What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
FB_IMG_1680590985327.jpg


Καλά θα πάει αυτό.
θα είναι χωρίς την μισητή συγγραφέα των βιβλίων; :trollface:
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
609
Τέλος και η τρίτη σεζον του Έτερος Εγώ. Σε καμία περίπτωση δεν πλησίασε την ποιότητα των δύο πρώτων και δεν είχε δυνατό σενάριο για να κρατήσει τον θεατή σε εγρήγορση. Βλέπαμε στις προηγούμενες σεζόν τα επεισόδια και είμασταν σε αναμμένα κάρβουνα για τη συνέχεια, ενώ εδώ πλήρης βαρεμάρα. Πλατίασε όσο δεν πήγαινε και φυσικά στο τέλος έπρεπε να μαζευτούν τα ασυμμάζευτα πράγμα απίθανο, για αυτό και τα τόσα σεναριακά κενά. Πρώτη φορά που μου άρεσε το συγκινητικό και κλισεδιάρικο τελευταίο μισάωρο, να κλείσουν έστω οι χαρακτήρες. Πάντως στο σύνολό της είναι μακράν ότι καλύτερο κυκλοφορεί στις εγχώριες παραγωγές και θα την πρότεινα σε όλους.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Είδα πρόσφατα το Alice in Borderland. Ουσιαστικά μια μίξη δράσης με battle royal είναι αλλά με ένα "sci-fi" undertone και κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Κάποιες over the top κασκαντεριές προκαλούν ένα ανασήκωμα φρυδιού, αλλά με την ανατροπή στο τέλος δένουν ok.
Όσοι πέρασαν καλά με το πιο "γήινο" Squid Game, λογικά θα γουστάρουν και με αυτό.

Επίσης ξεκινήσαμε το The Last of Us - disclaimer δεν έχω παίξει το παιχνίδι αλλά με τις συζητήσεις που έχουν γίνει τόσα χρόνια, αναπόφευκτα έχω δει/καταλάβει κάποια βασικά σημεία εξέλιξης της ιστορίας. Έφυγαν τα 2 πρώτα επεισόδια νεράκι. Ανυπομονώ για τη συνέχεια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Ξεκίνησα το Outlander ένα βράδυ με βροχή που βαριόμουνα πολύ.
Το έβαλα μόνο και μόνο για την εποχή και το μέρος όπου διαδραματίζεται κι έχοντας δει τα πρώτα τρία επεισόδια με έχει προετοιμάσει για μεγάλα πράγματα.
Ελπίζω μόνο να μην αποδειχθεί σκέτο ρομάντζο στην συνέχεια...Ιδωμεν
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,179
Ξεκίνησα το Outlander ένα βράδυ με βροχή που βαριόμουνα πολύ.
Το έβαλα μόνο και μόνο για την εποχή και το μέρος όπου διαδραματίζεται κι έχοντας δει τα πρώτα τρία επεισόδια με έχει προετοιμάσει για μεγάλα πράγματα.
Ελπίζω μόνο να μην αποδειχθεί σκέτο ρομάντζο στην συνέχεια...Ιδωμεν
Το outlander βλέπεται πολύ ευχάριστα. Η αναπαράσταση της εποχής πολύ αξιοπρεπής για σειρά. Έχει και τα μηνυματάκια του για την ρόλο της γυναίκας ειδικά στις πρώτες σεζόν. Μην ανησυχείς για ρομάντζο δεν παίζει πολύ. Απλά θα βαρεθείς να βλέπεις τους πρωταγωνιστές να βγάζουν τα μάτια τους.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δηλαδή σύμφωνα με το φιλοθεάμον κοινό, το 30 Rock δεν είχε ούτε μια πραγματικά καλή σεζόν. Νομίζω μπορώ πλέον να αρχίσω να στηρίζω την ευγονική, μπας και σωθεί η ανθρωπότητα.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Δηλαδή σύμφωνα με το φιλοθεάμον κοινό, το 30 Rock δεν είχε ούτε μια πραγματικά καλή σεζόν. Νομίζω μπορώ πλέον να αρχίσω να στηρίζω την ευγονική, μπας και σωθεί η ανθρωπότητα.
7,7-8,2 δε το λες και ασχημη βαθμολογια
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
ενδιαφερουσα παρουσιαση...γνωμες για το κατα ποσο συμφωνειτε απο αυτες που εχετε δει;;

Νομίζω ότι Frasier, Futurama, Scrubs, 30 Rock και Parks and Rec θα μπορούσαν να έχουν υψηλότερες βαθμολογίες. Ίσως πολλές από τις γαλάζιες σεζόν είναι στο πάνω όριο του spread ώστε να είναι οριακά κάτω από την μπλε κατηγορία αλλά και πάλι θα έλεγα ότι π.χ οι πρώτες πέντε σεζόν του Futurama, οι σεζόν 3-4-5 του 30 Rock και σχεδόν όλο το Parks and Rec από την δεύτερη σεζόν και μετά θα έπρεπε να είναι στο 9+.
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Ε τα φραζιερ και φουτουραμα imho προς το τέλος είχαν πέσει και τα έβλεπε κανείς ως comfort viewing παρά ως κάτι που θα ανυπομονούσε. Σκραμπς συμφωνώ, αν εξαιρέσουμε τη τελευταία σαιζόν -τη ποια;- όλες οι άλλες ήταν μια και μια.

Το ενδιαφέρον για μένα με το park and rec είναι πως ποτέ δεν κατάφερα να ξεπεράσω το κριτζ της πρώτης σαιζόν, εδώ βλέπω πως μετά από αυτή βελτιώνεται αισθητά. Ίσως το τσεκαρω κάνοντας ffw τη πρώτη.

Τέλος το 30 rock, αν και δε το έχω δει, πιστεύω πως το εμφανίζουν όλοι στο imdb ως μια πολύ καλή σειρά. Αν παρατηρήσουμε το πίνακα όλες του οι σαιζόν είναι πάνω από 7.7 βαθμολογία.

Ίσως το κόψιμο των quantiles που έκανε ο αναλυτής βέβαια να έπρεπε να έχει αλλα όρια τιμών, ίσως να ήταν για τοπ το 8-10 αντί για 8.2-10 και να διαμορφώσει και τα κατώτερα κομμάτια ανάλογα. Όμως με αυτό το τρόπο αυξάνεται η πιθανότητα να θολώσουμε τις σαιζόν που όλοι θεωρούμε πολύ καλές με άλλες που δε συμφωνούμε τόσο
 

Thaxll'ssillyia

Φραγκολεβαντίνος μπιφτεκάς
Joined
Feb 11, 2021
Messages
2,000
Οι Simpsons γιατί τέτοιο χάλι; Έχει αλλάξει showrunners;
1680973374203.png
1680973398722.png
Αποτι φαινεται αλλαζαν στα πρωτα χρονια αρκετους, ομως τις τελευταιες 2 δεκαετιες ειναι ο ιδιος που ηταν πριν απο 30 χρονια...ισως στερεψε απο ιδεες;
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,260
Το outlander βλέπεται πολύ ευχάριστα. Η αναπαράσταση της εποχής πολύ αξιοπρεπής για σειρά. Έχει και τα μηνυματάκια του για την ρόλο της γυναίκας ειδικά στις πρώτες σεζόν. Μην ανησυχείς για ρομάντζο δεν παίζει πολύ. Απλά θα βαρεθείς να βλέπεις τους πρωταγωνιστές να βγάζουν τα μάτια τους.
Το τελευταίο δεν είναι πάντα κακό. Watch it for the plot!
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Πρώτη σεζόν Only Murders In The Building τέλος. Τη βρήκα απολαυστική, με πολύ καλό pacing. Οι χαρακτήρες βρήκαν πατήματα/περσόνες πολύ γρήγορα και ξεδιπλώνονται εξαιρετικά πάνω σε αυτά, μέχρι και το season finale. Η σειρά βγάζει ένα πάρα πολύ ζεστό noir goofiness, σου δίνει μια αίσθηση ζωντανής παρτίδας Cluedo.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Εξαιρετικη σειρα!
Και η δεύτερη καλη σεζον!
 
Top Bottom