What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

(Update) Remake του GOTHIC στα σκαριά από την THQ

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,612
Δεν έπαιξα το ντέμο αλλά είδα ένα δίωρο gameplay από Γερμανό.
Με χάλασε και εμένα το voice acting, αλλά σώζεται πιστεύω αν το συνηθίσω.
Με χάλασαν οι στολές-πανοπλίες των χαρακτήρων, θα περίμενα λίγο πιο πιστή προσέγγιση, but that's just me, άλλος μπορεί να πει ότι αν ήταν ίδιες οι στολές θα έμοιαζε σαν fanmade project.
Με χάλασε που τα interractable/pickable είναι pointed out, ελπίζω να έχει option για αυτό.

Μου άρεσαν τα γραφικά αν και θυμίζουν λίγο 2016. Μου άρεσε που είδα γνωστά μέρη και νομίζω ότι δεν άλλαξαν πολύ το χάρτη. Στην αρχή είχα απογοητευτεί, αλλά μετά ο παίχτης πήγε στη γνωστή κατηφόρα με τη πύλη, τη γεφυρούλα κτλ. οπότε ησύχασα.

Γενικά δε γκρινιάζω, EINAI Gothic remake, ή έτσι φαίνεται. Ξέρω ότι θα το παίξω και θα μου αρέσει. Tώρα το αν θα έχει αλλαγές στο σενάριο το θεωρώ δίκοπο μαχαίρι, θα μου άρεσε να έχει αλλαγές γιατί όσο να 'ναι το Gothic το έχω παίξει ΠΟΛΥ, αλλά είναι δύσκολο να βρει κανείς τη χρυσή τομή πιστότητας/καινοτομίας. Καλό θα ήταν ίσως αν κρατούσαν το σκελετό του σεναρίου και πρόσθεταν παραπάνω ζουμί στα side quests. To mod Dark Mysteries είναι ένα καλό παράδειγμα αυτής της χρυσής τομής, αν εξαιρέσεις τις υπερβολές με τους θεούς κτλ.
 
Last edited:

MaverickStrange

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,682
Εγώ βαρέθηκα απ' το τόσο loading και μια που το κατέβασα μια που το έπαιξα μια που θα το διαγράψω μου φαίνεται.

Απ' την άλλη άκουγα το Gothic στα loading times, οπότε δεν πήγε στράφι τελείως. Κάθε loading και track ήταν.
True Gothic experience δηλαδη.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Δεν σας καταλαβαίνω βρε παιδιά. Προσωπικά διαφωνώ τόσο με τα remakes όσο και με τα prequels. Θεωρώ ότι και τα δύο δείχνουν ασέβεια προς τους παλιούς παίχτες (που στήριξαν απ' την αρχή μια σειρά) προς όφελος των νεότερων. Τα μεν remakes επαναπαύουν μια εταιρεία σε ένα παλιό της παιχνίδι απλά βελτιώνοντας ορισμένες παραμέτρους του και θέλοντας να έχουν κέρδος με πολύ μικρότερο κόστος απ' όσο θα απαιτούνταν να συνεχίσουν τη σειρά με ένα π.χ. αληθινό Gothic 4. Μήπως, ακόμη, είναι και μια έμμεση παραδοχή τους ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε σε ποιότητα ούτε τα ίδια μας τα παιχνίδια (Gothic 1-3), αλλά ούτε και άλλα αναγνωρισμένης ποιότητας παιχνίδια που έχουν βγει έκτοτε (π.χ. Skyrim, Witcher 3), οπότε πορευόμαστε εκ του ασφαλούς και βγάζουμε το Gothic 1 remake. Δηλαδή δεν θέλετε, φίλοι gamers, να μάθετε τί απέγινε ο Nameless μετά το 3;! Τα δε prequels είναι ακόμα μεγαλύτερη ασέβεια προς τους παλιούς gamers προς όφελος των νεότερων, αφού διακόπτουμε (εμείς οι developers) την πορεία της ιστορίας σε ένα παιχνίδι (που ίσως έτσι κι αλλιώς το είχαμε παραμελημένο και ξεχασμένο), και, αφού τώρα θέλουμε να το ξαναφέρουμε στην επιφάνεια, βγάζουμε prequel ώστε να προσελκύσουμε τους νεότερους gamers (οι οποίοι, αν βγάζαμε sequel, δεν θα το αγόραζαν επειδή και θα ανησυχούσαν που δεν θα ήξεραν την ιστορία του προηγούμενου, αλλά ούτε και θα έμπαιναν στον κόπο να παίξουν το προηγούμενο). Κλασικό παράδειγμα του τελευταίου, το Beyond Good and Evil.
Δε θέλω remakes και prequels, θέλω συνέχειες. Αν δεν μπορούν να συνεχίσουν τις σειρές τους, ας δημιουργήσουν νέες. Όπως κάνει η CDPR. Σου λέει τέλος τα Witchers, αυτή ήταν η πορεία του Geralt. Τώρα C2077.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Δεν σας καταλαβαίνω βρε παιδιά. Προσωπικά διαφωνώ τόσο με τα remakes όσο και με τα prequels. Θεωρώ ότι και τα δύο δείχνουν ασέβεια προς τους παλιούς παίχτες (που στήριξαν απ' την αρχή μια σειρά) προς όφελος των νεότερων. Τα μεν remakes επαναπαύουν μια εταιρεία σε ένα παλιό της παιχνίδι απλά βελτιώνοντας ορισμένες παραμέτρους του και θέλοντας να έχουν κέρδος με πολύ μικρότερο κόστος απ' όσο θα απαιτούνταν να συνεχίσουν τη σειρά με ένα π.χ. αληθινό Gothic 4. Μήπως, ακόμη, είναι και μια έμμεση παραδοχή τους ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε σε ποιότητα ούτε τα ίδια μας τα παιχνίδια (Gothic 1-3), αλλά ούτε και άλλα αναγνωρισμένης ποιότητας παιχνίδια που έχουν βγει έκτοτε (π.χ. Skyrim, Witcher 3), οπότε πορευόμαστε εκ του ασφαλούς και βγάζουμε το Gothic 1 remake. Δηλαδή δεν θέλετε, φίλοι gamers, να μάθετε τί απέγινε ο Nameless μετά το 3;! Τα δε prequels είναι ακόμα μεγαλύτερη ασέβεια προς τους παλιούς gamers προς όφελος των νεότερων, αφού διακόπτουμε (εμείς οι developers) την πορεία της ιστορίας σε ένα παιχνίδι (που ίσως έτσι κι αλλιώς το είχαμε παραμελημένο και ξεχασμένο), και, αφού τώρα θέλουμε να το ξαναφέρουμε στην επιφάνεια, βγάζουμε prequel ώστε να προσελκύσουμε τους νεότερους gamers (οι οποίοι, αν βγάζαμε sequel, δεν θα το αγόραζαν επειδή και θα ανησυχούσαν που δεν θα ήξεραν την ιστορία του προηγούμενου, αλλά ούτε και θα έμπαιναν στον κόπο να παίξουν το προηγούμενο). Κλασικό παράδειγμα του τελευταίου, το Beyond Good and Evil.
Δε θέλω remakes και prequels, θέλω συνέχειες. Αν δεν μπορούν να συνεχίσουν τις σειρές τους, ας δημιουργήσουν νέες. Όπως κάνει η CDPR. Σου λέει τέλος τα Witchers, αυτή ήταν η πορεία του Geralt. Τώρα C2077.

Για αρκετά genres ισχύει απόλυτα ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τα διαμάντια του παρελθόντος. Μπορούμε να προσθέσουμε production values αλλά όσο το κόστος ανεβαίνει τόσο αναγκάζονται οι developers να νερώνουν τα παιχνίδια τους για να προσελκύσουν πιο ευρύ κοινό. Τα remakes είναι αυτό ακριβώς που περιγράφεις, αυτό που έλεγε ο John Connor στο Terminator 2.

giphy.gif
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
Δεν σας καταλαβαίνω βρε παιδιά. Προσωπικά διαφωνώ τόσο με τα remakes όσο και με τα prequels. Θεωρώ ότι και τα δύο δείχνουν ασέβεια προς τους παλιούς παίχτες (που στήριξαν απ' την αρχή μια σειρά) προς όφελος των νεότερων. Τα μεν remakes επαναπαύουν μια εταιρεία σε ένα παλιό της παιχνίδι απλά βελτιώνοντας ορισμένες παραμέτρους του και θέλοντας να έχουν κέρδος με πολύ μικρότερο κόστος απ' όσο θα απαιτούνταν να συνεχίσουν τη σειρά με ένα π.χ. αληθινό Gothic 4. Μήπως, ακόμη, είναι και μια έμμεση παραδοχή τους ότι δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε σε ποιότητα ούτε τα ίδια μας τα παιχνίδια (Gothic 1-3), αλλά ούτε και άλλα αναγνωρισμένης ποιότητας παιχνίδια που έχουν βγει έκτοτε (π.χ. Skyrim, Witcher 3), οπότε πορευόμαστε εκ του ασφαλούς και βγάζουμε το Gothic 1 remake. Δηλαδή δεν θέλετε, φίλοι gamers, να μάθετε τί απέγινε ο Nameless μετά το 3;! Τα δε prequels είναι ακόμα μεγαλύτερη ασέβεια προς τους παλιούς gamers προς όφελος των νεότερων, αφού διακόπτουμε (εμείς οι developers) την πορεία της ιστορίας σε ένα παιχνίδι (που ίσως έτσι κι αλλιώς το είχαμε παραμελημένο και ξεχασμένο), και, αφού τώρα θέλουμε να το ξαναφέρουμε στην επιφάνεια, βγάζουμε prequel ώστε να προσελκύσουμε τους νεότερους gamers (οι οποίοι, αν βγάζαμε sequel, δεν θα το αγόραζαν επειδή και θα ανησυχούσαν που δεν θα ήξεραν την ιστορία του προηγούμενου, αλλά ούτε και θα έμπαιναν στον κόπο να παίξουν το προηγούμενο). Κλασικό παράδειγμα του τελευταίου, το Beyond Good and Evil.
Δε θέλω remakes και prequels, θέλω συνέχειες. Αν δεν μπορούν να συνεχίσουν τις σειρές τους, ας δημιουργήσουν νέες. Όπως κάνει η CDPR. Σου λέει τέλος τα Witchers, αυτή ήταν η πορεία του Geralt. Τώρα C2077.

που ειναι η πρωτυπια του withcer,skyrim κτλπ?απεναντιας κανουν τσεκ σε ολα εκεινα τα χιλιοπαιγμενα χαρακτηριστικα που θα πρεπει να χει ενα ΑΑΑ rpg παιχνιδι για να γινει εμπορικα επιτυχημενο,μεγαλος ανοιχτος(αλλα απιστευτα κενου περιεχομενου) κοσμος,χουλιγουντιανα κατσινς,τυπικο φαντασυ στορυ με ολους τους κλασικους χαρτινους στερεοτυπικους χαρακτηρες,ΜΜΟ εμπνευσμενο συστημα αναπτυξης χαρακτηρα/μαχης κτλπ.
μην πιασουμε και τα κικσταρτερ rpg που εν τελει,με καποιες εξαιρεσεις,αποδειχτηκαν nostalgia αρπαχτες με ΜΗΔΕΝ εμπνευση για να βγει το μεροκαματο και να καταληξουν τελικα παλι πισω στους κακους publishers ΛΕΛ ΛΟΛ.δες πχ το outer worlds το υποτιθεμενο παιχνιδι ονειρο των kain/boyarsky και ποσο τετριμενο/ανεμπνευστο ειναι ειδικα αν το συγκρινεις με το new vegas που βγηκε 10 χρονια πριν.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Πω πω τόσο παλιό είναι το gothic? Τι γραφικά είναι αυτά; Καλά που βγαίνει remake να το παίξω σαν άνθρωπος :p

Δεν καταλαβαίνω τι σας χαλάει στην χρωματική παλέτα, τα ρόδα είναι κόκκινα και οι βιολέτες μπλε. Εμένα μου φαίνεται μια χαρά, δηλαδή θα κολλήσουμε σε 8bit παλέτα για το 2020;

Ευτυχώς που τα γραφικά φαίνεται να είναι από το 2016 και πίσω, για να έχω ελπίδες να το παίξω στο potato PC
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Από περιέργεια @gaius germanicus, το Witcher 3 το έχεις παίξει ο ίδιος?

Πάντως ότι άποψη κι αν έχεις για το game ως RPG, τον κόσμο του μόνο "κενό περιεχομένου" δεν τον λες. Παίζει να είναι το μόνο game in recent memory το οποίο να έχει κυριολεκτικά σε κάθε σημείο του χάρτη του κάτι να ανακαλύψεις. Είτε μιλάμε για κάποιο quest, είτε για μια σπηλιά/φωλιά/whatever τεράτων, είτε κάποιο Lore Item που εμπλουτίζει το υπόβαθρο του κόσμου, είτε (το κυριότερο) για κάποιο ματς Qwent.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Όντως, η γενική άποψη για το Witcher 3 είναι ότι το περιεχόμενο που σε αλλα παιχνίδια είναι filler εκεί ήταν ουσιαστικό και ενδιαφέρον.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
τα μεν remakes επαναπαύουν μια εταιρεία σε ένα παλιό της παιχνίδι
Μα η ίδια η PB εργάζεται πάνω στο Elex 2. Η Capcom remake του 3 κι ετοιμάζει RE8. H Square Enix remake του FF7 και παράλληλα Trials of Mana, Babylon's Fall κλπ.
Δηλαδή δεν θέλετε, φίλοι gamers, να μάθετε τί απέγινε ο Nameless μετά το 3;!
Προσωπικά όχι. Ξέρω ότι τυπικά συνεχίζεται στο Forsaken Gods, αλλά το έχω προσπεράσει (δεν έχω ακούσει τα καλύτερα) και λέω να μείνω στο φινάλε με τον Xardas, γιόλο και
μέσα στην πύλη
Τα δε prequels είναι ακόμα μεγαλύτερη ασέβεια προς τους παλιούς gamers προς όφελος των νεότερων
Μου αρέσει να συνεχίζονται οι ιστορίες, αν υπάρχει ρεαλιστικά τρόπος να γίνει, αλλά το DE: HR διαφωνεί μαζί σου 😄

αποδειχτηκαν nostalgia αρπαχτες με ΜΗΔΕΝ εμπνευση για να βγει το μεροκαματο και να καταληξουν τελικα παλι πισω στους κακους publishers
Με εξαίρεση τα Original Sin που προμόταραν φρεσκάδα σε κάποιους τομείς, τα υπόλοιπα ως νοσταλγία πλασαρίστηκαν και αυτό ακριβώς έκαναν, με πιο στρωτούς μηχανισμούς και εικαστικό από τα παλιά. Δεν κορόιδεψαν κανένα. Όσο για το ότι γύρισαν στους publishers, δεν έχει να κάνει με κάποια "αποτυχία" που φαντάζεσαι ή ότι δεν άρεσαν στην πλειοψηφία του κόσμου. Μάλλον πρέπει να τσεκάρεις τις πωλήσεις των Fallout 1-2, BG 1-2 κλπ. Οι devs περίμεναν περισσότερα; Μπορεί. Αυτό όμως ήταν πάνω-κάτω το κοινό των crpg και παραμένει.
ωραία τσιτάτα πάντως, αν τα έγραψες και στο Codex ελπίζω να πήρες πολλά μπροφίστ. :trollface:
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
ότι είπε ο αδανιος. δεν χρειάζεται να πω τπτ παραπάνω.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Είναι κανονικότατο Gothic!!! από τη στιγμή που το άρχισα, δεν μπορούσα να το αφήσω!!! Οι διαφωνίες μου: Μιλούσε πολύ ο πρωταγωνιστής στην εισαγωγή, και δεν είχε το κλασσικό καλωσόρισμα ενός rookie στην Colony!!


 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
παταω το λινκ και με βγανει στην κεντρικη σελιδα. αρθρο πουθενα.
 

chek2fire

Mind-flayer
Joined
Dec 14, 2012
Messages
2,148
για ποιο gothic μιλάμε για το πρώτο? Πάντως για μένα το δεύτερο της σειράς είναι το αγαπημένο μου και κατά την γνώμη μου από τα ποιο φοβερά rpg όλων των εποχών.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
^Ναι, είναι remake του πρώτου.

@Χειρομαλάχτης
Το link λειτουργεί κανονικά. Τι ακριβώς πατάς ώστε να καταφέρω να το αναπαράξω από τη δική μου μεριά?
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
ειτε αλογκαριστος ειτε ως χερομαλαχτης, κλικαρω το λινκ με ολους τους τροπους (απ την χομπέιτς, απ το ποστ του παπαφλεσα πιο πανω, κι απ το μπανερ πανω πανω εδω, με το go to article και ολ αυτα απλα με πανε στην χομπέιτς.
ενταξει, με τα μαντσκιλζ μου βρηκα την ανακοινωση στο νετ, αλλά περιεργο μου φαινεται...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Ctrl+F5 δοκίμασες?

Ακριβώς το λινκ του Ελλιόν πατάω τέσσερα ποστ παραπάνω και πάω κατευθείαν.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
περιεργο. ας πει και καποιος αλλος συφορουμιτης, παντως εγω δεν.
 
Top Bottom