What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Single Player RPGs

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
^ Meanwhile 4 σελίδες πίσω... 😥
Καλά έκανες πάντως και το έβαλες, είναι άριστο βίντεο και κάτω από το spoiler παίζει να μην το πρόσεχε κάποιος.

Ζητώ ταπεινά συγγνώμη, το ξέχασα!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
τους πηγε πισω γιατι ειχε πεθανει και ενα παιδι απο τους devs,πιστευω καποια στιγμη μεσα στο 2020 βαρια πρωτο τριμηνο 2021 θα χει βγει.
το καλο ειναι οτι το επομενο παιχνιδι θα ναι σηκουελ του colony ship και θα λαμβανει μερος στον πλανητη οπου κατευθυνεται το πλοιο,εχοντας ετοιμα την μηχανη γραφικων/assets etc θα τους παρει λιγοτερο χρονο να το βγαλουν σε σχεση με τα προηγουμενα.

προλαβαινεις αδμιραλ να παιξεις το age of decadence μεχρι τοτες:p

Άστα να πάνε, πρέπει οπωσδήποτε. Και αυτό και το Underrail και το Witcher 3 και μερικά ακόμα RPGs που δεν πρόλαβα.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Mε μια γρήγορη σκέψη, και αν θες την γνώμη μου, δεν προσπερνάς τα εξής: Pillars 1+Deadfire, UnderRail, ATOM RPG, Pathfinder: Kingmaker, Wild Hunt, Divinity: Original Sin 2 (ναι το ξέρω ότι το έχεις παίξει, αλλά έχω να το αναφέρω κανά 24ωρο και δεν επιτρέπειται), Lords of Xulima, Tyranny, Disco Elysium, AoD.
Και προσπερνάς άφοβα τα Stygian, Bard's Tale IV, Might & Magic X: Legacy, τα οποία αν και μου άρεσαν, είναι κάποιες σκάλες πιο κάτω απ' αυτά που δεν προσπερνάς.
 

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,316
Pillars 1+Deadfire, UnderRail, ATOM RPG, Pathfinder: Kingmaker, Wild Hunt, Divinity: Original Sin 2 (ναι το ξέρω ότι το έχεις παίξει, αλλά έχω να το αναφέρω κανά 24ωρο και δεν επιτρέπειται), Lords of Xulima, Tyranny, Disco Elysium, AoD

Baldur's Gate 1 & 2
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Mε μια γρήγορη σκέψη, και αν θες την γνώμη μου, δεν προσπερνάς τα εξής: Pillars 1+Deadfire, UnderRail, ATOM RPG, Pathfinder: Kingmaker, Wild Hunt, Divinity: Original Sin 2 (ναι το ξέρω ότι το έχεις παίξει, αλλά έχω να το αναφέρω κανά 24ωρο και δεν επιτρέπειται), Lords of Xulima
Το Lords of Xulima γιατί τόσο πολύ? Το έχω στο back log αλλά είναι χαμηλά σε προτεραιότητα. Τι μου έχει ξεφύγει και το έχεις τόσο ψηλά?
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Mε μια γρήγορη σκέψη, και αν θες την γνώμη μου, δεν προσπερνάς τα εξής: Pillars 1+Deadfire, UnderRail, ATOM RPG, Pathfinder: Kingmaker, Wild Hunt, Divinity: Original Sin 2 (ναι το ξέρω ότι το έχεις παίξει, αλλά έχω να το αναφέρω κανά 24ωρο και δεν επιτρέπειται), Lords of Xulima, Tyranny, Disco Elysium, AoD.
Και προσπερνάς άφοβα τα Stygian, Bard's Tale IV, Might & Magic X: Legacy, τα οποία αν και μου άρεσαν, είναι κάποιες σκάλες πιο κάτω απ' αυτά που δεν προσπερνάς.

Κρατάω τη λίστα σου, thanks! Αν από αυτά που ανέφερες σου έλεγα να κάνεις ένα top 3, ποιο θα ήταν;
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Το Lords of Xulima γιατί τόσο πολύ? Το έχω στο back log αλλά είναι χαμηλά σε προτεραιότητα. Τι μου έχει ξεφύγει και το έχεις τόσο ψηλά?

Χμ, είναι απ' τα παιχνίδια που δεν μπορούμε να σου περιγράψουμε ακριβώς γιατί είναι τόσο αριστουργηματικό, πρέπει να το παίξεις για να το καταλάβεις. Προσωπικά, το έχω αρκετά ( ; ) ψηλά στην τοπ-50 λίστα μου για την δεκαετία. Μην το κρίνεις απ' την πρώτη ματιά που του ρίχνεις, με indie γραφικά που θυμίζουν mobile game, το παιχνίδι είναι hardcore, αρκετά δύσκολο, ειδικά στην αρχή, δεν σε κρατάει απ' το χέρι ΟΥΤΕ ΓΙΑ 1 ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ, ίσα ίσα θα σου πετάξει στη μάπα διάφορα εμπόδια που θα πρέπει να κάνεις overcome, θα παίξει με τα νεύρα σου, αλλά θα σε ανταμείψει στο έπακρο. Pure διασκέδαση. Το στόρυ δεν είναι κάτι που θα μνημονεύεις ανά τους αιώνες, αλλά όταν το τελειώσεις θα ζητάς τη συνέχεια αμέσως. Εκτός του στόρυ, τα υπόλοιπα, gameplay, εξερεύνηση, dungeon crawling, μάχες, ποικιλία στα περιβάλλοντα και στις περιοχές, γρίφοι κλπ, όλα είναι όμορφα φτιαγμένα και συνθέτουν ένα αξιέπαινο παιχνίδι κατά τη γνώμη μου, απ' τις μεγαλύτερες RPG indie επιτυχίες της δεκαετίας και success story των crowdfunding πλατφορμών. Νομίζω @great0ldone και @jonirenicus13 θα συμφωνήσουν μαζί μου, αν και νομίζω ο γκου το παράτησε κάποια στιγμή και δεν το συνέχισε.
Το μεγαλύτερο παράπονο από όλα είναι ότι ενώ είχαν ανακοινώσει απ' το '15-'16 περίπου ότι ετοιμάζουν την συνέχεια, δεν έχει γίνει καμία συνέχεια ή ανακοίνωση εδώ και αρκετά χρόνια, η numantian τελευταία έφτιαξε και στηρίζει το We are Billions, ενώ για ένα δεύτερο Xulima δεν έχει καν τοποθετηθεί σε ερωτήσεις των φανς, δεν υπάρχει τίποτα νεότερο, έχουν αρχίσει να μας ζώνουν τα φίδια μην τυχόν και έχει εγκαταλειφθεί στη μοίρα του το πρότζεκτ.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Κρατάω τη λίστα σου, thanks! Αν από αυτά που ανέφερες σου έλεγα να κάνεις ένα top 3, ποιο θα ήταν;

Αρνούμαι να κάνω top-3 στις παραπάνω αγαπημένες μου παιχνιδάρες. :whistle:
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Αρνούμαι να κάνω top-3 στις παραπάνω αγαπημένες μου παιχνιδάρες. :whistle:

Απόλυτα σεβαστό, όταν τα παίξω θα φροντίσω να γράψω την δική μου άποψη.
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Καλά θυμάται ο @Bathory, το Lord of Xulima είναι στο Hall of Shame μου, επειδή παρόλο που είναι εξαιρετικό παιχνίδι, το παράτησα "για αργότερα" και αυτό το αργότερα δεν ήρθε ακόμα.

Ο λόγος είναι αυτή η έλλειψη handholding, που με οδήγησε στο να χαντακώσω τους χαρακτήρες μου στο level up. Πιο συγκεκριμένα, υποτίμησα πόσο σημαντικό stat είναι το speed για όλους τους χαρακτήρες, ειδικά τους spellcasters. Κουτσά-στραβά πάντως προχωρούσα... μέχρι που έφτασα στο πρώτο boss, και φάνηκε πως είχα κάνει παπαριά. Τουλάχιστον δέκα, μπορεί και δεκαπέντε ώρες παιχνιδιού, στο βρόντο. Τις παλιές, καλές εποχές, αυτό ήταν κομμάτι ενός καλού RPG, να φας τα μούτρα σου με τα πρώτα 2-3 party (ίσον καμιά τριανταριά ώρες) μέχρι να μάθεις τους μηχανισμούς του παιχνιδιού και να ξαναρχίσεις υποψιασμένος. Πλέον, με τους ρυθμούς ζωής στο x2o και με 200 άλλα παιχνίδια να περιμένουν στο backlog, είναι δύσκολο να μην νιώσεις τα false starts όχι ως κομμάτι του παιχνιδιού, αλλά απλά χαμένο χρόνο :confused:. Γενικά, όποιος θέλει να το πιάσει, ας ρίξει μια ματιά σε κάποιο character guide λέω εγώ, που δεν υπήρχε όταν το έπαιξα εγώ (kickstarter backer, day 1 player).

Πρόσφατα οι developers ανακοίνωσαν πως η ανάπτυξη του They Are Billions ουσιαστικά ολοκληρώθηκε, αλλά περισσότερα είχαν να πουν για ένα πιθανό They Are Billions 2 παρά για Lords of Xulima 2. Γενικά λογικό, το They Are Billions ήταν ο ορισμός του sleeper hit, εν μέρη και λόγω του ότι είναι πολύ Twitch friendly και το έλιωσαν στο streaming streamers με μεγάλο following.

Επίσης, εγώ το Might and Magic X: Legacy στα essential θα το έβαζα, αλλά εντάξει, είμαι βαμμένος fan της σειράς.

@Admiral, καλά τα top 10 και top 3 και top hats, αλλά ρε συ, έχεις το Witcher 3 στο backlog. To Witcher 3. Πρώτα Witcher 3 και μετά συζητάμε για το τι σειρά θα πάρουν τα υπόλοιπα.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,049
Απόλυτα σεβαστό, όταν τα παίξω θα φροντίσω να γράψω την δική μου άποψη.

E, αν μου έβαζες το μαχαίρι στο λαιμό να διαλέξω, προφανώς Wild Hunt (όπως είπε και ο γκου), μετά D:OS 2 και PF:KM
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
S(h)ame here οσον αφορά το Lords of Xulima.
Εχω παίξει κανα 30+ ώρες αλλα (κυρίως) ο βαθμός του grinding ωστε να ανεβάσεις λεβελ και να μπορείς να προχωρήσεις με έκαναν να το παρατήσω. Παρόλα αυτά ήταν διασκεδαστικότατη εμπειρία.
Eπίσης M&M Legacy X, αν είσαι εστω λίγο φαν της σειράς πρέπει να του δώσεις την ευκαιρία. Είναι στα αγαπημένα μου.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
@Admiral, καλά τα top 10 και top 3 και top hats, αλλά ρε συ, έχεις το Witcher 3 στο backlog. To Witcher 3. Πρώτα Witcher 3 και μετά συζητάμε για το τι σειρά θα πάρουν τα υπόλοιπα.

Θα το βάλω στο πρόγραμμα, το ορκίζομαι!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Eπίσης M&M Legacy X, αν είσαι εστω λίγο φαν της σειράς πρέπει να του δώσεις την ευκαιρία. Είναι στα αγαπημένα μου.

ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ.


Έχει κάποια αρνητικά που του στερούν τη θέση στο βάθρο για το ευρύ κοινό. Το main game είναι σχετικά εύκολο ακόμα και στο warrior επίπεδο δυσκολίας, ενώ αντίθετα το DLC είναι ίσως το δυσκολότερο gauntlet που έχω συναντήσει ποτέ, τουλάχιστον σε στοιχειωδώς σύγχρονο game, δεν βάζω μέσα αρχαιολογίες τύπου Wizardry 4. Ο σχεδιασμός των dungeon είναι σχετικά απλός, ειδικά αν συγκριθεί με θρυλικά blobbers του παρελθόντος. Η παλιά έκδοση της Unity οδηγεί σε ορισμένα τεχνικά προβλήματα, κυρίως σε ότι αφορά τα loading times (αν έχεις πολλά saves στο save folder, το loading μπορεί να χτυπήσει πεντάλεπτο).

Αλλά ρε παιδί μου, όλη η σειρά Might and Magic, τουλάχιστον από το World of Xeen και μετά, μου προσφέρει κάτι που μόνο αυτά και τα παιχνίδια της Pyranha Bytes καταφέρνουν σταθερά: μια απίστευτα immersive εμπειρία που δεν μπορεί να εξηγηθεί ή δικαιολογηθεί εύκολα (ο εφιάλτης κάθε ευσυνείδητου reviewer δηλαδή), η αίσθηση πως το σύνολο υπερέχει του αθροίσματος των μερών του (ναι, μόλις μετέφρασα το the whole is greater than the sum of its parts). Και είναι πραγματικά αξιέπαινο πως το ίδιο κατάφερε η φρέσκια Limbic με τη main Might and Magic σειρά (και μετά πήρε τα @@ της Ubisfoft), ενώ τα Heroes of Might and Magic δεν έχουν καταφέρει να φτάσουν τις δόξες της New World Computing εποχής, παρόλο που η Ubisoft στηρίζει με λεφτά και marketing εδώ και 15 χρόνια...

Μήπως να μεταφερθούμε στο single-player RPGs, γιατί το σκίσαμε λίγο το thread του Colony Ship...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,813
Thanks @Bathory αλλά αν και τα σχόλια σου, ανέβασαν ψηλά το παιχνίδι στην λίστα, ο @great0ldone και @Miden Agan το κατέβασε πάλι χαμηλά.
RL is a bitch και οι προτεραιότητες άλλες.
Θα του ρίχνω πάντως πάνω από μια ματιά κάθε φορά που διαλέγω το next to play!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,272
Thanks @Bathory αλλά αν και τα σχόλια σου, ανέβασαν ψηλά το παιχνίδι στην λίστα, ο @great0ldone και @Miden Agan το κατέβασε πάλι χαμηλά.
RL is a bitch και οι προτεραιότητες άλλες.
Θα του ρίχνω πάντως πάνω από μια ματιά κάθε φορά που διαλέγω το next to play!

Μάικ αν είναι εύκολο βάλε ένα άβαταρ, ευχαριστώ!
 
Top Bottom