What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Έξτρα περιεχόμενο για το Civilization VI

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,505
Η Firaxis ανακοίνωσε την κυκλοφορία του New Frontier Pass για το Civilization VI, το οποίο θα συμπεριλαμβάνει συνολικά έξι επιπλέον DLC, εμπλουτίζοντας το παιχνίδι με νέα game modes, ηγέτες και πολιτισμούς.
Τα DLC θα κυκλοφορούν ανά δίμηνο, με το πρώτο να εμφανίζεται στις 21 Μαΐου και θα προσθέτει το Maya and Gran Colombia Pack, μαζί με τους αντίστοιχους ηγέτες, το νέο mode Apocalypse, καθώς και καινούρια city-states, resources και natural wonders. 
Το πλάνο αναφέρει ότι το τελευταίο DLC θα γίνει διαθέσιμο στο κοινό το Μάρτιο του 2021, ενώ όλοι όσοι αποκτήσουν το New Frontier Pass, θα λάβουν επίσης ως δώρο τα Teddy Roosevelt και Catherine De Medici Persona Packs.

Continue reading...
 
Last edited:

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί μέχρι σήμερα με το 6 είναι ότι όλοι λένε ότι είναι dumbed down σε σχέση με πριν.

Ισχύει; ή ίσχυε και έχει αλλάξει κάτι με τον καιρό;
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί μέχρι σήμερα με το 6 είναι ότι όλοι λένε ότι είναι dumbed down σε σχέση με πριν.

Ισχύει; ή ίσχυε και έχει αλλάξει κάτι με τον καιρό;

Αν έχεις το V κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με το VI. Έβαλε κάποιες ωραίες ιδέες (districts, natural disasters) αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Αν έχεις το V κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με το VI. Έβαλε κάποιες ωραίες ιδέες (districts, natural disasters) αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.
Ναι το 5 έχω και παίζω που και που και έκανα και μια απόπειρα να παίξω πάλι το 4 μετά από χρόνια, γιατί με θόλωνε η νοσταλγία και έλεγα ότι το 5 δεν είναι τόσο καλό όσο το 4. Τώρα που έπαιξα και έστρωσε ο κώλος μου όμως, είπα να ρωτήσω μην τυχών το 6 είναι θύμα νοσταλγίας or something όπως νόμιζα εγώ ότι το 4 ήταν καλύτερο (δεν είναι, αν και 1-2 στοιχεία του θα ήθελα να είχαν περάσει στο 5)
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Αν έχεις το V κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς με το VI. Έβαλε κάποιες ωραίες ιδέες (districts, natural disasters) αλλά το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν τόσο καλό.
είχες δίκιο, το έβαλα χθες το βράδυ, έπαιξα 2 ώρες σήμερα και έφυγε σούμπιτο.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τωρα που δοκίμασες και το VI ποιό civ σου αρέσει περισσότερο;
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Τωρα που δοκίμασες και το VI ποιό civ σου αρέσει περισσότερο;
Νομίζω ότι το 5 είναι το πιο ισορροπημένο από όλα. Όταν παίζω δεν μου λείπει κάτι, ούτε υπάρχει κάτι που μου σπάει τα νεύρα.

Τα γραφικά του είναι πιο μεστά, καλή αναβάθμιση από το 4, όχι σουπερ ρεαλιστικά, αλλά όχι και το καρτουνέ του 6. Χωρίς πολλά χρώματα, σαν γραφίστας το 6 με έκανε να ξεράσω από τα μάτια με τόσο έντονη παλέτα και οι αντιθέσεις είναι πολύ έντονες και στα μενού και στο χάρτη και παντού, μιλάμε για όργιο saturation....

Τα leader screens είναι άθλια, η πληροφορίες που χρειάζεσαι για να παίξεις δεν είναι πλέον τόσο εύκολα προσβάσιμες, το UI έχει αλλάξει για να λέει ότι έχει αλλάξει χωρίς να προσφέρει κάτι που να βοηθάει έναν νέο παίχτη αλλά και εντελώς διαφορετικό για να ξενίζει τον παλιό.
Το leader list του 5 μου έλειψε αληθινά, που μου έδινε άμεσα info για τις σχέσεις μου με τους άλλους και τα city states.

Οι εργάτες μου έσπασαν τα νεύρα που είναι αναλώσιμοι, τα animations είναι μπακαλίστικα και μου βγάζουν κάτι από καρτουνέ mobile game.

Τα city screens είναι χάλια.

Γενικά το UI που φαίνεται πολύ βαρύ και δεν δουλεύει σωστά. Δεν ξέρω αν είναι που είμαι γραφίστας και το βλέπω έτσι στραβά γιατί είναι η δουλειά μου να δείχνω κάτι όμορφα, αλλά πρέπει να φαίνεται η πληροφορία πρώτα από όλα.

Αλλά τι στο καλό αν ήταν κάποιο τρεντ θα μου είχε ξινίσει και αλλού.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Τα γραφικά του είναι πιο μεστά, καλή αναβάθμιση από το 4, όχι σουπερ ρεαλιστικά, αλλά όχι και το καρτουνέ του 6. Χωρίς πολλά χρώματα, σαν γραφίστας το 6 με έκανε να ξεράσω από τα μάτια με τόσο έντονη παλέτα και οι αντιθέσεις είναι πολύ έντονες και στα μενού και στο χάρτη και παντού, μιλάμε για όργιο saturation....
Wow με δύο ώρες playtime τα είπες καλύτερα από ότι θα μπορούσα να τα πω εγώ.

Ενα από τα πιο δημοφιλή mod για το 6 είναι ενα που κάνει undersaturate (?) τα γραφικά και κανει τις μονάδες όπως ήταν στο 5.

Πρόσθεσε και το γεγονός οτι δεν έχει diplomatic victory και δένει το γλυκό.

Απο την άλλη, προσωπικά, βρίσκω πολύ δύσκολο να πάω στο 4 και νομίζω ότι ο κύριος λόγος είναι τα εξάγωνα που εισήγαγε το 5.

Όποτε συμφωνώ μαζί σου. Civ 5 endgame (κρίμα για το beyond earth, ελπίζουμε σε ένα alpha Centauri 2?).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,199
Αν το θες πιο αναλυτικά έγραψα ότι μπορούσα εδώ

Έχω και άλλα που θα μπορούσα να πω αλλά είμαι κουρασμένος και με το ζόρι το έγραψα και αυτό :p

edit: to beyond earth σου άρεσε; το έχω wishlist.
 
Last edited:

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ήταν από τα games που ανυπομονουσα να βγουν. Διάβαζα τα πάντα. Wishlist στην wishlist (Civilization στο διάστημα; Ποιος δεν θα πέθαινε για πάρτη του; ). Και ξενέρωσα όσο πάει. Δεν έχω πολλά να πω, ίσως αν το παίξεις να τα πεις εσυ αυτά που ένιωσα :p, αλλά ήταν τόσο χαοτικό το tech tree, αλλά μιλάμε εντελώς χαοτικό, που απλά γύρισα στο 5.

Το μόνο που θυμάμαι ήταν το tech tree, ακόμα το βλέπω στον ύπνο μου και όχι δεν είναι από εκείνα τα ευχάριστα όνειρα.
 
Last edited:

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
Έχοντας λιώσει αμφότερα τα Civ 5 και 6, αρχικά και εγώ ξενίστηκα από το καρτουνιστικό στυλ του 6. Το saturation δε με ενόχλησε. Το σύστημα με τα districts όμως μου άρεσε πολύ γιατί οδηγεί σε πραγματικά ξεχωριστές πόλεις και σε στρατηγικό σχεδιασμό, δίνει και ιδιαίτερο flavor στους πολιτισμούς.
 

Hank

Mind-flayer
Sign me up! Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice Fighting stocism with stoicism
Joined
Jan 22, 2020
Messages
1,889
Ισχύει. Τα districts και οι φυσικές καταστροφές μετρούσαν πολύ σαν προσθήκες. Αλλά για εμένα αυτά που δεν έκανε καλά μετρούσαν περισσότερο. Παρόλα αυτά το έχω λιώσει και το 6.
 

Grotenfrod

Prophet of Nihilism
Staff member
Approval of the Admiral Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Feb 12, 2014
Messages
3,507
To beyond earth εξαιρετικά αδιάφορο.
Νίτρε τσέκαρε ρηβιού αλλά γενικά μη το πάρεις δεν αξίζει καν.
 
Top Bottom