What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Ζητούνται μύστες και γκουρού να δώσουν γνώμη για, σχεδόν, καινούριο pc

peisistratos

Hobgoblin Captain
Joined
Mar 4, 2014
Messages
319
Τωρινό pc :

ι5 2500κ (τιμή και δόξα στον μάμρα τον παντοτινό των cpu)

8gb ddr3 ram

xfx rx480 oc 8gb (σα της βάσσιας, αλλα καλύτερη)

xfx TS 550W

οθόνη LG  IPS231 (μέγιστη ανάλυση στα 1080p με 60 μεγάκυκλους)

ssd της crucial mx300 για gaming και λειτουργικο και ενας hdd 1gb της western digital (black νομίζω; ) για όλα τα άλλα

Καινούριο pc:

Το budget αναμένεται να είναι γύρω στα 1000 ευρώ. Τι κρατάω, τι αφήνω; Λόγω παρατεταμένης αφραγκίας έχω μείνει πολύ πίσω στα τεκταινόμενα του hardware. intel ή ryzen, 16 ή 32 ram, κρατάω gpu ή όχι, αναβάθμιση στο τροφοδοτικό/οθόνη; , με κιμά ή γιαλαντζί, χαβανέζο ή πολίστα για rocket league;

 

lucinos

Death Knight
Joined
Nov 16, 2015
Messages
2,703
Το βασικό ερώτημα είναι τι θες να κάνεις που το τωρινό σύστημα δυσκολεύεται. Γιατί κατά τα άλλα μια χαρά μου φαίνεται το σύστημα.

Αν απλά θέλεις πιο καινούργιο, κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα να περιμένεις λίγο, γιατί το καλοκαίρι θα έχουμε εξελίξεις πιστεύω.

Τώρα από cpu αυτόν τον καιρό είναι λογικότερη η amd και δες κυρίως από ryzen 2600 ως ryzen 2700X τι σού ταιριάζει.

Από GPU η rx 480 που έχεις είναι αντίστοιχη τής rx 570, είναι μια χαρά για 1080p, υποθέτω θες να πας σε μεγαλύτερη ανάλυση?. H rx 580 θα είναι μια μικρή αναβάθμιση αλλά δεν βλέπω να αξίζει τον κόπο και τόσο. Οπότε κοιτάς τις Vega. Υπάρχει και η Raden VII τώρα. Από nvidia (#@$%%$) για αναβάθμιση κοιτάς από RTX 2070 και πάνω,

Δεν βλέπω ουσιαστική αναβάθμιση μέσα μπάτζετ. αφού αλλαγή επεξεργαστή, σημαίνει αλλάζεις μητρική και μνήμες (16 γίγα είναι υπεραρκετά για παιχνίδια), Το τροφοδοτικό μάλλον μπορείς να το κρατήσεις αλλά θέλει προσοχή.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,435
To τροφοδοτικό είναι τίμιο, OEM Seasonic αν δεν κάνω λάθος.

Η κάρτα γραφικών είναι καλή για 1080p/60 Hz. Αν δεν πας σε άλλη οθόνη με υψηλότερη ανάλυση ή/και συχνότητα ανανέωσης, σου αρκεί.

Θα πρότεινα και εγώ οπότε, αν σκάσεις χιλιάρικο, και κρατήσεις εξαρτήματα από το παλιό σύστημα, να αλλάξεις μητρική, επεξεργαστή, και μνήμες. Και θα περίμενα τους Zen 2.



 

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,140
Απο hardware δεν σκαμπάζω, αλλά στην ερώτηση



[quote quote=514293] χαβανέζο ή πολίστα για rocket league;
[/quote]

θα απαντήσω <span style="color: #ff0000">ΧΑΒΑ</span> χωρίς δεύτερη σκέψη γιατί ο πολίστας έχει να παίξει κάνα εξάμηνο και θα 'ναι ντεφορμέ.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,431
Ρε τι είστε εσείς οι νέοι, όλα ίσιωμα τα έχετε κάνει. Αφού είπαμε, το Χ ΔΕΝ ΠΡΟΦΕΡΕΤΑΙ.

On topic, Peisistratos το τροφοδοτικό σου είναι μια χαρά. Θες επεξεργαστή-μητρική-μνήμη, αλλά δεν τα θες άμεσα, μια χαρά την παλεύει ο 2500k (δόξα και τιμή!) για 3-4 μήνες ακόμα. Και μόλις μπει Σεπτέμβρης, τσιμπάς ένα Zen 2 και θα είσαι άρχοντας για τα επόμενα 6-7 χρόνια πάλι. Επίσης, μνήμη για κανένα λόγο δεν χρειάζεσαι πάνω από 16GB DDR4 3000Mhz.

Η GPU επίσης δεν χρειάζεται να αλλαχτεί, ακόμα κι αν πας σε οθόνη με 1440p,για ένα χρόνο ακόμα θα σε βγάλει άνετα...μετά βλέπουμε με τα τότε δεδομένα.

Βασικά,αν ήμουν σε φάση ότι έχω κάποια χρήματα για αναβάθμιση μετά από χρόνια και καίγομαι να αγοράσω κάτι να στανιάρω, στη θέση σου μια 1440p οθόνη θα πήγαινα να πάρω όπως είμαι,και τα υπόλοιπα μετά το καλοκαίρι.

 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,418
i5 2500k ηταν ο προηγουνεος επεξεργαστης που ειχα ναι οντως τιμη και δοξα μεχρι που καηκε η μητρικη το 2017 μετα απο 5 χρονια και 9 μηνες. Επειδη σε 2 μηνες βγαινουν επεξεργαστες RYZEN 3000 και συμφωνα με φημες θα μπορεις να παρεις για πρωτη φορα 16πυρηνο με τιμη απο 400 ευρω και πανω περιμενε μεχρι τοτε και παρε ειτε Ryzen 3700 η 3700χ. Μνημη 16 GB 3200MHZ  και καρτα γραφικων RTX 2070. Με αυτα βγαινει περιπου 1000 ευρω μπορει λιγο παραπανω αλλα θα τρεχεις τα παντα 1440p 60 fps max settings και 50+ fps 4k max settings. Αν και θα σου προτεινα επειδη η nvidia εχει τρελαθει με τις τιμες να περιμενεις την επομενη σειρα καρτων και να παρεις  RTX 3070 οταν βγει οπως εγω. Οθονη παρε 1440p ειναι πολυ φθηνες τωρα.

 
Top Bottom