What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Απίστευτη και η δεύτερη σεζόν του Happy! Διασκέδαση και σουρεαλισμός χωρίς όρια.
Όπως το περιμέναμε βέβαια, την ακύρωσε την σειρά το SyFy, αλλά έπαιξαν στο νέτφλιξ και οι δύο σεζόν, τα πήγε καλά και υπάρχει κάποια πιθανότητα να την αναλάβει και να την ανανεώσει.
Θα ελπίζουμε.

happy-syfy-season-2-viewer-votes-590x332.jpg
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Θα παραφράσω ελαφρώς το post σου γιατί ταιριάζει πολύ και μια άλλη σειρά σε αυτή την περιγραφή

Δεν μπορούμε να διαφωνίσουμε και ιδιαίτερα, αφού το BSG ήταν άξιος συνεχιστής του B5!! (Και το Expanse ήταν άξιος συνεχιστής του BSG)

Πάντως το "Passing Through Gethsemane" του Β5, λίγοι το έφτασαν.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Απίστευτη και η δεύτερη σεζόν του Happy! Διασκέδαση και σουρεαλισμός χωρίς όρια.
Όπως το περιμέναμε βέβαια, την ακύρωσε την σειρά το SyFy, αλλά έπαιξαν στο νέτφλιξ και οι δύο σεζόν, τα πήγε καλά και υπάρχει κάποια πιθανότητα να την αναλάβει και να την ανανεώσει.
Θα ελπίζουμε.

happy-syfy-season-2-viewer-votes-590x332.jpg


Ίσως έχω αρχίσει να γίνομαι (πιο) παράξενος, αλλά ενώ την πρώτη την είδα μονορούφι και με το μάτι κολλημένο στην οθόνη μη τυχόν και μου ξεφύγει καμιά λεπτομέρεια, η δεύτερη κάπου με κούρασε. Και κάποια shock value σκηνικά παραήταν shock valuable ακόμα και για τα jaded γούστα μου. Ένα επεισόδιο ανά βδομάδα είδα τελικά για να την παλέψω, ούτε σειρά του Arrowverse να ήταν, οποία κατάντια. Πάντως θα δω σίγουρα S03 αν με το καλό βγει, απλά δεν κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σου αφού έχεις δει και την 4η σαιζόν.

Το τελείωσα το Community και όπως είπαν κι άλλοι εδώ, είναι αρκετά άνιση σειρά. Σίγουρα οι πρώτες τρεις σεζόν (από τις έξι) είναι οι πιο ποιοτικές και αυτές που το κατέστησαν cult φαινόμενο αλλά για μένα έχουν κι αυτές τα προβληματάκια τους, με κυριότερο την
προοδευτική ανάδειξη του Pierce ως μοχθηρού supervillain, την αισχρή συμπεριφορά του οποίου για κάποιο λόγο οι υπόλοιποι εξακολουθούν να ανέχονται. Ειδικά στο πρώτο επεισόδιο Dungeons & Dragons. είναι αποκρουστικός. Επίσης, μεγάλο φάουλ η μετατροπή της Britta από cool τύπισσας σε πυροβολημένη ψευτοεπαναστάτισσα που κανείς δεν παίρνει στα σοβαρά.

Από 'κει και πέρα η τέταρτη σεζόν, που γυρίστηκε χωρίς τον δημιουργό Dan Harmon, ξεκάθαρα δείχνει σημάδια πτώσης (εξού και την μνημονεύουν ως gas leak season) και μερικές ιδέες είναι εντελώς άκυρες, όπως
η εξέλιξη του Chang, το ειδύλλιο Britta-Troy, κάποιες απόπειρες να μετατρέψουν τον Abed σε Sheldon 2.0 κτλ.
Ωστόσο, έχει και καλά στοιχεία που μιμούνται πετυχημένα όσα αγαπήσαμε στις τρεις πρώτες (π.χ. το Scooby Doo επεισόδιο στην έπαυλη).
Στην 5η ο Harmon επιστρέφει, αρχικά η σειρά παίρνει λίγο τα πάνω της, αλλά αρχίζουν οι διαρροές στο καστ και νομίζω πως όταν φεύγει ο
Troy
, τα πράγματα παίρνουν οριστικά την κάτω βόλτα. Η έκτη οριακά δεν βλέπεται - εκτός που το καστ έχει πλέον αποδεκατιστεί, αύξησαν τη διάρκεια των επεισοδίων κατά 5-6 λεπτά μέσο όρο με αποτέλεσμα να κουράζουν. Τα ευρήματα επαναλαμβάνονται και γενικά μόνο 2-3 επεισόδια διασώζονται (μεταξύ των οποίων και το τελευταίο).

Ως γενικό σχόλιο θα έλεγα ότι πέρασα καλά, η σειρά έχει μερικά επεισόδια απίστευτης σύλληψης και εκτέλεσης (τα γνωστά paintball episodes, τα animated, ο πόλεμος για το pillow fort, ή το -προσωπικό μου αγαπημένο- Law and Order homage) αλλά πάσχει σοβαρά στη διαχείριση των χαρακτήρων της, με ή χωρίς Harmon.

7.5/10 από μένα και μακάρι να δούμε κάποια στιγμή #andamovie.
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Συμφωνώ μαζί σου, κυριώς με το παρακάτω.

Το τελείωσα το Community και όπως είπαν κι άλλοι εδώ, είναι αρκετά άνιση σειρά.

Είναι σαν να ξεμείναν από ιδέες. άντε πες η 4η είχε ειδικές συνθήκες η 5η όμως ήταν απαράδεχτα σαχλή και γελοία που αποφάσισα να μην δω την 6η και να επενδύσω αλλού τον χρόνο μου. Μακάρι να είχα πάρει τέτοια απόφαση όσο έβλεπα και το HIMYM.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Ίσως έχω αρχίσει να γίνομαι (πιο) παράξενος.

Τι ίσως; Αυτό είναι.
Εγώ πάντως την 2η σεζόν στην αρχή την βρήκα κουραστική αλλά απ' τα μισά και μετά, απ' το σημείο που ξεκίνησαν τα Όρκους-διαβόλια-τριβόλια- κλπ και μετά γούσταρα πολύ. Κάτι σκηνικά χρίζουν ανθολογίας, όπως η σκηνή στο υπόγειο του Σαξ με τα παιχνίδια με το φως, ενώ βέβαια κάποια άλλα επεισόδια είναι απαράδεκτα, όπως κάπου στη μέση ένα επ τίγκα σουρεαλιστικό επειδή ήταν όλοι μαστουρωμένοι και καλά και είχαν παραισθήσεις και γινόταν ότι να 'ναι.
Το τελείωμα το βρήκα πολύ υποσχόμενο και μπορεί να οδηγήσει σε ωραίες καταστάσεις σε μια πιθανή 3η σεζόν.

@maladroid
Εξαιρετική η ανάλυση της σειράς, συμφωνώ. Ήμουν σίγουρος ότι αν το έβλεπα κι εγώ τώρα, και όχι πριν 10 χρόνια-και 10 χρόνια νεότερος που το είδα- ακριβώς τα ίδια θα έγραφα. Έχω ξεκινήσει τώρα και το ξαναβλέπω για να επιβεβαιωθώ.
Πάντα όμως όταν σκέφτομαι το Community, πρώτα μου έρχονται οι καλές στιγμές της σειράς και πάντα σκέφτομαι ότι είναι περισσότερες απ' τις μαλακίες που βλέπαμε όσο περνάγαν οι σεζόν και τα χρόνια.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Εκμεταλλευόμενος την καραντίνα ξεκίνησα 2 rewatches και 2 σειρές οι οποίες είναι highly recommended από πολλούς. Τα rewatches είναι το Mad Men (εντάξει, δε χρειάζεται να πούμε κάτι για αυτό το ποίημα, κι όσο σκέφτομαι ότι στην αρχή δε μου άρεσε...) και το Sopranos (ξεκάθαρα ένας από τους μεγαλύτερους υπαίτιους για την άνοδο της τηλεόρασης ως μέσο, άπειρα χρόνια μπροστά από την εποχή του).

Από σειρές που δεν είχα ξαναδεί το Sons of Anarchy το παράτησα στην 3η σεζόν (άκου Ιρλανδία...). Κάπου είχα διαβάσει ένα πολύ ωραίο σχόλιο που έλεγε ότι εξελίχθηκε από πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα σε σαπουνόπερα με μηχανόβιους. Δεν είναι και πολύ μακριά από την αλήθεια. Η άλλη σειρά είναι το εξαιρετικό The Shield. Απολύτως καμία δικαιολογία που δεν το είχα δει μέχρι τώρα. Δεν είναι Wire σε καμία περίπτωση αλλά βλέπεται απίστευτα ευχάριστα αφού το συνηθίσεις. "Ελαφριά" σχετικά σειρά, αλλά με πολύ σασπένς και στυλ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Άσχημο πράμα να ξεκινάς την 3η σεζόν DARK έχοντας περάσει 1+ χρόνος από την τελευταία φορά που είδες την 2η... Κλασικά αναφέρουν ονόματα και δεν θυμάμαι ποιοι είναι, δεν έχω την παραμικρή ιδέα σε ποιο έτος βρίσκεται ο κάθε χαρακτήρας, γενικά δεν.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Ένας από τους λόγους για τους οποίους βλέπω σειρές μόνο αφού έχουν ολοκληρωθεί. Το GoΤ πχ το ξεκίνησα κάνα μήνα πριν βγουν τα 2-3 τελευταία επεισόδια, ώστε να τα δω κανονικά αυτά με την κυκλοφορία τους και να μην φάω κάνα spoiler για το τέλος.

Η μόνη σειρά (αν θυμάμαι καλά) που ξεκίνησα κανονικά με το που βγήκε είναι το Witcher.

Βεβαια έτσι χανω τις όλες συζητήσεις που μπορεί να γίνονται για μια σειρά όταν παίζει και γενικά όλο το τζερτζελο, αλλά τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Άσχημο πράμα να ξεκινάς την 3η σεζόν DARK έχοντας περάσει 1+ χρόνος από την τελευταία φορά που είδες την 2η... Κλασικά αναφέρουν ονόματα και δεν θυμάμαι ποιοι είναι, δεν έχω την παραμικρή ιδέα σε ποιο έτος βρίσκεται ο κάθε χαρακτήρας, γενικά δεν.


Και πριν 3 μέρες να είχες δει την 2η, πάλι το ίδιο πρόβλημα θα είχες με το Dark.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,166
Καλησπέρα.
Να δείτε το inside no9.
Ευχαριστώ...
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042

Έχουμε ξεφύγει τελείως.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Ωπα! Τι εγινε? Το εχουν αφαιρεσει???
Ειναι το αγαπημενο μου επεισοδιο!
Ρε? Is it really happening?
 
Top Bottom