What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Άντε να δούμε. Συνεχίζω να το περιμένω με έντονο το αίσθημα της ανησυχίας.
Όλα θα κριθούν κατά το πόσο ο κάθε ένας μας είναι προσκολλημένος στο παρελθόν πιστεύω. Κάποιοι περιμένουν κάποια πράγματα που τους προστάζουν οι γλυκές αναμνήσεις που επιλεκτικά έχουν κρατήσει από το παρελθόν και τις παλιές σειρές.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Όλα θα κριθούν κατά το πόσο ο κάθε ένας μας είναι προσκολλημένος στο παρελθόν πιστεύω. Κάποιοι περιμένουν κάποια πράγματα που τους προστάζουν οι γλυκές αναμνήσεις που επιλεκτικά έχουν κρατήσει από το παρελθόν και τις παλιές σειρές.

Πιθανόν. Για μένα προσωπικά το κριτήριο της επιτυχίας θα είναι αν και κατά πόσο η σειρά θα διατηρεί σε κάποιο βαθμό τα ενδιαφέροντα σενάρια, ηθικά διλήμματα και τον σχετικά σκεπτόμενο sci-fi τόνο του TNG. Έχουμε δει Star Trek που εμπλούτισε τα παραπάνω με δράση και πολιτικές μηχανορραφίες και ήταν υπέροχο (DS9) και έχουμε δει Star Trek που προσπάθησε να αντιγράψει τη συνταγή πιστά και απέτυχε (Voyager, Enterprise). Το Star Trek Discovery με εξαίρεση πολύ λίγα επεισόδια μέχρι τώρα έχει μεγαλύτερες ομοιότητες με το Star Wars παρά με το Star Trek. Δεν υπάρχει τίποτα κάτω από την επιφάνεια. Αν το Picard έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από δράση και νοσταλγία εγώ θα είμαι ευχαριστημένος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Νομίζω ότι το αδικείς το discovery. Σε αντίθεση με το starwars που "I don't have to explain shit, magic space wizards" έχει αρκετό βάθος και ενδιαφέρον lore που νομίζω καλύπτει κάθε τρύπα που άνοιξε στην πορεία στο γενικότερο lore. Κάτι που το starwars απλά απέτυχε σε τέτοιο βαθμό που δεν με βλέπω να ξαναπατάω cinema για να δω κάποιο.

Φαντάζομαι σε ξένισε (και όχι ξίνισε) το ότι σε αντίθεση με το TNG που έχει ένα γενικό arc κάπου στο background (που αρκετά συχνά δεν είμαστε σίγουροι ποιο είναι) και κάθε επεισόδιο σχεδόν είναι standalone, το discovery ρίχνει βάρος στο δικό του arc χωρίς αυτόνομες μικρότερες ιστορίες που όλες μαζί χτίζουν σιγά σιγά το γενικότερο story.

Προσωπικά πιστεύω ότι ακριβώς αυτό με έκανε να κολλήσω όμως και να ανυπομονώ για το επόμενο επεισόδιο, κάτι που στο TNG όχι απλά δεν συνέβη αλλά αρκετά δεν τα είδα με την σειρά που βγήκαν αλλά με την σειρά των αποριών που μου δημιουργούσε η εκ νέου ενασχόλησή μου με το startrek και τα μπρος - πίσω σε διάφορα wiki.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Πολύ καλή και η δεύτερη σεζόν του Sex Education. Μακράν η καλύτερη σειρά στο είδος της.
Φοβερή ανάπτυξη χαρακτήρων, που κατά τη διάρκεια της σεζόν μου έμοιασε λίγο out of focus είναι η αλήθεια, αλλά σιγά σιγά προς το τέλος ολοκληρώνονται τα πολλά και διάφορα plotlines και γίνεται καλή δουλίτσα.

Πάρτε για παράδειγμα το storyline της Έιμι πχ.
Μικρό, subplot το λες, αλλά ο τρόπος που εξελίσσεται και συνδέεται με άλλα άτομα και ο τρόπος που λέει αυτά που θέλει να πει η σειρά, το λες και εξαιρετική τηλεόραση, σε σύλληψη και εκτέλεση.

Η σειρά έχει όλα τα φόντα να συνεχίσει στα ίδια υψηλά επίπεδα για 1-2 σεζόν ακόμα και τελειώσει με την κορύφωση της ωδής στην εφηβική σεξουαλικότητα και ενηλικίωση. Μέχρι τότε, περιμένουμε ανανέωση για τρίτη και υπομονή μέχρι τον Ιανουάριο του '21.

giphy.gif

Την τελείωσα και εγώ χτες. Ήταν πολύ καλή γενικά. Ένα δυο σημεία με ξένισαν κάπως, όπως το ότι στο main plot της δεν κάνει το βήμα παραπάνω, αλλά ακολουθεί καρμπόν την πεπατημένη.

Ότις καψουρεύεται Μέιβ, ενώ η Μέιβ πηδιέται με άλλον, αλλά μετά θέλει τον Ότις, ο οποίος βρίσκει άλλη γκόμενα, και μετά γίνεται το ανάποδο κ.ο.κ. Και τελειώνει η 2η σεζόν με τον ανάποδο τρόπο. Πιο ενδιαφέρουσα πχ η πορεία του Έρικ και το δίλημμα του.

Επίσης σε ένα σημείο ένιωσα λίγο ότι η σειρά προσπάθησε σε αυτή τη σεζόν να χώσει μέσα τα πάντα όσον αφορά κοινωνικές αδικίες και καταστάσεις, και μου φάνηκε κομματάκι forced.

3-4 gay ζευγάρια με πολλές πτυχές του θέματος, από συναισθηματικές μέχρι και πρακτικές. Το asexual κομμάτι. Η υποφαινόμενη σχέση της Μέιβ με ένα άτομο με ειδικές ανάγκες. Το όλο ζήτημα με τη σεξουαλική παρενόχληση από άντρες. Το slut shaming.

Από τη μία θα μπορούσες να πεις ότι η σειρά είναι πιστή στον τίτλο της και θέλει να σε "εκπαιδεύσει", απλά μου φάνηκε ότι θα μπορούσαν να το είχαν απλώσει σε περισσότερες σεζόνς.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Την τελείωσα και εγώ χτες. Ήταν πολύ καλή γενικά. Ένα δυο σημεία με ξένισαν κάπως, όπως το ότι στο main plot της δεν κάνει το βήμα παραπάνω, αλλά ακολουθεί καρμπόν την πεπατημένη.

Ότις καψουρεύεται Μέιβ, ενώ η Μέιβ πηδιέται με άλλον, αλλά μετά θέλει τον Ότις, ο οποίος βρίσκει άλλη γκόμενα, και μετά γίνεται το ανάποδο κ.ο.κ. Και τελειώνει η 2η σεζόν με τον ανάποδο τρόπο. Πιο ενδιαφέρουσα πχ η πορεία του Έρικ και το δίλημμα του.

Συμφωνώ, και πάνω σε αυτό αναφερόμουν με το "out of focus" Επίσης ίσως το παρακάνει λίγο με την "bad timing" εξέλιξη σε πολλά απ' το subplots της η σειρά, αλλά προσωπικά τα βρίσκω πταίσματα μπροστά στα τόσα που προσφέρει.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Το Star Trek Discovery με εξαίρεση πολύ λίγα επεισόδια μέχρι τώρα έχει μεγαλύτερες ομοιότητες με το Star Wars παρά με το Star Trek. Δεν υπάρχει τίποτα κάτω από την επιφάνεια. Αν το Picard έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω από δράση και νοσταλγία εγώ θα είμαι ευχαριστημένος.

Βασικά αυτό που δεν μου άρεσε με το Discovery, ήταν ότι μου θύμισε μια generic space action σειρά, που με το ζόρι της φορτώσανε το όνομα Star Trek. Από το design των διαστημοπλοίων, που ειδικά αυτά των Klingon θύμιζαν πολυέλαιους που βρίσκεις στο Μοναστηράκι, μέχρι πράγματα που δεν είχαμε ξανακούσει, όπως Spore Drive και άλλες τέτοιες παπαριές. Αυτό το λάθος με το lore το είχε επαναλάβει το Enterprise (πότε στον δαίμονα, είχαν χτυπήσει τόσο άσχημα την Γη εξωγήινοι (Xindi), και δεν είχαμε ακούσαμε τίποτα μέχρι τότε!!!), αλλά όταν πήγε να το γυρίσει την τέταρτη περίοδο, ήταν αργά!!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Βασικά αυτό που δεν μου άρεσε με το Discovery, ήταν ότι μου θύμισε μια generic space action σειρά, που με το ζόρι της φορτώσανε το όνομα Star Trek. Από το design των διαστημοπλοίων, που ειδικά αυτά των Klingon θύμιζαν πολυέλαιους που βρίσκεις στο Μοναστηράκι, μέχρι πράγματα που δεν είχαμε ξανακούσει, όπως Spore Drive και άλλες τέτοιες παπαριές. Αυτό το λάθος με το lore το είχε επαναλάβει το Enterprise (πότε στον δαίμονα, είχαν χτυπήσει τόσο άσχημα την Γη εξωγήινοι (Xindi), και δεν είχαμε ακούσαμε τίποτα μέχρι τότε!!!), αλλά όταν πήγε να το γυρίσει την τέταρτη περίοδο, ήταν αργά!!!!

Συμφωνώ σε όλα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Νομίζω ότι μια χαρά το μπαλώσανε με το time travel, άλλωστε δεν είναι άγνωστη τακτική τα μπρος πίσω στο χρόνο για τα startreks, τέλος πάντων περί ορέξεως βεβαίως, εγώ έμεινα παραπάνω από ικανοποιημένος και ότι αρνητικά μου υποδείχθηκαν έπειτα δεν ήταν αρκετά για να αποδημήσουν την θετική εικόνα που σχημάτισα εξαρχής .
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Νομίζω ότι μια χαρά το μπαλώσανε με το time travel, άλλωστε δεν είναι άγνωστη τακτική τα μπρος πίσω στο χρόνο για τα startreks, τέλος πάντων περί ορέξεως βεβαίως, εγώ έμεινα παραπάνω από ικανοποιημένος και ότι αρνητικά μου υποδείχθηκαν έπειτα δεν ήταν αρκετά για να αποδημήσουν την θετική εικόνα που σχημάτισα εξαρχής .

Εννοείται ότι δεν είναι για πέταμα η σειρά, αλλά έχω την εντύπωση, ότι άφησαν τον show runner να κάνει ότι θέλει, και η δικιά του αισθητική επισκίασε ή ακόμα και ανέτρεψε, τα όσα μέχρι σήμερα ξέρουμε. Κάτι σαν το Last Jedi, ένα πράμα!!!!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Προσωπικά δεν άντεξα παραπάνω από το πρώτο μισό της δεύτερης σαιζόν. Ίσως σε μεγάλο downtime να το ξαναπιάσω, αλλά κατέντησε φλύαρο και τα τότε plot hooks δεν ήταν ικανά για να με κρατήσουν.

Όπως έχω πει, η πρώτη σαιζόν μου άρεσε πάρα πολύ, ασχέτως αν υπήρχαν πράγματα που ήταν ξεκάθαρα forced.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είμαι με το Βόρειο. Μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα η πρώτη σεζόν Discovery, παρόλο που ήταν μακρυά από την Star Trek αισθητική. The Federation is at war, κυρίες και κύριοι, deal with it.

Η δεύτερη σεζόν το μάμησε και ψόφησε με τα σεναριακά gimmicks, οι σεναριογράφοι τα βρήκαν μπαστούνια και επιστρατεύσανε τα μαγικά ραβδιά. Με κούρασε τόσο πολύ το time travel plot, που τελικά δεν είδα το δύο τελευταία επεισόδια, δεν με ενδιέφερε.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Η πρώτη σεζόν του Discovery δεν ήταν κακή, τουλάχιστον το πρώτο της μέρος. Για μένα πήρε την κατιούσα από το mirror universe και μετά. Μέχρι τότε υπήρχε ακόμα το μυστήριο του Lorca, το καινούριο sci-fi concept του mycelial network και το ηθικό διλημματάκι με τον βασανισμό του tardigrade για τις ανάγκες του πολέμου. Δυστυχώς όλα αυτά δεν εξερευνήθηκαν όσο και όπως έπρεπε, κατά τη γνώμη μου πάντα.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Η πρώτη σεζόν του Discovery δεν ήταν κακή, τουλάχιστον το πρώτο της μέρος. Για μένα πήρε την κατιούσα από το mirror universe και μετά. Μέχρι τότε υπήρχε ακόμα το μυστήριο του Lorca, το καινούριο sci-fi concept του mycelial network και το ηθικό διλημματάκι με τον βασανισμό του tardigrade για τις ανάγκες του πολέμου. Δυστυχώς όλα αυτά δεν εξερευνήθηκαν όσο και όπως έπρεπε, κατά τη γνώμη μου πάντα.

Όλα αυτά, θα ήταν εξαιρετικά, αν διαδραματίζονταν σε εποχή, μετά το NG/DS9/Voyager. (Ειδικά στο Voyager, θα έπαιζε πολύ το θέμα πλακώνουμε το tardigrade στο ξύλο, για να γυρίσουμε μια ώρα αρχίτερα, ή το παίζουμε WWF και φτάνουν στην Γη, τα εγγόνια μας!!) Σε prequel όμως δεν στέκει!!!
 

mruseyourbrain

Blackguard
Joined
Oct 29, 2015
Messages
1,178
Altered Carbon. Η πρώτη σεζόν μου άρεσε. Το βιβλίο δε με ενθουσίασε. Μάλλον θα δω την εξέλιξη μόνο μέσα από την τηλεοπτική σειρά αφού έρχεται ο δεύτερος κύκλος.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Altered Carbon. Η πρώτη σεζόν μου άρεσε. Το βιβλίο δε με ενθουσίασε. Μάλλον θα δω την εξέλιξη μόνο μέσα από την τηλεοπτική σειρά αφού έρχεται ο δεύτερος κύκλος.
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΚΥΚΛΟΣ OMFG! Το λάτρεψα όσο λίγα, το πρώτο που έλιωσα μόλις βάλαμε netflix.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Πολύ ωραία σειρά όντως, με ξενερώνει λίγο που αλλάζουν τον πρωταγωνιστή (βασισμένοι στο concept ότι αλλάζει σώμα) και θα παίζει ο Falcon από το MCU....
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Πολύ ωραία σειρά όντως, με ξενερώνει λίγο που αλλάζουν τον πρωταγωνιστή (βασισμένοι στο concept ότι αλλάζει σώμα) και θα παίζει ο Falcon από το MCU....
Ναι ήταν μορφή o Joel Kinnaman , αλλά

με βάση το τέλος της σεζόν δεν μπορούσε να κάνει και πολλά, έπρεπε να επιστρέψει το σώμα.
 

Spahar

Gelatinous Cube
Approval of the Admiral
Joined
Dec 25, 2012
Messages
56
Ισχύει, αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι η επιλογή του νέου ηθοποιού. Φυσικά μπορεί να είναι καλός... Τουλάχιστον ελπίζω να συνεχίσει να έχει αρκετές σκηνές με το original body.
 
Top Bottom