What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Wi-Fi ή Ethernet

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Γιατί αν υπάρξει διαρροή ρεύματος, είναι πιθανό να περάσει στο τηλεφωνικό δίκτυο.
Τα καλώδια που βάζουν τα έχετε δει; Αν υπάρξει διαρροή ρεύματος με αυτά λογικά έχει πέσει πυρηνική anyway, το LAN θα σώσουμε; :p
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,343
Τα καλώδια που βάζουν τα έχετε δει; Αν υπάρξει διαρροή ρεύματος με αυτά λογικά έχει πέσει πυρηνική anyway, το LAN θα σώσουμε; :p

Τα καλώδια καταλήγουν σε πίνακα, που έχει ασφάλειες. Το τηλεφωνικό καταλήγει στο ακουστικό σου . Βολεύει αν θες να κάνεις περμανάντ τα μαλιά χωρις περιττά έξοδα!! :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Τα καλώδια καταλήγουν σε πίνακα, που έχει ασφάλειες. Το τηλεφωνικό καταλήγει στο ακουστικό σου . Βολεύει αν θες να κάνεις περμανάντ τα μαλιά χωρις περιττά έξοδα!! :p
πες μου τώρα ότι έχεις ενσύρματο σταθερό να τρελαθώ...
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
πες μου τώρα ότι έχεις ενσύρματο σταθερό να τρελαθώ...

Έχω ένα ασύρματο και ένα φανταστικό ενσύρματο της Siemens και το φυλάω σαν κόρη οφθαλμού. Σιχαίνομαι τα ασύρματα, αλλά δεν υπάρχουν πλέον αξιόπιστα ενσύρματα...
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,545
Εγω εχω σταθερη συσκευη των 15 Ευρω την οποια αγορασα πριν 10+ χρονια. Οι μονοι που με καλουν στο σταθερο ειναι οι σπαμερς απο call centers για πωλησεις επειδη τους εχω block στο κινητο.

Πρακτικα ειναι καταλοιπο της εποχης του χαλκου (adsl) οπου η ενεργοποιηση γινοταν πανω απο τηλεφωνικο αριθμο. Απαξ και περασεις σε οπτικη, δεν υπαρχει λογος υπαρξης σταθερου αριθμου και συσκευης ασχετως που οι παροχοι το δινουν ακομα για συστημικους λογους.
 
Last edited:

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Ως bicentennial botάκι, προτιμώ τις ενσύρματες συσκευές και τους αριθμούς σταθερού. Μακάρι να μην είχαν εφευρεθεί ποτέ τα σμαρτφόνια (για πολλούς και διάφορους λόγους).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Ως bicentennial botάκι, προτιμώ τις ενσύρματες συσκευές και τους αριθμούς σταθερού. Μακάρι να μην είχαν εφευρεθεί ποτέ τα σμαρτφόνια (για πολλούς και διάφορους λόγους).
Δεν φταίει το μαχαίρι για τους φόνους.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Δεν φταίει το μαχαίρι για τους φόνους.

Συμφωνώ. Ωστόσο, το μαχαίρι έχει και μια αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα. Το smartphone τι ακριβώς προσφέρει εκτός από απόσπαση της προσοχής, αποξένωση και κατασπατάληση του ελάχιστου χρόνου μας; Δηλαδή, τι μας έλειπε προτού γνωρίσουμε τα smartphone; Ποια κενά γέμισε;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Συμφωνώ. Ωστόσο, το μαχαίρι έχει και μια αδιαμφισβήτητη χρησιμότητα. Το smartphone τι ακριβώς προσφέρει εκτός από απόσπαση της προσοχής, αποξένωση και κατασπατάληση του ελάχιστου χρόνου μας; Δηλαδή, τι μας έλειπε προτού γνωρίσουμε τα smartphone; Ποια κενά γέμισε;
Μόνο και μόνο ότι έχω ανά χείρας τα email μου και τα αρχεία της δουλειάς μου, έχει αλλάξει η ζωή μου.
Επίσης αντικατέστησε το ipod/walkman/discman μια συσκευή που πάντα έχω στην τσέπη μου έτσι και αλλιώς.
Διάφορες μικροεφαρμογές μου επιτρέπουν να φτιάξω πράγματα on the go πχ stories για τους πελάτες μου ή promo material για εμένα.
Αντικατέστησε την φωτογραφική μηχανή, είτε για διασκέδαση είτε για δουλειά, πάλι μια συσκευή μόνο στην τσέπη μου αντί να κουβαλάω εξτρά.
Αντικατέστησε το ηλίθιο GPS στο αμάξι που ποτέ δεν δούλευε σωστά.
Αντικατέστησε την πυξίδα, αν και έχω σταματήσει τις πεζοπορίες και δεν μου είναι χρήσιμη.
Αντικατέστησε όλες τις χρεωστικές κάρτες μου.
Άμεση πρόσβαση στους τραπεζικούς λογαριασμούς μου για συναλλαγές ή τσεκάρισμα αν πληρώθηκα.

Γενικά είναι Ελβετικός σουγιάς.
Αν κάτσω να σε σκεφτώ περισσότερο τι επιπλέον μου προσφέρει θα σου βρω και άλλα, απλά γράφω κάποια πρόχειρα που τα ένοιωσα άμεσα ότι μου λείπουν μόλις χάλασε το κινητό μου ένα μήνα πριν.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Τι ΔΕΝ μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής από όλα όσα αναφέρεις παραπάνω (εκτός από το GPS στο αμάξι και τη φωτογραφική μηχανή όπου, κακά τα ψέματα, από τότε που πήραμε smartphone, γίναμε όλοι trigger happy και τραβάμε ό,τι μαλακία μας έρθει); Και γιατί πρέπει να κάνεις πράγματα "on the go"; Αυτή η ευκολία και το "όλα σε ένα" σε τι άλλαξε τη ζωή μας; Τρέχουμε λιγότερο από πριν; Έχουμε λιγότερα άγχη; Ίσα ίσα. Επειδή ακριβώς έχουμε το smartphone, οι απαιτήσεις αυξήθηκαν (όχι όμως και ο ελεύθερος χρόνος μας ούτε αποκομίσαμε κάποιο κέρδος - με ή χωρίς εισαγωγικά).

Επίσης, δεν σε ανησυχεί καθόλου που μια συσκευή αντικατέστησε τόσο σημαντικά πράγματα, όπως οι χρεωστικές/πιστωτικές, οι τραπεζικοί λογαριασμοί και (σε λίγο) η ίδια σου η ταυτότητα; Δηλαδή, νιώθεις καλά που εξαρτάσαι πλέον από ένα smartphone, που αν πάθει κάτι, θα χάσεις τη γη κάτω από τα πόδια σου; Δεν σε προβληματίζει αυτό; Εγώ νιώθω πως θυσιαστήκαμε στον βωμό της Ευκολίας και της Άνεσης. Και πολύ φθηνά μάλιστα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Τι ΔΕΝ μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής από όλα όσα αναφέρεις παραπάνω (εκτός από το GPS στο αμάξι και τη φωτογραφική μηχανή όπου, κακά τα ψέματα, από τότε που πήραμε smartphone, γίναμε όλοι trigger happy και τραβάμε ό,τι μαλακία μας έρθει); Και γιατί πρέπει να κάνεις πράγματα "on the go"; Αυτή η ευκολία και το "όλα σε ένα" σε τι άλλαξε τη ζωή μας; Τρέχουμε λιγότερο από πριν; Έχουμε λιγότερα άγχη; Ίσα ίσα. Επειδή ακριβώς έχουμε το smartphone, οι απαιτήσεις αυξήθηκαν (όχι όμως και ο ελεύθερος χρόνος μας ούτε αποκομίσαμε κάποιο κέρδος - με ή χωρίς εισαγωγικά).

Επίσης, δεν σε ανησυχεί καθόλου που μια συσκευή αντικατέστησε τόσο σημαντικά πράγματα, όπως οι χρεωστικές/πιστωτικές, οι τραπεζικοί λογαριασμοί και (σε λίγο) η ίδια σου η ταυτότητα; Δηλαδή, νιώθεις καλά που εξαρτάσαι πλέον από ένα smartphone, που αν πάθει κάτι, θα χάσεις τη γη κάτω από τα πόδια σου; Δεν σε προβληματίζει αυτό; Εγώ νιώθω πως θυσιαστήκαμε στον βωμό της Ευκολίας και της Άνεσης. Και πολύ φθηνά μάλιστα...
τι δεν μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής; να είναι στην τσέπη μου. Το θέλω on the go γιατί είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, δεν χτυπάω κάρτα, δουλεύω όποτε μου γουστάρει και αρκετά συχνά μπορεί να φύγω και να έχω ξεχάσει κάτι. Προχθές ήμουν έξω, μνμ από πελάτη ρε Νίκο την αφίσα δεν μας την έστειλες για απόψε (μόνο insta), τσουπ αντί να τρέχω στο γραφείο να μαζέψω το ασυμμάζευτα, ανοίγω κινητό, κατεβάζω αφίσα, στέλνω, ευχαριστώ γεια σας.

όχι δεν με προβληματίζει τίποτα από όλα αυτά γιατί τα χρησιμοποιώ σωστά και με δικλείδες ασφαλείας. όσο πιθανό είναι να μου κλέψουν το πορτοφόλι να κάνουν ανέπαφες αγορές με τις κάρτες μου άλλο τόσο είναι και το να μου κλέψουν το κινητό. Στο κινητό μπορώ να έχω και 1-2 δικλείδες ασφαλείας παραπάνω.

Δεν θα χάσω την γη κάτω από τα πόδια μου αν χαλάσει το κινητό μου, στο λέω γιατί χάλασε. Αλλά η ζωή μου έγινε πολύ πιο δύσκολη και μου στοίχισε σε ελεύθερο χρόνο.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,343
πες μου τώρα ότι έχεις ενσύρματο σταθερό να τρελαθώ...

Εννοείται!!! Και εάν δεν υπήρχαν δύο τρεις καλές εφαρμογές που χρησιμοποιώ που και που, θα είχα διαολοστείλει και το ιφονε!!!
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι (στον κλάδο της μετάφρασης), αλλά έχω βάλει όρια.
Τι θα πάθαινε δηλαδή το πελατάκι σου άμα του έστελνες την αφίσα την επόμενη μέρα; Έπρεπε να την έχει συγκεκριμένα εκείνο το βράδυ;

Η ζωή μας γίνεται πιο δύσκολη χωρίς το smartphone και μας κοστίζει σε ελεύθερο χρόνο όταν δεν το έχουμε, επειδή εξαρτόμαστε από αυτό πλέον. Έχει γίνει ο κανόνας και όλα τα υπόλοιπα τείνουν να γίνουν η εξαίρεση. Και αυτό με στενοχωρεί.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Κι εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι (στον κλάδο της μετάφρασης), αλλά έχω βάλει όρια.
Τι θα πάθαινε δηλαδή το πελατάκι σου άμα του έστελνες την αφίσα την επόμενη μέρα; Έπρεπε να την έχει συγκεκριμένα εκείνο το βράδυ;

Η ζωή μας γίνεται πιο δύσκολη χωρίς το smartphone και μας κοστίζει σε ελεύθερο χρόνο όταν δεν το έχουμε, επειδή εξαρτόμαστε από αυτό πλέον. Έχει γίνει ο κανόνας και όλα τα υπόλοιπα τείνουν να γίνουν η εξαίρεση. Και αυτό με στενοχωρεί.
ναι για εκείνη την ημέρα ήταν, ξέχασα να την στείλω, με έσωσε. Γενικά καταλαβαίνω τι λες για τα όρια, αλλά δεν σου φταίει το smartphone αν δεν βάζεις εσύ όρια.

Δεν μου κοστίζει σε ελεύθερο χρόνο γιατί φταίει το smartphne, μου κοστίζει σε ελεύθερο χρόνο γιατί είμαι ενήλικος και έχω πολλές υποχρεώσεις. Με αυτό το εργαλείο μπορώ να κερδίσω λίγο χρόνο από τις υποχρεώσεις μου για να τον διαθέσω σε εμένα. Όσα όρια και να βάλεις στην δουλειά σου, δεν μπορείς να βάλεις όρια στις οικογενειακές σου υποχρεώσεις και οι γέροι μου είναι σε φάση που με χρειάζονται τώρα και κάθε λεπτό μου μετράει.

Είναι σαν να μου λες ότι πριν τα αυτοκίνητα ήμασταν καλύτερα, εγώ έτσι το βλέπω. Το αυτοκίνητο μου γλιτώνει χρόνο, το smartphone μου γλιτώνει χρόνο. Τι θα τον κάνω αυτόν τον χρόνο δεν είναι πάντα επιλογή μου, αλλά κατά κύριο λόγο είναι και επιλέγω εγώ τι θα τον κάνω, αν θα αράξω ή θα κάνω καμιά δουλειά στο χαλαρό για να είμαι πιο άνετος την Δευτέρα πχ.
 

Dim Gian Bot

Death Knight
Sign me up! Approval of the Admiral Born Leader PCMaster Veteran
Joined
Apr 2, 2016
Messages
4,000
Αν όμως δεν είχες αυτή τη δυνατότητα, θα αναγκαζόσουν να πας στο γραφείο και να τους τη στείλεις. Το ερώτημα είναι, μετά από αυτό που έπαθες, θα το ξαναξεχνούσες; Μήπως εξαιτίας των δυνατοτήτων που μας δίνει το smartphone, "χαλαρώνουμε" ακόμα και εκεί που δεν πρέπει;

Δεν θέλω να φανώ παράλογος. Αναγνωρίζω τις (μεμονωμένες κατά τη γνώμη μου) ευκολίες που μπορεί να προσφέρει κατά καιρούς το smartphone, αλλά, για τις δικές μου ανάγκες τουλάχιστον, εξακολουθεί να μην δικαιολογείται η ύπαρξή του. Και με το απλό κινητούλι μια χαρά επικοινωνούμε με τους γέρους γονείς μας όποτε (δεν) μας έχουν ανάγκη. Αν και ακόμα και το απλό κινητό είχε κάνει τη σχετική "ζημιά" του όταν είχε πρωτοβγεί. Ξαφνικά έπρεπε να δίνουμε αναφορά κάθε τρεις και λίγο για το πού είμαστε και τι κάνουμε... Ρε καρτοτηλέφωνα και πάλι καρτοτηλέφωνα! :Ρ :Ρ :Ρ

Το μαχαίρι, το αυτοκίνητο, ο ελβετικός σουγιάς και λοιπά παραδείγματα δεν έχουν τη δυνατότητα να σου @#$% τον εγκέφαλο ή να εισβάλλουν στη ζωή σου. Ίσως, τελικά αυτό να είναι το πρόβλημά μου με το smartphone. Όσο "σωστά" κι αν το χρησιμοποιούμε, θα έρθει εκείνη η στιγμή που εκείνο θα επιλέγει για εμάς και όχι εμείς για αυτό.

Ζητώ συγγνώμη από όλους για τον "βιασμό" του νήματος. Ίσως θα έπρεπε να μετονομαστεί σε "Wi-Fi, Ethernet ή σήματα καπνού". :Ρ
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Ζητώ συγγνώμη από όλους για τον "βιασμό" του νήματος. Ίσως θα έπρεπε να μετονομαστεί σε "Wi-Fi, Ethernet ή σήματα καπνού". :Ρ
στο RQ είμαστε, this is normal που λένε και στο χωριό μου :p

Επιμένω ότι το smartphone είναι τόσο κακό όσο ο χρήστης του. Εισβάλει όσο του επιτρέπεις, σε αποχαυνώνει όσο του επιτρέπεις.
Ναι θα το ξαναξεχνούσα, είμαι 9 με 9 αυτές τις μέρες στο τρέξιμο, δεν βλέπω καν το σπίτι μου, δεν μένει μυαλό από τις υποχρεώσεις, το αναπληρώνω με την χρήση της τεχνολογίας.

Εξακολουθώ να επιμένω ότι είναι ένα ακόμα εργαλείο, αν θα το χρησιμοποιήσεις για να σώσεις μια κατάσταση ή για να αποχαυνώσεις το παιδί σου με πέπα η γουρούνα στο youtrube, είναι δικό σου θέμα και δική σου σωστή/λάθος χρήση.
 

Eaglos

Mind-flayer
Joined
Jan 3, 2020
Messages
1,545
Εγω λογω smartphone και 500GB Data plan, εχω τη δυνατοτητα να δουλευω απομακρυσμενα οπου εχει 4G (hotspot το κινητο + 14' laptop). Εχω φυγει απο την προηγουμενη Τεταρτη απο Αθηνα και δουλευω απο τα ορεινα σε μερος οπου internet = adsl 2Mbps, γλυτωνοντας καυσωνα.

Αξια ανεκτιμητη.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Γιατί απαγορεύεται και από που προκύπτει αυτό;
Απαγορεύεται από τον κανονισμό Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων. Βασικά σε έναν σωλήνα επιτρέπεται να οδεύει ένα και μόνο κύκλωμα.

Από όσο θυμάμαι όμως το εναλασσόμενο ρεύμα δημιουργεί παρεμβολές στα τηλεπικοινωνιακά καλώδια και για αυτό η καλή πρακτική είναι να υπάρχει και μικρή απόσταση στις οδεύσεις τους.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Απαγορεύεται από τον κανονισμό Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων. Βασικά σε έναν σωλήνα επιτρέπεται να οδεύει ένα και μόνο κύκλωμα.

Από όσο θυμάμαι όμως το εναλασσόμενο ρεύμα δημιουργεί παρεμβολές στα τηλεπικοινωνιακά καλώδια και για αυτό η καλή πρακτική είναι να υπάρχει και μικρή απόσταση στις οδεύσεις τους.
χμ... εμένα ο δικός μου τα πέρασε όλα σε ένα, αν και το cat 5 είναι shielded και όχι μέσα στον τοίχο (πλαστική σωλήνα στο υπόγειο από κάτω).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,528
Εγω λογω smartphone και 500GB Data plan, εχω τη δυνατοτητα να δουλευω απομακρυσμενα οπου εχει 4G (hotspot το κινητο + 14' laptop). Εχω φυγει απο την προηγουμενη Τεταρτη απο Αθηνα και δουλευω απο τα ορεινα σε μερος οπου internet = adsl 2Mbps, γλυτωνοντας καυσωνα.

Αξια ανεκτιμητη.
το σχέδιο μου για Αύγουστο βασικά, μόλις ήρθε το ΗΡ
 
Top Bottom