What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Wot? WOT?

Το Frasier τα σπάει ρε. Εδώ στην Αγγλία είναι η 2η αγαπημένη αμερικάνικη sitcom μετά τo Friends (όχι, ότι είναι metric αυτό).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Δεν νομίζω πως λέει κάτι αρνητικό για το Frasier o Admiral, ως εξαίρεση το αναφέρει σε άθλια spin-offs. Που σε ότι αφορά ειδικά τα sitcoms, φαίνεται όντως να είναι κανόνας.

Προσπαθώ να θυμηθώ αν υπήρχε κάποιο sitcom spin-off που να μην ήταν άθλιο. Το Frazier ίσως, διακόσια χρόνια πριν;

Εκτός από το Frasier, μόνο το Boston Legal μου έρχεται στο μυαλό.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Wot? WOT?

Το Frasier τα σπάει ρε. Εδώ στην Αγγλία είναι η 2η αγαπημένη αμερικάνικη sitcom μετά τo Friends (όχι, ότι είναι metric αυτό).

Ναι βρε, και εγώ γουστάρω Frazier. Όπως είπε ο @Great0ldOne το αναφέρω ως εξαίρεση, ένα από τα ελάχιστα spin-offs που ήταν καλό.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ναι βρε, και εγώ γουστάρω Frazier. Όπως είπε ο @Great0ldOne το αναφέρω ως εξαίρεση, ένα από τα ελάχιστα spin-offs που ήταν καλό.

Γιατί το Star Trek Voyager, δεν ήταν καλό spin-off???

:trollface:
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
'Εβαλες τρολόφατσα οπότε δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς, αλλά το ST Voyager δεν είναι sitcom...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Λάθος ανάγνωση παίδες. Χίλια συγγνώμη.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
'Εβαλες τρολόφατσα οπότε δεν ξέρω πώς ακριβώς το εννοείς, αλλά το ST Voyager δεν είναι sitcom...

Με τα χάλια που είχε, θα μπορούσε να είναι όμως!!! Έλεγα πάντως να βάλω το Discovery, για να τσιμπίσει ο κ. Ναύαρχος, αλλά δεν έχω δει ακόμα τον τρίτο κύκλο!!

Από Star Trek πάντως, μου έχει κάνει εντύπωση πόσο καλό είναι το Animated Series και πόσο μέτριο μέχρι στιγμής η πρώτη περίοδος του Enterprise, που βλέπω αυτή την περίοδο!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Γιατί το Star Trek Voyager, δεν ήταν καλό spin-off???

:trollface:

Κοίτα, αρχικά δεν το είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση αλλά βλεπόταν ευχάριστα και είχε και μερικά πραγματικά καλά επεισόδια. Μετά είδα το Enterprise και το Voyager ανέβηκε στην εκτίμησή μου. Και μετά είδα το Discovery και πλέον θεωρούσα όλα τα ορθόδοξα Star Trek αριστουργήματα. Και μετά είδα το Picard και κάηκε ο εγκέφαλός μου.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Κοίτα, αρχικά δεν το είχα σε ιδιαίτερη εκτίμηση αλλά βλεπόταν ευχάριστα και είχε και μερικά πραγματικά καλά επεισόδια. Μετά είδα το Enterprise και το Voyager ανέβηκε στην εκτίμησή μου. Και μετά είδα το Discovery και πλέον θεωρούσα όλα τα ορθόδοξα Star Trek αριστουργήματα. Και μετά είδα το Picard και κάηκε ο εγκέφαλός μου.
Το πρόβλημά σου δηλαδή είναι ότι δεν είναι όλα TNG :p

Σαν τους μάκιδες κάνεις, που δεν γουστάρουν τίποτα άλλο εκτός από μακ, γιατί είναι μακ, τέλος.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Η λογική του ως προς τα τελευταία εγχειρήματα είναι 100% εύστοχη όμως. Από τη σκοπιά του "νέρδ" Star Trek fan, το Discovery και το Picard μπορούν να θεωρηθούν απολύτως λογικά και δικαιολογημένα ως νεοεποχίτικα σκουπίδια που παραβιάζουν κάθε έννοια συνοχής, λογικής και πιστότητας στο πνεύμα του κόσμου και των χαρακτήρων στους οποίους επιχειρουν να βασιστούν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
πφφφ ένα μάτσο γέροι που "δεν τα φτιάχνουν όπως πρώτα" είστε :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
πφφφ ένα μάτσο γέροι που "δεν τα φτιάχνουν όπως πρώτα" είστε :p

Εγώ γενικά σαν οπαδός είμαι σχετικά προοδευτικός, πάντα ξεκινώ να βλέπω με τις καλύτερες προθέσεις. Π.χ. τις reboot ταινίες του Jar Jar Abrams τις είδα και τις ευχαριστήθηκα γιατί αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν το έκαναν καλά. Από το Discovery είδα 2,5 σεζόν προτού πετάξω λευκή πετσέτα, ενώ είδα και ολόκληρη την πρώτη σεζόν του Picard. Έδωσα και στα δύο την ευκαιρία να με κερδίσουν. Το πρόβλημα και με τις δύο σειρές είναι ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι καλές σε αυτό που προσπαθούν να κάνουν.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Εγώ γενικά σαν οπαδός είμαι σχετικά προοδευτικός, πάντα ξεκινώ να βλέπω με τις καλύτερες προθέσεις. Π.χ. τις reboot ταινίες του Jar Jar Abrams τις είδα και τις ευχαριστήθηκα γιατί αυτό που προσπαθούσαν να κάνουν το έκαναν καλά. Από το Discovery είδα 2,5 σεζόν προτού πετάξω λευκή πετσέτα, ενώ είδα και ολόκληρη την πρώτη σεζόν του Picard. Έδωσα και στα δύο την ευκαιρία να με κερδίσουν. Το πρόβλημα και με τις δύο σειρές είναι ότι (κατά τη γνώμη μου πάντα) δεν είναι καλές σε αυτό που προσπαθούν να κάνουν.

Βασικά το πρόβλημα είναι ότι, δεν καταλαβαίνω τι στην ευχή θέλουν να κάνουν!!

Discovery: ---> Prequel του TOS, που ουσιαστικά δεν ήταν prequel. (Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχαν οι τρεις πρώτες περίοδοι του Enterprise).

Picard ---> Sequel του TNG, που δεν είναι ουσιαστικά sequel. (Παίρνεις δηλαδή τον συνταξιούχο και τον κάνεις Privateer!! Και έχουν στήσει τέτοια πλεκτάνη οι Romulans, και δεν πήρε χαμπάρι κανένας? Μόνο το πλοκαμοϊδές κθουλικό στο τέλος άξιζε, αλλά ήταν λίγο!! Α! και ο Number One!!! )
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Βασικά το πρόβλημα είναι ότι, δεν καταλαβαίνω τι στην ευχή θέλουν να κάνουν!!

Discovery: ---> Prequel του TOS, που ουσιαστικά δεν ήταν prequel. (Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που είχαν οι τρεις πρώτες περίοδοι του Enterprise).

Picard ---> Sequel του TNG, που δεν είναι ουσιαστικά sequel. (Παίρνεις δηλαδή τον συνταξιούχο και τον κάνεις Privateer!! Και έχουν στήσει τέτοια πλεκτάνη οι Romulans, και δεν πήρε χαμπάρι κανένας? Μόνο το πλοκαμοϊδές κθουλικό στο τέλος άξιζε, αλλά ήταν λίγο!! Α! και ο Number One!!! )

Ποιο σχέδιο, εδώ η Paramount αποφάσισε να δώσει τον αντίστοιχο ρόλο που έχει o Kevin Feige στα Marvel Studios στον Alex Kurtzman. Αν κοιτάξεις στη σελίδα του στο IMDB σε πιάνει φρίκη, ο άνθρωπος ξεκίνησε να γράφει από τον Ηρακλή και την Ζήνα και έχει γράψει "αριστουργήματα" όπως μερικά από τα χειρότερα Transformers, το Amazing Spider-man 2 που ήταν τόσο χάλια που ανάγκασε την Sony να συμφωνήσει με τα Marvel Studios για να σώσει το franchise και το πρόσφατο reboot της μούμιας με τον Τομ Κρουζ που καταποντίστηκε. Η καριέρα του είναι μια ατελείωτη χωματερή με ελάχιστες εξαιρέσεις και όμως συνεχίζει να προάγεται σε όλο και πιο σημαντικές θέσεις. Ένας θεός ξέρει τι βύσμα έχει.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η καριέρα του είναι μια ατελείωτη χωματερή με ελάχιστες εξαιρέσεις και όμως συνεχίζει να προάγεται σε όλο και πιο σημαντικές θέσεις. Ένας θεός ξέρει τι βύσμα έχει.

giphy.gif
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Ποιο σχέδιο, εδώ η Paramount αποφάσισε να δώσει τον αντίστοιχο ρόλο που έχει o Kevin Feige στα Marvel Studios στον Alex Kurtzman. Αν κοιτάξεις στη σελίδα του στο IMDB σε πιάνει φρίκη, ο άνθρωπος ξεκίνησε να γράφει από τον Ηρακλή και την Ζήνα και έχει γράψει "αριστουργήματα" όπως μερικά από τα χειρότερα Transformers, το Amazing Spider-man 2 που ήταν τόσο χάλια που ανάγκασε την Sony να συμφωνήσει με τα Marvel Studios για να σώσει το franchise και το πρόσφατο reboot της μούμιας με τον Τομ Κρουζ που καταποντίστηκε. Η καριέρα του είναι μια ατελείωτη χωματερή με ελάχιστες εξαιρέσεις και όμως συνεχίζει να προάγεται σε όλο και πιο σημαντικές θέσεις. Ένας θεός ξέρει τι βύσμα έχει.

giphy.gif
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,044
Η καριέρα του είναι μια ατελείωτη χωματερή με ελάχιστες εξαιρέσεις και όμως συνεχίζει να προάγεται σε όλο και πιο σημαντικές θέσεις. Ένας θεός ξέρει τι βύσμα έχει.

Για το ανέκδοτο το τζέι τζέι μιλάς;
Σποτ ον 👌
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Για το ανέκδοτο το τζέι τζέι μιλάς;
Σποτ ον 👌

Για τον λακέ του τον Kurtzman λέω, αλλά το ίδιο πράγμα είναι. Οι δυο τους συνεργάστηκαν αρκετές φορές και η αισθητική του JJ Star Trek είναι διάχυτη στα Discovery και Picard. Για να είμαι δίκαιος, ο JJ Abrams δεν είναι κακός σκηνοθέτης όταν περιορίζεται στα σκηνοθετικά του καθήκοντα και όχι στο γράψιμο.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Εξακολουθώ να θεωρώ το Discovery εξαιρετικό Startrek των καιρών μας. Είμαι σίγουρος ότι όπως έκραζαν το DS9 στην εποχή του και τώρα το λατρεύουν, το ίδιο θα συμβεί και με το Discovery. Για το Picard βέβαια θα ψιλοσυμφωνήσω. Ψιλό, γιατί δεν θυμάμαι και πολλά, τόσο σημαντικό impact είχε στην ζωή μου :p
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Εξακολουθώ να θεωρώ το Discovery εξαιρετικό Startrek των καιρών μας. Είμαι σίγουρος ότι όπως έκραζαν το DS9 στην εποχή του και τώρα το λατρεύουν, το ίδιο θα συμβεί και με το Discovery. Για το Picard βέβαια θα ψιλοσυμφωνήσω. Ψιλό, γιατί δεν θυμάμαι και πολλά, τόσο σημαντικό impact είχε στην ζωή μου :p

Όλες οι απόψεις είναι δεκτές, τα media έχουν γενικά πολύ υποκειμενικό στοιχείο. Προφανώς για να πηγαίνει για τέταρτη σεζόν έχει βρει το κοινό του, άρα δεν έχει και πολλή σημασία αν εγώ το θεωρώ οπτικοακουστικό εμετό. Δέχομαι ότι απλά δεν είναι για μένα και πάω παρακάτω.
 
Top Bottom