What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher 3 : The Wild Hunt

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Δυστυχώς όχι. Αρχίζει να αφήνει υπόνοιες στο Lady of the Lake, αλλά δεν το επιλύει ούτε καν στο πρώτο μισό μέρος του.

Έντιτ: @Myrmidonas αν σε παρηγορεί καθόλου, ακόμη και στη σειρά κάποιος πέταξε μια φευγαλέα ατάκα που το προδίδει αυτό το σκηνικό, αν και ήταν για δυνατούς λύτες. Απόλαυσέ το πάντως, αλλά θα σου έλεγα να προχωρήσεις γρήγορα στο Lady of the Lake (τουλάχιστον στα μισά), προτού ξεκινήσεις το διαβόητο Bloody Baron quest. Θα πάρεις το 100% που θα μπορούσε να σου δώσει το παιχνίδι από πλευράς lore.

Meh..... Για κάποιο λόγο δεν με έμφανίστηκε το mention οπότε τώρα είδα το σχόλιο σου @Northlander....... Το τελείωσα το Bloody baron quest και πριν λίγες μέρες ξεκίνησα το Lady of the lake..... Tough luck i guess....

Αυτό που ήθελα να ποστάρω ήταν ένας μικρός διάλογος, διαβάστε ελέυθερα δεν έχει σποιλερ:

Molly: But...maybe his sister could help you? Such a nice girl...

Geralt: You do realize Dandelion doesn't have a sister.

M: Sure he does! Saw her meself! Funny, she doesn't look like him at all...blonde, for starters. Maybe they've different fathers?

G: Mhm. Different mothers, too.

M: Maybe...
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
@Myrmidonas ΠΟΛΥ ελαφρύ spoiler για τη φύση του παραπάνω διαλόγου.

Θα έλεγα ότι είναι περισσότερο foreshadowing για χαρακτήρα στο παιχνίδι, παρά οτιδήποτε άλλο σχετικό με το παιχνίδι. Θα καταλάβεις.

Θυμάμαι ότι ο Brother Bruce λάτρεψε αυτό στο οποίο αναφέρομαι- επιφανειακά- στο spoiler.
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
Ισχυει.
Aχχχχχχ, Πρισιλάκι....


δε θα σποιλεριάσω, απλά γκουγκλαροντας για να θυμηθω ολο το κουεστ, επεσα πανω σ αυτο:

- The quest name, Broken Flowers, is a reference to a French-American film of the same name starring Bill Murray where the main character tracks down five ex-girlfriends from his past.

γαμωτο, το χω κατεβασει και δεν το χω δει ακομα. πρεπει.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Ισχυει.
Aχχχχχχ, Πρισιλάκι....


δε θα σποιλεριάσω, απλά γκουγκλαροντας για να θυμηθω ολο το κουεστ, επεσα πανω σ αυτο:

- The quest name, Broken Flowers, is a reference to a French-American film of the same name starring Bill Murray where the main character tracks down five ex-girlfriends from his past.

γαμωτο, το χω κατεβασει και δεν το χω δει ακομα. πρεπει.

Όταν έψαχνα τον φλόμπα και μίλησα πρώτη φορά με Πρισίλα έψαχνα να βρω romance dialog αλλά απογοητεύτηκα :p
 

Brother Bruce

Lich
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,443
σωπα νιτρε, θα μας κραξουνε για σποιλερ, ηδη ειπαμε πολλα...

εγω να δεις απογοητευση. τοσα ρομανς να πουμε, εκει βρηκανε να κανουνε οικονομια. και ωραια ρε cdp, μας στερεις τη χαρά, δειξτην τουλαχιστον να κανει χωριο με τον φλόμπα, με τον ζολταν εστω, με όποιον, μην την χαραμιζεις. δε θες? δειξτην τοτε σε μυθικο cut scene να δινει ιδιωτικη συναυλια (γουινκ γουινκ), στο γενεφερακι ή στην αχωνευτη την τρις εστω.
big disappointment, λεμε. huge.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
To Broken Flowers είναι μια από τις καλύτερες δημιουργίες του Jarmusch, παρέα με το "νωχελικό" Only Lovers Left Alive
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Θα ήθελα να ρωτήσω, μόνο για να το ξέρω ως γνώση, όσους έχουν διαβάσει και τα βιβλία, μήπως ξέρουν τις ηλικίες των σημαντικότερων μελών των παιχνιδιών. Geralt (κυρίως), Ciri, Triss, Yennefer, Vesemir, Zoltan, και όσους άλλους τυχόν ξέρετε.
Έψαχνα στο Witcher wiki fandom, αλλά βρήκα μόνο για τον Dandelion ότι είναι γεννηθείς το 1229. Άρα στο Witcher 3 πρέπει να είναι γύρω στα 45 (αν και καθόλου δεν του φαίνεται!).
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,706
Μπα και στα βιβλία δεν αναφέρονται ηλικίες. Εκτός νομίζω της Ciri που στο Tower of the Swallow ήταν 16 αν θυμάμαι σωστά (3 χρόνια μικρότερη από τον γιο του Crach an Craite).
Στο παιχνίδι είναι μεγαλύτερη, κάπου 20-21.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
H Triss αναφέρεται ως η μικρότερη sorceress, οι υπόλοιποι απλώς έχουν extended lifespan.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Να την πω την αμαρτία μου; Δεν μου αρέσει που είναι τόσο open world... νομίζω ότι κόβει epicness.
Ψάχνω την Σίρι γιατί είναι σε κίνδυνο αλλά χαραλά ας δω όλα τα ? στον χάρτη πρώτα, ενώ αυτή μπορεί να της έχουν ρουφήξει τα μάτια οι Wild Hunt?
 

maximum armor

Umber Hulk
Joined
Jun 14, 2019
Messages
825
Να την πω την αμαρτία μου; Δεν μου αρέσει που είναι τόσο open world... νομίζω ότι κόβει epicness.
Ψάχνω την Σίρι γιατί είναι σε κίνδυνο αλλά χαραλά ας δω όλα τα ? στον χάρτη πρώτα, ενώ αυτή μπορεί να της έχουν ρουφήξει τα μάτια οι Wild Hunt?
Καλά δεν έχεις άδικο, αλλά μετά φτάνουμε στις αντίθετες ενστάσεις από τους gamers. Δηλαδή αν είναι open world, λένε αυτό που λες, και αν δεν είναι open world, θα έλεγαν ότι είναι πολύ straight-forward. Εγώ νομίζω ότι το Witcher 3 είναι αρκετά ισορροπημένο (σε σχέση π.χ. με το Skyrim, αν και είναι από τα αγαπημένα μου).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Να την πω την αμαρτία μου; Δεν μου αρέσει που είναι τόσο open world... νομίζω ότι κόβει epicness.
Ψάχνω την Σίρι γιατί είναι σε κίνδυνο αλλά χαραλά ας δω όλα τα ? στον χάρτη πρώτα, ενώ αυτή μπορεί να της έχουν ρουφήξει τα μάτια οι Wild Hunt?

Αυτό είναι ένα πολύ συχνό λάθος που κάνουν οι σεναριογράφοι σε open world games. Αφού ξέρεις ότι θα βάλεις τον παίκτη να κυνηγά μπεκάτσες και να ψάχνει ραδίκια, γράψε το σενάριο και τα quests με τρόπο που δεν θα απαιτεί τεχνητή βιασύνη. Όπως π.χ. Στο Morrowind που ο κακός έπινε καφέ στο Red Mountain και περίμενε ποτέ θα εμφανιστεί ο nerevarine.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,269
Κοιτάξτε, μπορεί να είμαι και εγώ έτσι. Προτιμάω μια ωραία δομημένη ιστορία που θα με πάρει από το χεράκι (όχι σε θέμα ευκολίας, στο ότι θα με πάει σε προκαθορισμένο μονοπάτι) και θα μου διηγηθεί ότι έχει να μου διηγηθεί, θα με βάλει να παίξω το κομμάτι μου, θα έχουν διαφορετικές επιπτώσεις οι επιλογές μου, αλλά όχι να με αφήνει να μαζεύω λουλουδάκια ενώ ο κόσμος καίγεται.

Στα προηγούμενα Witcher μου άρεσε, ειδικά στο 2 κόλλησα, "έτρεχα" για να πάμε παρακάτω, για να πετύχω τον σκοπό μου. Τώρα στο 3 ξεκίνησα όμορφα και ωραία και ξαφνικά έπιασα τον εαυτό μου να νιώθει τύψεις ότι εξερευνώ τον κόσμο (πολύ ωραία δομημένος βέβαια) αντί να προσπαθώ να σώσω την Siri...

Άσε που αρκετά συχνά πέφτω στην μάστιγα των ΜΜΟ, ότι ρε φιλαράκι εγώ ανεβοκατεβάζω βασιλιάδες, έχω σφάξει τα πιο απίστευτα τέρατα στον κόσμο και εσύ μου λες να πάρω 10 όρενς να δω αν έφαγαν οι λύκοι τον αδερφό σου;

Οπότε αποφάσισα να skipάρω πολύ πράγμα και να ακολουθήσω το story, δεν σταματάω πάντως να έχω την εντύπωση ότι έχει περισσότερο ΜΜΟ μέσα του από ότι θα μου άρεσε για single player game.
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Ένα άλλο θεματάκι στο Witcher 3, είναι πως όταν στο τέλος αντιμετωπίζεις τον αρχικακό και τα τσιράκια του, είσαι πλέον αρκετά overleveled ώστε να τους κάνεις πλάκα, όπως ο Luke στον Kylo Ren. Αντίστοιχο πρόβλημα έχει και το Horizon που παίζω τώρα και το AC: Odyssey απ' όσο θυμάμαι. Γενικά στα open-world τις κεντρικές αποστολές όσο τις αφήνεις για μετά τόσο λιγότερο επικές τις αισθάνεσαι, από πλευράς gameplay.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Να σημειωθεί ότι και στο Oblivion είχαμε ένα κεντρικό στορι το οποίο σε έκανε να αγχώνεσαι με τις πύλες που άνοιγαν και τον κόσμο που τσιριζε.
It's true what everyone's saying. Kvatch is lost.
They say that Oblivion Gates have opened outside cities all across Tamriel

Νταξει μπορεί να μην ήταν υποχρεωτικό να ασχοληθείς μαζί τους ούτε και να συνέβαινε κάτι αν δεν βοηθαγες τις πολιτείες, αλλά όσο να πεις σε έβαζε στο κλίμα ότι πρέπει να βιαστεις να βοηθήσεις τον Μάρτιν πριν να είναι πολύ αργά.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,567
Ο ράντομ χωρικός στο Witcher αδιαφορεί ούτως ή άλλως για το αν ο Γκέραλτ ανεβοκατεβάζει βασιλείς ή χαριεντίζεται με μάγισσες. Τον θεωρούν ένα φρικιό της φύσης, ο οποίος είναι καλός μόνο για να εξαφανίσει κανένα ακόμα χειρότερο τέρας έναντι χρημάτων (και πάλι πολλές φορές θα επιχειρήσουν να τον κλέψουν για να αποφύγουν την πληρωμή). Υπό αυτήν την έννοια, μια χαρά ταιριάζει ο χαρακτήρας των quests.

Για το όποιο urgency factor του Oblivion δεν αξίζει καν να μιλήσω. Ίσως αργότερα, αν χρειαστεί να ευθυμίσουμε λίγο μες στο μαύρο κλίμα των ημερών.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ο ράντομ χωρικός στο Witcher αδιαφορεί ούτως ή άλλως για το αν ο Γκέραλτ ανεβοκατεβάζει βασιλείς ή χαριεντίζεται με μάγισσες. Τον θεωρούν ένα φρικιό της φύσης, ο οποίος είναι καλός μόνο για να εξαφανίσει κανένα ακόμα χειρότερο τέρας έναντι χρημάτων (και πάλι πολλές φορές θα επιχειρήσουν να τον κλέψουν για να αποφύγουν την πληρωμή). Υπό αυτήν την έννοια, μια χαρά ταιριάζει ο χαρακτήρας των quests.

Από τη σκοπιά των χωρικών ασφαλώς. Ο Γκέραλτ όμως δεν έχει δικαιολογία να κυνηγάει το Wild Hunt την Siri και αυτός να ψάχνει το τηγάνι της γριάς. Σε open world games η main campaign δεν πρέπει να έχει το στοιχείο της χρονικής πίεσης, εκτός και αν οι developers έχουν τα κότσια να το πάνε μέχρι τέλους. Αν πεις στον παίκτη ότι αν δεν βιαστεί η πόλη θα καταστραφεί, κατάστρεψε την πόλη. Μην το λες και όταν ο παίκτης θυμηθεί δέκα ώρες μετά να πάει να μην υπάρχει καμία συνέπεια.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Ορισμένα τέτοια deadlines έχει στο Kingdom Come. Βέβαια αφορούσαν κυρίως side quests αλλά και πάλι οι περιπτώσεις όπου οι NPCs δεν σε περίμεναν ήταν αρκετές.
Πχ, έχεις τρεις μέρες να βρεις πληροφορίες για τους τάδε. Την Τρίτη μέρα θα επιτεθούμε κι αν δεν το κάνεις, το κρίμα στον λαιμό σου.
 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
- Ξέρεις, η Ciri πέρασε απο εδω πριν 3 ημέρες. Αιμοραγούσε, ήταν σε κακό χάλι, πεινασμένη και βιαζόταν σαν να την κυνηγούσαν χίλιοι δαίμονες.

- Ω, γαμώτο! Είμαι τόσο κοντά στο να την βρω! Δε γαμιέται, ας παίξω μια παρτίδα gwent με τον μπακάλη του χωριού. Τον έχω.

=======================================================================================================

- Είδατε μια νεαρή κοπέλα βιαστική με ασημένια μαλλιά, γατίσια μάτια και μια ουλή στο πρόσωπο;

- Ναι. Φαινόταν απεγνωσμένη. Δε μου λες; Witcher δεν είσαι; Οι κότες μου δεν γεννάνε πολλά αυγά τελευταία και κάποιοι λένε οτι τις εμποδίζει το στοιχειό της λίμνης. Θα σου δώσω 5 χρυσά αν επιληφθείς του θέματος.

- Κάντα 6 και γίναμε. Ούτως ή άλλως δε βιάζομαι καθόλου.

==========================================================================================================

- Πάμε Ρόουτς! Δυτικά ο χάρτης έχει ένα ερωτηματικό. Για να δούμε τι γίνεται εκεί... Με την ευκαιρία ας μαζέψουμε και μερικές βιολέτες στο δρόμο. Τώρα που είπα βιολέτες θυμήθηκα τη Ciri. Της αρέσουν τόσο πολύ! Τι να κάνει άραγε αυτή η ψυχή;
 
Top Bottom