What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τηλεοπτικές σειρές της προκοπής

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Εξακολουθώ να θεωρώ το Discovery εξαιρετικό Startrek των καιρών μας. Είμαι σίγουρος ότι όπως έκραζαν το DS9 στην εποχή του και τώρα το λατρεύουν, το ίδιο θα συμβεί και με το Discovery. Για το Picard βέβαια θα ψιλοσυμφωνήσω. Ψιλό, γιατί δεν θυμάμαι και πολλά, τόσο σημαντικό impact είχε στην ζωή μου :p

Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε στον πόλεμο μεταξύ Klingon - Federation, στην πρώτη περίοδο!!! Άσε με τα διαστημόπλοια - πολυελαίους των Klingon!! Η δεύτερη σεζόν μου άρεσε περισσότερο πάντως!! Αλλά και πάλι ΔΕΝ ΗΤΑΝ PREQUEL ΤΗΣ ORIGINAL σειράς!!! Ήταν κάτι άλλο βγαλμένο από τους auteur της κακιάς ώρας της WB/Paramount!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε στον πόλεμο μεταξύ Klingon - Federation, στην πρώτη περίοδο!!! Άσε με τα διαστημόπλοια - πολυελαίους των Klingon!! Η δεύτερη σεζόν μου άρεσε περισσότερο πάντως!! Αλλά και πάλι ΔΕΝ ΗΤΑΝ PREQUEL ΤΗΣ ORIGINAL σειράς!!! Ήταν κάτι άλλο βγαλμένο από τους auteur της κακιάς ώρας της WB/Paramount!!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εγώ πάντως ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τί έγινε στον πόλεμο μεταξύ Klingon - Federation, στην πρώτη περίοδο!!! Άσε με τα διαστημόπλοια - πολυελαίους των Klingon!! Η δεύτερη σεζόν μου άρεσε περισσότερο πάντως!! Αλλά και πάλι ΔΕΝ ΗΤΑΝ PREQUEL ΤΗΣ ORIGINAL σειράς!!! Ήταν κάτι άλλο βγαλμένο από τους auteur της κακιάς ώρας της WB/Paramount!!!

Θα σου κάνω μία σύνοψη των γεγονότων:

- H Burnham ξεκίνησε τον πόλεμο
- Ο γιατρός έπαθε μυκητίαση
- Πίου πίου
- Το Discovery πήγε να κάνει ένα sidequest στο mirror universe
- O Starfleet πάει να ανατινάξει έναν ολόκληρο πλανήτη λες και πρόεδρος είναι ο Palpatine
- Η Burnham ανατρέπει τις πολιτικές ισορροπίες των Klingons (ποια Prime Directive και μαλακίες)
- The end
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,268
Κοίτα, τέτοιο πουλί που είχαν φάει λογικό να πάει στα κομμάτια η φάση "δεν είμαστε βάρβαροι να τινάζουμε πλανήτες" :p
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
- Η Burnham ανατρέπει τις πολιτικές ισορροπίες των Klingons (ποια Prime Directive και μαλακίες)

Δεν θυμάμαι σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, αλλά τι σχέση έχει η Prime Directive με οποιονδήποτε warp-capable πολιτισμό, και ειδικά έναν με τον οποίο το first contact έγινε πριν δεκαετίες;
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Θα σου κάνω μία σύνοψη των γεγονότων:

- H Burnham ξεκίνησε τον πόλεμο
- Ο γιατρός έπαθε μυκητίαση
- Πίου πίου
- Το Discovery πήγε να κάνει ένα sidequest στο mirror universe
- O Starfleet πάει να ανατινάξει έναν ολόκληρο πλανήτη λες και πρόεδρος είναι ο Palpatine
- Η Burnham ανατρέπει τις πολιτικές ισορροπίες των Klingons (ποια Prime Directive και μαλακίες)
- The end
Μάλλον έτσι πήγε:

- H Burnham ξεκίνησε τον πόλεμο
H Burnham κλαίει!!
- Ο γιατρός έπαθε μυκητίαση
H Burnham κλαίει!!
- Πίου πίου
H Burnham κλαίει!!
- Το Discovery πήγε να κάνει ένα sidequest στο mirror universe
H Burnham κλαίει!!
- O Starfleet πάει να ανατινάξει έναν ολόκληρο πλανήτη λες και πρόεδρος είναι ο Palpatine
H Burnham κλαίει!!
- Η Burnham ανατρέπει τις πολιτικές ισορροπίες των Klingons (ποια Prime Directive και μαλακίες)
H Burnham κλαίει!!
- The end
H Burnham κλαίει!!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν θυμάμαι σε τι ακριβώς αναφέρεσαι, αλλά τι σχέση έχει η Prime Directive με οποιονδήποτε warp-capable πολιτισμό, και ειδικά έναν με τον οποίο το first contact έγινε πριν δεκαετίες;

Υπάρχει η γενική εντύπωση ότι η Prime Directive αφορά μόνο στους pre-warp πολιτισμούς. Αυτή είναι η αυστηρή ερμηνεία που χρησιμοποιούσαν μεν αρχικά οι Vulcans και μετά και η Federation, αλλά όχι η μοναδική. Η Prime Directive είναι μια πιο γενική αρχή για non interference που εφαρμόζεται σε πολλές άλλες περιπτώσεις. Από το site Memory Alpha:

The Prime Directive did not apply equally to all societies on all planets at all times. Although a cornerstone of Federation philosophy, the scope of the Prime Directive varied depending on many factors. For example, the Prime Directive primarily applied to societies that had little to no actual knowledge of other worlds and space-faring civilizations (as with certain pre-warp civilizations). (TOS: "Bread and Circuses"; TNG: "First Contact", "Who Watches The Watchers") But it also applied to the internal affairs of societies which knew extensively of other worlds (for example, interference in purely internal affairs by Starfleet was not permitted in the Klingon Civil War).
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Το έψαξα (λίγο, έτσι; ) και από ό,τι διάβασα η Prime Directive στο κινηματογραφικό-τηλεοπτικό canon δεν έχει ποτέ διατυπωθεί με σαφήνεια. Αυτό την κάνει ένα απλό σεναριακό mcguffin ανάλογα με τις ορέξεις, άντε ανάγκες, του κάθε επεισοδίου, και αυτό δεν είναι πρόβλημα του Kurtzπωςτονλένε. Αν ο Starfleet έχει τόσο ζόρι μην τυχόν και interfere, ας κάτσει σπίτι του, τι βγαίνει για σαφάρι στο γαλαξία;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Με καθυστέρηση 5+ χρόνων, έβαλα να δω το Better Call Saul.
Δικαιώθηκα για την επιλογή μου να περιμένω να μαζευτούν κάμποσες σεζόν μαζεμένες. Χτες τελείωσα και το πέμπτο επεισόδιο του τρίτου κύκλου, και είμαι 100% σίγουρος ότι αν τα έβλεπα όπως βγαίνανε, σίγουρα δεν θα μου έκαναν τόσο impact τα 25 επεισόδια που έχω δει μέχρι τώρα, με τα κενά ανάμεσα στις σεζόνς.

Σε αυτά τα 25 επεισόδια που έχω δει μέχρι τώρα, η σειρά έχει όχι απλά ξεπεράσει τις όποιες προσδοκίες είχα, τις κοιτάει και γελάει στην μάπα τους. Σε αυτά τα 25 επεισόδια αναπτύσσει και ολοκληρώνει (νομίζω δηλαδή ότι το ολοκληρώνει, καθώς έχει άλλα 5 επεισόδια για να έρθει το τέλος της 3ης σεζόν, αλλά νομίζω ότι το 03x05 είναι αλλαγή σελίδας) το βασικό της storyline (παράλληλα τρέχουν και διάφορα subplots βέβαια, τα οποία τώρα νομίζω θα μετατραπούν σε main) με τόσο ομαλό build up, τέτοια απίστευτη γραφή, τέτοια καταπληκτική ανάπτυξη χαρακτήρων και τρομερό storytelling, που πραγματικά πιάνεις τον εαυτό σου να αναρωτιέται αν όντως συμβαίνουν αυτά που βλέπεις στην οθόνη. Όλα τα επεισόδια, προσθέτουν λιθαράκι-λιθαράκι στο χτίσιμο του σύμπαντος, χτίζεται με σταθερούς, bullseye ρυθμούς κάτι τόσο πιστευτό και συμπαγές, που όταν έρχεται και σου σκάει το πέμπτο επεισόδιο της τρίτης σεζόν και η ολοκλήρωση του storyline -σε ένα απ' τα καλύτερα επεισόδια που έχουν υπάρξει στην τηλεόραση- δεν μπορείς να μην το αντιμετωπίσεις σαν εξιλέωση, κάθαρση.
Η σειρά έχει παίξει μπαλίτσα σε άλλο επίπεδο μέχρι στιγμής. Διδάσκει, θα έλεγα, σε πολλές πτυχές του μέσου στο οποίο φιλοξενείται.
Αμφιβάλλω ότι θα ξεπεράσει από δω και πέρα αυτό που έκανε στα 25 αυτά πρώτα επεισόδια, και ειδικά όσο πλησιάζει στην παραλληλότητα με τα γεγονότα του Breaking Bad, καθώς θεωρώ ότι θα χάσει μέρος της ταυτότητάς της. Αλλά είμαι σίγουρος ότι θα συνεχίσει στα ίδια υψηλα επίπεδα, προσφέροντας νέες συγκινήσεις.
Αριστουργηματική τηλεόραση.

Μετά από αυτό, δεν μπορούσα να μην βάλω να ξαναδώ το Breaking Bad.
Νταξ, την αξία της σαν σειρά την ξέρουμε όσοι έχουμε δει, δεν θα το αναλύσουμε πάλι.

Θα πλέξω πάλι το εγκώμιο όμως του Vince Gilligan και του Better Call Saul. Το τι κάνει ο τύπος στη σειρά, σε συνδυασμό με τα όσα δείχνει από Saul στο Br Ba, δεν υπάρχουν. Δεν θυμάμαι να έχω ξανασυναντήσει κάτι παρόμοιο.

Μιλάμε
πρώτο επεισόδιο που συμμετέχει ο Saul, η 2-3 ατάκα που ακούς από εκείνον, περιγράφει τα γεγονότα του τελευταίου επεισοδίου της 5ης σεζόν του Better Call Saul, το οποίο έχτιζε για πόσα χρόνια 😮
λίγο-πολύ ό,τι ιστορίες-ατάκες έχουμε ακούσει απ' τον Saul στις του εμφανίσεις του στο Br Ba, τις συναντάς στο Better Call Saul. Άλλες σε μια σκηνή επεισοδίου, άλλες σαν μίνι στόρυ σε 1-2 επεισόδια, άλλες σε σεζόν ολόκληρες.
Και ακόμα δεν έχει τελειώσει, έχει μια σεζόν να δώσει ακόμα. Είμαι περίεργος να δω πώς θα το ολοκληρώσει, γιατί με τα όσα είδαμε στην 5η σεζόν είναι κοντά στο να γεμίσει τρύπες τα πάντα. Αλλά πιστεύω ότι θα τακαταφέρει. Για να δούμε.


Μετά από αυτά τα δύο, ήθελα κάτι mindless fun για να μπορέσω να ανασάνω επιτέλους.
Έβαλα και είδα το snowpiercer. Πολύ κακή σειρά, αλλά είχε το κάτι και σε κρατούσε, να δεις πόσο κακά μπορεί να εξελιχθεί. Ήταν ότι έπρεπε και το διασκέδασα. Επίσης, έχει το χειρότερο καστ που έχω δει εδώ και πολλά χρόνια, εκτός από Κόνελι. Που και αυτή παρασύρεται απ' τους υπόλοιπους θα έλεγες και παίζει και αυτή κακά. Δεν ξέρω. Ή παίζουν όλοι τόσο σκατά που σου φαίνεται και αυτή σκατά.
Είναι πολύ περίεργη η φάση. Είναι λες και μαζεύτηκαν οι παραγωγοί στο δωμάτιο και είπαν: Θέλουμε την Κόνελι, αλλά μόνο γιαυτήν έχουμε budget. Στους υπόλοιπους βρείτε καμιά 30αριά κομπάρσους να μοιραστούν 10 ευρώ απ' το υπόλοιπο κάστινγκ μπάτζετ. Και το καταφερανε.
Καλά για τον και καλά πρωταγωνιστή δεν έχω λόγια. Ο Κιάνου είναι οσκαρικός μπροστά του.
Α παίζει και ο Σον Μπιν σε κάποια φάση, λες τέλεια, γίνανε δύο οι decent έστω ηθοποιοί ρε παιδί μου, but nooo, κάνει join και αυτός την acting σαπίλα. :ROFLMAO:


Μετά το Snowpiercer λοιπόν, έπρεπε να δω κάτι αξιόλογο πάλι για να συνέλθω, και είπα να πάω σε animation για να πάρω απ' το μυαλό μου και από ερμηνείες.
Και είδα το Invincible.

Εδώ τα λόγια είναι φτώχια θα έλεγα, ΤΡΕΧΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ. Φέρνει κάτι από Boys, κάτι από Rick And Morty.
Γαμάει, απλά, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. ΣΠΕΥΣΑΤΕ ΛΕΜΕ.
Σήμερα είχε τελευταίο επεισόδιο και με βλέπω να συνέρχομαι το επόμενο πάσχα.


Τώρα πρέπει να βρω κάτι χαλαρωτικό πάλι για να ηρεμήσω μετά το Invincible.
Σκέφτομαι για Shadow And Bone, δείχνει χαλαρό, διασκεδαστικό και σειρά για φαγητό.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Εδώ τα λόγια είναι φτώχια θα έλεγα, ΤΡΕΧΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΤΕ. Φέρνει κάτι από Boys, κάτι από Rick And Morty.
Γαμάει, απλά, δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω. ΣΠΕΥΣΑΤΕ ΛΕΜΕ.
Σήμερα είχε τελευταίο επεισόδιο και με βλέπω να συνέρχομαι το επόμενο πάσχα.

Σκέφτηκα να το ξεκινήσω αλλά δεν το αποφάσισα. Δεν είμαι μεγάλος φαν των comics που θέλουν να κάνουν deconstruction στο είδος, το The Boys νομίζω μου είναι αρκετό σε αυτό το στυλ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Δεν θα μπορούσα να πω ότι αποδομει το είδος όσο το επανεξετάζει.

Θα έλεγα ότι αν δεν σε ιντριγκάρει η σειρά μετά το τέλος του πρώτου επεισοδίου, μην τη δεις. Αλλά πιστεύω θα τσιμπήσεις με το τυράκι.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Σκέφτομαι για Shadow And Bone, δείχνει χαλαρό, διασκεδαστικό και σειρά για φαγητό
Το είδα και ήταν σχετικά καλό. Τουλάχιστον περισσότερο από το cookie cutter νεανικό fantasy τύπου Percy Jackson-Fantastic Beasts που με είχε προϊδεάσει το trailer. Επίσης φοβόμουν ότι θα είναι πνιγμένο στο cgi αλλά ευτυχώς έχει μέτρο.
Το μεγάλο του προτέρημα είναι η μυθοπλασία που παραπέμπει σε πραγματικά ιστορικά γεγονότα όπως η διάσπαση της ΕΣΣΔ και αυτό το συνονθύλευμα κουλτούρων, πασπαλισμένα με μαγεία και steampunk, που ενώ θα μπορούσε να είναι ναυάγιο, it just works.
Αν και δεν λείπουν τα κλισέ, έχει τουλάχιστον μια στιγμή που δεν περίμενες με τίποτα και με εξέπληξε ότι είχε περισσότερη βία απ΄ ό,τι περίμενα.
Ήξερα ότι βασίζεται σε βιβλία, αλλά δεν τα έχω διαβάσει. Λένε πάντως ότι καλύπτει το ομώνυμο πρώτο και παίρνει και κάποιους βασικούς χαρακτήρες από τα επόμενα που τους εισάγει νωρίτερα.
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Μιας και ήταν May the 4th, ξεκίνησα τους κακούς μπάτσους. Ωραίο και μεγάλο το πρώτο επεισόδιο, σχετικά προβλεπέ, αλλά δε με χάλασε. Γέλασα στο ξύλο που έπεσε με τους δίσκους φαγητού.
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Έτερος Εγώ - Χαμένες Ψυχές + Κάθαρσις (Season 1 + Season 2)
Τις πιάνω παρέα. Πολύ καλή δομή κατά τη γνώμη μου και πραγματικά αξίζουν. Ωραίες υποθέσεις και στις δύο σεζόν. Χτίζουν αρκετά καλά το mood σε σημείο που δεν το περίμενα. Το «γαμ*στε τους» στη δεύτερη σεζόν, το φώναζα κι εγώ ταυτόχρονα. Μόνο αυτό το συναίσθημα έβγαινε εκείνη τη στιγμή. Άσε το plot twist στη 2η σεζόν. Δεν σας έπεισα ακόμα; Έχει και Μελισσάνθη Μάχουτ.

Vampire Detective ( 뱀파이어 탐정 )
Τι εννοείτε να ξεκολλήσω απ' τη Lee Se Young;
Anyway, υποσχόμενο σενάριο και Vampires (που μου αρέσουν). Εν τέλει, ένα μεγάλο meh. Σχετικά με τους Vampires, ε βγήκαν λίγοι κυνόδοντες και... αυτό. Είμαστε σε κυριλέ clubάκι γεμάτο με vampires; Κακοήθειες, πάμε να χορέψουμε. Δεν δόθηκε καμία ουσιαστική προσοχή στο main theme. Ως προς το ντετεκτιβιλίκι, είναι καλούτσικη (μέχρι εκεί όμως).
Καλύτερη η Lee εδώ σε σχέση με το Doctor John (δεν της πάει το πολύ σοβαρό), αλλά καμία σχέση με την ερμηνεία της στο Korean Odyssey.

Luke Cage S02
Με τις κορεάτικες σειρές είχα ξεχάσει τι θα πει προβλέψιμος. Όλα καλά. Μου το θύμισε η Marvel. Δεν κατάλαβα γιατί έπρεπε να βγει αυτή η σεζόν. Μια μετριότητα κατά τη γνώμη μου και ανταγωνίζεται την πρώτη σεζόν του Iron Fist. Το μόνο που μου άρεσε ήταν η Τζαμαϊκανή μουσική.

Iron Fist S02
Μετά την απογοήτευση της 1ης σεζόν, δεν είχα προσδοκίες. Με διέψευσε εν τέλει. Ήταν αρκετά καλή θεωρώ. Το ξεχείλωσαν κάπως με τις αλλαξογροθιές (βλέποντας και το ending scene), αλλά τουλάχιστον δεν το πάσαραν με κάποια sjw ατζέντα. Δεν περίμενα να το πω αυτό, αλλά θέλω και 3η σεζόν.

Daredevil S03
Φλίσκ™ ρε φίλε (@kara τυχαίο tag). Ωραία σεζόν, με αποκαλύψεις, mood swings και καλή δράση. Ο Kingpin άπεχτος, όχι σαν κάτι άλλους gangsters της συμφοράς (ναι, εσένα κοιτάω κυρά Μαριγώ).
 
Top Bottom