What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,045
Χρόνια πολλά στην ΚΑΤΣΙΚΑ του γκέιμινγκ.

Εντελώς τυχαία φόρεσα σήμερα το Kaer Morhen Wolf School τισερτάκι μου.
Calculated.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Να πω κι εγώ τα χρόνια πολλά μου στο καλύτερο παιχνίδι της εποχής μας!
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Χτες κυκλοφόρησε και το Gwent στο Steam (εξακολουθεί να είναι f2p).

Οποιαδήποτε microtransactions περνάνε μέσω του Steam αν ανοιχτεί από εκεί, αλλά κατά τα άλλα υποστηρίζει cross-play και φυσικά ο λογαριασμός είναι κοινός.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Επειδή ξεκίνησα από την αρχή, 20 δεύτερολεπτα μετά το τελικό μακελειό.
Ισιωνω κάποια λάθη και το πάω αργά το θέμα. Ότι δεν είχε σχέση με το main story το προσέγγιζα με στυλ, τραβά πνίξου.
Ναι, γιατί ρε κουνελε δεν πιάνεις τα κρασα;
Γιατί πεινάμε ρε.
Τέλος πάντων. Κάποια quest είναι ηθικό challenge. Παράδειγμα.

Η αντιπρόσωπος της Herbalife στο skellige στο quest the nithing. Οι επιλογές είναι να ψοφίσει η σατανιστρια, μαζί με τα βότανα της που τα θέλουμε, για να ζήσει το μωρό.
Να γυρίσει ο τύπος στην αντιπρόσωπο για να ζήσει το μωρό αλλά να καταδικάσει την οικογένεια του με ντροπή και πεινα.

Εγώ επέλεγα να παρατήσει την οικογένεια του γιατί με βόλευε η περιπτέρου.

Ένα άλλο quest είναι με τα elf που έχουν στριμωξει έναν human που θέλουν να τον κόψουν, επειδή πούλαγε ληγμένα σε ανηλικους. Εκεί πρέπει να αποφασίσουμε εάν θα πρέπει να τον σώσουμε ή να αφήσουμε να τον κόψουν και ας μην υπάρχουν αποδείξεις για να τον καταδικάσουμε.

Εγώ τους αφήνω να τον κόψουν, και ας πουλάω fisstech σε όποιον merchant συναντήσω.

Τέτοιου είδους quest δεν ειναι λίγα. Εσας σας έχει τύχει να το σκεφτείτε λίγο το θέμα; Ή σας είναι αδιάφορα επειδή είναι εκτός του main? Βγάζει ένα θέμα, αποφασίζω, όχι εγώ, ο geriatric ( η καλύτερη ατάκα) και.... Πολύ φιλοσοφία....

Σε κάποιο άλλο quest
με τον serial killer
η προσέγγιση δεν με νοιάζει ας τελειώνουμε, επηρεάζει και την συνέχεια του quest, αφού δεν βρίσκουμε τον πραγματικό ένοχο και αφήνουμε τον φίλο μας να πιστεύει ότι καθαρίσαμε για την πάρτι του. Προσπάθησα να το επαναφέρω γιατί σου δίνει καποια clue ότι εκανες πατάτα, χωρίς αποτελεσμα.
Ο geriatric δεν φαίνεται και πολύ χαρούμενος με την ανακάλυψη ότι τα έκανε μούσκεμα. Παίζει ένα κάνω και ζω με αυτο που έκανα.
Όλα αυτά επειδή είχα πάει στου διαόλου το κέρατο και δεν είχα κάνει save. Κάνω ένα τσιγάρο μέχρι να το πάρω απόφαση να ξεκινήσω ξανά.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Επειδή ξεκίνησα από την αρχή, 20 δεύτερολεπτα μετά το τελικό μακελειό.
Ισιωνω κάποια λάθη και το πάω αργά το θέμα. Ότι δεν είχε σχέση με το main story το προσέγγιζα με στυλ, τραβά πνίξου.
Ναι, γιατί ρε κουνελε δεν πιάνεις τα κρασα;
Γιατί πεινάμε ρε.
Τέλος πάντων. Κάποια quest είναι ηθικό challenge. Παράδειγμα.

Η αντιπρόσωπος της Herbalife στο skellige στο quest the nithing. Οι επιλογές είναι να ψοφίσει η σατανιστρια, μαζί με τα βότανα της που τα θέλουμε, για να ζήσει το μωρό.
Να γυρίσει ο τύπος στην αντιπρόσωπο για να ζήσει το μωρό αλλά να καταδικάσει την οικογένεια του με ντροπή και πεινα.

Εγώ επέλεγα να παρατήσει την οικογένεια του γιατί με βόλευε η περιπτέρου.

Ένα άλλο quest είναι με τα elf που έχουν στριμωξει έναν human που θέλουν να τον κόψουν, επειδή πούλαγε ληγμένα σε ανηλικους. Εκεί πρέπει να αποφασίσουμε εάν θα πρέπει να τον σώσουμε ή να αφήσουμε να τον κόψουν και ας μην υπάρχουν αποδείξεις για να τον καταδικάσουμε.

Εγώ τους αφήνω να τον κόψουν, και ας πουλάω fisstech σε όποιον merchant συναντήσω.

Τέτοιου είδους quest δεν ειναι λίγα. Εσας σας έχει τύχει να το σκεφτείτε λίγο το θέμα; Ή σας είναι αδιάφορα επειδή είναι εκτός του main? Βγάζει ένα θέμα, αποφασίζω, όχι εγώ, ο geriatric ( η καλύτερη ατάκα) και.... Πολύ φιλοσοφία....

Σε κάποιο άλλο quest
με τον serial killer
η προσέγγιση δεν με νοιάζει ας τελειώνουμε, επηρεάζει και την συνέχεια του quest, αφού δεν βρίσκουμε τον πραγματικό ένοχο και αφήνουμε τον φίλο μας να πιστεύει ότι καθαρίσαμε για την πάρτι του. Προσπάθησα να το επαναφέρω γιατί σου δίνει καποια clue ότι εκανες πατάτα, χωρίς αποτελεσμα.
Ο geriatric δεν φαίνεται και πολύ χαρούμενος με την ανακάλυψη ότι τα έκανε μούσκεμα. Παίζει ένα κάνω και ζω με αυτο που έκανα.
Όλα αυτά επειδή είχα πάει στου διαόλου το κέρατο και δεν είχα κάνει save. Κάνω ένα τσιγάρο μέχρι να το πάρω απόφαση να ξεκινήσω ξανά.

Συνήθως το σκεφτόμουν αρκετά πριν πάρω κάποια απόφαση γιατί στο Witcher η "καλή" επιλογή συχνά δεν είναι προφανής και εξίσου συχνά δεν υπάρχει, οπότε προσπαθείς να βγάλεις άκρη με λογική "το μη χείρον βέλτιστον". Γενικά προσπαθούσα να κάνω roleplay τον Geralt όπως τον γνώρισα από τα παιχνίδια και όπως τον έπαιξα σε αυτά, σαν επαγγελματία με καλή καρδιά. Δεν χάριζα ποτέ την αμοιβή μετά από δουλειά και προσπαθούσα να οδηγήσω το quest στη λύση που θεωρούσα πιο κοινωνικά δίκαιη.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Συνήθως το σκεφτόμουν αρκετά πριν πάρω κάποια απόφαση γιατί στο Witcher η "καλή" επιλογή συχνά δεν είναι προφανής και εξίσου συχνά δεν υπάρχει, οπότε προσπαθείς να βγάλεις άκρη με λογική "το μη χείρον βέλτιστον". Γενικά προσπαθούσα να κάνω roleplay τον Geralt όπως τον γνώρισα από τα παιχνίδια και όπως τον έπαιξα σε αυτά, σαν επαγγελματία με καλή καρδιά. Δεν χάριζα ποτέ την αμοιβή μετά από δουλειά και προσπαθούσα να οδηγήσω το quest στη λύση που θεωρούσα πιο κοινωνικά δίκαιη.
The lesser evil όπως και στα βιβλία
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Επειδη εχω προσεξει την υπαρξη καποιων λεπτομερειων πχ δεν ξερω εαν εχετε παρατηρησει οτι καποιοι διαλογοι εχουν τραγουδιστο υφος. Πιστευω οτι το lesser evil δινει βροντερο παρων αλλα δεν ειναι ο κανονας. Δεν πιστευω οτι εδωσαν βαση σε λεπτομερειες και καποια κομματια τα αφησαν ετσι απλα στο lesser evil. Δυστηχως, πεφτω παλι στα σκληρα spoiler. Θα παρακαλεσω το 2% του πληθυσμου που δεν το εχει παιξει, να προχωρησει σε αμεσο leveling.

Στην περιπτωση της herbalife, ενοχος ειναι ο καραφλας. Αν σκοτωσουμε την γυναικα τον ξεπλενουμε απο τις αμαρτιες του. Εαν αφησει την οικογενεια του, δεν πεθαινει κανενας και απο εκει και περα, οτι συμβαινει ειναι το αποτελεσμα των πραξεων του (του καραφλα) και της γυναικας του.
Επισης αναφερει και το κλασσικο που υπαρχει εως τις μερες μας. Ο αντρας μπορει να το μουλιαζει επειδη ειναι μαγκας. Οι γυναικες εχουν θεματα με την τιμη. Εαν ο καραφλας ειχε να αντιμετωπισει τα ιδια θεματα, δεν θα το ξενομουλιαζε.
Αυτη την περιπτωση δεν την θεωρω lesser evil αλλα αυτο που επρεπε να γινει. επιστροφη στα φυσιολογικα και τιμωρια των πονηρων.
Δεν ξερω πως να το πω, chaotic good?

Για το roleplay, ειναι μια κατασταση την οποια προσπαθω να την συντηρω ομως..... Ο Gerald ειναι μαεστρος στην ειρωνια, μεγαλος χιουμοριστας και ολα ξεκινανε με το coin. Στο Crow's perch

οταν παιρνουμε το συμβολαιο για να σκοτωσουμε την σαυρα. Στο ορφανο εχουμε την επιλογη να πουμε οτι ειμαστε εκει για την εκδικηση. οταν παραδιδουμε το quest, εχουμε την επιλογη να μην παρουμε τα φραγκα. Αυτο ειναι κατι που συμβαινει αρκετες φορες. ειδικα οταν απελευθερωνουμε περιοχες. τα cut scene δειχνουν αρκετη ικανοποιηση και χωρις να εχει πεσει coin. Αυτα δικαιολογουν και την επιλογη στο Crow's perch, αφου υιοθετησες το ορφανο κρατα τα ταληρα.

Οι επιλογες μας δεν "σπανε" τον χαρακτηρα πχ το coin το θελουμε αλλα δεν ειναι παντα το must.
Ειναι ενα παιχνιδι με τρομερη λεπτομερεια και με αναφορες σε υπερβολικα παρα πολλα πραγματα. καψιμο βιβλιων, εκτελεση αθωων για να τους παρουν την περιουσια κτλ. Εχει περισσοτερα easter egg απο το πασχα.

bonus
Ο Bloody Baron
Για εσας τους witcher o κοσμος ειναι ασπρο μαυρο, σε αντιθεση με εμας τους απλους ανθρωπους που ειναι αποχρωσεις του γκρι. Στην πραγματικοτητα συμβαινει το αντιθετο.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
κακακια. Θα τα βρουμε (αν δεν κανω λαθος) μονο στο free city of Νovigrand. Στην πλατεια διπλα στην St Gregory bridge.
κανουν spawn σε random σημεια της πλατειας. Γιατι μπηκα στον κοπο να το αναφερω; επειδη εχω απορια.
Οταν εμφανιζονται σε σημειο οπου δεν περναει κανενας...... δεν γινεται τιποτα. οταν εμφανιζονται διπλα στους μουσικους ή σε περασμα περαστικων, καποιος τα παταει και τον βλεπουμε να προσπαθει να καθαρισει τα παπουτσια του.
Γιατι μπηκαν στον κοπο να κανουν κατι τετοιο; καποιος αφησε την προσωπικη του πινελια;

ko.png
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Εχω καψει καθε ιχνος λογικης και αξιοπρεπειας. Ειμαι ετοιμος να το τελειωσω για 3η και τελευταια φορα γιατι εχω παρκαρει πραγματα που θελω να κανω και τα εγκαυματα απο το καψιμο δεν με αφηνουν να κουνηθω.

Με το witcher 3 καηκα πολυ στο παρελθον και αρκετα τον τελευταιο καιρο. Μεσα απο την εγκαυματικη μου εμπειρια, μπορω να πω οτι σε αντιθεση με αυτα που λενε οι κακιες γλωσσες στο ιντερνετ, μπορεις να φτασεις στο 35 level αλλα απουσιαζει το challenge. εκτος και αν καποιοι την εχουν δει low level grinders.
Με γεωμετρικη προσεγγιση των quest και απειρα, απειρα λεμε, ταξιδια μεταξυ Velen και Skellige καταφερα να φτασω στο 34 level και το μονο που εχει απομεινει ειναι το τελευταιο νταβαντουρι. Τα ερωτηματικα στον χαρτη τα προσεγγισα με πολυ προσοχη, για να μην καταληξω να κανω πολλα γκρι quest. Τα ερωτηματικα στον χαρτη προσθετουν πολυ xp, ειδικα στην περιπτωση μου που βαριεμαι να σφυριζω να ερθει το αλογο.
ολα με το ποδι και off road σημαινει οτι σκουπιζεις οτι βρεθει.
Εκτος απο την τελικη ευθεια, το μονο που απεμεινε ειναι μερικα σεντουκια στην θαλασσα και μια υποβρυχια σπηλια με θανατηφορες αραχνες. τουλαχιστον ηταν θανατηφορες λιγο πριν το 34 level.

Επαιξε δωρεα για blood and wine αλλα ΔΕΝ. Η σοφη κινηση ειναι αργοτερα.

Στην θεωρια, οποιος αποφασισει να μεινει "παρθενος" θα γυρει την ζυγαρια προς το κρυοκωλο ending. εφαγα το ιντερνετ και αυτο το σεναριο δεν το βρηκα. ολοι ασχολουνται με την μεθοδο των τριων και ο καλος μυλος ολα τα αλεθει.
Το βρισκω υπερβολικα δυσκολο να εχει καποιος ενα σχετικα καλο ending με την πρωτη προσπαθεια.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Το βρισκω υπερβολικα δυσκολο να εχει καποιος ενα σχετικα καλο ending με την πρωτη προσπαθεια.

Μπα δεν θα το 'λεγα. Εγώ πέτυχα το -θεωρητικά- πιο αισιόδοξο ending στο πρώτο μου (και μοναδικό προς το παρόν) playthrough. Βέβαια, έχω γενικά την τάση να παίρνω αρκετά paladin-like αποφάσεις στα περισσότερα RPGs, τουλάχιστον όσο το επιτρέπει το παιχνίδι.
Πάντως, έχω δει άλλα endings στο YouTube που νομίζω θα ταίριαζαν καλύτερα, αν γυριζόταν ποτέ το W3 σε ταινία.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Καποιες απο τις αποφασεις που ειναι αρκετα σημαντικες για την ζυγαρια, ερχονται στο πολυ φλου. λεγε με χιονοπολεμο και ας σπασουμε το μαγαζι.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Έχοντας τελειώσει μόνο το vanilla και έχοντας αφήσει τα expansions να περιμένουν, είχα καλό τέλος με την πρώτη φορά, αλλά, εκ των υστέρων, νομίζω ότι θα προτιμούσα
να γίνει η Ciri αυτοκράτειρα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,266
Έχω μόνο 19 ώρες παιχνιδιού οπότε έχω δρόμο ακόμα, αλλά ήθελα να σχολιάσω αυτό για τα endings.

Δε νομίζω ότι πρέπει να γίνει δεύτερο Playthrough για διαφορετικό ending, είσαι αυτός που είσαι (έστω και αν δεν αντιστοιχεί στο RL), κάνε τις επιλογές σου, ζήσε με αυτές, δες τα άλλα στο youtube.

edit: 4K messages, έγινα QHD :D
 
Last edited:

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,325
Επειδη ετυχε να βουρτσισω τα δοντια μου σημερα και δεν με αγχωνει η μυρωδια της αναπνοης μου, θα τα πω εξω απο τα δοντια.

Μια δευτερη προσπαθεια, για οποιον του αρεσε το παιχνιδι, δεν ειναι σε καμια περιπτωση απαγορευτικη. Το ending που σου εκατσε δεν ειναι μονο θεμα των επιλογων του παικτη, αφου οι καθοριστικες στιγμες του παιχνιδιου ειναι λιγο τοπιο στην ομιχλη και αρκετα αοριστες.
Πιστευω οτι τα διαφορετικα endings θα επρεπε να ακολουθουν τον ιδιο μηχανισμο που λειτουργει η ιστορια με τον Dijstra, αλλα δεν τον ακολουθουν.

Απο την στιγμη που εμφανιζονται επιλογες που ειναι αοριστες, και τις ακολουθουν πολυ συγκεκριμενες ενεργειες που μας κανουν να πουμε oh wait, τα πραγματα βγαινουν λιγο εκτος του τροπου που κανουμε τις επιλογες μας και συμφωνα με τον χαρακτηρα που ακολουθουμε, οπως οταν ο Geralt σπαει το τσαρδι του Avallach. Μια φαινομενικα ασημαντη σκηνη, που εμφανιζει εναν Geralt που του αρεσει η ταξη, να τα κανει κολυμπηθροξυλο και ειναι μια σκηνη που εχει τρομερο αντικτυπο στο ending. Ας μην ξεχναμε οτι λιγο πριν μελανιαζε γνωστους αγνωστους που βανδαλιζαν την ηρεμια της περιοχης. Δηλαδη βγαινουμε εντελως γυμνοι απο τον χαρακτηρα.

Πιστευω οτι ολες οι επιλογες οδηγουν σε γλυκοπικρα ending, με εξαιρεση (ισως) να φυγει ο Geralt με την Triss και ενω εχει τσαρδι να αραξει να εχει την ελευθερια να κανει και το χομπι του.
Για την ιστορια, το πρωτο μου ending με αφησε μονο (εννοειται) το οποιο δεν με στραβωσε αλλα με στραβωσε σαν τελος, οταν βρεθηκα να παρακαλαω τους χωριατες για να τους βοηθησω. Αυτη η σκηνη μεταμορφωσε το συγκεκριμενο τελος, που δεν με χαλασε, σε εφιαλτη.
επαιξα χιονοπολεμο με την Ciri, εσπασα το τσαρδι του Avallach, δεν πηρα την Ciri απο το χερι για να παμε στον Emhyr και η συγκεκριμενη σκηνη σηκωνει συζητηση.
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Συνεχίζω να θέλω
να γινόταν η Ciri αυτοκράτειρα, αλλά πού να ήξερα τί θα γινόταν αν την πήγαινα στον Emhyr! Φαινόταν σαν να ήθελε να χρησιμοποιήσει τη δύναμή της για κακό σκοπό.
 

Mogrey665

Lich
Φασαίος Larianός Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism Order of Alucard
Joined
Feb 23, 2013
Messages
5,931
αν σου αρέσει ενα γκειμ δεν βλέπω τον λόγο να μην το παίξεις όσες φόρες γουστάρεις. κυρίως αν έχουν διαφορετικά solutions conclusions σε quests κλπ. οπότε κάνεις αρκετά και φροντίζεις να κάνεις διαφορετικές επιλογές από το πρώτο σου. το πρώτο συμφωνώ το πας με βάση πως θα λειτουργουσες σαν κουνελος-μεγιστος πανοπλιος-νιτρος κλπ κλπ
 
Top Bottom