What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Tyranny - Obsidian RPG

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Θάνατος στους γκιαόυρηδες, ΖΗΤΩ ΤΟ ΕΘΝΟΣ.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
EMA, TYMOI, ΨΟΜΕΙ ΤΗΡΟΙ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Τελειώνοντας το πρώτο Act του game ήδη μπορώ να δω τουλάχιστον 4 πιθανούς τρόπους με τους οποίους μπορεί να τελειώσει όλη αυτή η ιστορία. Μου φαίνεται θα φτιάξω 4 Παπαφλέσσες και θα τους τρέχω παράλληλα για να εξερευνώ κάθε περιοχή με διαφορετική προσέγγιση, διαφορετικές συμμαχίες και με διαφορετικό Conquest.<br><br>Βασικά μια αρκετά σημαντική περιοχή του παιχνιδιού αλλάζει ολοκληρωτικά ήδη κατά την φάση του Conquest ανάλογα με τις επιλογές μας. Πρώτα πρέπει να φτιάξω 9 διαφορετικούς Παπαφλέσσες για να εξερευνήσω όλες τις πιθανές εκβάσεις που προκύπτουν από το Conquest.<br><br>Όμως παρέχονται νέες επιλογές και στους διαλόγους ανάλογα με το υπόβαθρο που έχουμε δώσει στον χαρακτήρα μας. Μάλλον πρέπει να φτιάξω 12 Παπαφλέσσες για να τους τρέχω παράλληλα έχοντας όλα τα διαφορετικά υπόβαθρα.<br><br>Ακυρώστε τα ραντεβού μου, Δεσποινίς.
 

devilride

Blackguard
Joined
Aug 4, 2013
Messages
1,326
δεν χρειαζεσαι κανενα παπαφλεσσα<br>...<br>παπατρεχα θελεις :devil:
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
<blockquote><br>Βασικά μια αρκετά σημαντική περιοχή του παιχνιδιού αλλάζει ολοκληρωτικά ήδη κατά την φάση του Conquest ανάλογα με τις επιλογές μας</blockquote><br><br>Tελικά αυτό φαίνεται πως δεν ίσχυε. Ξεκίνησα 2ο playthrough, και βλέπω πως οι συγκεκριμένες περιοχές που είχα στο νου μου όταν έγραφα το παραπάνω καταστρέφονται by default ότι και να γίνει. Εμείς απλά επιλέγουμε κατά την φάση του Conquest ποια από τις "καταστροφές" διαπράξαμε οι ίδιοι, και προφανώς ανάλογα με τις επιλογές μας επηρεάζονται και οι διάλογοι με αρκετούς NPCs, αλλά οι περιοχές αυτές στην αρχή είναι σταθερά κατεστραμμένες όταν ξεκινά το παιχνίδι.<br><br>Υπάρχει βέβαια η επιλογή να "αναιρεθούν" οι συγκεκριμένες καταστροφές (ή να μείνουν ως έχουν) στην εξέλιξη της ιστορίας, και αυτό αλλάζει όντως την εκάστοτε περιοχή.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,086
<blockquote><br><blockquote><br>Βασικά μια αρκετά σημαντική περιοχή του παιχνιδιού αλλάζει ολοκληρωτικά ήδη κατά την φάση του Conquest ανάλογα με τις επιλογές μας</blockquote><br><br>Tελικά αυτό φαίνεται πως δεν ίσχυε. Ξεκίνησα 2ο playthrough, και βλέπω πως οι συγκεκριμένες περιοχές που είχα στο νου μου όταν έγραφα το παραπάνω καταστρέφονται by default ότι και να γίνει. Εμείς απλά επιλέγουμε κατά την φάση του Conquest ποια από τις "καταστροφές" διαπράξαμε οι ίδιοι, και προφανώς ανάλογα με τις επιλογές μας επηρεάζονται και οι διάλογοι με αρκετούς NPCs, αλλά οι περιοχές αυτές στην αρχή είναι σταθερά κατεστραμμένες όταν ξεκινά το παιχνίδι.<br><br>Υπάρχει βέβαια η επιλογή να "αναιρεθούν" οι συγκεκριμένες καταστροφές (ή να μείνουν ως έχουν) στην εξέλιξη της ιστορίας, και αυτό αλλάζει όντως την εκάστοτε περιοχή.<br></blockquote><br><br>Ριφούντ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Ντάξει, έπαιξα τελείως διαφορετικά το πρώτο Act στο 2ο playthrough και τώρα το ολοκληρώνω ουσιαστικά συμμαχώντας με τους επαναστάτες που πολεμούσα στο πρώτο μου playthrough. Είμαι περίεργος να δω πως θα επηρεάσει αυτό τα μετέπειτα Acts.
 

kuv

Gelatinous Cube
Joined
Dec 13, 2012
Messages
116
<br>Έπαιξα λίγο προχτές. <br>Δύο ωρίτσες περίπου.<br><br>Τα 110 λεπτά περίπου τα ξόδεψα σε διαλόγους και κείμενο.<br>Πρέπει να έκανα μάχες/εξερεύνηση για τα υπόλοιπα 10.<br><br>Δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό, ούτε αν αυτή η ισορροπία αλλάζει πιο μετά.<br>Χρειάζομαι διαλογισμό.<br><br>Επίσης ψήνομαι αντί για Παπαφλέσσα να φτιάξω έναν Πλάτωνα.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Πλέον πάμε μόνο με Trump ντυμένο σε στολή Washington.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Εδώ είσαι.<br><br>http://ragequit.gr/reviews/item/tyranny-pc-review<br><br>Δυστυχώς τις εικόνες τις τράβηξα από playthrough που έκανα πριν γίνει της μόδας ο Τραμπ ρε γαμώτο. Next time.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Συνειδητοποιώ επίσης πως αν λογκάρουμε στο Paradox Account μας μέσω του παιχνιδιού λαμβάνουμε και ένα... "daily reward" για κάθε ξεχωριστή μέρα που παίζουμε.<br><br>Προς το παρόν το reward είναι κάτι σχετικά ευτελές, όπως ένα φίλτρο ή κάτι τέτοιο, αλλά συμπαθητική πινελιά κι αυτή επί της αρχής.
 

alas

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 28, 2017
Messages
257
Ένεκα της πρόσφατης κουβέντας στα comments του review του Numenera, ας γράψω κι εγώ κάποιες προσωπικές εμπειρίες σχετικά με το Tyranny. Πρώτα μια μικρή εισαγωγή, είμαι πολύ φίλος των λεγόμενων old-school RPGs, ήμουν ενήμερος για το Tyranny πολλούς μήνες πριν βγει και το παρακολουθούσα απο αρκετά κοντά, το τελευταίο μήνα πριν βγει δε έτρωγα τα μουστάκια μου απο αδημονία και όταν βγήκε το αγόρασα day 1 και full price και άρχισα να παίζω. Τα όσα ακολούθησαν άφησαν τελικά αρνητική γεύση.<br><br>Σημείο 1ο<br>Παίζοντας το παιχνίδι σε completionist rebel run φτάνω στην αρχή του 3ου act (act τώρα μισή ώρα παιχνίδι το βαφτίσαν act, άλλα τέλος πάντων) πέφτω σε game-breaking bug καραμπινάτο. Αδύνατον να συνεχίσω, το run μου παγώνει. Τρέχω στα official forum, κάνω support ticket, τους δίνω save τα πάντα. Απαντάν, πως ευχαριστούν και πως κάναν verify το bug και θα το φτιάξουν στο πρώτο patch που βγαίνει σε μια δυο μέρες. Τι να κάνω και εγώ περιμένω. Βγαίνει το patch, τρέχω περιχαρής να συνεχίσω αλλά τπτ. Ξαναγράφω και μου απαντάν λυπάμαι αλλά το fix δεν είναι save-game compatible και να ξεκινήσεις απο την αρχή. Τι λες μωρή λούλα; Σε πλέρωκα 40-50 ευρώ για να πάρω τελικό προϊόν, καταλήγω beta-tester, στο κάνω το beta-test και μετά με στέλνεις στο διάολο; Συγνώμη αλλά δε πάει έτσι.<br><br>Σημείο 2ο<br>Ξεκίνησε στα official forum μια κουβέντα περί της απεικόνισης της δυναμικής των δυο φύλων στο παιχνίδι. Είναι πασιφανές πως το παιχνίδι προμοτάρει μια αρκετά SJW άποψη περί "woman pwr" που σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να συμβιβαστεί με έναν κόσμο εμπνευσμένο απο τη μπρούντζινη εποχή, είναι εντελώς immersion breaking. Και ναι κάποιοι είμαστε nerdουλες με ιστορία και μας ενδιαφέρει. Problem? Τέλος πάντων για να μη τα πολυλογώ, η κουβέντα εξελίχθηκε κάπως έτσι, η μια πλευρά (συμπεριλαμβανομένου και εμού) έγραφε γιατί η απεικόνιση είναι προβληματική για μπρούτζινη εποχή, ή ακόμα και για σιδήρου, με επιχειρήματα και παραδείγματα. Η άλλη πλευρά φώναζε φασίστες, γουρούνια, κομπλεξικοί. Αυτό συνεχίστηκε εως ότου κάποια accounts με ως τότε μηδενικά posts, που αν δεν ήταν sock puppets εγώ να φάω τις κάλτσες μου, άρχισαν να γράφουν υβριστικά κάτα των γυναικών σχόλια. Δίνοντας αφορμή στην Obsidian να τραβήξει το Banhammer +5 και να μας στείλει όλους στον αγύριστο. Όλους; Όχι όλους, μόνο όσους κατέκριναν την απεικόνιση των δυο φύλων στο παιχνίδι. Εκείνους που μας έβριζαν, όλα μέλι γάλα. Έτσι έγραψα σε έναν απο τους ιθύνοντες ένα κείμενο παρόμοιο τούτου και πήρα όρκο αίματος, στο όνομα του Δία με όλη του τη κουστωδία, πως full-price παιχνίδι τους, ούτε σε 10 χρόνια.<br><br>Εδώ να πω, πως θεωρώ οτι το Tyranny είχε ένα πολύ ωραίο concept και ίσως γι&#039;αυτό να βιάστηκα τόσο να το αγοράσω και να το παίξω. Αλλά η εκτέλεση του, δυστυχώς, ήταν απογοητευτική. Και μισοτελειωμένο να μην ήταν, παιχνίδι επιλογών που απλά σε κάνει railroad εκεί που θέλει, ε κρίμα είναι. Και είναι πράγματι εντελώς εικονικές οι επιλογές που σου δίνει, δλδ ούτε Walking Dead να έπαιζα. Τέλος πάντων, για το concept και μόνο και για το γεγονός πως ο κόσμος, παρά τη SJW ατζέντα, έχει ενδιαφέρον, το Tyranny αξίζει μια ματιά απο οπαδούς του είδους. Αλλά με επιφύλαξη και ως εκεί. <br><br>Αυτά τα ολίγα.
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
Μόλις ολοκλήρωσα την πρώτη πράξη του Tyranny και εγίνηκα κύριος του Spire μου.<br><br>Μέχρι στιγμής, συμφωνώ 100% με ρηβιού Γκουνελιώτη. Το παιχνίδι, χωρίς να καινοτομεί ή να συναρπάζει πουθενά, είναι ένα τιμιότατο και εθιστικό NuInfinity RPG αξιώσεων. Αν το Numenera έφτανε στο μισό έστω της ποιότητάς του, θα είχε κάποιες αξιώσεις στο κουρμπέτι. Ως έχει, το ξεχνάμε.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
Και μιλάμε για game που είχε το 1/10 (μπορεί και λιγότερο) του budget, το 1/5 του development time και το 1/20 της προβολής του Numanuma, έτσι?<br><br>Θα ασχοληθώ ξανά με την περίπτωσή του μόλις συντάξω το ραπόρτο μου για το NuTorment.
 

alas

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 28, 2017
Messages
257
Την πρώτη φορά που έπαιξα το πρώτο act του Tyranny ήμουν αρκετά ενθουσιασμένος. Και ο ενθουσιαμός μου κράτησε και ως το τέλος του δεύτερου act. Μετά έπεσε κατακόρυφα. Ξαναπαίζοντας τα 2 πρώτα act και βλέποντας πόσο λίγη ουσία είχαν οι επιλογές μου χαλάστηκα επιπλέον. Δε ξέρω ίσως έπρεπε να τα παίξω μόνο μια φορά. Αλλά το παιχνίδι κοκορευόταν για το replayability του, οπότε το φταίξιμο δεν είναι σίγουρα δικό μου. <br><br>Για Numenera μώλις τέλειωσα τα Sagus Cliff. Αν και δε μπορώ να πω πως είμαι όσο ενθουσιασμένος, όσο ήμουν την πρώτη φορά που έπαιξα τα πρώτα 2 act του Tyranny, αν συνεχίσει έτσι, τελικά θα μου αφήσει θετικότερες εντυπώσεις. Βλέπουμε.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,435
Μιας και ανέφερες bronze age, να με συμπαθάς, αλλά και η Μινωική Κρήτη στην Εποχή του Χαλκού άνηκε, και δσεεσπόζουσα θέση είχε γυναικεία θεότητα. Γενικά είχαν μεγάλη ελευθερία οι γυναίκες στην μινωϊκή Κρήτη, αν θυμάμαι καλά.<br>Τώρα για τα υπόλοιπα, άμα το παίξω θα κρίνω. Χωρίς παρεξήγηση όμως, εμπιστεύομαι την κρίση του Hellion.
 

alas

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 28, 2017
Messages
257
<blockquote>Μιας και ανέφερες bronze age, να με συμπαθάς, αλλά και η Μινωική Κρήτη στην Εποχή του Χαλκού άνηκε, και δσεεσπόζουσα θέση είχε γυναικεία θεότητα. Γενικά είχαν μεγάλη ελευθερία οι γυναίκες στην μινωϊκή Κρήτη, αν θυμάμαι καλά.<br>Τώρα για τα υπόλοιπα, άμα το παίξω θα κρίνω. Χωρίς παρεξήγηση όμως, εμπιστεύομαι την κρίση του Hellion.</blockquote>Αν και πραγματικά δε θέλω να ξανακάνω αυτή τη κουβέντα, να πω πως η διαφωνία δεν ήταν για το αν η γυναίκα μπορεί να έχει καλή θέση στην κοινωνία σε τέτοιες κουλτούρες, γιατί ναι ιστορικά υπάρχουν παραδείγματα οπου είχε. Η διαφωνία ήταν ως προς τη θέση που είχε στο Tyranny. Αν πχ παίξεις το Tyranny θα παρατηρήσεις πως ένας μεγάλος αριθμός των πολεμιστών, των κορυφαίων μάλιστα, είναι γυναίκες, κάτι που όχι μόνο είναι γελοίο γιατί τα πυροβόλα όπλα δεν είχαν εφευρεθεί και το προφανές μειονέκτημα των γενικών απέναντι στους άντρες σε φυσική δύναμη τις κάνει υποδέεστερες σα στρατιώτες. Εϊναι και καθαρά ζημιογόνο σε μια τέτοια κοινωνία να θυσιάζει τα θυληκά της, τα μέσα διαιώνισης και αναπαραγωγής της, συλλήβδην σαν να ήταν άντρες. Οι γυναίκες είναι πολύ πιο σημαντικές απο τους άντρες για την διαιώνιση μια ομάδας/κοινωνίας, γι&#039;αυτό άλλωστε και ανέκαθεν ο άντρας ήταν έξω στο κίνδυνο και η γυναίκα μέσα υπο προστασία. Αυτά τα ολίγα περί τέτοιων παλιών κοινωνιών. Όπως είπα δε θέλω να πω πολλά παραπάνω. Αυτή η ιστορία με έχει κουράσει.<br><br>Μην ανησυχείς όμως, τη SJW ατζέντα θα την παρατηρήσεις και με άλλους τρόπους. Γυναίκες είναι πχ οι περισσότεροι απο τους λίγους θετικούς (συγκριτικά πάντα) χαρακτήρες. Για να μη μιλήσω για την άνεση με την οποία τα χώνουν στους άντρες ενώ δε συμβαίνει το αντίθετο. Ευθαρσώς δηλώνω πως αν η απειλή της Eb στον Lantry, πως θα του βάλει το κοντάρι του στο κ$%ο τόσες φορές που θα πάθει πρόπτωση (δε κάνω πλάκα αυτή είναι γραμμή απο το παιχνίδι), αν είχε ειπωθεί απο άντρα χαρακτήρα προς γυναίκα θα είχε πέσει το internet. Αλλά επειδή είναι το αντίθετο, η Eb απλά είναι η edgy δυνατή γυναίκα και όλα καλά.<br><br>Τέλος πάντων, παίξε και θα δεις.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,665
Η Red Sonja θα ήταν αντίθετη με αυτό.
 

alas

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 28, 2017
Messages
257
<blockquote><br>Η Red Sonja θα ήταν αντίθετη με αυτό.<br></blockquote>Δυστυχώς (ή ευτυχώς αν προτιμάς) η φύση δεν συμφωνεί με την Red Sonja, γιατί αν συμφωνούσε και έσπρωχνε τις γυναίκες προς τον κίνδυνο, το ανθρώπινο είδος μάλλον θα είχε εκλείψει προ πολλού και θα είχαμε ησυχάσει όλοι μας.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,670
SJW ατζέντα θα προωθούσε το παιχνίδι αν κατά το character creation είχες επιλογή "Select your Gender: MALE - FEMALE - OTHER", αν έτρωγες ποινή στο Reputation σου επειδή απαντάς αρνητικά στα gay πεσίματα από party members σου (ΚΟΙΤΑΖΩ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΣΕΝΑ, DRAGON AGE 2) και αν η μοναδική προσφερόμενη επιλογή σου ως προς το RP ήταν "πολεμάω τον Kyros, τον μισογυνισμό και την πατριαρχία με μια τρανς στρατιά με σιέλ μαλλιά στο πλευρό μου".<br><br>Το ότι οι γυναίκες είναι πολεμίστριες το θεωρώ κλαην μαην στοιχείο. Υποθέτεις πως οι γυναίκες στο σύμπαν του Tyranny είναι βιολογικά ισχυρότερες από την μέση γυναίκα της εποχής του Χαλκού, και προχωράς στο παιχνίδι. Ουδείς ισχυρίστηκε άλλωστε πως είναι μια ατόφια ιστορική απεικόνιση της εποχής του Χαλκού.
 
Top Bottom