What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Τυχαία restart στο pc

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Το τελευταίο 3μηνο περίπου μου κάνει επανεκκίνηση ο υπολογιστής σε τυχαία χρονικά σημεία, συνολικά κάπου 5-6 ως τώρα. Τις μισές μέσα σε παιχνίδι, τις άλλες μισές κατά το browsing. Εννοείται πως δεν έχω πειράξει τίποτα εν γνώσει μου και έχει όλα τα τελευταία updates, εκτός από την κάρτα που έχει τους αμέσως προηγούμενους drivers.

Από το event viewer βλέπω πιο συχνά errors τα εξής:
Session "Microsoft.Windows.Remediation" failed to start with the following error: 0xC0000035
Session "PerfDiag Logger" failed to start with the following error: 0xC0000035
Metadata staging failed, result=0x80004005 for container '{5CDDD29D-3C3C-11EC-ACB7-E0D4E8663632}'

Και φυσικά το critical (hit):
The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.
<Event xmlns=" ">


- <System>


<Provider Name="Microsoft-Windows-Kernel-Power" Guid="{331c3b3a-2005-44c2-ac5e-77220c37d6b4}" />


<EventID>41</EventID>


<Version>8</Version>


<Level>1</Level>


<Task>63</Task>


<Opcode>0</Opcode>


<Keywords>0x8000400000000002</Keywords>


<TimeCreated SystemTime="2022-06-29T16:28:41.5118516Z" />


<EventRecordID>37187</EventRecordID>


<Correlation />


<Execution ProcessID="4" ThreadID="8" />


<Channel>System</Channel>


<Computer>DESKTOP-PANOS</Computer>


<Security UserID="S-1-5-18" />


</System>


- <EventData>


<Data Name="BugcheckCode">0</Data>


<Data Name="BugcheckParameter1">0x0</Data>


<Data Name="BugcheckParameter2">0x0</Data>


<Data Name="BugcheckParameter3">0x0</Data>


<Data Name="BugcheckParameter4">0x0</Data>


<Data Name="SleepInProgress">0</Data>


<Data Name="PowerButtonTimestamp">0</Data>


<Data Name="BootAppStatus">0</Data>


<Data Name="Checkpoint">0</Data>


<Data Name="ConnectedStandbyInProgress">false</Data>


<Data Name="SystemSleepTransitionsToOn">0</Data>


<Data Name="CsEntryScenarioInstanceId">0</Data>


<Data Name="BugcheckInfoFromEFI">false</Data>


<Data Name="CheckpointStatus">0</Data>


<Data Name="CsEntryScenarioInstanceIdV2">0</Data>


<Data Name="LongPowerButtonPressDetected">false</Data>


</EventData>


</Event>

Επίσης είδα πως κάποιες μέρες άναβε το κόκκινο led στη mobo που αφορά τη vga.
Πρέπει να έπαιζε sag λόγω βάρους, τη στήριξα με κάτι προσωρινά μέχρι να πάρω κάποιο καλό brace support από amazon. Πριν συμβεί βέβαια το restart, δεν άναβε φωτάκι αλλά η επαφή μπορεί να χάθηκε στιγμιαία, οπότε δεν ξέρω αν κι αυτό επηρεάζει...


Η σύνθεση

  • Corsair 4000D Airflow Black
  • RazerBlackwidow V3 Pro
  • Corsair iCUE SP120 RGB PRO Performance x3
  • Corsair iCUE H100i Elite Capellix
  • Western Digital Black SN850 1.0TB M.2 NVMe Gen4
  • Corsair Vengeance RGB Pro 32GB DDR4 RAM 2 Modules (2x16GB) 3200MHz
  • AMD Ryzen 7 5800X 3.8GHz 8 Cores Socket AM4
  • Gigabyte X570 Aorus Ultra (rev. 1.0) Motherboard ATX AMD AM4 Socket
  • Corsair RMX Series RM850x 850W Full Modular 80 Plus Gold
  • Asrock Radeon RX 6800 XT 16GB Taichi X OC
  • HDD WD Black 1TB
  • SSD Samsung 860 EVO 1TB
 
Last edited:

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Δες τι Windows εχεις (version), ψαξε μηπως καποιο update σχετιζεται με τετοιου ειδους προβληματα.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν κάνα μήνα, αν και μόνο κατά τη διάρκεια gaming, όχι browsing... μέχρι που απλά σταμάτησε να το κάνει, τουλάχιστον για την ώρα.

Ξέρω πως δεν βοηθάει ιδιαίτερα που το λέω, αλλά θα σου πω μια υποψία που έχω τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση: Θερμοκρασίες του Nvme SSD που είναι και OS drive, και στον οποίο είχα εγκατεστημένο και το παιχνίδι που έπαιζα (Conan Exiles). Το έχω δει να ανεβάζει 52C σε idle, ούτε θέλω να φανταστώ τι γίνεται αν ζοριστεί κιόλας. Είμαι πολύ προβληματισμένος με αυτό το θέμα, γιατί αν όντως έχω τέτοιο πρόβλημα, δεν υπάρχει καμία λύση εκτός από την αλλαγή μητρικής σε κάποια που θα έχει καλύτερα τοποθετημένο m2 slot, που και είναι έξοδο που φυσικά προτιμώ να μην κάνω, και δεν έχω και καμία όρεξη να ξεστήνω/ξαναστήνω όλο το PC.

Άλλες επιλογές: βγάλε RAM sticks, και φύσηξε τα slots με πεπιεσμένο αέρα πριν τα ξαναβάλεις.

Δοκίμασε και να εγκαταστήσεις την τελευταία έκδοση των AMD Chipset drivers, κυριολεκτικά χτες βγήκανε.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,509
@Adhan Δες αν είσαι τελευταία έκδοση σε drivers και Windows, δες θερμοκρασίες.

@Great0ldOne Μόνο καμιά μόντα με ανεμιστηράκι να χτυπά προς το μέρος του δίσκου.
Γενικά μαλακία η φάση :(
 

Chris2756

Blackguard
Joined
Nov 17, 2020
Messages
1,308
δεν υπάρχει καμία λύση εκτός από την αλλαγή μητρικής σε κάποια που θα έχει καλύτερα τοποθετημένο m2 slot,
Το ιδιο προβλημα και με την δικη μου μητρικη, gigabyte B460M DS3H. Εχει το Μ2 slot ακριβως πισω απο την καρτα γραφικων, Θερμοκρασιες επεξεργαστη, μητρικης, δισκων 30-35, καρτα γραφικων 40 και δισκου nvme 970 evo plus 50. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τον στριμωξαν εκει, ενω η μητρικη εχει τοσο χωρο κατω απο το slot τυης καρτας γραφικων. Δεν ξερω πως να βρω καποια ψυκτρα που θα βελτιωνε την κατασταση. Σηγουρα στα παιχνιδια η θερμοκρασια του δισκου θα ανεβασινει 10-15 βαθμους. Ευτυχως δεν μου εχει παρουσιαστει καποιο προβλημα μεχρι τωρα
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
ποιο λαμπρό μυαλό άραγε σχεδίασε αυτές τις μητρικές και έβαλε το Μ.2 δίπλα στο ίσως θερμότερο part του συστήματος;
 

Epitaph

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
4,488
Εμένα τα restarts και οι μπλε οθόνες, συμβαίνουν τους ζεστούς μήνες που θερμαίνεται περισσότερο το PC. Πάντα καλοκαίρι όταν παίζω κάτι και θερμαίνεται το σύστημα, κάποτε θα σβήσει, ενώ το Χειμώνα δε σβήνει ποτέ.

Δεν έχω εντοπίσει που ακριβώς είναι το πρόβλημα (RAM, CPU, Mobo) αλλά υπάρχει. Το σίγουρο είναι ότι και η Motherboard μου θερμαίνεται πάρα πολύ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Βγάλτε το πλαϊνό, problem solved :p
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Ψιλοαποκλείω το θέμα με τις θερμοκρασίες, επειδή το πρόβλημα συμβαίνει και κατά το browsing. Όμως, @Adhan τσέκαρέ τες ούτως ή άλλως για να το αποκλείσουμε και επισήμως (μπορεί να μην πατά καλά η ψύκτρα της CPU ας πούμε ή οτιδήποτε άλλο). Απ' ό,τι είδα, η μητρική έχει κάμποσους αισθητήρες θερμοκρασίας. Τι ενδείξεις έχεις;

Εφόσον παρατήρησες ότι η κάρτα δεν πατάει καλά λόγω βάρους, νομίζω πως εκεί πρέπει να εστιάσεις. Αν είσαι από τους τολμηρούς, προσπάθησε να αναπαραγάγεις το πρόβλημα κουνώντας λίγο με το χέρι σου την κάρτα όσο το PC είναι σε λειτουργία για να δεις αν θα σου κάνει restart. Αν το κάνεις και δεν συμβεί τίποτα, τσεκάρουμε καλώδια και τροφοδοτικό...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Ψιλοαποκλείω το θέμα με τις θερμοκρασίες, επειδή το πρόβλημα συμβαίνει και κατά το browsing. Όμως, @Adhan τσέκαρέ τες ούτως ή άλλως για να το αποκλείσουμε και επισήμως (μπορεί να μην πατά καλά η ψύκτρα της CPU ας πούμε ή οτιδήποτε άλλο). Απ' ό,τι είδα, η μητρική έχει κάμποσους αισθητήρες θερμοκρασίας. Τι ενδείξεις έχεις;

Εφόσον παρατήρησες ότι η κάρτα δεν πατάει καλά λόγω βάρους, νομίζω πως εκεί πρέπει να εστιάσεις. Αν είσαι από τους τολμηρούς, προσπάθησε να αναπαραγάγεις το πρόβλημα κουνώντας λίγο με το χέρι σου την κάρτα όσο το PC είναι σε λειτουργία για να δεις αν θα σου κάνει restart. Αν το κάνεις και δεν συμβεί τίποτα, τσεκάρουμε καλώδια και τροφοδοτικό...
Θα εντυπωσιαστείς από το τι χρήση κάνει ένας browser με 4-5 tabs ανοιχτά.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
3,925
Θα εντυπωσιαστείς από το τι χρήση κάνει ένας browser με 4-5 tabs ανοιχτά.

Γνωρίζω ότι "τρώει" πολλά resources πλέον, αλλά να ανεβάζει τη θερμοκρασία τόσο πολύ ώστε να του κάνει restart; Εκτός κι αν βλέπει βίντεο στο youtube, όπου και εκεί πάλι εμπλέκεται η κάρτα γραφικών.
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Θα εντυπωσιαστείς από το τι χρήση κάνει ένας browser με 4-5 tabs ανοιχτά.
Σόρυ κιόλας, αλλά 31 tabs ανοιχτά έχω στον FF στο Android. Αν είναι να ανατινάζεται το μαραφέτι με 4-5, χαράμι το ρεύμα που καταναλώνει.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,315
Μήπως χρειάζεται να αλλαχθεί η θερμοαγώγιμη πάστα στην CPU ή την GPU?

Στο δευτερο PC η R9 290 το πάθαινε αυτό κάθε καλοκαίρι και άλλαζα πάστα, γιατί η παλιά είχε εξατμιστεί!!!
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Σόρυ κιόλας, αλλά 31 tabs ανοιχτά έχω στον FF στο Android. Αν είναι να ανατινάζεται το μαραφέτι με 4-5, χαράμι το ρεύμα που καταναλώνει.
Στο android αν δεν κάνω λάθος βάζει σε sleep ότι tab δεν κοιτάς. Firefox windows δεν το κάνει πχ
 

ccwr

Mind-flayer
The Ultimate Sacrifice Never tell me the odds Hug the Snek PCMaster Veteran
Joined
Dec 19, 2012
Messages
2,222
Έχεις το XMP profile στις RAM; ΑΝ το έχεις βγάλτο και δες αν επαναλαμβάνεται. To event έχει bugcheckcode 0. ΠΟυ όντως αυτό μπορεί να οφείλεται σε hardhang από υπερθέρμανση. Αλλά δεν είναι απαραίτητο.

τσέκαρε το σενάριο 3:

 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
λιτος, μονολεκτικος και κατηγορηματικος (και πολυ πιθανον λανθασμενος κιολα):
τροφοδοτικο.
 
Top Bottom