What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Unreal Engine

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,797
https://www.youtube.com/watch?v=uqQqn7RWffE
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,664
Σε 10 χρονάκια θα έχουμε να παίζουμε Augmented Reality D&D miniatures και ο Κουτσούκος θα μας λέει πόσο ξεπερασμένα θα είναι.

Εκείνο το timeline θα είναι από τα πιο αισιόδοξα. :D
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Το αφήνω εδώ μήπως και ενδιαφέρει κανέναν.

https://itch.io/jam/2018-epic-megajam

Εγώ σίγουρα δεν θα μπορέσω να συμμετάσχω φέτος. Απ' του χρόνου αν θέτε, φτιάχνουμε μια ομάδα έτσι για το γιόλο
 

jimmy213

Death Knight
Joined
Nov 26, 2012
Messages
4,118
Ενδιαφέρον. Κάθε χρόνο γίνεται αυτό;
 

blender5d

Umber Hulk
Joined
Dec 15, 2016
Messages
894
Ναι Jimmy. Κάθε χρόνο ίδια περίοδο και είναι "εμπειρία".

Το πολύ καλό που έχει (όπως και όλα τα game jams) είναι πως ο χρόνος που θα αφιερώσεις είναι συγκεκριμένος (3-4 μέρες το πολύ) και πρέπει να έχεις βγάλει κάτι ολοκληρωμένο: με αρχή μέση και τέλος. Αν βγει κάτι ενδιαφέρον το συνεχίζεις. Στα + των game jams είναι ότι γνωρίζεις κόσμο και νέες διαφορετικές τεχνικές από τις δικές σου!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Αντίστοιχα νέα από τη GDC

https://youtu.be/DCq0cndrYDQ

https://youtu.be/opXEAHkPNeY

Τα Free Online services προς όλες τις πλατφόρμες έχουν ενδιαφέρον

https://dev.epicgames.com/en-US/services
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,538
H Unreal είναι φοβερά φιλική προς το χρήστη και σου δίνει πολλές δυνατότητες. Ειδικά αν κάποιος ξεκινάει τώρα την σπουδή του πάνω στο development, σου λύνει πραγματικά τα χέρια, άπειρα δωρεάν kits, tutorials, της Παναγιάς τα μάτια. Με ένα συνάδελφο, δίχως την παραμικρή γνώση προγραμματισμού, καταφέραμε να σκαρώσουμε ένα πειραματικό card battler μέσα σε λίγες ώρες. Μπήκα σε σκέψεις για το τί μπορεί να πετύχει κάποιος με ουσιαστικές γνώσεις, που μελετά πραγματικά την φάση.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379


Πολύ ωραίο post για να φανεί η τεχνολογική πρόοδος. Και νοσταλγικό για τους παλιότερους!
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Η χθεσινή παρουσίαση του PS5 είχε και τοποθέτηση προϊόντος. 9 από τα 26 παιχνίδια που δείξανε χρησιμοποιούν Unreal Engine


Πριν από λίγες μέρες και η Microsoft ανακοίνωσε πως 2 από τα studio της μεταβαίνουν σε UE 5 για τους επόμενους τίτλους τους


 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
@kara ξέρουμε μήπως αν είναι εύκολη η μετάβαση από Unreal 4 σε 5;
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
@Admiral


Unreal Engine 4.25 already supports Sony PlayStation 5 and Microsoft Xbox Series X, and Epic is working closely with console manufacturers and dozens of game developers and publishers using Unreal Engine 4 to build next-gen games.

Unreal Engine 5 will be available in preview in early 2021, and in full release late in 2021, supporting next‑generation consoles, current-generation consoles, PC, Mac, iOS, and Android.

Unreal Engine is designed for forward compatibility, so you can get started with next-gen development now in UE4 and move your projects to UE5 when ready.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Όπως συνέβει και στην παρουσίαση της Sony έτσι και της Microsoft είχε μπόλικα Unreal-based παιχνίδια.

 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Όπως συνέβει και στην παρουσίαση της Sony έτσι και της Microsoft είχε μπόλικα Unreal-based παιχνίδια.


Kara ποια είναι η γνώμη σου για τις προοπτικές άλλων engines εναντίον της Unreal; Υπάρχει ανταγωνιστής στο λεγόμενο AAA επίπεδο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
unity δεν μπορεί να σταθεί στα ίσα με unreal? Τελευταία φορά που τσέκαρα ήταν για τις προηγούμενες εκδόσεις δίπλα δίπλα πήγαιναν και δε νομίζω να σκοπεύουν να ξεμείνουν ως η μηχανή των πτωχών σε θέμα λειτουργιών.

Τώρα βέβαια η unreal engine έδειξε φοβερά πράγματα (καταραμένε Χαγιάτε...) αλλά δεν νομίζω ότι η unity είναι καμιά δευτεροτρίτη unfunded εταιριούλα. ε; ε; Πείτε ναι, γιατί αυτή σκαλίζω και δεν θέλω να πλησιάσω τον αναρχοάπλυτο τον άλλονα...
 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,701
Kara ποια είναι η γνώμη σου για τις προοπτικές άλλων engines εναντίον της Unreal; Υπάρχει ανταγωνιστής στο λεγόμενο AAA επίπεδο;
Δεν ξέρω, αλλά δεν αισθάνομαι ότι είναι τόσο απίστευτα μπροστά. Υπάρχουν πχ id tech, source, serious. Δεν ξέρω γιατί δεν συγκεντρώνει και περισσότερη προσοχή και η godot. Αν και στην παρούσα φάση είναι ακόμα πίσω, αναμένεται ένα γιγαντιαίο άλμα με την έκδοση 4. (λένε ότι θα βγει το 2021). Θα αποκτήσει δυνατότητες που θα ανταγωνίζεται όλες τις άλλες. Στην παρούσα έκδοση ουσιαστικά έχουν κάνει ένα βήμα πίσω μη υλοποιώντας πράγματα σε opengl αλλά για να κάνουν μεγαλύτερο άλμα προς τα μπρος αφού θα υλοποιηθούν κατευθείαν για vulkan.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Δεν ξέρω, αλλά δεν αισθάνομαι ότι είναι τόσο απίστευτα μπροστά. Υπάρχουν πχ id tech, source, serious. Δεν ξέρω γιατί δεν συγκεντρώνει και περισσότερη προσοχή και η godot. Αν και στην παρούσα φάση είναι ακόμα πίσω, αναμένεται ένα γιγαντιαίο άλμα με την έκδοση 4. (λένε ότι θα βγει το 2021). Θα αποκτήσει δυνατότητες που θα ανταγωνίζεται όλες τις άλλες. Στην παρούσα έκδοση ουσιαστικά έχουν κάνει ένα βήμα πίσω μη υλοποιώντας πράγματα σε opengl αλλά για να κάνουν μεγαλύτερο άλμα προς τα μπρος αφού θα υλοποιηθούν κατευθείαν για vulkan.

Οι δυνατότητες είναι η μισή μόνο δουλειά. Η άλλη μισή είναι η υποστήριξη προς τους developers και το καθαρό documentation, και εκεί από ότι ακούω η Unreal είναι πολύ ανώτερη τουλάχιστον από την CryEngine και ίσως και από τη Unity. Η Valve δεν φαίνεται να ενδιαφέρεται ούτε 0,1% για την προώθηση της Source σε άλλους developers, στηρίζει πού και πού ταλαντούχους modders και μέχρι εκεί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,471
assets, assets, assets. Η μαγική λέξη κλειδί.
Αν έχεις ένα καλό assets store να μπορεί ο κάθε "άσχετος" να φτιάξει παιχνίδι, έχεις και επιτυχία.

Θυμάστε παλιότερα που όλα τα indie ήταν σαν σκατά πατημένα; Γιατί πολύ απλά δεν έπαιζαν λεφτά για game artist, τώρα όμως που μπορούν να αγοράσουν one off σε πολύ φθηνότερη τιμή από το να προσλάβουν κάποιον, όλο και πιο όμορφα παιχνίδια βλέπουμε.

Επίσης το γεγονός ότι δεν πουλάνε μόνο γραφικά αλλά και πχ έτοιμους μηχανισμούς, το κάνει ακόμα πιο ελκυστικό στον νουμπά που θέλει να πιαστεί με μια μηχανή να δει που πάει το πράγμα.

Και το λέω εκ πείρας, φυσικά εξαρχής ήθελα να καταπιαστώ με την source... ακόμα δεν έχω καταλάβει πως να την βάλω στο σύστημά μου καλά καλά.

Μετά τσέκαρα λίγο την κάθε άλλη και τώρα είμαι μεταξύ unity και godot που ήθελα να δοκιμάσω να φτιάξω κάτι, μαντέψτε που σκάλωσα ενώ είμαι γραφίστας και ξέρω από γραφικά. Στα game assets...
Η δουλειά που θέλει για να βγάλεις ακόμα και κάτι βασικό αν θες να είναι καλό, είναι πάρα πολύ και επίσης πρέπει να ξέρεις και τι κάνεις. Το ότι κάνεις ωραία λογότυπα και έντυπα δεν πάει να πει ότι ξέρεις να κάνεις και game assets, μάλιστα τα περισσότερα πράγματα πάνε προς illustrator πλευρά και όχι graphic designer (υπάρχει μια αλληλοκάλυψη αυτών των 2 είναι η αλήθεια).
 
Top Bottom