What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το KRAIT αναβαθμίζεται

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980

Σαφώς καλύτερα latencies (16-18-18-38) και νομίζω είναι έχουν ίδιο profile με τις Corsair.

Κάποτε ήμουν φανατικός των Crucial Ballistix (οι οποίες όντως ήταν ταχύτατες), αλλά παρουσίασαν πρόβλημα τόσο στον δικό μου υπολογιστή όσο και σε ενός φίλου. Δεν ξέρω βέβαια αν ήταν ελαττωματική η παρτίδα...

@jonirenicus13 : Όπως αναφέρεται στο site της Noctua, η NH-D15 είναι συμβατή και με μνήμες ψηλού προφίλ (αφήνει κενό 64 mm), αρκεί να χρησιμοποιήσεις τον 1 από τους 2 ανεμιστήρες. Αλήθεια, γιατί πας σε dual ψήκτρα; Έχει τόσο τρομερή διαφορά από την μονή;
 
Last edited:

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Ενδιαφέρον αυτό. Έτυχε να τσεκάρεις LOT#?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Ενδιαφέρον αυτό. Έτυχε να τσεκάρεις LOT#?

Και να το είχα τσεκάρει, δεν θυμάμαι πια. Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε. Επρόκειτο για μνήμες DDR2. Τις έκανα RMA στην Crucial και μου έστειλαν άλλο κιτ, αλλά μέχρι τότε είχα ήδη αγοράσει κάτι άλλο για να κάνω τη δουλειά μου.

Μπορεί να είναι λάθος μου που τις αποκλείω ακόμα και σήμερα, αλλά επειδή είχα ταλαιπωρηθεί αρκετά τότε, αποφάσισα να μην ξανασχοληθώ με Crucial μνήμες (είμαι και σε "crucial" ηλικία πια... και δεν αντέχω τέτοιες συγκινήσεις :Ρ).
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
@Dim Gian Bot δεν έχω συγκριτικό προφανώς, αλλά λογικά καλύτερα δεν θα' ναι με dual fans?

Σίγουρα είναι καλύτερα, αλλά δεν θα περίμενα και τίποτα τρελές διαφορές. Από την άλλη, όμως, δεν γνωρίζω τα thermals ενός Ryzen 7 3700X (φαντάζομαι ότι θα είναι καλά πάντως).
Κρίνοντας από το δικό μου setup (i7 6700K με Noctua NH-U14S), η μονή ψήκτρα είναι υπερ-αρκετή και, στη χειρότερη, προσθέτεις άλλον έναν ανεμιστήρα. Δε νομίζω να πήγαινα ποτέ σε διπλή ψήκτρα λόγω όγκου και βάρους. Αν όμως έχεις αποφασίσει για διπλή ψήκτρα με διπλούς ανεμιστήρες, με το μόνο πρόβλημά σου να είναι η επιλογή μνημών, προχώρα το! (y)
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,313
Στην NH-D14 αν θυμάμαι καλά μπορείς να αλλάξεις θέση στον εξωτερικό ανεμιστήρα (αυτόν που μπλοκάρει τις RAM) και να τον βάλεις από την άλλη πλευρά. Δλδ από την πλευρά του πίσω ανεμιστήρα στο tower.

Οι ανεμηστήρες δεν είναι βιδωμένοι στα fins, μπαίνουν με ένα σύρμα-έλασμα στυλ. Βέβαια αν πάρεις μητρική που έχει RAM sockets εκατέρωθεν του CPU το παραπάνω δεν ισχύει.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Δεν έχετε ζητήματα με το θόρυβο, όσοι χρησιμοποιείτε αερόψυξη και όχι closed loop?
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Οι ανεμηστήρες δεν είναι βιδωμένοι στα fins, μπαίνουν με ένα σύρμα-έλασμα στυλ.

Ναι, το ίδιο ισχύει και για τις μονές ψήκτρες.

Δεν έχετε ζητήματα με το θόρυβο, όσοι χρησιμοποιείτε αερόψυξη και όχι closed loop?

Στη δική μου περίπτωση έχω μηδενικό θόρυβο από την ψήκτρα. Σίγουρα βοηθάει και το γεγονός ότι ο ανεμιστήρας είναι 140 mm. Γενικά, είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη συγκεκριμένη υλοποίηση της Noctua. Βέβαια, δεν έχω ζορίσει τον επεξεργαστή για να δω τη συμπεριφοράς της, αλλά σε φυσιολογικές συνθήκες gaming είναι εντελώς αθόρυβη.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Αν όμως έχεις αποφασίσει για διπλή ψήκτρα με διπλούς ανεμιστήρες, με το μόνο πρόβλημά σου να είναι η επιλογή μνημών, προχώρα το!
Δεν έχω απλά αποφασίσει, είναι ήδη στη σπηλιά και περιμένει να ανοιχθεί.

Δεν έχετε ζητήματα με το θόρυβο, όσοι χρησιμοποιείτε αερόψυξη και όχι closed loop?
Κανένα απολύτως. Το μόνο που ακούγεται είναι η gpu στις πολύ υψηλές στροφές.

Κατά πάσα πιθανότητα πάντως θα πάω στην corsair που την εμπιστεύομαι τόσα χρόνια.
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,313
Γενικά βασική πηγή θορύβου στα AIO είναι οι ανεμιστήρες, η αντλία παράγει θόρυβο μεν αλλά ίσως αμελητέο, τουλάχιστων από προσωπική εμπειρία. (ανάλογα το μοντέλο φαντάζομαι). Το ίδιο ισχύει και στις custom λούπες.

Με αυτό το πρίσμα δεν υπάρχει διαφορά στον θόρυβο αν έχεις το ίδιο ήσυχους ανεμηστήρες σε αερόψυξη και σε υδρόψυξη. Εφόσον δεν υπάρχει θορυβώδης αντλία.

Γενικά πιστεύω ότι υπάρχει η αντίληψη ότι η υδρόψυξη είναι πιο ήσυχη επειδή ακριβώς η απόδοση είναι μεγαλύτερη για δεδομένο αποτέλεσμα. Οι ανεμηστήρες μπορούν να δουλεύουν πιο χαμηλά σε σχέση με την αερόψυξη.
Παραδόξως εμπειρικά όταν άλλαξα από αέρα σε νερό και έβαλα τους noctua ανεμηστήρες στο ψυγείο της AIO, οι ανεμηστήρες έπρεπε να δουλεύουν σε πιο ψηλές στροφές σε σχέση με την αερόψυξη για δεδομένη απόδοση. Πράγμα ίσως παράλογο.. κάποιος θα περίμενε το αντίθετο..

Οι ανεμηστήρες δούλευαν πιο ψηλά ακόμα και όταν είχα 4 πάνω στο ίδιο ψυγείο.. Χωρίς σημαντική διαφορά στην απόδοση. Δλδ περισσότεροι ανεμηστήρες δεν σημαίνει και απαραίτητα αποδοτικότερη ψύξη.

Τελικά αν έχεις αθόρυβους ανεμηστήρες θα έχεις αθόρυβη ψύξη. Οι noctua είναι κορυφαίοι, αν και πλέων βγάζουν και άλλες εταιρίες premium μοντέλα με παρόμοια χαρακτηριστικά.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,656
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Δεν θέλω να κάνω hijack το thread του jon, όταν έρθει η ώρα το συζητάμε πιο σοβαρά (μαζί με το system salvage που θα παίξει). Μέχρι τότε παίρνω ιδέες.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Στο επίσημο faq τής noctua nh-d15 αναφέρεται καθαρά πως μπορείς να σηκώσεις το μπροστινό fan για να χωρέσουν ψηλότερες μνήμες. Άρα γίνονται ελκυστικές πλέον οι g.skill @Dim Gian Bot
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Για μνήμες ρωτούσα, μητρική παρήγγειλα.
Και τσίμπησα αυτή που ειχε αναφέρει ο @Great0ldOne στις πίσω σελίδες

Πάμε πάλι πίσω τώρα στις μνήμες. Σύμφωνα με αυτό το άρθρο, προτείνονται μνήμες στα 4000mhz.
Να αρχίσω δηλαδή να κοιτάω σε αυτές τις ταχύτητες ή θα καλύπτουν αυτές με τα 3600mhz?
Και σε φυσιολογικές τιμές στα 4000mhz βρίσκω στα 16gb και όχι στα 32gb.

edit: και μια 2η ερώτηση επίσης. Αν οι μνήμες, δεν καταγράφονται στις υποστηριζόμενες στο site τής μητρικής, αυτές σίγουρα δεν παίζει να λειτουργούν?
 
Last edited:

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Είχε και στο χωριό του DDR4 4000 ρώτα τον. Αν, λέμε αν, το leak είναι αληθινό και η ίδια η AMD λέει για "sweet spot", αυτό και πάλι από μόνο του δεν λέει τίποτα. Τελευταία φορά που κοίταξα, τεχνικός όρος "sweet spot" δεν υπάρχει, και το να το πετάς έτσι στον αέρα δεν σημαίνει απολύτως τίποτα.

Ας πούμε όμως ότι δεχόμαστε ότι τα 4000Mhz είναι "sweet spot". Η μόνη λογική εξήγηση, χωρίς να έχουμε άλλες πληροφορίες, είναι ότι αναφέρεται στην ταχύτητα που βρίσκεται ακριβώς πριν το σημείο καμπής στο law of diminishing returns, καθαρά όμως σε frequency/performance chart. Κάτι ενδιαφέρον μεν, αλλά δεν λαμβάνει καθόλου υπόψη τον παράγοντα του κόστους, οπότε cool story AMD, αλλά lol. Άμα βάλουμε price/performance chart, το "sweet spot" θα είναι στα 2666mhz, μην πω και πιο κάτω.

tl;dr Μείνε στα 3600Mhz με καλά timings.

Edit: 99,9999% θα λειτουργούν μια χαρά. Αλλά άμα πέσεις στο 0,0001% της εξαίρεσης, παίζει από το support να σου πουν "εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, αφού δεν είναι στο QVL, ας πρόσεχες".

Να πω πως όπως στον Dim Gian έχουν καεί Crucial μνήμες, σε εμένα έχουν καεί Corsair, και μάλιστα στο πρώτο boot, βρώμισε όλο το δωμάτιο καμένο δυο μέρες, όχι αστεία. Και γενικά, άμα δεν αγόραζα από brands που μου έχουν καεί, θα έπρεπε να παρατήσω το PC gaming και να αρχίσω το πλέξιμο.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μείνε στα 3600Mhz με καλά timings.
Ωραίος, σ' ευχαριστώ πολύ.

Edit: 99,9999% θα λειτουργούν μια χαρά. Αλλά άμα πέσεις στο 0,0001% της εξαίρεσης, παίζει από το support να σου πουν "εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, αφού δεν είναι στο QVL, ας πρόσεχες".
Να το συγκεκριμενοποιήσω. Κοιτούσα τις συγκεκριμένες
Στο site της msi για την tomahawk δεν τις βρίσκω.
Στο site της g.skill όμως έχει κανονικά την tomahawk στις υποστηριζόμενες, όπως επίσης και στο pcpartpicker.
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,490
JonIrenicus SOS

Καταρχάς για τις μνήμες : Απ όσο ξέρω οι 3000 CPUs, έχουν ένα θεματάκι με το CL. Αν είναι μονός αριθμός το Cas Latency, τότε αυτόματα στο αλλάζουν στον επόμενο ζυγό αριθμό. Δηλαδή εγώ που είχα 3000Mhz/15 CL αυτόματα από τα BIOS μου το άλλαζε σε 3.000-16CL. Τώρα το χω στα 3.333MHz/ 14 CL βέβαια. Με τις 5000 series δεν ξέρω τι θα γίνεται, αλλά μέχρι τότε θα χει βγει και Ryzen Ram Calculator για τις 5000 για να βρεις την χρυσή τομή στη RAM σου.

Επίσης εγώ που αγόρασα πανάκριβη (για τα δικά μου δεδομένα) motherboard, κάποιες φορές που ανοίγω το PC, αρχικά ακουγόταν ένας πολύ δυνατός ήχος. Αρχικά νόμιζα ότι είναι κάποια από τα Case Fans, γιατί κάποιο καλώδιο θα ακουμπούσε εκεί επειδή κουνήθηκε. Τελικά όμως όπως διαπίστωσα πριν 1 μήνα, τον ήχο αυτό τον κάνει το fan της Motherboard (Asrock X570 Phantom Gaming X). Δεν το χω ψάξει γιατί το κάνει (εννοείται τίποτα δεν το εμποδίζει μιας και έχει τα πλαστικά κάγκελα απ έξω, απλά στο λέω για να είσαι ενήμερος.

Επίσης και γω είχα το ίδιο θέμα με την Noctua Nh d-15 , αλλά σήκωσα το ένα φαν και τις πήρε μια χαρά τις RAM και χώρεσε και το η Νοctua στο κουτί (ίσα ίσα βέβαια).

και btw, για τις 3000 θυμάμαι αυτό το γράφημα :


best-memory-for-ryzen-3000.jpg

Δεν ξέρω βέβαια τι ακριβώς θα ισχύει για τους 5000...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,980
Στο επίσημο faq τής noctua nh-d15 αναφέρεται καθαρά πως μπορείς να σηκώσεις το μπροστινό fan για να χωρέσουν ψηλότερες μνήμες. Άρα γίνονται ελκυστικές πλέον οι g.skill @Dim Gian Bot

Ωραίος! Τσέκαρε όμως αν επαρκεί ο χώρος του κουτιού για το "σήκωμα" του ανεμιστήρα.

tl;dr Μείνε στα 3600Mhz με καλά timings.

Edit: 99,9999% θα λειτουργούν μια χαρά. Αλλά άμα πέσεις στο 0,0001% της εξαίρεσης, παίζει από το support να σου πουν "εμείς δεν ξέρουμε τίποτα, αφού δεν είναι στο QVL, ας πρόσεχες".

Να πω πως όπως στον Dim Gian έχουν καεί Crucial μνήμες, σε εμένα έχουν καεί Corsair, και μάλιστα στο πρώτο boot, βρώμισε όλο το δωμάτιο καμένο δυο μέρες, όχι αστεία. Και γενικά, άμα δεν αγόραζα από brands που μου έχουν καεί, θα έπρεπε να παρατήσω το PC gaming και να αρχίσω το πλέξιμο.

Συμφωνώ, @jonirenicus13 μείνε στα 3600MHz με όσο το δυνατόν πιο χαμηλά timings. Και αν θες να πειραματιστείς αργότερα στα 4000MHz, οι G.Skill Trident Z αντέχουν! Όσον αφορά το QVL, μπορεί απλώς να μην είναι ενημερωμένο ή να αναφέρει τις απλές Trident Z και όχι τις Neo (το ίδιο πράμα είναι νομίζω, απλώς έχουν προσθέσει RGB λαμπιόνια :Ρ).

@Great0ldOne : Δίκιο έχεις, απλώς εμένα μού έκατσε στραβά η όλη φάση εκείνη την εποχή και, από σχέση αγάπης (έρωτα θα έλεγα) με την Crucial κατέληξε σχέση μίσους. Ωστόσο, δεν είναι άσχημη ιδέα το πλέξιμο! Ταιριάζει και με το νέο σου avatar. :Ρ

@Epitaph : Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τα latencies!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Από το γράφημα που πόσταρε ο Epitaph, (στο οποίο γίνεται αναφορά και στο άρθρο του dsogaming, χωρίς ωστόσο να το δείχνουν), τα πράγματα γίνονται πιο ξεκάθαρα. Εντάξει, το minimum latency πήγε από τα 3733 στα 4000Mhz. Ενδιαφέρον από engineering standpoint και ίσως να σημαίνει ότι ένα μεγάλο compression job να ολοκληρωθεί 2 δευτερόλεπτα πιο γρήγορα σε έναν Ryzen 5800X με 4000Mhz από ότι με 4400Mhz - προσοχή, αυτή είναι η ουσιαστική σύγκριση επιδόσεων, με μνήμες που είναι μεν ταχύτερες αλλά ο memory controller αυξάνει το latency για να τις διαχειριστεί, όχι με πιο αργές... οι πιο αργές θα είναι και πιο αργές, duh - κατά 1% για 100+ ευρώ διαφορά, γιατί τα πάντα στο τέλος είναι θέμα κόστους.

Πάλι tl:dr, καλύτερη επιλογή από όλες τις απόψεις παραμένουν οι 3600CL16.

@jonirenicus13 Κοίτα, ο πιο αρμόδιος για το ποιες μνήμες δουλεύουν σε ποια motherboard, είναι ο κατασκευαστής της motherboard και όχι ο κατασκευαστής της μνήμης (και σίγουρα όχι ο έμπορος). Άμα δεν αναφέρεται στο Qualified Vendor List της μητρικής, είσαι στον αέρα, με πολύ μικρό ρίσκο βέβαια, όπως είπα κατά 99,99% θα δουλεύουν τέλεια έτσι κι αλλιώς, το 0.01% της γκαντεμιάς πάμε να αποφύγουμε όταν κοιτάμε το QVL.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
όπως είπα κατά 99,99%
Όχι, είπες 99,999999%. Δεν γίνεται να μου ρίχνεις έτσι τις πιθανότητες.

@Great0ldOne @Dim Gian Bot
Άργησα να απαντήσω γιατί τόση ώρα κοιτάζω qvl λίστες από όλες τις μητρικές και η μόνη που έχει την συγκεκριμένη που λέω είναι η asus. Καμία από τις διάφορες υλοποιήσεις της asrock, της gigabyte και της msi δεν την εχουν καταχωρημένη. Και trust me, αυτή η διαδικασία από κινητό ήταν pain in the ass. Δεν μπορεί να είναι μόνο συμβατή με asus, αλλιώς θέλω να πιστεύω πως θα το ανέφεραν ξεκάθαρα.

Λογικά πάντως, θα την αγοράσω και θα κάνω τάματα στους pc gods να μην πέσω στο 0,01%.

Επίσης το κουτί έχει 193mm clearance, οπότε κανένα θέμα αν σηκώσουμε αρκετά το ανεμιστηρακι.
 
Last edited:
Top Bottom