What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τσάμπα παιχνίδια

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Μόνο για τους φίλους του Σουίνι. Δεν έχω ιδέα τι λέει το game, απλά μου βρέθηκε ο κωδικός.

Hidden content
You need to react to this post in order to see this content.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,651
Η καινούργια φουρνιά τζαμπέ γκεημς στο Μαγαζί: το GOTY του 2018, Next Up Hero, και το GOTY του 2017, Tacoma.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν ξέρω πού θα ταίριαζε καλύτερα, αλλά επειδή πρόκειται για δωρεάν παιχνίδια, θα το βάλω εδώ. Επειδή ειλικρινά δεν ξέρω, θα ήθελα να ρωτήσω αν το σάιτ myabandonware είναι παράνομο. Επειδή το όνομά του μού προδιαθέτει ότι δεν είναι, και σε ορισμένα games, που ακόμα πωλούνται, έχει και συνδέσεις προς άλλα σάιτ για αγορά αυτών.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Δεν ξέρω πού θα ταίριαζε καλύτερα, αλλά επειδή πρόκειται για δωρεάν παιχνίδια, θα το βάλω εδώ. Επειδή ειλικρινά δεν ξέρω, θα ήθελα να ρωτήσω αν το σάιτ myabandonware είναι παράνομο. Επειδή το όνομά του μού προδιαθέτει ότι δεν είναι, και σε ορισμένα games, που ακόμα πωλούνται, έχει και συνδέσεις προς άλλα σάιτ για αγορά αυτών.

Σύμφωνα με τον νόμο όσο υπάρχει copyright ενός παιχνιδιού τότε η διανομή του χωρίς άδεια είναι παράνομη. Η κατάσταση μπλέκεται όταν ο κάτοχος του copyright δεν υπάρχει πια (π.χ. εταιρία που έκλεισε) γιατί είναι συχνά δύσκολο να ξεκαθαρίσει αν τα δικαιώματα μεταβιβάστηκαν ή "ορφάνεψαν".
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,787
Είναι κάπου στη μέση νομίζω και εξετάζεις ανά περίπτωση. Αφήνοντας εκτός όσα πωλούνται ακόμα σε κάποιο κατάστημα. βλέπεις τι παίζει με τα δικαιώματα του παιχνιδιού. Αν είναι χαμένα στο limbo ή/και η εταιρία που τα είχε, δεν υπάρχει πια δεν το θεωρώ λάθος να το κατεβάσεις. Αν οι δημιουργοί υπάρχουν αλλά το παιχνίδι το βρίσκεις μόνο σε κάνα ebay, insomnia κτλ. και είναι πανάκριβο, επίσης κανείς δε θα σου κουνήσει το δάχτυλο αν προτίμησες να το κατεβάσεις.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,451
εγώ δε νομίζω ότι υπάρχει καν ηθικό δίλημμα μετά από τόσα χρόνια, δηλαδή θα το πάρεις 2€ στο gog και θα βγάλει ο παρατρεχάμενος που έχει τα δικαιώματα τι; 0,6€?

Αν ήμουν δημιουργός θα τα έδινα τζάμπα με ανοιχτά donations τόσο παλιά παιχνίδια.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,787
Ακόμα κι έτσι, στηρίζεις το gog. ;)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,451
ναι οκ εδώ πήγα και πήρα το Call to Power και δεν το έπαιξα ποτέ :p
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,697
Ακόμα κι έτσι, στηρίζεις το gog.
Εγώ δεν πρόκειται να στηρίξω gog όσο δεν δίνει τα παλιά αρχεία ώστε να παίζουν σε παλιούς υπολογιστές ή όπως αλλιώς θέλω (scummvm/dosbox/freedos)
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,787
GOG: "σου δίνουμε τα games με scummvm, dosbox, glide κλπ έτοιμα για να μην χάνεις ώρα με ρυθμίσεις, ψάξιμο στο net κ.α."
Lucinos: "όχι εγώ θέλω να τα σκαλίσω ΜΟΝΟΣ μου"
Εγώ: "σηκώνω τους ώμους"
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις σας, ΑΛΛΑ

Εγώ δεν πρόκειται να στηρίξω gog όσο δεν δίνει τα παλιά αρχεία ώστε να παίζουν σε παλιούς υπολογιστές ή όπως αλλιώς θέλω (scummvm/dosbox/freedos)

αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που, ενώ μ' άρεσαν αρκετά παιχνίδια (ειδικά των ετών 2000-2005), δεν μπόρεσα να τα κάνω να τρέξουν, όπως το devil inside που το ψάχνω εδώ και χρόνια. Δεν ξέρω εγώ απ' αυτά! GOG και πάλι GOG, που τα έχουν έτοιμα!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
GOG: "σου δίνουμε τα games με scummvm, dosbox, glide κλπ έτοιμα για να μην χάνεις ώρα με ρυθμίσεις, ψάξιμο στο net κ.α."
Lucinos: "όχι εγώ θέλω να τα σκαλίσω ΜΟΝΟΣ μου"
Εγώ: "σηκώνω τους ώμους"

Φανερώθηκαν οι κρυφοκονσολάδες. Άμα δεν ήθελα να "χάνω ώρα" με ρυθμίσεις και ψάξιμο στο net, θα αγόραζα PS5. Καλή-χρυσή η ευκολία, αλλά η απουσία επιλογών δεν δικαιολογείται από κάπου, εκτός ίσως από την ευκολία του ίδιου του gog, και όχι των πελατών.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,451
ο κάθε βλαμμένος θα ζητάει support από το gog και θα βρίζει το gog ότι δεν δουλεύει το παιχνίδι όπως φανταζόταν αυτός ότι θα δουλεύει γιατί του είπε ένα φίλος του ότι στο τάδε εμουλέιτορ τρέχει καλύτερα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
ο κάθε βλαμμένος θα ζητάει support από το gog και θα βρίζει το gog ότι δεν δουλεύει το παιχνίδι όπως φανταζόταν αυτός ότι θα δουλεύει γιατί του είπε ένα φίλος του ότι στο τάδε εμουλέιτορ τρέχει καλύτερα.

εκτός ίσως από την ευκολία του ίδιου του gog, και όχι των πελατών.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,787
Μια χαρά είναι και ευκολία των πελατών, όταν το GOG φροντίζει ένα απαρχαιωμένο παιχνίδι να τρέχει απροβλημάτιστα στο pc σου, κάτι που ισχύει στην συντριπτική πλειοψηφία των προϊόντων του.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,451
τι έγινε ρε, δεν μιλάτε οι σουινικοί; σιγά τα οά που δίνει ε; τι να πείτε...
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,258
Τι να πούμε; Σε εμάς δεν υπάρχει καμία δυσκολία. Ούτε να περνάς κάρτες τώρα και να μπλέξεις με πιν και αν σου περισσεύουν λεφτά για μακαρόνια, ούτε κριτικές όπου σε ζαλίζουν για να γράφεις αν είναι καλό ένα παιχνίδι Ουτε τίποτις. Πατάς, κατεβάζεις παίζεις.
 
Top Bottom