What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Troubleshooting - Γράψτε το πρόβλημα που έχετε σε Linux

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
μια χαρά δεν τον λες τον συγκεκριμένο celeron... είναι χειρότερος από τον C2d P7550 που έχω στο δικό μου Linux testbest, ένα παλιό macbook του 2009
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,475
Περισσότερο πρόβλημα είναι ότι έχει μόνο 4 γίγα μνήμη και δεν ξέρουμε αν έχει hdd ή ssd (αν έχει hdd είναι και αυτό σοβαρό θέμα). Τα 4 γίγα μνήμη είναι πρόβλημα για την σύγχρονη χρήση αλλά δεν είναι ουσιαστικά περιοριστικά για το ίδιο το λειτουργικό.
HDD εχει. Παιζει και λιγο swap για να μην παιξουν δυσαρεστες εκπληξεις.

μια χαρά δεν τον λες τον συγκεκριμένο celeron... είναι χειρότερος από τον C2d P7550 που έχω στο δικό μου Linux testbest, ένα παλιό macbook του 2009

Πιστεψε με, επειδη η αγορα εγινε στην Αφρικη, ηταν απο τις καλυτερες επιλογες, αφου ο ανταγωνισμος ηταν κατι aser, HR, Toyotha και Mikrocoft. Πιστεψε με #2 ο επεξεργαστης δεν ειναι τοσο κακος οσο νομιζεις. Για χρηση στη δουλεια μου με υπερκαλυπτει.
Την απογοητευση την εφαγα οταν το ανοιξα μια φορα για το φου-φου. Την μεγαλυτερη απογοητευση την εφαγα οταν εβγαλα να πληρωσω. Ηξερα οτι στην Ελλαδα, με τα ιδια λεφτα, θα επαιρνα κατι πολυ καλυτερο.
4 χρονια πριν, στην Ταιλανδη, ειχα αγορασει ενα μεταχειρισμενο HP, με τα μισα χρηματα, το οποιο ηταν πολυ καλυτερο.

Σιγουρα παιζουν πολυ ελαφρυτερες διανομες που θα με υπερκαλυψουν αλλα η συνηθεια ειναι μεγαλος νταβατζης.
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
HDD εχει. Παιζει και λιγο swap για να μην παιξουν δυσαρεστες εκπληξεις.
Πήγαινε και πάρε έναν ssd, σχεδόν επειγόντως θα έλεγα. Θα δεις μεγάλη διαφορά, θα βοηθήσει τρομερά πολύ και στο swap (αυτή την στιγμή είσαι με 4 γίγα ram και αν το swap πιάσει τα 3 γίγα μένεις να παίζεις ουσιαστικά την έχεις πολύ άσχημα λόγω hdd). Ο δίσκος μπορεί να ζήσει και άλλα 20 χρόνια, δεν το ξέρουμε αλλά αρχίζει να μπαίνει στην επικίνδυνη ηλικία που μπορεί να τα τινάξει λόγω γήρατος ανά πάσα στιγμή, αυτό κάνει την αλλαγή σε ssd ακόμα πιο επιβεβλημένη.

Οπότε απλά πάρε έναν ssd ΑΣΑΠ. Δευτερευόντως δες μήπως πάρεις και μνήμη,. Πολύ χρήσιμο θα είναι αλλά από την άλλη θα έλεγε κανείς ότι ίσως να μην ξοδεύεσαι περισσότερο για το παλιό λαπτοπάκι οπότε δεν ξέρω,
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,696
@lelos kounelos εγώ δεν αμφιβάλω ότι κάνει την δουλειά που θες, ο @lucinos αμφιβάλει ότι εκείνη την περίοδο η intel έβγαζε ότι σκουπίδι ήθελε και δεν έτρεχε τίποτα με την AMD άφαντη.

Τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Το passmark δεν λέει όλη την αλήθεια. Ο πιο καινούργιος υπολογιστής δεν είναι χρήσιμος μόνο για να τρέχεις το ίδιο παλιό λογισμικό ταχύτερα. Είναι πολύ πιο χρήσιμος για να τρέχεις πολύ πιο καινούργιο λογισμικό πολύ καλύτερα. Δεν αμφιβάλω ότι το λαπτοπάκι σου είναι ταχύτερο για λογισμικό τού 2010 που ανάλογα με την χρήση που το θες μπορεί να είναι και χρήσιμο. Το λαπτοπάκι τού κούνελου όμως είναι πολύ ανώτερο για να τρέχει λογισμικό τού 2024..

Υπάρχει και το θέμα με την κάρτα γραφικών. Η ενσωματωμένη intel στον celeron ακούγεται πολύ κακή, Αλλά το δικό σου έχει μια αρχαία nvidia. Για να τρέχεις σύγχρονο desktop αυτό είναι πολύ-πολύ χειρότερο.

Έχω και συγκεκριμένο παράδειγμα. Να δοκιμάσουμε KDE Plasma 6, Στον υπολογιστή τού κούνελου και τον δικό σου. Στον δικό σου θα είναι με άθλιες επιδόσεις και με πολλά επιπλέον προβλήματα. Στου κούνελου ίσως να μην είναι ιδανικό αλλά μια χαρά θα την παλέψει.,Στον δικό σου θα έβαζα χωρίς δεύτερη σκέψη κάτι σαν το bunsenlabs. Στον υπολογιστή τού κούνελου ανάλογα με την διάθεσή μου μπορεί να δοκίμαζα και Arch με KDE.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,438
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει τι σκουπιδαριό είχε βγάλει η intel με τους atom εκείνη την εποχή.
Στο μόνο που ήταν καλοί αυτοί οι επεξεργαστές ήταν στην κατανάλωση και αυτό μόνο μεταξύ των x86.

Από εκεί και πέρα οι N3060 και γενικά οι airmont atom είναι απλά μικρότερο lithography των παλιών silvermont του 2013 που ήταν ψόφιοι ακόμα και για την εποχή τους, αν θυμάμαι καλά τα γραφικά τους είχαν πρόβλημα μέχρι και να τρέξουν την βασική απεικόνιση του windows aero.

Ναι το cpubenchmark είναι κάπως γενικό και όχι να το παίρνεις της μετρητής, αλλά δίνει μια καλή εικόνα που στέκεται ένας επεξεργαστής.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,475
Αυτο που λεει ο @lucinos ειναι λογικο. Η λογικη σου ομως ειναι λιγο μεγαλη αποφραξη. Οπως ειπα, δεν εχω προβληματα με το λινουξ και ας εχω επεξεργαστη που δεν γεμιζει το ματι.
 
Top Bottom