What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Τουλαχιστον δεν εχω να φοβαμαι μηπως με δολοφονησουν. Ειμαι απο αυτους που σκεφτονται μηπως ειναι καλυτερο να κανουν μια τρυπα στην τσεπη του παντελονιου, παρα να μπερδευονται με φερμουαρ και κουμπια.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
Τι φοβερή σειρά ειναι αυτo το Foundation.
Μετά το expanse η δεύτερη καλύτερη sci fi σειρά που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Βασίζεται βέβαια στην σειρά βιβλίων του Isaac Asimov αλλά αυτό από μόνο του δεν λέει κάτι γιατί έχουνε δημιουργήσει μια πολύ υψηλής παραγωγής σειρά με πολύ βάθος στην ιστορια της συν το εντυπωσιακό της lore

 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,953
Ίδιος ο Regis o άτιμος!

Reggie Fils-Aimé
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,803
τελείωσε λέμε το Witcher για εμάς, τέλος!
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,692
Τελείωσε η πρώτη σαιζόν του Monarch, μιά σειρά που με εξέπληξε αφού πίστευα ότι θα ήταν μία μπαρούφα με άθλια εφέ που σκοπό θα είχε να τραβήξει κόσμο που διψάει για King Kong και Godzilla φάση.

Τελικά, ήταν μία αξιοπρεπής προσπάθεια να μας πουν μια ιστορία μέσα στο σύμπαν του Monsterverse, ότι ήταν πχ το Andor για το Star Wars.

Υπάρχουν δύο παράλληλες ιστορίες, μια στο παρελθόν και μια στο τώρα, το τώρα είναι τα γεγονότα μετά το Godzilla του 2014. Βρήκα την ιστορία, τους διαλόγους και τους ηθοποιούς στην ιστορία του παρελθόντος πολύ πιό δυνατά.

Η σειρά πατάει πάνω στις δύο πιό δυνατές ταινίες του Monsterverse, του Godzilla και του Kong Skull Island. Οι δύο επόμενες ήταν λίγο χαζομάρες.

Δεν είναι καμιά μαγική σειρά αλλά έχει τις στιγμές της και μέσα στο γενικότερο monster / fantasy / alt history setting της, περνάει ευχάριστα η ώρα.

Επίσης, Kurt Russel😍😍😍
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Με τι σειρά βλέπεται το Monsterverse;
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,612
Περιμενοντας να βγει κατι που να μου κεντρισει το ενδιαφερον, ξεκινησα Murder at the end of the world.

Καλουλα μεχρι στιγμης, εχει τοσο οσο σασπενς ωστε να μην την παρατησεις. Εχει και λιγο geek hack για να ειναι trendy.

 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,692
Με τι σειρά βλέπεται το Monsterverse;
Μπορείς να ξεκινήσεις με το Kong Skull Island, βγήκε το 17 και η ιστορία του διαδραματιζεται στα 70s,παιζει και ο John Goodman ως Bill Randa, είναι η πιό δυνατή ταινία κατά την άποψη μου.

Υπάρχει η animated σειρά Skull Island στο Netflix που βγήκε το καλοκαίρι, μας δείχνει τι έκανε ο King Kong μόνος του στο νησί στα 90s,δεν κόβω και τις φλέβες μου.

Godzilla του αγαπημένου μου Gareth Edwards. Είναι του 2014, στο οποίο επίσης διαδραματίζεται. Είναι η πιό σημαντική ταινία για την σειρά, γιατί τα γεγονότα της οδηγούν το σύγχρονο στόρι στο Monarch. Τίμιο ταινιάκι.

Monarch, μόλις τελείωσε η 1η σαιζόν. Βλέπουμε στο παλιό στόρι πως ιδρύθηκε η monarch με σκοπό να μελετήσει τα MUTO (Massive Unidentified Terrestrial Organisms). Ένας από τους ιδρυτές είναι ο Bill Randa, ο χαρακτήρας του Goodman στο Kong Skull Island. Το σύγχρονο στόρι διαδραματιζεται στον απόηχο των όσων έγιναν στο Godzilla, την περίφημη G-day, την ισοπέδωση του μισού San Francisco. Όπως ειπα και πρωτύτερα, πέρασα πολύ όμορφα.

Godzilla, King Of The Monsters, του 2019,ειμαστε 5 χρόνια μετά την G-day, εδώ για εμένα αρχίζουν τα πράγματα να χωλαίνουν, το γράψιμο και οι ανθρώπινοι χαρακτήρες περνάνε σε 2η μοίρα και απλά βλέπουμε cgi να κοπανιούνται μεταξύ τους. Αυτή την φορά ισοπεδώνουμε την Βοστώνη.

Godzilla vs Kong, του 2021,διαδραματιζεται 10 χρόνια μετά την G-day, όπως λέει και ο τίτλος, ο πίθηκος και η σαύρα μαλώνουν μέχρι να τα βρουν και να μαλωσουν με μια άλλη σαύρα. Πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα με την προηγούμενη ταινία, όμορφα εφέ αλλά λίγη σε όλα τα άλλα. Ήταν πάντως εμπορική επιτυχία αφού ο κόσμος έβλεπε ότι ναναι μετά την πανδημία.

Bonus, νέο ταινιάκι σε 2 μήνες, μάλλον θα σπάσει το γραφικόμετρο



Υγ, για να τα γράψω όλα αυτά διέκοψα την θέαση του Anatomy of a fall, αυτό ή δείχνει ότι έχω ένα τεράστιο range ενδιαφερόντων ή ότι είμαι φουλ διεστραμμένος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,803
The man in the high castle τέλος, μου άρεσε αρκετά θα έλεγα, αν και σε κάποιες φάσεις ζορίστηκε να με κρατήσει, τελικά η τελευταία σεζόν το έκλεισε όσο καλύτερα γινόταν για τόσα ανοιχτά μέτωπα πιστεύω.

Για να πάρει σειρά το Electric Dreams τώρα
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,131
Εντύπωση μού προκάλεσε όταν είδα τις 2 πρώτες σεζόν του Yellowstone να φιγουράρουν στο Netflix. Της Paramount δεν ήταν η σειρά;
 

vlad

Half-Ogre
Approval of the Admiral
Joined
Oct 31, 2013
Messages
656
The man in the high castle τέλος, μου άρεσε αρκετά θα έλεγα, αν και σε κάποιες φάσεις ζορίστηκε να με κρατήσει, τελικά η τελευταία σεζόν το έκλεισε όσο καλύτερα γινόταν για τόσα ανοιχτά μέτωπα πιστεύω.

Για να πάρει σειρά το Electric Dreams τώρα
Προς στιγμή μπερδεύτηκα και νόμιζα αναφέρεσαι στο Electric Sheep πάνω στο οποίο βασίστηκε το Blade Runner. Το Electric Dreams ούτε το έχω δει ούτε διαβάσει, οπότε με έψησες άσχημα πρωινιάτικα για νέα δόση PKD (see what i did here)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,803
Προς στιγμή μπερδεύτηκα και νόμιζα αναφέρεσαι στο Electric Sheep πάνω στο οποίο βασίστηκε το Blade Runner. Το Electric Dreams ούτε το έχω δει ούτε διαβάσει, οπότε με έψησες άσχημα πρωινιάτικα για νέα δόση PKD (see what i did here)
ναι η σειρά Electric Dreams είναι υποτίθεται η τηλεοπτική μεταφορά του Electric Sheep, δεν το έχω διαβάσει, ούτε ξέρω αν είναι πιστή η σειρά, αλλά φαίνεται ενδιαφέρον και έγινε σε μια περίοδο που δεν είχα αρχίσει τις πίπες το άμαζον αλά Rings of Power.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,970
Αν κρίνω από την περιγραφή στο imdb, είναι ανθολογία βασισμένη σε διάφορες ιστορίες του PKD και όχι απευθείας μεταφορά του Electric Sheep. Πάντως, τόσο αυτό όσο και το Tales from the Loop είναι από τις σειρές που έχω στη λίστα, αλλά διστάζω βλέποντας τις σχετικά χλιαρές κριτικές 🤔
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,803
Αν κρίνω από την περιγραφή στο imdb, είναι ανθολογία βασισμένη σε διάφορες ιστορίες του PKD και όχι απευθείας μεταφορά του Electric Sheep. Πάντως, τόσο αυτό όσο και το Tales from the Loop είναι από τις σειρές που έχω στη λίστα, αλλά διστάζω βλέποντας τις σχετικά χλιαρές κριτικές 🤔
το tales from the loop δεν με κράτησε είναι η αλήθεια, not great not terrible αλλά είμαι σε φάση που αν δεν μου κάνει έστω ένα μικρό κλικ ούτε εμένα ούτε της συζύγου, τρώει άκυρο.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
τελείωσε λέμε το Witcher για εμάς, τέλος!

και για μένα τελειωμένο είναι το Witcher. Εδώ αυτή η μλκ με έκανε να βγάλω και τελείως το netflix. Δηλαδή ξεχείλισε το ποτήρι της παπατζας αύτη η ανοησία που έχουν φτιάξει.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,161
το tales from the loop δεν με κράτησε είναι η αλήθεια, not great not terrible αλλά είμαι σε φάση που αν δεν μου κάνει έστω ένα μικρό κλικ ούτε εμένα ούτε της συζύγου, τρώει άκυρο.

Για μένα είναι από τις κορυφαίες σειρές το Tales from the loop και με κράτησε όλο αυτός ο παράδοξος κόσμος του. H σειρά είναι σαν αυτοτελή επεισόδια με ένα χαλαρό νήμα να τα συνδέει που στο τέλος κορυφώνεται.
Μου άρεσε τόσο πολύ που πήρα το board game και τα rpg book
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,391
το tales from the loop δεν με κράτησε είναι η αλήθεια, not great not terrible αλλά είμαι σε φάση που αν δεν μου κάνει έστω ένα μικρό κλικ ούτε εμένα ούτε της συζύγου, τρώει άκυρο.

Και εγώ το ψιλοβρήκα βαρετό!!! Ενδιαφέρον σαν concept, αλλά πολύ άνιση η εκτέλεση!!!! Όπως και η πρώτη περίοδος του "Invasion" !!!! Από όλη την σαιζόν ένα - δύο επεισόδια ξεχώρισαν!!
 
Top Bottom