity και ατζέντες εδώ κι εκεί, αλλά το έχουν διαχειριστεί με αρκετή διακριτικότητα και δεν επηρεάζει την πλοκή ή την απόλαυση της σειράς (πέρα από 2-3 eyerolls).
Όπως και να'χει, αν έρθει και δεύτερη σεζόν ευπρόσδεκτη, αν όχι δεν θα φορέσω και πλερέζα.

7.5/10
 
Last edited:

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Double post I guess, αφού όλοι αράζουν στα ξεχωριστά posts του Rings of Power, της Marvel, και του Inside Number 9-verse.

Τελείωσα προσφάτως την τρίτη σεζόν What We Do In The Shadows (και ξεκίνησα την τέταρτη).
Σταθερά διασκεδαστική, σποραδικά ευρηματική, αλλά τα τρανταχτά γέλια δυστυχώς απουσιάζουν πλήρως. Η εξέλιξη και τα arcs κάποιων χαρακτήρων μου άρεσαν αρκετά (π.χ. Guilliermo, Nandor, Lazlo) ενώ η κλιμακούμενη υστερία της συπατριώτισσας Nadja άρχισε να με κουράζει. Επίσης δεν γέλασα καθόλου με τον Collin Robinson σ'αυτή τη σεζόν, ήταν τόσο βαρετός που κατάντησε... βαρετός.
Ωραία προσθήκη η φύλακας του βαμπιροδημαρχείου(?) με τα στοιχειά της.
Ένα τίμιο 7.5/10.

Συνέχισα με τρίτη σεζόν Succession.
Εύκολα ό,τι πιο καλογραμμένο έχω δει φέτος, το μόνο που κρατάει πίσω τη συγκεκριμένη σειρά είναι...το κυρίως θέμα της. Το έχω ξαναπεί: βασικά είναι Λάμψη/Δυναστεία πολυτελείας. Πέρα από τα παιχνίδια εξουσίας μεταξύ των εξοργιστικά πλούσιων και κακομαθημένων πρωταγωνιστών, δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα. Ζούνε στον αηδιαστικά γυαλιστερό μικρόκοσμό τους, όπου μία οδοντογλυφίδα αξίζει όσο ένα δικό μας μηνιάτικο, αλλά θέλουν διαρκώς περισσότερα. Who tf cares, δηλαδή.
Ωστόσο, οι διάλογοι και το characterization είναι τόσο διεισδυτικά, τόσο εύστοχα, τόσο κοφτερά, που απλά τους χαζεύεις να μιλάνε για μια ώρα και περιμένεις μετά να ξανατοποθετηθούν όλα τα πιόνια στη σκακιέρα, ώστε να τους δεις να κάνουν ακριβώς το ίδιο στο επόμενο επεισόδιο. Και ξανά, και ξανά...
Θα ήθελα, πάντως, να το κλείσουν στην τέταρτη σεζόν γιατί όσο να πεις, αυτό το γύρω-γύρω όλοι κάπου καταντάει στάσιμο.
8.5/10
 
Last edited:

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
Καλημερα. Ξεκινησα, τα 2 φαντασυ της εποχης-ουτε στα πιο αγρια ονειρα μου 2 σειρες φαντασυ- και ειμαι στο κενο. Εβαλα συνδρομη amazon για lotr και ευτυχως εχει boys και θα ισοσκελισει. Κοιμηθηκα στα 20 λεπτα και στα 2 επεισοδια. Πολυ κακος οιωνος.

Το house τωρα, αν και το "ολοι μπασταρδοι με μαχαιρια στις πλατες ολων" μου καθεται πιο καλα παλι δε με εχει κερδισει.

Ειδα βαθμολογια imdb για 3ο επεισοδιο και λεεω εδω ειμαστε, στρωνει . Το βλεπω και θελω να βγαλω τα ματια μου.

Χρονια τωρα πολεμανε τα καβουρια με μηδεν αποτελεσμα, στελνει γραμμα βοηθειας ο βασιλιας-απολυτος κυνηγος- και ο αδερφουλης λεει "οχι" δε θα μου φας τη δοξα. Γινεται super ηρωας μαρβελ και νικαει ολα τα καβουρια μονος του, μαζι και το τρανο βιλαιν που τα πλανα του θυμιζουν το παγωμενο απεθαντο. Εδω μαλλον καταλαβαν το ξενερωτικο θανατο του απεθαντου απο το got και ειπαν "ας μη το δειξουμε καθολου, αστο στη φαντασια τους".

Μαλλον θα κλεισει η τηλεοραση και θα αυξηθουν οι σελιδες.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
House of the Dragon αναπάντεχα τίμιο προς καλό.

Κουράζει γρήγορα, βέβαια, το όλο αφήγημα "ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΑΝΤΡΑΣ ΚΛΑΨ" το οποίο επαναλαμβάνεται διαρκώς, αλλά ποιοτικά θυμίζει επεισόδια των μεσαίων σεζόν GoT. Όχι τίποτα το αριστουργηματικό, αλλά βλέπεται ευχάριστα και συζητάς το gore την επόμενη μέρα.

Αν το συγκρίνουμε, δε, με το Rings of Power, οι δράκοι φαντάζουν ως οσκαρικό αριστούργημα.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
House of the Dragon αναπάντεχα τίμιο προς καλό.

Κουράζει γρήγορα, βέβαια, το όλο αφήγημα "ΔΕ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕΣ ΑΝΤΡΑΣ ΚΛΑΨ" το οποίο επαναλαμβάνεται διαρκώς, αλλά ποιοτικά θυμίζει επεισόδια των μεσαίων σεζόν GoT. Όχι τίποτα το αριστουργηματικό, αλλά βλέπεται ευχάριστα και συζητάς το gore την επόμενη μέρα.

Αν το συγκρίνουμε, δε, με το Rings of Power, οι δράκοι φαντάζουν ως οσκαρικό αριστούργημα.
Σωστα. Το 'τιμιο' το χαρακτηριζει απολυτα. Μεχρι εκει ομως.
 

erevos

Blackguard
Joined
Jul 19, 2014
Messages
1,324
Πληροφοριακά, έχοντας διαβάσει το Fire & Blood, χωρίς spoilers, στο House of the Dragon είμαστε ακόμα στo setup για τον χαμό που θα ακολουθήσει.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,415
Ξεκινησα και βλεπω το Ms Marvel. Ειναι μικρη σειρα με μολις 6 επεισοδια και εχω δει τα 3. Μεχρι τωρα δεν ειναι και πολυ καλο γιατι εχει λιγη δραση. Η Kamala δεν ειναι και τοσο ωραια προτιμω την batgirl.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Ενδιαφέρον δείχνει, ελπίζω η κοπελιά να έκανε μαθήματα ηθοποιίας, γιατί όπου την έχω πετύχει ως τώρα, είναι επίπεδο Μιμή Ντενίση
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,786
Να σου πω δεν την έχω δει πρόσφατα, αλλά ως παιδί στα Kick-Ass και Let Me In, μια χαρά μου είχε φανεί.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,539
Να σου πω δεν την έχω δει πρόσφατα, αλλά ως παιδί στα Kick-Ass και Let Me In, μια χαρά μου είχε φανεί.
My bad, την μπέρδεψα με μια που της μοιάζει πολύ, δεν μπορώ να την βρω τώρα

Την βρήκα Taylor Spreitler - IMDb

Οποίος βιάζεται σκοντάφτει, η Χλόη μια χαρά ειναι
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,648
Στο πρώτο νέο επεισόδιο Cobra Kai, πρώτη σκηνή της κόρης του Λαρούσου και φοράει σορτσάκι για να καταστεί σαφές πως αδυνάτησε σε σχέση με τη σεζόν 4 :Ρ
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Στο πρώτο νέο επεισόδιο Cobra Kai, πρώτη σκηνή της κόρης του Λαρούσου και φοράει σορτσάκι για να καταστεί σαφές πως αδυνάτησε σε σχέση με τη σεζόν 4 :Ρ

Γιατί σποϊλάρεις ρε Χέλλιε; :Ρ
 
Top Bottom