What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,108
Ισως το καλυτερο επεισοδιο της σειρας εως τωρα
#3 για μένα, μετά από Forks και Honeydew
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,834


Αν γκουγκλαρες τι και πως, τότε δεν ήξερες τη Λάριαν Φαπκομ πριν το '14
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,582
Wheel of time. Τέλος του τέταρτου επεισοδίου. Όλα πάνε καλά. Και όταν λέω καλά εννοώ πολύ άσχημα. Αισθάνομαι σαν αυτούς τους γονείς που μεγαλώνουν το μοναχοπαίδι τους με όνειρο να γίνει χειρούργος και αυτό καταλήγει να παίρνει πίπες στα βραχάκια γιά κάνα ευρώ. Ή γίνεται ξέρω γω CEO στην Ubisoft. Ο μόνος τρόπος για να το παρακολουθήσω χωρίς να χάσω τα λογικά μου είναι να σκέφτομαι πως είναι οι ήρωες σε κάνα μούλτιβερς. Σαν της μάρβελ. Αλλά ρε γαμώτο είναι τόσο μέτριο. Σαν της μαρβελ. Τρέμω για το τι θα δω στο επόμενο επεισόδιο. Είμαι σίγουρος πως πάμε για τρίο gay orgy του Lan με τα άλλα δύο παλικάρια και δεν θα μου κάνει εντύπωση αν δει φως ο Ishamael και μπει και εκείνος.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,442
Τελείωσα μόλις το Cyberpunk;Edgerunners

Μου άρεσε.

Δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι το ανατρεπτικό. Λίγο να έχεις εντρυφήσει στο Κυβερνοπάνκ, θα πρέπει να περιμένεις πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.
Αν μη τι άλλο δείχνει ότι το setting έχει δυνατότητες..
Τώρα όσον αφορά το anime στοιχείο, προσωπικά δεν με ενοχλεί στο συγκεκριμένο τόσο. Υπάρχει fun service ( να 'ναι καλά οι netrunners ) και ένα gun lolli ( Rebecca )... Because Japan.. Αν και σε αυτό τον σκατένιο κόσμο λουσμένο σε νέον, δεν φαντάζει τόσο απίθανο.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,324
Μπορεί κάποιος με συνδρομή στο Disney να μου επιβεβαιώσει αν κλασσικά καρτούν, κυρίως σχετικά με Μίκυ και Ντόναλντ έχουν ελληνική μεταγλώτίση;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μπορεί κάποιος με συνδρομή στο Disney να μου επιβεβαιώσει αν κλασσικά καρτούν, κυρίως σχετικά με Μίκυ και Ντόναλντ έχουν ελληνική μεταγλώτίση;

Τσέκαρα καμία δεκαριά, τα 4 είχαν ελληνική μετταγλώτιση. Ίσως αυτά που δεν έχουν να είναι εκείνα που έχουν ελάχιστες σειρές διαλόγου.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Προβληθηκε το πρωτο επισοδιο απο το The Continental, οπου φυσικα ειναι το ιδιο απο το κοσμο του John Wick.
Περιλαμβανει καποια πολυ δυνατα ονοματα, εντυπωσεις συντομα..
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
Μια και τελειώνω την σειρά Expanse τι φοβερό sci-fi cyberpunk έπος ήταν αυτό. Από τις καλύτερες σειρές του είδους και πιο πολύ όλοι αυτοί οι χαρακτήρες που έπαιζαν εκεί. Η Drummer η απόλυτη scifi φιγούρα που μόνο σε game και βιβλία έχουμε συναντήσει.
Φοβερή σειρά που δυστυχώς την τελείωσε απότομα η Amazon λόγο υψηλού κόστους και δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για συνέχεια της ώστε να κλείσει μαζί με τα βιβλία.
Τωρα είδα ότι η anubis έχει εκδώσει τα δύο πρώτα βιβλία και λέω να τα πάρω αν και anubis και μετάφραση δεν πάνε και πολύ καλά. Δεν ξέρω τι σόι μετάφραση θα έχουν κάνει εκεί αλλά τουλάχιστον το story φαντάζομαι θα διαβάζεται.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,561
Αν το παλεύεις με τα αγγλικά, μην ασχοληθείς με ελληνική μετάφραση. Δεν φαντάζομαι να είναι κανένα λεξιλόγιο επιπέδο Cambridge.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,582
Μια και τελειώνω την σειρά Expanse τι φοβερό sci-fi cyberpunk έπος ήταν αυτό. Από τις καλύτερες σειρές του είδους και πιο πολύ όλοι αυτοί οι χαρακτήρες που έπαιζαν εκεί. Η Drummer η απόλυτη scifi φιγούρα που μόνο σε game και βιβλία έχουμε συναντήσει.
Φοβερή σειρά που δυστυχώς την τελείωσε απότομα η Amazon λόγο υψηλού κόστους και δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση για συνέχεια της ώστε να κλείσει μαζί με τα βιβλία.
Τωρα είδα ότι η anubis έχει εκδώσει τα δύο πρώτα βιβλία και λέω να τα πάρω αν και anubis και μετάφραση δεν πάνε και πολύ καλά. Δεν ξέρω τι σόι μετάφραση θα έχουν κάνει εκεί αλλά τουλάχιστον το story φαντάζομαι θα διαβάζεται.
Το Expanse βασικά το τελείωσε το Scify λόγω κόστους και πήρε τα δικαιώματα ο Bezos λόγω προσωπικής αγάπης και του έδωσε άλλες δύο σαιζόν. Αν και το αγαπώ, θεωρώ ότι η τελευταία σαιζόν τελειώνει πολύ τσαπατσούλικα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,330
Η 4η σεζόν του Sex Education απλά πέρασε και δεν ακούμπησε.
Στην αρχή το πήγαινε καλά, αλλά στη πορεία, είχες να κάνεις με το απόλυτο τίποτα.
Θα μπορούσε άνετα να είναι 4 τα επεισόδια και να πετάξουν ένα "that's all folks" στο τέλος...
6.5/10
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,158
Κάθισα και ξαναείδα το πρώτο επισόδιο του expanse και θυμήθηκα και πόσο φοβερός χαρακτήρας ήταν και ο μπάτσος στην πρώτη σεζον. Αλλη μια κλασική scifi-cyberpunk φιγούρα.
Μου άρεσε και στην πρώτη σεζον πόσο καλά είχαν αποδόσει τον κόσμο της mining αποικίας στους εξωτερικούς δακτυλίους
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,582
Το πρώτο επεισόδιο του The Continental μου άρεσε. Ξεκινάει Johnwickικά αλλά μετά αφήνει τα πιστόλια για να πει την ιστορία του Winston (Ian McShane στις ταινίες) στα νιάτα του την εποχή μετά τον πόλεμο του Βιετνάμ. Το επεισόδιο κράταγε 1½ ώρα. Είμαι φαν των ταινιών, ειδικά την 4η την βρήκα εξαιρετικά καλοστημένη και ήθελα να δω κάτι ακόμα από αυτόν τον κόσμο. Δεν θα σας τινάξει τα μυαλά στο πάτωμα αλλά αποδίδει την εποχή ωραία και έχει κάτι να πει.

Αφού μίλησα για τιναγμένα μυαλά, ας περάσουμε στα επεισόδια 5 και 6 του Wheel of Time. Βρήκα κάποια καλά στοιχεία με την Lanfear και την Egwene αλλά συνεχίζω να έχω νεύρα για τον βιασμό του πρωτότυπου υλικού. Έχει πλέον πολλές ομοιότητες με το RoP και αυτό δεν είναι καλό. Εστιάζω πολύ εύκολα σε χαζομάρες των χαρακτήρων ή σε πράγματα που οι writers δεν τα πολυσκεφτηκαν. Συνεχίζει ο Mat να μην μου κάθεται καλά, ο Perrin δεν κάνει το παλικάρι, ταλαιπωριέται και ταλαιπωρεί και εμάς, ο πιό κακογραμμένος χαρακτήρας πάντως είναι για μένα του Lan. Εκτός από το κακό casting δεν έχει και καμιά σχέση ο χαρακτήρας στην σειρά με αυτόν του βιβλίου.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,709


Ace of Spades στο τρέηλερ λολ.

Οι φωνές εκ πρώτης ακοής φαίνονται ίδιες με πριν.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,436
Ο τριτος κυκλος του SONIC PRIME της καλυτερης σειρας φετος ερχεται συντομα!!
 

ebon page

Gelatinous Cube
Joined
Dec 1, 2012
Messages
167
Πάρα πολύ καλή και αγαπημένη σειρά το Expanse. Με ωραίο στόρυ και χαρακτήρες (τουλάχιστον οι πρώτες σεζόν).

Τωρα είδα ότι η anubis έχει εκδώσει τα δύο πρώτα βιβλία και λέω να τα πάρω αν και anubis και μετάφραση δεν πάνε και πολύ καλά. Δεν ξέρω τι σόι μετάφραση θα έχουν κάνει εκεί αλλά τουλάχιστον το story φαντάζομαι θα διαβάζεται.

Αν σκέφτεσαι την αγορά των βιβλίων θα πρότεινα να πας για την αγγλική έκδοση. Πήρα το πρώτο βιβλίο με την ελληνική μετάφραση, το πήγα μέχρι ένα σημείο, αλλά το παράτησα. Δεν με τραβηξε. Δεν ξέρω αν φταίει η απόδοση/μετάφραση ή έτσι είναι ο τρόπος γραφής του συγγραφέα. Ίσως το ξανα πιάσω κάποια στιγμή.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,834
Α βγήκε κιόλας; Το είχα ξεχάσει λολ.
 

Getta Robo

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Nov 21, 2022
Messages
164
Το ολοκληρωσα χθες. Θετικες εντυπωσεις, μελανα σημεια οι γνωστες... "παρεμβασεις" του netflix. Τις εχουμε μαθει τοσα χρονια και τις προσπερναμε.
Το animation ειναι καλο, το σχεδιο θα επρεπε να ειναι πολυ καλυτερο, η ιστορια, η μουσικη οι χαρακτηρες και η ενοποιηση που εγιναν σε διαφορα παιχνιδια, ειναι αυτα που αποζημειωνουν. Και με το παραπανω.
εν αναμονη τωρα για τον 6ο κυκλο....
5os κύκλος, well said.

Σε όποιον του άρεσε ή OG σειρά απλώς πρέπει να το δει.
Ειναι φριχτο οπου προσπερασαν διχως πολλα πολλα την εξελιξη της ιστοριας με τον Hector, τον Isaac και φυσικα τον Trevor. Αν ειναι δυνατον. Πεταξαν στο καδο των αχρηστων μια απο τις καλυτερες ιστοριες πανω στη σειρα και δεν δωθηκε ποτε καμια σοβαρη εξηγηση. Απαραδεκτο στο ρομβο.
 
Top Bottom