What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Witcher TV Series

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Το Σάββατο περιμένω κόσμο στο σπίτι ο οποίος και θα μείνει για κανα μήνα οπότε θέλω να προλάβω αν όχι όλα να δω τα περισσότερα μέχρι τότε.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Γιατί είχα στο μυαλό μου ότι σήμερα θα έβγαινε; αύριο είναι;
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661
Αύριο βγαίνει.

Κυκλοφορούν και διάφορα ανεπίσημα countdowns για να υπολογίσουμε ώρες λίγο-πολύ.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Βγήκε κάτι άλλο σήμερα και το περίμενα και έχω μπλέξει τα μπούτια μου;
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
παιδια βγηκε νωριτερα!
DPbewitcher_1920x1080trendz-758x426-1620x800.jpg
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Φίλος είναι του 2018 αυτό :p
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Πολύ mixed τα reviews. Αν και με παρηγορεί ότι το κύριο παράπονο είναι ότι είναι δύσκολο για τους μη μυημένους να μπουν στον κόσμο του. Τα περί tonal inconsistency επίσης δείχνουν άγνοια περί του sorce material. Δεν μπορώ να περιμένω... 1-2 ωρίτσες ακόμη.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Πολύ mixed τα reviews. Αν και με παρηγορεί ότι το κύριο παράπονο είναι ότι είναι δύσκολο για τους μη μυημένους να μπουν στον κόσμο του. Τα περί tonal inconsistency επίσης δείχνουν άγνοια περί του sorce material. Δεν μπορώ να περιμένω... 1-2 ωρίτσες ακόμη.
mixed? 9.9 imdb και ότι άρθρο πέρασε από μπροστά μου λέει για έπος.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
mixed? 9.9 imdb και ότι άρθρο πέρασε από μπροστά μου λέει για έπος.
Εντάξει είναι πολύ νωρίς ακόμα για το IMDB. Έχει πάει ήδη στο 9.8.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Πάω σπίτι τώρα να το πιάσω και εγώ :p
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Για metacritic μιλάω. Αλλά επειδή δεν εμπιστεύομαι τα ξερά νούμερα διάβασα και τα summaries. Για να δούμε...
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,462
Είδα μέχρι επεισόδιο 3, ακόμα σκουπίζω, δάκρυα χαράς και κάτι άλλο. ΤΕΛΕΙΟΚΑΙΔΕΝΑΚΟΘΩΤΙΠΟΤΑΓΜΤ!

Κάτι κωλοmainstream κωλοφυλλάδες μόνο δεν γράφουν για το μεγαλείο αυτού του έργου που δεν είναι τυχαίο που δεν παρακολουθώ (απλά μου έβγαλε το google news άρθρα τους γιατί είδε ότι ψάχνομαι με το witcher) οι οποίες μπλοκαρίστηκαν με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν θα μου χαλάσει κανένας την φούσκα μου, από μένα είναι ΝΑΙ!
 
Last edited:

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,661
Έχοντας δει τα πρώτα 3 επεισόδια, η σειρά έχει όλα τα φόντα να γίνει το νέο GoT στη συνείδηση του λαουτζίκου.

Τουτέστιν, ετοιμαστείτε για τον κάθε χοιροβοσκό κάγκουρα να ντύνεται Γκέραλτ τις απόκριες και να το παίζει υπερnerd.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,379
Είδα μέχρι επεισόδιο 3, ακόμα σκουπίζω, δάκρυα χαράς και κάτι άλλο. ΤΕΛΕΙΟΚΑΙΔΕΝΑΚΟΘΩΤΙΠΟΤΑΓΜΤ!

Κάτι κωλοmainstream κωλοφυλλάδες μόνο δεν γράφουν για το μεγαλείο αυτού του έργου που δεν είναι τυχαίο που δεν παρακολουθώ (απλά μου έβγαλε το google news άρθρα τους γιατί είδε ότι ψάχνομαι με το witcher) οι οποίες μπλοκαρίστηκαν με συνοπτικές διαδικασίες. Δεν θα μου χαλάσει κανένας την φούσκα μου, από μένα είναι ΝΑΙ!

Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός θα μεγαλώνει το χάσμα μεταξύ κοινού και κριτικών. Ειδικά οι αμερικανοί κριτικοί κρίνουν πλέον 100% με περίεργα πολιτικά κριτήρια.
 

Arwindan

Mind-flayer
Approval of the Admiral The Ultimate Sacrifice PCMaster Veteran Rocket League RQ Crew 1st Tournament
Joined
Dec 3, 2012
Messages
2,487
Μόλις τελείωσα το πρώτο. Όλα τα Witcher vibes είναι εδώ. Ο Cavill είναι πολύ καλός, το soundtrack δεν είναι στα επίπεδα του παιχνιδιού αλλά στέκεται καλά.
Η αλήθεια είναι ότι αν κάποιος δεν έχει επαφή με τα παιχνίδια η τα βιβλία παίζει να χαθεί λίγο.
 

razvedchiki

Death Knight
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,740
oσοι βαρεθειτε μετα τα πρωτα 2-3 επεισοδια καντε λιγο υπομονη,η σειρα απογειωνεται απο το 4 επεισοδιο και μετα.

τους νανους τους παιζουν κανονικοι νανοι!
 
Last edited:

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Τώρα νοιώθω λίγες ενοχές που θα χαλάσω το buzz, αλλά προσωπικά δεν μπορώ να αποκαλέσω τη σειρά καλή με κανένα κριτήριο. Είδα τα 5 πρώτα επεισόδια και σταμάτησα να βλέπω επειδή για κάποιο λόγο έπεσε το Netflix. Ο λόγος που συνεχίζω είναι ότι είμαι αθεράπευτο fanboy κι επειδή τρέφω ακόμη ελπίδες για το main saga (παραδέχομαι ότι είναι δύσκολο να βγάλεις μια σεζόν με ροή από anthologies). Ακολουθεί post σεντόνι το οποίο περιλαμβάνει και SPOILERS + κάποια ελαχιστότατα και για τα ΒΙΒΛΙΑ. Μη διαβάσετε παρακάτω αν δεν ξέρετε τι γίνεται και δε θέλετε να μάθετε.






Let's see λοιπόν. Πείτε με butthurt fanboy, αλλά πραγματικά προσπάθησα να το δω από όλες τις πιθανές οπτικές. Ως fanboy βρίσκω τη σειρά εκτρωματική, ως casual Witcher or fantasy fan απίστευτα cheesy και κακογραμμένη και αν έψαχνα απλά κάτι να δω στο Netflix α το είχα παρατήσει μετά από 2-3 επεισόδια (btw το entry barrier είναι όντως αρκετά υψηλό), αφού η παραγωγή είναι πιο φτηνή από ότι περίμενα, όλες οι nonhuman races φαίνονται απαίσιες, το CGI πολύ πρόχειρο και το κυριότερο είναι ΒΑΡΕΤΟ. Υπερβολή τα ωριαία επεισόδια. 45 λεπτά και πολλά ήταν για αυτού του τύπου το content. Ακολουθεί fanboyική κριτική.

Πρώτον, ανησυχίες Hellion για την παρουσίαση της Nilfgaard, απόλυτα δικαιολογημένες. Στα πρώτα επεισόδια παρουσιάζονται εντελώς βάρβαροι και δεν έχουν καμία μα καμία σχέση με τα βιβλία ή τα παιχνίδια. Θέλω πολύ να δω πως θα γυρίσουν το χαρακτήρα του Cahir μελλοντικά. Άλλο ένα liberty με τον κόσμο που δε βγάζει νόημα είναι η συνένωση Ban Ard και Aretuza και το γεγονός ότι υπάρχουν Nilfgaardians στην Aretuza, ενώ ένα από τα πιο σημαντικά points είναι το πόσο διαφορετικοί είναι οι μάγοι της Nilfgaard με αυτούς των Northern Kingdoms και πόσο διαφορετικά τους αντιμετωπίζουν (case in point, Fringilla). Πέρα από αυτό, Filavandrel's uprising; Στη Cintra. Κάτι χιλιάδες μίλια νοτιοδυτικά της Dol Blathanna. Κάποιου είδους βεντέτα των Cintrians με τα Elves (ενώ η βασιλική οικογένεια έχει elven blood ξέρω γω). Μίσος των Cintrians προς την Calanthe; Που τη λάτρευαν, και ένας από τους δευτερεύοντες λόγους που όλοι κυνηγούν τη Ciri είναι ότι οι Cintrians θα ακολουθούσαν μόνο τη συγκεκριμένη βασιλική γενιά.

Και μιας και είπα για τον Cahir λίγο νωρίτερα, ας δούμε λίγο και τους χαρακτήρες. Όπως έγραφα και μερικές σελίδες πίσω, δε θα με ενοχλούσε τόσο η εμφάνιση αν δεν υπήρχαν σημαντικές αλλαγές. Αλλά υπάρχουν. Ο Cahir παρουσιάζεται σαν Αντίχριστος, Ο Foltest σαν καρικατούρα, η Tissaia που είναι η μέντορας της Yen σαν εγωίστρια, ο Istredd δεν έχει λόγο ύπαρξης σε αυτό το context. Επίσης σκλάβοι νάνοι/gnomes; Μαύρα ξωτικά; Ευγενική Eithne; Τέλος το origin story της Yen είναι ένα χάλι μαύρο. Α, το αποκορύφωμα βέβαια είναι η Calanthe που σκάει στους αρραβώνες της Pavetta μέσα στα αίματα και τρεκλίζοντας μεθυσμένη σαν τον Jack Sparrow.

Η γραφή έχει κι αυτά υπερβολικά πολλά θέματα. Cheesy όσο δεν πάει, premonitions από το πουθενά, κακοί διάλογοι, εξυπηρέτηση agenda (αποκορύφωμα ο λόγος της Yen στο νεκρό μωρό και αυτός ενώ προσπαθεί να αιχμαλωτίσει το Djinn), κακή ένταξη του χιούμορ (αποκορύφωμα η επιγραφή όταν ο Geralt μπαίνει στην Temeria). Παράδειγμα, η όλη υπόθεση της Yennefer, που ήθελαν τάχα να τη στείλουν στη Nilfgaard. Ότι να'ναι.

Για να μην είμαι και άδικος πάντως, υπάρχουν και θετικά. Οι κύριοι χαρακτήρες είναι σχετικά πιστοί, η ηθοποιία είναι εξαιρετική στους κύριους ρόλους, προεξάρχοντος του Cavill, η σκηνοθεσία επίσης πολύ καλή, ενώ υπάρχουν και ενδιαφέρουσες narrative επιλογές όπως η πρώτη συνάντηση του Geralt και της Triss, όπως και ο παραλληλισμός της Renfri με τη Ciri. Επίσης, δε θα τους ψέξω για αναγκαστικές αλλαγές, όπως αυτή της δομής αφήγησης ή του γεγονότος ότι μεγάλωσαν τη Ciri (αν και χάνεται λίγη από την παιδική αφέλεια του χαρακτήρα δεν είχαν επιλογή).

Τέλος πάντων, ίσως να είχα υπερβολικά υψηλές προσδοκίες. Και όντως, ήμουν πολύ αισιόδοξος. Από ότι φαίνεται έκανα λάθος. Φυσικά σώζεται το πράγμα, και τους δίνω ότι είναι πολύ δύσκολο να δημιουργήσεις σεζόν με ροή από anthologies, αλλά αμφιβάλλω αν η συγκεκριμένη showrunner είναι η κατάλληλη.

EDIT: Α, διαβάζοντας και το σχόλιο του Arwindan, η μουσική είναι αίσχος κατ'εμέ. Και οι μπαλάντες του Dandelion μόνο μπαλάντες δεν είναι.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,661
Θα προτιμούσα το πρώτο επεισόδιο να είναι λίγο πιο πιστό στην ιστορία και το ποσό δύσκολο ήταν το δίλημμα του Geralt και το τελεσίγραφο στο οποίο βρέθηκε να απαντήσει.

Κρίμα διότι το butcher of Blaviken ήταν πολύ ωραία ιστορία.

Βάζω να δω το δεύτερο στη σειρά
 
Top Bottom