What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Windows 10

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,667
<blockquote><br><blockquote><br>Δυστυχώς το rocket league δεν παιζει σε linux.<br></blockquote><br>Κοντός ψαλμός αλληλούια. Δουλεύουνε τη Linux έκδοση και η https://www.reddit.com/r/linux_gaming/comments/3xbv6y/rocket_league_wont_release_this_year/cy3y10h" class="bbcode_url">Valve ανέλαβε την ευθύνη για την καθυστέρηση. Τα έχει προβλέψει όλα η παιχνιδάρα  :pcmr:<br></blockquote><br><br>Δυστυχώς το Recket League είναι ίσως η χοντρότερη ήττα που έχει δεχθεί το λίνουξ. Είχαν πει ότι θα βγει ως τον Νοέμβρη τού 2015. Τον Νοέμβρη είπαν ότι έχουν μια μικρή καθυστέρηση αλλά θα βγει πριν λήξει το 2015. Τέλη Δεκεμβρίου είπαν ότι θα βγει νωρίς το 2016. Και δεν έχει βγει ακόμα και έχουν σταματήσει να λένε πότε θα βγει. Το πιο πρόσφατο νέο ήταν όταν τούς ρώτησε ο www.gamingonlinux.com αν το έχουν εγκαταλείψει και τού απάντησαν ότι όχι δεν έχει εγκαταλειφθεί και μάλιστα «αυτήν την στιγμή ακούμε τα ουρλιαχτά τού τύπου που προσπαθεί να το φέρει στο λίνουξ».<br><br>Δεν ξέρω τι τούς έχει δυσκολέψει τόσο. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το Rocket League γιατί δεν παίζω multiplayer αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ένα παιχνίδι σημαία οπότε έχει σημασία. Αυτό που θέλω να πιστεύω είναι ότι από την στιγμή που το καθυστέρησαν ως τον Φεβρουάριο, έχουν βάλει προτεραιότητα τον Vulkan οπότε αν έχω δίκιο θα μάς έρθει στο λίνουξ με Vulkan και χωρίς καθόλου OpenGL. Κάτι τέτοιο όμως σημαίνει ότι θα αργήσει αρκετούς μήνες ακόμα.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
^^ Χωρίς να μιλώ με σιγουριά, πιστεύω πως άλλαξαν προτεραιότητες και το έφεραν στο XBox one πρώτα. Αυτό που δουλεύουν σίγουρα είναι να επιτραπεί το cross-platforming  και στα 3 συστήματα, καθώς αυτή τη στιγμή παίζουν PC/PS4 μαζί και XBox χώρια. Σε αυτή τη γενιά κονσολών θα είναι ο πρώτος τίτλος που θα το κάνει. Τώρα το χάριζαν με κάθε προπαραγγελία steam controller και είναι σίγουρο πως δουλεύουν με τη Valve για να έρθει στο SteamOS. H άλλη έκδοση που έχει καθυστερήσει είναι αυτή των MAC. Τέλος η Psyonix απαρτίζεται από 30 άτομα και αυτό ίσως παίζει ρόλο στους ρυθμούς τους. Πιστεύω αν έβρισκαν ανυπέρβλητο τοίχο θα ενημέρωναν δεν έχουν κάποιο λόγο να κοροϊδεύουν τα άτομα που επιλέγουν Linux.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
<blockquote><br>Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το Rocket League γιατί δεν παίζω multiplayer</blockquote><br><br>Χα, καλό.<br>Κάνεις λάθος αν νομίζεις ότι RL παίζουν όσοι τους αρέσει τα multi παιχνίδια. Εγώ πριν το δοκιμάσω η σχέση μου με τα multi ήταν λίγες ώρες με lol και chivalry.<br>To RL δεν έχει καμία σχέση με τα σαπιοmulti που κυκλοφορούν. Και πάνω απ&#039; όλα δεν είναι ένα απλό παιχνίδι, είναι ιδέα.<br>Δοκίμασέ το όταν βγει σε Linux και θα καταλάβεις.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
τωρα που πλησιαζει το τελος της "το αφεντικο τρελαθηκε" περιοδου, τα πραγματα γινονται λιγο εριστικα<br>*χαιρεκακο γελιο* τα καλα διαβαζονται στο τελος<br>ο χαβαλες <br>στο 300 μιλλουνια συσκευες!!!!! που εχουν windows 10, προστεθηκε και το "απο τις 1,5 δις συσκευες που κυκλοφορουν"<br>δεν ειναι λιγοι αυτοι που εχουν προβλημα. απο την εγκατασταση εως το πρωτο boot.<br> <br>τα υπολοιπα εδω. δεν του φαινεται αλλα εχει πολυ ζουμι<br>http://www.nytimes.com/2016/05/19/technology/personaltech/why-windows-10-upgrades-go-wrong-and-how-to-avoid-it.html?_r=0" class="bbcode_url">http://www.nytimes.com/2016/05/19/technology/personaltech/why-windows-10-upgrades-go-wrong-and-how-to-avoid-it.html?_r=0<br><br>
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,422
Μιας και δεν έχουμε ξεχωριστό νήμα για τα "νέα XP", είπα να το αφήσω εδώ.<br><br>http://arstechnica.com/information-technology/2016/05/windows-7-now-has-a-service-pack-2-but-dont-call-it-that/" class="bbcode_url">Windows 7 now has a Service Pack 2 (but don&#039;t call it that).
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
Απο την μια εχουμε την samsung, με την επισημη οδηγια της να μην γινονται στα λαπτοπ της αναβαθμισεις σε 10.<br>Απο την αλλη ειχαμε την microsft η οποια εκανε τα παντα για να γινει η αναβαθμιση.<br><br>Για τα 10 ψηνουν και μια εκπληξη. Η προσβαση στα 10 θα γινεται με fingerprint. Αναγνωριση προσωπου και dna κτλ.<br>Στα ιδια βηματα και το android.<br><br>Ο καιρος γαρ.....
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Κάτσε πώς θα γίνετε αυτή η διαδικασία; Ή αφορά συγκεκριμένα λαπτοπ/ταμπλέτες;
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
http://www.theverge.com/2016/6/1/11827286/microsoft-windows-10-windows-hello-wearables-unlock-pc" class="bbcode_url">http://www.theverge.com/2016/6/1/11827286/microsoft-windows-10-windows-hello-wearables-unlock-pc<br><br>Εξελισουν το windows hello αλλα πανε να το τερματισουν. Μεχρι και πληρωμες θα μπορεις να κανεις στο windows store. Η φατσα σου ειναι και εγγυηση. Δεν χρειαζονται κωδικοι  :pP<br><br>Android<br>http://www.zdnet.com/article/google-wants-to-kill-off-passwords-for-logging-into-your-android-smartphone/" class="bbcode_url">http://www.zdnet.com/article/google-wants-to-kill-off-passwords-for-logging-into-your-android-smartphone/
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Μάλιστα, ενδιαφέρον. Σε συνδυασμό με μια εφαρμογή πυο διαφημίζουν στο ραδιόφωνο πάμε καρφί για το πρώτο Πώς και γιατί Ζουν ανάμεσά μας.<br>Βγήκε εφαρμογή που με το δακτυλικό σου αποτύπωμα στο κινητό και μέσω facebook, υπόψιν ότι ζητάει ταυτότητες εδώ και 1-2 χρόνια, μεταφέρεις λεφτά μεταξύ λογαριασμών, γαιτί σου λέει πού να περιμένεις τώρα; e-banking και καθάρισες.<br>
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
το facebook πλεον απαιτει ταυτοτητα. οπως εχω ξαναπει, εμενα με μπαναρισε καποιος ξαδερφος του βορειου  :pP :pP :pP<br>(καμια σχεση. μαλλον ουτε συγγενεια  :pP και φυσικα ουτε ο σκοπος.... εξηγουμαι.)<br><br>πλεον υπαρχουν εφαρμογες οπου κανεις login μονο με το account του facebook. σαν να λεμε εισαγγελικη αρχη.<br>οπως το βλεπω εγω, θα ζησουμε εποχες οπου τα κινητα θα ειναι υποχρεωτικα και τα βιομετρικα login μονοδρομος.<br><br><br><br><br><br><br><br>
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
<blockquote><br> θα ζησουμε εποχες οπου τα κινητα θα ειναι υποχρεωτικα και τα βιομετρικα login μονοδρομος.<br></blockquote><br><br>Πρακτικά τα κινητά είναι ήδη προαπαιτούμενο για κάθε λογαριασμό e-mail. Και αν βάλεις και ότι στις περισσότερες χώρες πλέον, το κινητό είναι δεμένο μέσω ταυτότητας με τον κάτοχο, δεν υπάρχει πια ανωνυμία στο ίντερνετ. Το μοναδικό φαινόμενο είναι πως, πράγματα που θα ξεσήκωναν τον ντουνιά αν τα έκαναν με το ζόρι, τα κάνουμε μόνοι μας όταν σερβίρονται ως "υπηρεσίες".
 

Borracho

Ancient Red Dragon
Joined
Nov 26, 2012
Messages
12,519
Δεν ξέρω αν έχει γραφτεί ήδη στο νήμα, αλλά όσοι δεν επιθυμούν να λάβουν μέρος στην Ένδοξη Υπεραναβάθμιση, μπορούν από εδώ :<br><br>http://ultimateoutsider.com/downloads/<br><br>να κατεβάσουν το GWX Control Panel, το οποίο εύκολα και αναίμακτα, κόβει οριστικά κάθε prompt αναβάθμισης από τα Windows 7.<br><br>Προσωπικά πάντως, στα 10άρια, δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό θέμα. Για κάζουαλ/οικιακή χρήση, μια χαρά είναι και σε αυτό το κοινό απευθύνονται.<br><br>Για μπίζνες, φυσικά θα βάλεις Linux και θα αρχίσεις τα ζόρικα. <br><br>YΓ O Group Policy Editor (Gpedit.msc) είναι διαθέσιμος μόνο στις Pro/Ultimate εκδόσεις των Windows.  Η απενεργοποίηση όλων των automatic updates μέσω αυτού είναι "μπακάλικη" λύση. GWX Control Panel και τα προβλήματά σας λύνονται οριστικά.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
οσοι επιθυμουν gmail και χλιδατες εταιριες, θα πρεπει να δωσουν και βεβαιωση πολιτικων φρονιματων για την εγγραφη τους.<br>υπαρχουν ακομα ανωνυμες υπηρεσιες email.<br>ενας απο τους λογους που δεν θα βαλω ποτε μα ποτε τα δεκα, ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα <u>τα επεβαλαν.</u><br>για τα κινητα, αλλαζω νουμερα σαν τα πουκαμισα και η νομαδικη ζωη μου δεν τους βοηθαει και πολυ. εδω ακομα ψαχνουν ποιος εχει το νουμερο μου. επειδη δεν ειμαι σε δυτικο κρατος, δεν ασχολουνται και πολυ για το ποιος θα ψαξει να με βρει.<br><br>εντυπωση μου προκαλει και το γεγονος οτι εταιριες οπως ειναι η samsung, δεν ειναι ακομα windows 10 ready.<br>αυτο που δεν θα μου προκαλεσει εντυπωση, ειναι αν οι μεγαλες εταιριες αποφασισουν να δινουν λαπτοπ με το δικο τους linux based λειτουργικο.<br><br>
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Έχει αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα συμβατότητας με παλιότερα παιχνίδια; Δεν εννοώ του &#039;90, από το 2005 και μετά ξέρω γω.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το πρώτο Bioshock στα 8αρια για να τρέξει έπρεπε να έχεις κάνει ολόκληρη προεργασία. Μέχρι και αν είχες ακουστικά/ηχεία στο μπουτ έπαιζε ρόλο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,327
<blockquote><br>Έχει αντιμετωπίσει κανείς προβλήματα συμβατότητας με παλιότερα παιχνίδια; Δεν εννοώ του &#039;90, από το 2005 και μετά ξέρω γω.<br></blockquote><br><br>απο οτι εχω διαβασει, δεν υπαρχει προβλημα.<br>https://gamehouse.zendesk.com/entries/96956858-Games-that-are-not-compatible-with-Windows-10-or-don-t-have-an-optimal-playing-experience" class="bbcode_url">https://gamehouse.zendesk.com/entries/96956858-Games-that-are-not-compatible-with-Windows-10-or-don-t-have-an-optimal-playing-experience
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Οκ ήρθε η ώρα να πάρω και εγώ έναν SSD και λέω να περάσω και τα 10 μία και καλή.
 

cercaphus

Mind-flayer
Joined
Feb 26, 2015
Messages
1,804
Και εγώ να προσθέσω, ότι έχοντας δοκιμάσει από  περιέργεια κάποια παλιά παιχνίδια προ-2005, πέρα από θέματα ανάλυσης δεν είχα κανένα πρόβλημα...
 

mits@kos

Death Knight
Joined
Dec 8, 2012
Messages
2,942
Μηδέν προβλήματα με τα 10 όσο τα δουλεύω. Με τα 7 περισσότερα θέματα αντιμετώπισα, ειδικά με τα σατανικά KotOR.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Τα παιχνίδια τρέχουν απροβλημάτιστα, αλλά κοιτάχτε ένα ωραίο.<br>Έχω windows 10, gmail γιατί έχω android, facebook και ίσως και τίποτε άλλο σε social media.<br>Τα αρχεία στο κινητό μου τα έχει η google, τα αρχεία στον υπολογιστή μου τα ελέγχει η Μ$. Αλλά επειδή είμαι τρομερός νομίζω ότι δεν ξέρει κανείς ότι βλεπω κρυφά πορνό τα βράδια, ούτε τι πολιτικές απόψεις έχω, ούτε με τι ασχολούμαι πέραν της δουλειάς μου. Παρόλα αυτά, με τσεκ ιν ή χωρίς, από το gps και μόνο ξέρουν που είμαι και κατά πάσα πιθανότητα τι κάνω. Από το τι ακούω στο youtube, τι κείμενα διαβάζω, τι σαιτ επισκέπτομαι, το γράφω στα μιντια και στο κινητό μου ξέρουν μέχρι και για το ότι κόπηκα στις Ηλεκτρικές Μηχανές και στους δικούς μου είπα ότι πέρασα.<br>Ναι αλλά με βοελύει να τα έχω όλα σε ένα, νοικοκυρεμένα. <br>Μπράβο μάγκα μου...<br><br>Όπως τα πε και ο Γοδεφρείγος, αν μας λέγαν ότι πρέπει να είστε φακελωμένοι για να βολευόμαστε κι εμείς κι εσείς, θα βγαίναμε στους δρόμους, Not. Τώρα το διαβάζουμε και μετά βγάζουμε και σέλφι.<br>Η κυρα Κούλα μια φορά βγήκε για την κάρτα του πολίτη και πιο παλιά έκαιγε το κομπινεζόν της στο Σύνταγμα για το θρήσκευμα στην ταυτότητα.
 
Top Bottom