What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Γουατ; Τι update;
ο μον ντιου, μα φυσικά για να φέρει τα γραφικά PC στις κονσόλες. (και να αναιρέσει το πετσόκομμα που έφαγαν στο PC για χάρη των κονσολών)
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
Γουατ; Τι update;

To είχαν ανακοινώσει καιρό πριν χωρίς ημερομηνία


The next generation edition of The Witcher 3: Wild Hunt will release as a standalone purchase for PC, Xbox Series X and PlayStation 5, as well as a free update for everyone who already owns the game on PC, Xbox One and PlayStation 4.
 

akarthis

Half-Ogre
Joined
Oct 15, 2019
Messages
411
@akarthis τσέκαρε μήπως σε ενδιαφέρει κανένα από αυτά

Σε ευχαριστω. Ηδη καταβασα δυο.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Καλά είδαμε τρελά mods γραφικών, οπότε οκ, μετριάστηκε ο ενθουσιασμός μου.
Θα το ξαναβάλω όμως, why the fuck not.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Πως νιώσατε οι αραχνοφοβικοί με τα μαύρα κρίπυ κρόλιζ στο HoS;

Σκληροτράχηλα πάντως τα μομπάκια (ειδικά αν πετύχεις καμιά τριάδα αρακάδες είναι σχεδόν εγγυημένο gameover αν δεν παίξεις φουλ με oils, ντρόγκια και spells). Ευτυχώς δίνουν απλόχερα XP και έφτασα αισίως lvl 34.
Απορία btw... πριν βγει το πρώτο exp, το κομμάτι βορειοανατολικά στο χάρτη της Novigrad (στο οποίο είναι μαζεμένα και τα περισσότερα high level/end game τέρατα) υπήρχε και απλά έλειπαν τα quest του HoS;
 

Attachments

  • the-witcher-3-wild-velen-and-novigrad-map.jpg
    the-witcher-3-wild-velen-and-novigrad-map.jpg
    303.1 KB · Views: 7

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω με τίποτα μετά από τόσο καιρό και με τα 3 παιχνίδια τελειωμένα και έχοντας υπερευχαριστηθεί το κάθε ένα ξεχωριστά, είναι γιατί το 3 μου άρεσε λιγότερο από τα 2 πρώτα σαν παιχνίδι. Με χάλασε άραγε το open world τόσο πολύ;
 

manofsorrows

Hobgoblin Captain
Joined
Feb 21, 2013
Messages
306
Α, ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι με αυτή την άποψη. Ένιωθα ανώμαλος που μου άρεσε περισσότερο το 1 και μετά το 2. Κι εμένα το υπερβολικό open world με χάλασε. Δεν νομίζω να ξαναέπαιζα Witcher 3 παρ'ολο που κι εγώ το θεωρώ τοπ παιχνίδι. Με κούρασε κάπου όμως. Σε αντίθεση με το Cyberpunk 2077 που περιμένω πως και πως για να βγει κάνα μεγάλο DLC και να κάνω 2ο playthrough 90+ ωρών. Μυστήρια πράγματα...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,452
Α, ευτυχώς υπάρχουν κι άλλοι με αυτή την άποψη. Ένιωθα ανώμαλος που μου άρεσε περισσότερο το 1 και μετά το 2. Κι εμένα το υπερβολικό open world με χάλασε. Δεν νομίζω να ξαναέπαιζα Witcher 3 παρ'ολο που κι εγώ το θεωρώ τοπ παιχνίδι. Με κούρασε κάπου όμως. Σε αντίθεση με το Cyberpunk 2077 που περιμένω πως και πως για να βγει κάνα μεγάλο DLC και να κάνω 2ο playthrough 90+ ωρών. Μυστήρια πράγματα...
Το ένα νομίζω με κέρδισε περισσότερο λόγο του ότι ήταν πιο PC oriented το UI και ότι ήταν κάτι νέο ο κόσμος που ανακάλυπτα.
Από εκεί και πέρα ιίμαι άνθρωπος που μου αρέσουν τα παιχνίδια περισσότερο όταν με φέρνουν μπροστά σε προκαθορισμένα γεγονότα και δεν με αφήνουν να πάω σαν χαζοχαρούμενο να μαζέψω μανταρίνια ενώ ο κόσμος καίγεται. Θέλω να με κατευθύνουν γιατί αλλιώς εγώ χαζεύω με άσχετα πράγματα που σπάνε το immersion της ιστορίας.

Δηλαδή ας πούμε δεν ένοιωσα ότι ΤΩΡΑ, ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΙΡΙ, γιατί είχα το ελεύθερο να κωλοβαράω τριγύρω. Φταίω και εγώ δηλαδή που δεν μπορώ να μείνω προσηλωμένος στον στόχο, αλλά φταίει και το "φιλαράκι πρέπει να μην αφήσεις ? για ? για να απολαύσεις το παιχνίδι" με αποτέλεσμα τις πρώτες 50 ώρες να ξεψαχνίζω ? και μετά βαρέθηκα αλλά είχα χάσει και τον ειρμό της ιστορίας.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ όταν πρωτοανακοίνωσαν ότι το πάνε για γιγαντοτεράστιο open world που θα χτυπάει στα ίσα το Skyrim ένιωσα σαν κάτι να πέθανε μέσα μου. Παίζοντας, βέβαια, η άποψή μου άλλαξε άρδην, μην πω ότι γενικά με ώθησε να είμαι περισσότερο ανοιχτός σε παιχνίδια ανοιχτού κόσμου. Δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα καλύτερη υλοποίηση του μοντέλου (για τα γούστα μου) αλλά χαίρομαι που δοκίμασα games που θα απέφευγα αν δεν είχα γουστάρει τόσο με το Witcher 3 (π.χ. Horizon: Zero Dawn, AC: Odyssey, Mad Max, Red Dead 2 που θα ξεκινήσω τις επόμενες εβδομάδες, κ.ά.).

Επίσης, παρά το unfocused storytelling που σε άφηνε να κυνηγάς γίδια ενώ η Ciri ψυχορραγούσε, η ποιότητα της γραφής ανέβηκε τόσο συγκριτικά με τα προηγούμενα που για μένα αρκούσε να το ερωτευτώ παράφορα. Αγαπώ και τα πρώτα δύο Witcher αλλά σε φάση μπαίνουν-δεν-μπαίνουν στην πρώτη 15άδα, ενώ το Wild Hunt στρογγυλοκάθεται στην κορυφή. That said, καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κάποιοι ξενέρωσαν με την αλλαγή πλεύσης, απλά για μένα λειτούργησε άψογα.
 
Last edited:

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,374
Το ένα νομίζω με κέρδισε περισσότερο λόγο του ότι ήταν πιο PC oriented το UI και ότι ήταν κάτι νέο ο κόσμος που ανακάλυπτα.
Από εκεί και πέρα ιίμαι άνθρωπος που μου αρέσουν τα παιχνίδια περισσότερο όταν με φέρνουν μπροστά σε προκαθορισμένα γεγονότα και δεν με αφήνουν να πάω σαν χαζοχαρούμενο να μαζέψω μανταρίνια ενώ ο κόσμος καίγεται. Θέλω να με κατευθύνουν γιατί αλλιώς εγώ χαζεύω με άσχετα πράγματα που σπάνε το immersion της ιστορίας.

Δηλαδή ας πούμε δεν ένοιωσα ότι ΤΩΡΑ, ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΙΡΙ, γιατί είχα το ελεύθερο να κωλοβαράω τριγύρω. Φταίω και εγώ δηλαδή που δεν μπορώ να μείνω προσηλωμένος στον στόχο, αλλά φταίει και το "φιλαράκι πρέπει να μην αφήσεις ? για ? για να απολαύσεις το παιχνίδι" με αποτέλεσμα τις πρώτες 50 ώρες να ξεψαχνίζω ? και μετά βαρέθηκα αλλά είχα χάσει και τον ειρμό της ιστορίας.

Αυτό είναι κλασικό πρόβλημα πολλών open world και η λύση είναι να σχεδιάσεις την πλοκή σου με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει ο παράγοντας της χρονικής πίεσης. Το παράδειγμα που φέρνω πιο συχνά είναι το Morrowind όπου ο κακός του main quest δεν είναι στο μεταίχμιο του να καταστρέφει τον κόσμο αλλά είναι μια διαρκής απειλή, ενώ η αντιμετώπισή του απαιτεί την σταδιακή ολοκλήρωση διάφορων προϋποθέσεων μιας προφητείας. Φυσικά αμέσως μετά η Bethesda στο Oblivion σου λέει ότι πρέπει να πας τάχιστα στην πόλη Kvatch γιατί μόλις άνοιξε Oblivion Gate και εσύ μπορείς χωρίς θέμα να ξοδέψεις ώρες μαζεύοντας ανέμελος μανιτάρια και βότανα. Γι' αυτό λέμε ότι το Morrowind είναι το τελευταίο παιχνίδι της παλιάς ορθόδοξης Bethesda.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,788
Παίζοντας, βέβαια, η άποψή μου άλλαξε άρδην, μην πω ότι γενικά με ώθησε να είμαι περισσότερο ανοιχτός σε παιχνίδια ανοιχτού κόσμου
Ετοιμάζω κάτι σχετικό όταν με το καλό τελειώσω και το B&W (και υπάρχει κάποιο κενό σε κυκλοφορίες). Συμφωνώ πλήρως με όσα λες, ειδικά για το open world κομμάτι. Μέχρι τώρα μόνο τα Stalker και κάποια της Piranha Bytes με είχαν πραγματικά απορροφήσει στον κόσμο τους, τόσο που δεν μπορούσα να τα αφήσω μέχρι να δω credits.

Και τα προηγούμενα Witcher είναι φοβερά (χαλαρά καλύτερη τριλογία σε games που υπήρξε ποτέ), αλλά στο 3 είναι τέτοια η ποιότητα χτισίματος του κόσμου,, των quests και του sense of wonder που παίζει μπάλα μόνο του. That being said, δε θα με χάλαγε αν έκοβαν λίγο από Velen (από τους βάλτους) και Skellige (από τη θάλασσα και τις σκόρπιες βραχονησίδες) και έβαζαν ακόμα μια πόλη-hub έστω στο μέγεθος της Oxenfurt...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Νομιζω οτι το προβλημα ειναι στο open world και οχι στις κατσικες. Το witcher 3 δεν σε εμποδιζει να κολλησεις ωσαν την βδελα στο στορι.

Δηλαδή ας πούμε δεν ένοιωσα ότι ΤΩΡΑ, ΤΡΕΧΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΙΡΙ, γιατί είχα το ελεύθερο να κωλοβαράω τριγύρω.
Δηλαδη το προβλημα ειναι στον παιχτουρα και οχι στο witcher.
Εγω εκανα ενα run μονο με main story quest. Ειχα καποιες παρεκλισεις απο τον στοχο μου για να μαζεψω καποιο σετακι αλλα αυτο δεν χαλαει τιποτα, ο αγωνας θελει σπαθι και armor. Εκανα και ενα μικρο delay να
ακολουθησω την Keira Metz στο τσαρδι του Avallac'h επειδη την πρωτη φορα μια ψυχρολουσια την ειχα φαει.
Εμενα δεν με χαλαει η φαση open world, καθολου ομως.


στο 3 είναι τέτοια η ποιότητα χτισίματος του κόσμου,, των quests και του sense of wonder που παίζει μπάλα μόνο του
Αυτο. τι αλλο να πω εγω;
Το καθε μερος της τριλογιας ειναι μια εδρα απο διαμαντι. αφαιρεις μια εδρα και το διαμαντι χανει κατι απο την ολικη αξια.

TL;DR
βγαλτε τον σκασμο για το 3.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Και τα τρία Witcher είναι μεγάλες αγάπες, το ότι το 3 το αγάπησα παραπάνω πιστεύω ότι ήταν λόγω ότι είχα διαβάσει τα βιβλία αμέσως πριν το ξεκινήσω, που πραγματικά απογειώνουν την όλη εμπειρία
 

bald_killer

Death Knight
Joined
Jul 26, 2014
Messages
3,887
Μήπως να στήναμε ματσάκι 1 vs 2;
Το 3 παίζει μόνο του θεωρώ.
 
Top Bottom