What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Το μέλλον του internet

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
δεν είναι λύση το no robots, δεν αφήνει ούτε τα ρομποτάκια των μηχανών αναζήτησης να διαβάσουν, αν δεν βγαίνεις στις μηχανές αναζήτησης, ε... μην ανεβάζεις τίποτα online, το ίδιο είναι.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
δεν είναι λύση το no robots, δεν αφήνει ούτε τα ρομποτάκια των μηχανών αναζήτησης να διαβάσουν, αν δεν βγαίνεις στις μηχανές αναζήτησης, ε... μην ανεβάζεις τίποτα online, το ίδιο είναι.
Νιτρε, μια φιλικη συμβουλη:
Διαβαζε το αρθρο ρε συ, πριν κανεις αντιλογο στο περιεχομενο του ωστε να εχεις μια ιδεα τι λεει τουλαχιστον.


Εδω το robots.txt των New York Times

 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ισως σας φανει χρησιμος ωστε να μη γινεται train στα post του @lelos kounelos χωρις την αδεια του
Νιτρε, μια φιλικη συμβουλη:
Διαβαζε το αρθρο ρε συ,
ο λογος που γραφω σεντονια, για να μην τα διαβαζει κανενας και μετα να λεω, εγω το εγραψα και ας μην ασχοληθηκα με το θεμα.
Ισως να πρεπει να γινεται training με τα post μου. Ισως να κανουν απαγορευση για να μην τα διαβαζουν.
Ισως να μεταμορφωθω, αθελα μου, σε εναν δουρειο ιππο, εστω δουρειο πονυ.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872

Πολυ ενδιαφερον θρεντ, για διαφορων ειδων καφριλες που εχουν κατακλυσει το ιντερνετ


edit: Στο θρεντ αναφερεται και για τα deepfakes. Ενα ελληνικο συμβαν που δημοσιευεται σημερα

 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381

Πολυ ενδιαφερον θρεντ, για διαφορων ειδων καφριλες που εχουν κατακλυσει το ιντερνετ


edit: Στο θρεντ αναφερεται και για τα deepfakes. Ενα ελληνικο συμβαν που δημοσιευεται σημερα


Νιώθω πως αν δεν μπει φρένο σε αυτές τις καταστάσεις θα ζήσουμε το τέλος του internet ως μέσο πληροφόρησης. Ήδη βρισκόμαστε σε περίοδο που πρέπει να διασταυρώνεις κάτι που ακούς ώστε να μην σε ξεγελάσουν, με την ευκολία παραγωγής σαβούρας που προσφέρει το ΑΙ δεν θα μπορείς να εμπιστευτείς ούτε τις διασταυρώσεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Το DeepFake με την μαθητρια ειναι εξοργιστικο. Πρεπει να νομοθετηθουν πολυ βαριες ποινες για αυτες τις πραξεις.
Αθροιστικα, πρεπει να το κανουν μια 15αρα χρονια.

έκανε το βίντεο για να την δυσφημίσει και να «κλέψει» από την ανήλικη τη σημαία στην παρέλαση.
Ο δευτεροτριτος ανθος της ελλαδας.
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872

Πολύ ωραίο άρθρο για την κατάσταση των δεδομένων των πολιτών στην Ελλάδα και το τι θα έπρεπε να γίνεται
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Ζουμε σε εποχες οπου τα αυτονοητα, αν και υλοποιησιμα, μοιαζουν με ουτοπια.

Αν και δεν εχει σχεση με το μελλον ιντερνετ αλλα εχει με τα προσωπικα στοιχεια που τα μοιραζουν σαν κουφετα.
Με επαιρναν τηλεφωνο απο γραφειο, ταχα μου δικηγορικο. Ειχαν παρει ολα τα στοιχεια μου, απο την εταιρια που ταχα μου τους χρωστουσα, την ΔΕΗ συγκεκριμενα. Ηταν ολα λαθος πχ εμενα με νομιζαν γυναικα και με εψαχναν. Στην πορεια εψαχναν την μαμα μου, που εχει πεθανει απο χρονια. Την ζητουσαν με το ονομα του μπαμπα μου κτλ. τραγικοι μαλακες.
Δεν τους διορθωσα.
Αφου τους αφησα να μου ζαλιζουν τα @@ γιατι ηταν και διασκεδαστικο να ακουω ουρλιαχτα πληρωσε κι εγω να λεω, σταματα να φωναζεις, αααχ (βαρυ) με γκαβλωνει η επιτακτικη φωνη σου. Μια μερα τους ειπα οτι ο αριθμος που εχουν ειναι λαθος. Δεν με ενοχλησαν απο τοτε.

Δεν γινεται να σε παιρνουν τηλεφωνα ατομα απο τις σκιες και να γνωριζουν την οικογενειακη σου κατασταση, εστω και λαθος.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,039
Αυτό που λες πάντως, γνωστό μου τον λέγαν να πάει με χαρτιά στην τράπεζα να αποδείξει ότι ο αριθμός που έχουν είναι λάθος. Που όντως ο άνθρωπος δεν ήταν αυτός που ψαχνανε αλλά έπρεπε να το αποδείξει αυτός!
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,492
Που όντως ο άνθρωπος δεν ήταν αυτός που ψαχνανε αλλά έπρεπε να το αποδείξει αυτός!
Κλασσικη αντιδραση απο τους "δεν ξερουμε που πανε τα τεσσερα".
Την μαμα μου, μετα τον θανατο της, την ζητησαν για ενα δικαστηριο. Εκτος απο την κατηγορια που την διαβασα αρκετες φορες για να χωρεσει στο κεφαλι μου. Αυτα τα χαρτια δεν φευγουν χωρις να ριξουν μια ματια σε ΑΦΜ. Αν εριχναν μια ματια, θα εβλεπαν οτι δεν υπαρχει ΑΦΜ.
Ρωτησα, μου ειπαν οτι πρεπει να παω να μαζεψω μια βιβλιοθηκη χαρτια και να τα παραδωσω στην Ευελπιδων.
Θα τρεχω εγω για χαρτια και μετα στην Ευελπιδων, που δεν εχει να παρκαρεις κλουβι με καναρινι.

Τους εγραψα στα @@ μου, δεν εκανα τιποτα και δεν εγινε τιποτα. Αν ηθελαν, ας ελεγαν. Σε ησυχια δεν την αφηνουν την μαμα μου.
Ο κουνελος εχει γραψει τους μηχανισμους της κοινωνιας στα μεγαλα του... αυτια
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,475
Εγώ δεν κατάλαβα, πούλησαν μετοχές με 53€ και τώρα που έπεσε στα 49€ καταστράφηκε η μετοχή;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
CEO και COO μάλλον κονόμησαν για τα καλά όμως, αν κατάλαβα σωστά το άρθρο πρόλαβαν και πούλησαν μετοχές στην υψηλή τιμή.
Ισχυει, σιγουρα δε θα μεινουν στο δρομο, αλλα σφαξανε τη κοτα που γενναγε τα χρυσα αυγα με το IPO.
Οι μερες του reddit πλεον εχουν αρχισει να μετρανε αντιστροφα
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872

Google is considering charging for new “premium” features powered by generative artificial intelligence, in what would be the biggest ever shake-up of its search business.

The proposed revamp to its cash cow search engine would mark the first time the company has put any of its core product behind a paywall, and shows it is still grappling with a technology that threatens its advertising business, almost a year and a half after the debut of ChatGPT.

Αν ειναι να πληρωσει κανεις για αξιοπιστη μηχανη αναζητησης, τοτε καλυτερα να πληρωσει για να μην εχει το σπαμμαρισμα απο σκουπιδοσαιτ και σαιτ με ΑΙ-generated ασυναρτησιες που χρησιμοποιουν SEO για να στοιβαζονται στις πρωτες 5-10 σελιδες των αποτελεσματων, αντι να πληρωνει για ΑΙ generated απαντησεις που βασιζονται στις προαναφερθεισες ασυναρτησιες.


Για αναζητηση επι πληρωμη (καπου 3 ευρω/μηνα ανα ατομο σε οικογενειακο πακετο) κωλοαξιζει αυτη:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,381
Για αναζητηση επι πληρωμη (καπου 3 ευρω/μηνα ανα ατομο σε οικογενειακο πακετο) κωλοαξιζει αυτη:

Βγάζει όντως καλύτερα αποτελέσματα;
 

Norshgaath

Mind-flayer
Approval of the Admiral
Joined
Aug 3, 2023
Messages
1,872
Google is considering charging for new “premium” features powered by generative artificial intelligence, in what would be the biggest ever shake-up of its search business.
Aπο αυτο, σε συνδυασμο με το Kagi, επεσε το ματι μου σε αυτο το κειμενο του τσεου του Kagi απο το 2022 που προεβλεπε αυτη την εξελιξη, σε συνδυασμο με την εξαπλωση των LLM-based προιοντων.


Τα χαλαει βεβαια στη δευτερη παραγραφο για την προσωπικη φαση του ψαξιματος, αλλα αν την αγνοησουμε ειναι πολυ καλη παρουσιαση της τωρινης καταστασης του ιντερνετ
 
Top Bottom