What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,391
Το Pacific δεν ηταν κακο αλλα το περιμενα καλυτερο. Θα κρατησω μικρο καλαθι για το "ιπταμενο".

Γιατί αφενός, είχε δύο τρεις διαφορετικούς ήρωες (με κοινό τους σημείο, ότι ήταν πεζοναύτες), αφετέρου διαδραματιζόταν στον Ειρηνικό και όχι στην Ευρώπη, που είναι πιο γνώριμα τα πράγματα!!
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Μπορείς να ξεκινήσεις με το Kong Skull Island, βγήκε το 17 και η ιστορία του διαδραματιζεται στα 70s,παιζει και ο John Goodman ως Bill Randa, είναι η πιό δυνατή ταινία κατά την άποψη μου.

Υπάρχει η animated σειρά Skull Island στο Netflix που βγήκε το καλοκαίρι, μας δείχνει τι έκανε ο King Kong μόνος του στο νησί στα 90s,δεν κόβω και τις φλέβες μου.

Godzilla του αγαπημένου μου Gareth Edwards. Είναι του 2014, στο οποίο επίσης διαδραματίζεται. Είναι η πιό σημαντική ταινία για την σειρά, γιατί τα γεγονότα της οδηγούν το σύγχρονο στόρι στο Monarch. Τίμιο ταινιάκι.

Monarch, μόλις τελείωσε η 1η σαιζόν. Βλέπουμε στο παλιό στόρι πως ιδρύθηκε η monarch με σκοπό να μελετήσει τα MUTO (Massive Unidentified Terrestrial Organisms). Ένας από τους ιδρυτές είναι ο Bill Randa, ο χαρακτήρας του Goodman στο Kong Skull Island. Το σύγχρονο στόρι διαδραματιζεται στον απόηχο των όσων έγιναν στο Godzilla, την περίφημη G-day, την ισοπέδωση του μισού San Francisco. Όπως ειπα και πρωτύτερα, πέρασα πολύ όμορφα.

Godzilla, King Of The Monsters, του 2019,ειμαστε 5 χρόνια μετά την G-day, εδώ για εμένα αρχίζουν τα πράγματα να χωλαίνουν, το γράψιμο και οι ανθρώπινοι χαρακτήρες περνάνε σε 2η μοίρα και απλά βλέπουμε cgi να κοπανιούνται μεταξύ τους. Αυτή την φορά ισοπεδώνουμε την Βοστώνη.

Godzilla vs Kong, του 2021,διαδραματιζεται 10 χρόνια μετά την G-day, όπως λέει και ο τίτλος, ο πίθηκος και η σαύρα μαλώνουν μέχρι να τα βρουν και να μαλωσουν με μια άλλη σαύρα. Πάνω κάτω τα ίδια προβλήματα με την προηγούμενη ταινία, όμορφα εφέ αλλά λίγη σε όλα τα άλλα. Ήταν πάντως εμπορική επιτυχία αφού ο κόσμος έβλεπε ότι ναναι μετά την πανδημία.

Bonus, νέο ταινιάκι σε 2 μήνες, μάλλον θα σπάσει το γραφικόμετρο



Τελικα τα ειδα με τη σειρα που βγηκαν χρονολογικα. Συμφωνω πανω κατω σε αυτα που εχεις γραψει.
Πρωτο γκοντζιλα πολυ καλο, με εξεπληξε, κονγκ αιλαντ σχετικα πτωση αρκετα αλλα καλο, οι επομενες δυο λιγο μουφα αλλα διασκεδαστικες.
Το ανιμεισιο δεν το εβαλα καν γιατι το εκοψα για βαρεμαρα, και τωρα βλεπω το Μοναρκ, το οποιο ειναι πολυ πολυ καλο οσο εχω δει (ειμαι στα μισα) και εχω τρελο χαιπ ηδη για το 9ο επεισοδιο που μου ειπαν οτι σπερνει.
🍎 τιβι εγγύηση.
 

munkinnousu

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Dec 6, 2014
Messages
1,692
τωρα βλεπω το Μοναρκ, το οποιο ειναι πολυ πολυ καλο οσο εχω δει (ειμαι στα μισα) και εχω τρελο χαιπ ηδη για το 9ο επεισοδιο που μου ειπαν οτι σπερνει.
Λάτρεψα τις σκηνές με Lee, Keiko, Bill. Είναι για μένα πολύ καλή τηλεόραση. Είχαν και οι ηθοποιοί καταπληκτική χημεία. Το νεότερο καστ δεν στάθηκε στο ίδιο επίπεδο αλλά το γενικό αποτέλεσμα ήταν θετικό. Μόνο ένα επεισόδιο ήταν αδύναμο, αυτό που είναι αφιερωμένο στην May, νομίζω το 7ο αν θυμάμαι.

Τελείωσα και το A murder at the end of the world. Μου άρεσε πολύ και το συστήνω. Το έγραψε η Brit Marling, που συμπρωταγωνιστεί, που πρωταγωνιστούσε και είχε γράψει το The OA, το οποίο δεν έχω δει ακόμα αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Λάτρεψα τις σκηνές με Lee, Keiko, Bill. Είναι για μένα πολύ καλή τηλεόραση. Είχαν και οι ηθοποιοί καταπληκτική χημεία. Το νεότερο καστ δεν στάθηκε στο ίδιο επίπεδο αλλά το γενικό αποτέλεσμα ήταν θετικό. Μόνο ένα επεισόδιο ήταν αδύναμο, αυτό που είναι αφιερωμένο στην May, νομίζω το 7ο αν θυμάμαι.

Τέλος το Monarch, άξιζε φουλ το όλο dive στο monsterverse μόνο και μόνο για αυτό. Είχε τις μαλακίες του, δεν λέω, αλλά για σάιφάι κάνει δουλίτσα. Όταν μπλέκεται μέσα και
ο άλλος κόζμος, time wraping shit κλπ γούσταρα πολύ. Είχε και πράματς που δεν τα περίμενα καν, οπότε πέρασα πολύ ευχάριστα. (y)
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,970
Μερικές σειρές που τελείωσα πρόσφατα:

Loki S2: Θεωρείται από τις λίγες διασωθείσες παραγωγές της "ύστερης Marvel", αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ούτε και η πρώτη σεζόν ήταν κανένα αριστούργημα, αλλά τότε υπήρχε ακόμα η συναισθηματική σύνδεση με το MCU που έσωζε την κατάσταση. Η δεύτερη έχει ορισμένα καλά στοιχεία, όπως π.χ. την προσθήκη του O.B. και την ερμηνεία του Majors (RIP καριέρα). Από την άλλη, η Sylvie νομίζω σπαταλήθηκε στη δεύτερη σεζόν (μην πω έγινε οριακά αχώνευτη) και τo στόρυ κάνει άσκοπα μπρος-πίσω χωρίς να καταλήγει σε κάτι το τρομερά ενδιαφέρον. Τουλάχιστον διαθέτει ωραία -αν και επαναλαμβανόμενα- ρετροφουτουριστικά σκηνικά.
6/10

Daisy Jones & The Six
: Έρωτες, αντιζηλίες, φήμη, και ΠΟΛΛΗ μουσική. Η σειρά αφηγείται την ιστορίας μιας -φανταστικής- ροκ/ποπ μπάντας του '70, με κεντρικό άξονα την εκκρηκτική σχέση των δύο βασικών μελών της. Ωραία σκηνοθεσία και κοστούμια, ωραίες ερμηνείες, πανέμορφες γυναίκες, κι εκπληκτικό soundtrack (συμπεριλαμβανομένων των τραγουδιών που γράφτηκαν για τις ανάγκες της σειράς). Βλέπεται πολύ ευχάριστα και παρότι το ρομάντζο καταλαμβάνει τη μέριδα του λέοντος, είναι δοσμένο έτσι που δεν με κούρασε.
8/10

Only Murders in the Building S3
: Ναι, συνεχίζω να το βλέπω. Όχι, ακόμα δεν ξέρω γιατί. Η τρίτη σεζόν νομίζω ήταν λίιιγο καλύτερη από τις προηγούμενες χάρη στα δυνατά guests (Paul Rudd, Meryl Streep) και την κάπως πιο πειστική πλοκή.
6.5/10

Reacher S1
: Αστυνομική σειρά με πρωταγωνιστή έναν θηριώδη πρώην στρατιωτικό ερευνητή, ο οποίος μπλέκεται από σύμπτωση(?) σε μια τεράστια υπόθεση διαφθοράς, κάπου σε μια θεωρητικά ήσυχη κωμόπολη της Αμερικής. Πολλή βία, πολύ θανατικό, κάποια διασκεδαστικά gags γύρω από την εξωπραγματική σωματοδομή/δύναμη του Reacher, κι ένα μυστήριο που σου κρατάει το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Μια χαρά μαζί με το βραδυνό, ξεκινήσαμε ήδη τη δεύτερη σεζόν.
7.5/10
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Meme ειχα δει. Σχολια ειχα διαβασει. Βιντεο με ατακες ετυχε να δω. Την σειρα ομως, το Loudermilk, δεν το ειχα δει.
Ειναι τοσο κουνελισιο και βγαλμενο απο την ζωη που πηρα τηλεφωνο τον μπαγκς μπανι για να του το προτεινω.
Να εχει να περναει την ωρα του τωρα στα γεραματα.

Παιζει καμια αλλη σειρα που να εχει ομοιοτητες; ε; ε; ε; ε; ε;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
@maladroid
Η πρωτη reacher ενω μου αρεσε πολυ, προσφατα ειδα και δευτερη και μου φανηκε πολυ κατωτερη των προσδοκιων μου μετα την πρωτη.
Για δες και πες εντυπωσεις
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,713
^Συμφωνώ. Πολύ πίου-πίου και ξυλίκι σε σχέση με την πρώτη που ξεδίπλωνε το μυστήριο καλύτερα.

Ο τύπος παραμένει γκρέας βέβαια, θέλω να δω πώς το πάει στο Argylle μαζί με τον Καβίλο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Α μπράβο. Ίσως γιατί δεν υπάρχει κανένα μυστήριο στην δεύτερη, είναι τίγκα straightforward.
Επίσης οι σκηνές δράσης μεγάλη πτώση στην ποιότητα. Κρίμας.
Μια αναφορά στην Σάρα Κόνορ γούσταρα, μέχρι εκεί.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
Τώρα συνεχίζω Jack Ryan που το είχα αφήσει καιρό, να έρθω στα ίσα μου λιγάκι
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,803
έχοντας αποκτήσει πρόσβαση στο disney+ άρχισα να σκαλίζω λίγο την φάση, είδα έχει τα xfiles remastered, είδα τον πιλότο, πολύ άνετη ακόμα και σήμερα η σειρά.
Πριν καιρό που είχα δοκιμάσει να την αρχίσω σε μη remastered μορφή, ήταν ανυπόφορη και την παράτησα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,970
^Το inside joke με τη Sarah Connor ήταν ωραίο κλείσιμο ματιού, κυρίως λόγω Robert Patrick :p

Κατά τα άλλα συμφωνώ, κατώτερη η δεύτερη σεζόν Reacher, ζητάει να καταπιείς αρκετές υπερβολές/ευκολίες και φυσικά plot armor, ακόμα και για το είδος της. Δεν βαρέθηκα, αλλά ελπίζω η επόμενη σεζόν να επιστρέψει στα επίπεδα της πρώτης. Ένα 6.5/10, πάντως, το παίρνει imo.

@Northlander Δεν παίζει στο Argylle ο Reacher, στο άλλο του Guy Ritchie που κυνηγάνε ναζί (αλά Inglourious Basterds) θα σμίξουν τα δυο βουνά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,713
Σωστός. Έμπλεξα μπουδια
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
έχοντας αποκτήσει πρόσβαση στο disney+ άρχισα να σκαλίζω λίγο την φάση, είδα έχει τα xfiles remastered, είδα τον πιλότο, πολύ άνετη ακόμα και σήμερα η σειρά.
Πριν καιρό που είχα δοκιμάσει να την αρχίσω σε μη remastered μορφή, ήταν ανυπόφορη και την παράτησα.
Οταν το ειχα ξεκινησει εγω, τι ρετροπιξελουμπα ειναι αυτη μου λεγατε.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,135
^Το inside joke με τη Sarah Connor ήταν ωραίο κλείσιμο ματιού, κυρίως λόγω Robert Patrick :p

Μα αυτό ήταν το γαμάτο, αλλιώς θα ήταν απλά μια terminator αναφορά ακόμα
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,473
Ανακοινωθηκε η νεα μου σειρα! συνεχιζει μετα την ταινια η οποια ηταν πληρης αποτυχιας γιατι δεν πολεμησα τις χελωνες.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Ουτε καν μπηκαν στον κοπο να σε δειξουν... εισαι σιγουρος οτι ειναι η σειρα σου;
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,473
Και στο πρωτο βιντεο της προηγουμενης σειρας του 2018 που ηταν και η χειροτερη απο ολες οπως και η πιο μικρη ουτεε κει εμφανιστηκα σητν αρχη. Οπως και στου 2012 που και παλι εμφανιστηκα στα επομενα βιντεο και οχι στο πρωτο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,680
Οταν ο @Dim Gian Bot ηταν ακομα νεος, ειχε προτεινει το the terror. Τωρα που ειμαι κι εγω νεος, το προτεινω με την σειρα μου. Δυο season με δυο διαφορετικα μυστηρια. Το πρωτο με αιματα στον παγο και το δευτερο με γιαπωνεζικο πνευμα.
Το τριτο season ερχεται με αδικα ψυχιατρεια. Μεχρι να βγει το τριτο (2025) εχετε χρονο να κανετε και καμια δουλεια.
 
Top Bottom