What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher TV Series

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Νομίζω αν μη τι άλλο, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, η συγκεκριμένη σειρά αξίζει ένα δικό της thread μιας και πλησιάζει η ημέρα προβολής και ψάχνοντας με το νέο και καταπληκτικό search δεν βρήκα κάτι.

Προσωπικά, είμαι από αυτούς τους περίεργους, που περιμένουν τελειώσει κάποια σειρά για να τη δουυν ολοκληρωμένη γιατί δεν μπορώ να περιμένω να βγουν καινούρια επεισόδια ή ολόκληρα χρόνια για νέες season μερικές φορές (το Game of Thrones το είδα μονοκοπανιά σε ένα μήνα περίπου) την περασμένη Άνοιξη λίγο πριν βγουν τα τελευταία επεισόδια. Βέβαια έτσι χάνω όλες τις συζητήσεις που μπορεί να γίνονται για κάποια σειρά οι οποίες είναι και αυτές ενδιαφέρουσες και τρώω συχνά spoilers. Το Witcher είναι ίσως η πρώτη σειρά που θα κάτσω να δω από την αρχή της κανονικά.

Μερικά βιντεάκια για τους χαρακτήρες:


 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Αναμένω κι εγώ με αρκετό ενδιαφέρον και όσο πιό "ανοιχτό μυαλό".
Εννοείται θα φύγει μονοκοπανιά η πρώτη σεζόν, να΄ναι καλα το Νετφλιξ.
Παντως Μητσακο αν χασεις κάποιο επεισόδιο, μείνεις πίσω κλπ, dont worry, εδω είμαστε εμείς να στο σποιλεριάσουμε :p
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Αναμένω κι εγώ με αρκετό ενδιαφέρον και όσο πιό "ανοιχτό μυαλό".
Εννοείται θα φύγει μονοκοπανιά η πρώτη σεζόν, να΄ναι καλα το Νετφλιξ.
Παντως Μητσακο αν χασεις κάποιο επεισόδιο, μείνεις πίσω κλπ, dont worry, εδω είμαστε εμείς να στο σποιλεριάσουμε :p
Αν το Μητσάκο αναφέρεται σε εμένα μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο :p
Όσο για τα spoiler την εβδομάδα των Χριστουγέννων έχω άδεια, οπότε θα το δω μονοκοπανιά και δεν πλησιάσει οποιοδήποτε σχετικό site, forum κ.λπ.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
Το μόνο που εξακολουθεί να με χαλάει σταθερά από την πρώτη ημέρα μέχρι σήμερα είναι η πανοπλία των Μιλφgaardianών. Κατά τα άλλα cautiously optimistic. Ο Cavill φαίνεται να τον έχει μελετήσει το ρόλο.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
θα περιμενε κανεις τις επιχρυσες full plate πανοπλιες που φορανε σε ενα μικρο βασιλειο οπως η cintra να τις ειχε η nilfgaard,μαλλον τους δωσανε αυτους του σακους ορχεων για να ξεχωριζουν.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Έχει μέσα στους writers ακτιβιστές-"αριστερούς" με μπλε στουλούπες, οπότε πως θα μας τρίψουν καλύτερα στη μάπα τις ιδεολογίες τους από το να κάνουν μια ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ απολυταρχική χώρα να έχει γελοία στρατιωτική εμφάνιση. #whitemanbad
Βέβαια αν είχαν αφιερώσει χρόνο να ξεκοκκαλίσουν τα βιβλία, θα έβλεπαν ότι οι μειονότητες είναι πιο αποδεκτές στη Niflgaard από οπουδήποτε αλλού, oh the irony.
Mildly optimistic πως θα είναι αξιόλογη και δε θα τη σκίσουν.
 

Chronomancy

Todd's Minion
Staff member
Joined
Oct 8, 2013
Messages
10,224
Το περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον. Έχω αφήσει στην μέση ένα σωρό άλλες σειρές επειδή βαρέθηκα και θέλω να πιστεύω ότι αυτή θα με κρατήσει. Είναι και ψιλοχορρορ οπότε μια χαρά θα περάσει το πνεύμα του κόσμου των βιβλίων/παιχνιδιών
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Γάιε, η Cintra είναι σχετικά μικρή, αλλά όχι ακριβώς φτωχή. Η θέση της ως buffer μεταξύ βορείων βασιλείων και Nilfgaard της δίνει leverage και αρκετό trade income.

Ισχύει και αυτό που λέει ο Adhan για τη Nilfgaard. Αν και γίνονται ανεκτές όσο δεν ενοχλούν τον Αυτοκράτορα και εξυπηρετούν τα συμφέροντά του βέβαια (βλ. Dol Blathanna puppet state). Ελπίζω πάντως η σειρά να πάρει τη neutral στάση των βιβλίων και να μην παρουσιάσει την Αυτοκρατορία ως το "μεγάλο κακό".

Εγώ πάντως επαναλαμβάνω την άποψή μου ότι θα δούμε καλό πράμα. Έχει κάποιες ψιλοχαζές αλλαγές (Yennefer από φτωχή όπως φαίνεται οικογένεια, μαύρη Fringilla κτλ.), αλλά αν το woke τους περιοριστεί σε τέτοιες μικρολεπτομέρεις, who cares;
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,255
Το μόνο που εξακολουθεί να με χαλάει σταθερά από την πρώτη ημέρα μέχρι σήμερα είναι η πανοπλία των Μιλφgaardianών. Κατά τα άλλα cautiously optimistic. Ο Cavill φαίνεται να τον έχει μελετήσει το ρόλο.

Η μόνη ανησυχία που έχω για τη σειρά είναι μήπως ο πολιτικός εμφύλιος στην Αμερική επηρεάσει την πλοκή σαν το Last Jedi. Εκεί αποφάσισαν να κάνουν τους κακούς εντελώς γελοίους και γκαφατζήδες γιατί εκπροσωπούσαν (στο μυαλό του σεναριογράφου) τους incels και τα γκρινιάρικα manbabies. Στο βωμό της πολιτικής θυσιάζουν βασικές αρχές του storytelling, όπως ότι οι κακοί πρέπει να είναι απειλητικοί. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι Nilfgaardians παρουσιαστούν σαν καρναβάλια.
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Αν το Μητσάκο αναφέρεται σε εμένα μάλλον με μπερδεύεις με κάποιον άλλο

Oops! Είδα το ασπρόμαυρο αβαταρ και νομιζα οτι ήσουν @mits@kos o_O
Δεν πειράζει, θα φάει τα σποιλερζ κι αυτός :p
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Η μόνη ανησυχία που έχω για τη σειρά είναι μήπως ο πολιτικός εμφύλιος στην Αμερική επηρεάσει την πλοκή σαν το Last Jedi. Εκεί αποφάσισαν να κάνουν τους κακούς εντελώς γελοίους και γκαφατζήδες γιατί εκπροσωπούσαν (στο μυαλό του σεναριογράφου) τους incels και τα γκρινιάρικα manbabies. Στο βωμό της πολιτικής θυσιάζουν βασικές αρχές του storytelling, όπως ότι οι κακοί πρέπει να είναι απειλητικοί. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι Nilfgaardians παρουσιαστούν σαν καρναβάλια.
Αν θέλουν να περάσουν politics να μάθουν μπαλίτσα από το Star Trek.

Για το Witcher να πω την αλήθεια είμαι ενθουσιασμένος, αλλά και προετοιμασμένος για ψυχρολουσία.
Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν έχω ακουμπήσει τα βιβλία και σαφώς στα παιχνίδια έχουν γίνει κάποιες πρωτοβουλίες που ξεφεύγουν από τα των βιβλίων. Το αποτέλεσμα είναι να περιμένω μεν αλλαγές, αλλά δεν ξέρω πως θα τις δεχτώ κιόλας.

Τέλος πάντων δεν ανησυχώ για τον Καβίλ, το παλικάρι φαίνεται δικό μας, αλλά διάβασα διάφορες ενοχλητικές αλλαγές που προσπάθησαν να περάσουν στο κλίμα της πολιτικής κορεκτίλας και δεν πέρασαν (που θα χάλαγαν το source material) και φοβάμαι για αυτές που πέρασαν και δεν έχουμε δει ακόμα. Το να είναι κάποιος μαύρος και όχι λευκός λίγο με νοιάζει, αλλά όπως είδαμε με το προηγούμενο ghost busters αρκετά συχνά ρίχνουν όλο το βάρος στην κορεκτίλα και όχι στο να βγει κάτι καλό.

(επίσης με χαλάει λίγο ότι ο Dantelion θα αναφέρεται ως Jaskier, αλλά αυτό φαντάζομαι είναι γιατί έχω επαφή μόνο με τα παιχνίδια.)
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Nitro, τα παιχνίδια έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά στο να διατηρήσουν το ύφος των βιβλίων. Το story προφανώς θα είναι εντελώς διαφορετικό, αλλά θα νιώσεις σα στο σπίτι σου αν η μεταφορά είναι καλή.

Όσο για το political correctness, tbh εμένα δε με ενοχλεί πολύ εκτός κι αν είναι εντελώς in your face και η σειρά δεν έχει κάτι άλλο να πει. Εδώ φαίνεται ότι αν μη τι άλλο θα έχουμε τουλάχιστον μια καλή fantasy περιπέτεια. Το χρώμα του δέρματος των χαρακτήρων είναι όντως λεπτομέρεια, αλλά δημιουργούνται κάποια μικρά θεματάκια συνέπειας (η Fringilla π.χ. είναι ξαδέρφη της κατάλευκης Anna Henrietta, κατάγεται από το Toussaint και γενικά στη Nilfgaard δεν υπάρχουν μαύροι κτλ.). Επίσης, είναι ειρωνεία να προσπαθούμε να εισάγουμε diversity σε ένα έργο που είναι χτισμένο σε μεγάλο βαθμό πάνω σε αυτό. Αλλά δε φαίνεται να έχουν καταστρέψει κάτι πολύ σημαντικό, Ίσως για αυτό να πρέπει να ευχαριστήσουμε το fanbase που αντέδρασε αρκετά έντονα και γρήγορα.
 

Χειρομαλάχτης

Death Knight
Approval of the Admiral Fighting stocism with stoicism
Joined
Nov 24, 2019
Messages
3,500
θα ειναι σειράρα, θα σκισει και θα γινει το GoT των 20s..
με πολλους κυκλους, μιας και υπαρχει αρκετο υλικο στα βιβλια.
να τον ακουτε τον χειρομαλάχτη.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Πιστεύω ότι δεν μπορούμε να κρίνουμε από τα trailers τι θα ήθελαν να αποδώσουν ακριβώς, για αυτό και είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος.

Η Nilfgaard ξενίζει λίγο με αυτά τα δερμάτινα μαύρα ρουχαλάκια, αλλά το εικαστικό είναι το ελάχιστο. Είναι πολύ θετικό που θα δούμε πώς εξελίσσεται η ιστορία μέσα από τα δύο πρώτα βιβλία (χρονολογικά) πριν το ίδιο το Ciri Saga. Από ότι καταλαβαίνω η βασική μάχη μέσα στο ανάκτορο διαδραματίζεται στη
Cintra, όταν επί της ουσίας δένει ο Geralt τη μοίρα του με την αγέννητη Ciri, σώζοντας την Pavetta και τον μέλλοντα σύζυγό της.
#wraigiapramatakiagenontai

Δεύτερη σαιζόν. όπως είπε και ο καράφλας χοστ στο Χειρομαλάκτη, θα αρχίσει να ανεβάζει ρυθμούς. Η ίντριγκα που υπάρχει στο Time of Contempt, η οποία θεωρείται δεδομένη και ως μέρος του κόσμου (σε αντίθεση με τον Martin που πλέον το κάνει για θέαμα), θα δώσει ωραίο λευκό καμβά για να παίξουνε ντριμπλαδόρικη μπαλίτσα.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Βασικά εγώ τώρα πρόσεξα τις τσαλακωμένες πανοπλίες, όντως χτυπάει άσχημα. Αλλά λεπτομέρεια. Τo Time of Contempt να το μεταφέρουν στη δεύτερη σεζόν όμως; Κάτι είχε ακουστεί για 5 σεζόν συνολικά, που σημαίνει ότι πρέπει να συμπτυχθούν άλλα δύο βιβλία. Αν ισχύει, καλύτερα να είναι τα δύο πρώτα του main saga γιατί το Blood of Elves δε λέει και πολλά, τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη. Όχι ότι είναι κακό, αλλά είναι κυρίως setup και αρκετά αργό και σίγουρα κατώτερο από οποιοδήποτε άλλο βιβλίο της σειράς (εκτός Last Wish).
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Τι ώρα γίνονται διαθέσιμες συνήθως οι νέες σειρές που βγαίνουν στο Netflix;
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Κατά το μεσημέρι περίπου (όταν βαράει μεσάνυκτα στην Καλιφόρνια).
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,265
Θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε ότι γραφείο μας θα παραμείνει κλειστό λόγο Witch... εεε των γιορτών των Χριστουγέννων.
 
Top Bottom