What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

XCOM: Chimera Squad στα τέλη Απρίλη!

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Έχουν περάσει 4 χρόνια και κάτι ψιλά από την κυκλοφορία του XCOM 2 και 2μιση περίπου από το War for the Chosen expansion του. Χωρίς καμία προειδοποίηση, κυριολεκτικά στα καλά του καθουμένου η 2K Games αποφάσισε να ανακοινώσει προ ολίγου το επόμενο installment στο franchise από την Firaxis, υπό τη μορφή ενός standalone expansion. Και το όνομα αυτού: Chimera Squad.









Τα γεγονότα του expansion θα διαδραματίζονται 5 χρόνια περίπου μετά το τέλος του XCOM 2, εν μέσω της αρμονικής συνύπαρξης ανάμεσα σε Humans, Hybrids και εξωγήινους. “Μυστήρια και σκιερά group” επιβουλεύονται και επιθυμούν να σαμποτάρουν αυτήν την αρμονική συνύπαρξη, και έτσι τα μέλη του Chimera Squad καλούνται να αναλάβουν δράση για να υπερασπιστούν την συμμαχία.



Σε αντίθεση με τον grand strategy χαρακτήρα των προηγούμενων XCOM games...

Continue reading...
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Το game φαίνεται να διατίθεται στο Φανάτικαλ 1 ολόκληρο ευρώ φθηνότερα σε σχέση με το Στημ όπου ήδη έχει έκπτωση 50%.

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Επειδή δεν έχω παίξει ποτέ XCOM αλλά όλο αυτό το setting με τους εξωγήινους μου κάνει κάτι, θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω ότι το λένε ως turn based tactical. Έχει καμία σχέση το gameplay του με τα Jagged Alliance;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Επειδή δεν έχω παίξει ποτέ XCOM αλλά όλο αυτό το setting με τους εξωγήινους μου κάνει κάτι, θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω ότι το λένε ως turn based tactical. Έχει καμία σχέση το gameplay του με τα Jagged Alliance;

Γενικά ναι αλλά με ουσιώδεις διαφορές. Και τα δύο παιχνίδια είναι squad-based turn-based tactical games. Τα σύγχρονα XCOM games είναι απλουστευμένα σε σχέση με το Jagged Alliance σε διάφορους τομείς, π.χ. στα σύγχρονα XCOM δεν χρειάζεται να κουβαλάς μαζί σου πυρομαχικά για τα όπλα και η κίνηση δεν γίνεται με time units αλλά με δύο actions (κινείσαι και πυροβολείς ή κινείσαι πιο μακριά).

Είχα γράψει ένα άρθρο για τις ιδιαιτερότητες των σύγχρονων XCOM σε σχέση με τα παλιά, ίσως το βρεις ενδιαφέρον.

 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Το διάβασα το άρθρο και όντως είναι πολύ ωραίο, αν και με δίχασε σε σχέση με το XCOM, ακριβώς επειδή κάποια από αυτά που γράφεις μου θύμιζαν το JA2.

Jagged Alliance είχα παίξει το 2 από CD του PC Master και μου είχε αρέσει πολύ η υλοποίηση του Turn based. Κάθε φορά που υπερασπίζεσαι το TB το JA2 θυμάμαι.

Τώρα ως προς το Chimera, πιστεύεις ότι θα είναι κατάλληλο για κάποιον που παίζει πρώτη φορά XCOM;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Τώρα ως προς το Chimera, πιστεύεις ότι θα είναι κατάλληλο για κάποιον που παίζει πρώτη φορά XCOM;

Δεν νομίζω. Το καλύτερο που θα κάνεις είναι να τα πιάσεις με τη σειρά, Enemy Within/2-War of the Chosen. Μην το σκέφτεσαι καν, είναι απολαυστικές παιχνιδάρες.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Όταν λέμε Enemy Within μιλάμε για το expansion που περιλαμβάνεται στο XCOM: Enemy Unknown Complete Pack?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Όταν λέμε Enemy Within μιλάμε για το expansion που περιλαμβάνεται στο XCOM: Enemy Unknown Complete Pack?

Ναι, αυτό. Βέβαια για πρώτη φορά προσωπικά θα έπαιζα την απλή campaign. Εν αντιθέσει με το War of The Chosen για το XCOM 2, δεν θεωρώ το Enemy Within εντελώς απαραίτητη προσθήκη. Είναι πολύ ωραίο για δεύτερο playthrough αλλά ίσως μπερδέψει λίγο έναν νέο παίκτη.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ετιμήθη σε προσφορά στο GOG. :alien:
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Εγω διαφωνω σε αυτο, ενας νεος παικτης μολις ολοκληρωσει το πρωτο, νομιζω ειναι πιθανοτερο να παει στο 2ο xcom παρα να βαλει το within για δευτερο πλειθρου.
Και το EW εχει μεσα στιγμες που είναι κριμα να τις χασει καποιος.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Εγω διαφωνω σε αυτο, ενας νεος παικτης μολις ολοκληρωσει το πρωτο, νομιζω ειναι πιθανοτερο να παει στο 2ο xcom παρα να βαλει το within για δευτερο πλειθρου.
Και το EW εχει μεσα στιγμες που είναι κριμα να τις χασει καποιος.

Όντως, αλλά μπορεί ένας νέος παίκτης στη σειρά να χωνέψει όλα τα διαφορετικά upgrade trees χωρίς να αισθανθεί πνιγμένος;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
1587730115350.png



:alien:🐍

ΔΡΑΚΟΝΙΑΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΕΣ ΣΑΥΡΕΣ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΛΑΣΑΡΟΝΤΑΙ ΩΣ ΓΗΙΝΟΙ

ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ 5G ΚΕΡΑΙΩΝ

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΒΡΑΙΟΥΣ
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
Όντως, αλλά μπορεί ένας νέος παίκτης στη σειρά να χωνέψει όλα τα διαφορετικά upgrade trees χωρίς να αισθανθεί πνιγμένος;

Ένας τυχαίος νέος παίκτης ίσως όχι, ένα μέλος του αρκιού δεν το φοβάμαι. :p

Σαφώς αξίζει το ρίσκο, αν πρόκειται να μην χάσεις στιγμές σαν
την Newfoundland και την Base Defense.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Πήραμε review code, οπότε θα έχουμε αναλυτική παρουσίαση εντός λογικού χρονικού διαστήματος.
 
Top Bottom