What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Προτάσεις για ταινία

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Το πρώτο ήταν ωραίο, δεν περίμενα σύντομα το sequel...
 
  • Like
Reactions: Raz

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,947
Πάντα χαίρομαι να διαβάζω επαίνους για το La La Land, ειδικά όταν είναι τόσο πηγαίοι όσο το ποστ του Raz.

Δεν θέλω να εκτροχιάσω το thread συζητώντας την ταινία σε βάθος. Θα πω απλώς ότι για μένα είναι μάλλον η κορυφαία ταινία που είδα την τελευταία τριετία. Όπως κι ο Raz γενικά αποφεύγω/αντιπαθώ τα musicals, ωστόσο αντίθετα με τον Raz λάτρεψα τα μουσικοχορευτικά κομμάτια της ταινίας κι έχω προσθέσει κάποια στην βασική μου playlist στο Spotify. Γελάστε ελεύθερα.
Επίσης γενικά Emma Stone = waifu material.
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Για τον Phoenix δεν έπεσε και κεραυνός.
Για τον Ιρλανδό όμως που πήρε του τσολιά.... Είναι σαν σεναριο συνωμοσίας και ίσως να γυριστεί και ταινία με τον τίτλο, δεν πήρε τίποτα.
Ίσως κάποιοι να πιστεύουν ότι το Netflix είναι μόνο για εκδηλώσεις σε θερινα σινεμαδακια με χαλικακι και όχι για κόκκινα χαλιά.
Για το 1917 μόνο το trailer και τα λίγα που διαβασα μου έδωσαν την εντύπωση ότι θα κάνει μαγκιες το ταινιακι.

Edit
επειδή θα αργήσω πολύ να δω το 1917, θα ανακατέψω τα άντερα μερικών. Πήγα στο spoiler.com και διάβασα τι παίζει. Ναι διάβασα μέχρι το τέλος. Θα το δω με την πρώτη ευκαιρία.
 

Myrmidonas

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
2,037
Θα συνιστούσα σε όσους έχουν παιδιά στο σπίτι (μεγάλα ή μικρά ή αισθάνονται τέτοια) να δουν το Klaus στο Netflix. Εξαιρετικό animation στα επιπέδα του Spiderverse, ωραίο (και ενήλικο) χιούμορ. Ο J.K. Simmons εξαιρετικός στον ομώνυμο χαρακτήρα. Από το δημιουργό του Despicable Me.

Το είδα σήμερα και μπήκε στην λίστα με τα αγαπημένα μου animation, Πραγματικά εξαιρετικό
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Με έπιασε μια νοσταλγία για παλιό Ταραντίνο, οπότε είδα μόλις για δεύτερη φορά το True Romance. Αφού παρήλθε σχεδόν μία δεκαετία από την πρώτη θέαση, μπορώ να πω ότι το εκτίμησα ακόμη περισσότερο.

Θυμήθηκα ότι στις αρχές των 90s ο Christian Slater ήταν παντού, την ίδια εποχή η Patricia Arquette είχε υπάρξει πολύ σέξι και ο αγαπημένος QT δεν είχε κάνει ακόμη το αποφασιστικό βήμα προς την καταξίωση που του επέτρεψε να κάνει ουσιαστικά ότι γουστάρει. Δε σκηνοθετεί λοιπόν και το σενάριό του δεν είναι τόσο ρηξικέλευθο και τολμηρό όσο τα πρόσφατα έργα του ή το Pulp Fiction, ενώ σίγουρα δεν είναι η καλύτερη δουλειά του. Είναι όμως εκεί, στους φοβερούς διαλόγους, στις συνεχείς pop culture αναφορές, στη λατρεία για τον Elvis και το Rockabilly, ενώ πρόκειται μάλλον για το πιο προσωπικό του έργο. Δε νομίζω ότι είναι τυχαίο πως ο χαρακτήρας του Slater είναι ένας νεαρός geek, υπάλληλος video store, που λατρεύει τις Kung Fu D-movies. Το σενάριο είναι ωδή στο geek empowerment και δίνει την εντύπωση ότι είναι προσωπική φαντασίωση που θα ήθελε να ζήσει ο Ταραντίνο.Geek υπάλληλος video store που παντρεύεται call girl, σκοτώνει τον νταβατζή της, κλέβει την κόκα του, ταξιδεύει στο LA και τελικά ζει happily ever after στο Μεξικό με την ξανθιά bimbo, φέροντας τα σημάδια που θα του θυμίζουν την περιπέτειά του για μια ζωή. Hell, ακόμη κι εγώ θα ήθελα να το ζήσω...

Αξίζει φυσικά αναφοράς και το τρομερό cast, το οποίο περιλαμβάνει αμέτρητα ονόματα, από τους σχετικά πιο άγνωστους Chris Penn και Michael Rapaport, μέχρι τον Gary Oldman, τον Christopher Walken, τον Denis Hopper και πάρα πολλούς άλλους.

All in all, εξαιρετικό pulp. Βγάζει αυτήν την αίσθηση απολαυστικής B-movieλας, θυμίζοντας τις ταινίες που γύριζε με το κιλό ο De Palma, αλλά με την essence του Ταραντίνο να δίνει στην ταινία έναν υπερβατικό χαρακτήρα.
 

Tony Corvus

Ancient Red Dragon
Φασαίος Larianός Τσοβόλα δώστα όλα Sign me up! Approval of the Admiral
Joined
Dec 1, 2012
Messages
11,167
Σενάριο έχει γράψει και στο Natural Born Killers (ταινιάρα).
Σε Ταραντίνο θα πρότεινα και το Bad Times at the El Royale. Βγάζει κάμποσα vibes από Hateful Eight!
 

Miden Agan

Mind-flayer
Joined
Dec 3, 2012
Messages
1,625
Με έπιασε μια νοσταλγία για παλιό Ταραντίνο, οπότε είδα μόλις για δεύτερη φορά το True Romance.

Η ίδια νοσταλγία με έπιασε πριν κανα δίμηνο!

Tρομερό ταινιάκι το True Romance.
Patricia Arquette ερως μεγάλος, b-movίλα κάργα αλλα απο αυτές που ξέρεις οτι πέρασες υπέροχα. Εννοείται πως μεγάλο ρόλο έπαιξε το απίστευτο cast. Να προσθέσω και το όνομα του Brad Pitt καθώς στη σκηνή με το αυτοσχέδιο bong που είναι ζάντα και σκάνε σπίτι οι "μαφιόζοι" πέθανα στο γέλιο, εβαζα τη σκηνή ξανά και ξανά! Στα σύν το καταπληκτικό soundtrack, είναι ξεκάθαρα επιλογή του Ταραντίνο παρόλο που δε σκηνοθετεί.

Δείτε επίσης το Jackie Brown. Μεγάλα ονόματα στο cast (Samuel "Motherf*king" Jackson, De niro, Bridget Fonda, Robert Forster) και εν γένει καταπληκτικό cult ταινιάκι!
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Σιχαίνομαι, πραγματικά σιχαίνομαι το στυλ του Ταραντίνο. Δεν έχω ευχαριστηθεί ούτε μία ταινία του.
 

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Σιχαίνομαι, πραγματικά σιχαίνομαι το στυλ του Ταραντίνο. Δεν έχω ευχαριστηθεί ούτε μία ταινία του.

To be fair είναι λιγάκι acquired taste. Θυμάμαι όταν είχα δει πρώτη φορά το Kill Bill, ως 13χρονος τότε, δεν είχα καταλάβει προς τι το όλο buzz. Όμως η γοητεία του είναι κυρίως τα θεοπάλαβα σενάρια και χαρακτήρες του, οι έξυπνοι διάλογοι και οι τρομερές γνώσεις του για τα πολιτιστικά φαινόμενα του 20ου αιώνα, τα οποία άλλοτε σατιρίζει, και άλλοτε αναδεικνύει μέσα από τα scripts του. Φαίνεται ότι αγαπάει αυτό που κάνει όσο τίποτα. Και σε όλα αυτά πρέπει να προστεθούν και τα εξαιρετικά soundtracks με τα οποία ντύνει τις ταινίες του. Η σκηνοθετική του ματιά είναι ίσως αυτό που μπορεί να χαλάσει κάποιον, διότι η χρήση υπερβολικής βίας και η B-movie αισθητική μπορεί να οδηγήσει κάποιους στο να τον αντιπαθήσουν. Αλλά στην τελική είναι κάτι λογικό, καθώς είναι πολύ ιδιαίτερος δημιουργός. Έχεις δοκιμάσει πιο εύπεπτες ταινίες του, όπως το πρόσφατο Once Upon a Time in Hollywood; Είναι νομίζω η πιο συμβατική ταινία του και ίσως θα άξιζε μία ευκαιρία.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
To be fair είναι λιγάκι acquired taste. Θυμάμαι όταν είχα δει πρώτη φορά το Kill Bill, ως 13χρονος τότε, δεν είχα καταλάβει προς τι το όλο buzz. Όμως η γοητεία του είναι κυρίως τα θεοπάλαβα σενάρια και χαρακτήρες του, οι έξυπνοι διάλογοι και οι τρομερές γνώσεις του για τα πολιτιστικά φαινόμενα του 20ου αιώνα, τα οποία άλλοτε σατιρίζει, και άλλοτε αναδεικνύει μέσα από τα scripts του. Φαίνεται ότι αγαπάει αυτό που κάνει όσο τίποτα. Και σε όλα αυτά πρέπει να προστεθούν και τα εξαιρετικά soundtracks με τα οποία ντύνει τις ταινίες του. Η σκηνοθετική του ματιά είναι ίσως αυτό που μπορεί να χαλάσει κάποιον, διότι η χρήση υπερβολικής βίας και η B-movie αισθητική μπορεί να οδηγήσει κάποιους στο να τον αντιπαθήσουν. Αλλά στην τελική είναι κάτι λογικό, καθώς είναι πολύ ιδιαίτερος δημιουργός. Έχεις δοκιμάσει πιο εύπεπτες ταινίες του, όπως το πρόσφατο Once Upon a Time in Hollywood; Είναι νομίζω η πιο συμβατική ταινία του και ίσως θα άξιζε μία ευκαιρία.

Όχι, δεν το έχω δει ακόμα και είναι καλή ιδέα. Είναι φανερό ότι είναι λάτρης συγκεκριμένων πραγμάτων του Hollywood και νομίζω ότι αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι ότι συνήθως οι ταινίες του δεν έχουν μόνο ως αντικείμενο τις ιστορίες και τους χαρακτήρες αλλά και την τέχνη του film making με έμμεσο τρόπο, με αποτέλεσμα να μου θυμίζουν συνέχεια ότι είναι ταινία και να μην μπορώ να μπω στο κλίμα της ιστορίας. Δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά γιατί είναι δύσκολο και για μένα να το περιγράψω, αλλά πολλές φορές στις ταινίες του Ταραντίνο αισθάνομαι ότι βλέπω parody μιας άλλης κανονικής ταινίας.
 
  • Like
Reactions: Raz

Raz

Mind-flayer
Joined
Dec 1, 2012
Messages
1,523
Όχι, δεν το έχω δει ακόμα και είναι καλή ιδέα. Είναι φανερό ότι είναι λάτρης συγκεκριμένων πραγμάτων του Hollywood και νομίζω ότι αυτό που με χαλάει περισσότερο είναι ότι συνήθως οι ταινίες του δεν έχουν μόνο ως αντικείμενο τις ιστορίες και τους χαρακτήρες αλλά και την τέχνη του film making με έμμεσο τρόπο, με αποτέλεσμα να μου θυμίζουν συνέχεια ότι είναι ταινία και να μην μπορώ να μπω στο κλίμα της ιστορίας. Δεν ξέρω αν το εξήγησα σωστά γιατί είναι δύσκολο και για μένα να το περιγράψω, αλλά πολλές φορές στις ταινίες του Ταραντίνο αισθάνομαι ότι βλέπω parody μιας άλλης κανονικής ταινίας.

Ναι, καταλαβαίνω πάνω κάτω τι εννοείς. Επειδή αγαπά πολύ συγκεκριμένα είδη, τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα είναι πολύ έντονα στις ταινίες του. Υπό αυτήν την έννοια είναι περισσότερο homage (πως θα ήταν για παράδειγμα ένα kung fu revenge flick με υψηλό budget και prodction values) παρά parody, αλλά η ουσία παραμένει ότι σπάει ίσως λιγάκι το 4th wall με έμμεσο τρόπο.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,261
Ναι, καταλαβαίνω πάνω κάτω τι εννοείς. Επειδή αγαπά πολύ συγκεκριμένα είδη, τα χαρακτηριστικά τους γνωρίσματα είναι πολύ έντονα στις ταινίες του. Υπό αυτήν την έννοια είναι περισσότερο homage (πως θα ήταν για παράδειγμα ένα kung fu revenge flick με υψηλό budget και prodction values) παρά parody, αλλά η ουσία παραμένει ότι σπάει ίσως λιγάκι το 4th wall με έμμεσο τρόπο.

Ναι, ακριβώς.
 

Adhan

Horror addict
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
14,704
Σας τα έλεγα εγώ αλλά δεν τον ακούτε τον θείο κουνελο.
Να μη διαβάζουμε σποίλερς για ταινίες που πρόκειται να δούμε; Ορθώς πράξαμε τότε. Αν και ο Κωστής ο Προύντσο (δεν τον ξέρετε είναι απ' το discord χωριό) θα σε άκουγε.
:trollface:
Με έχει ιντριγκάρει αρκετά πάντως, πίστευα ότι θα 'ναι φάση Στρατιώτης Ράιαν αλλά φαίνεται κάτι περισσότερο...
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Όχι για τα spoiler μαναμ, ότι το ταινιακι πρέπει να τα λέει ωραία. Εντάξει, το trailer εκτός από μια γεύση δίνει και σημαντικές σκηνές της ταινίας που κάποιοι δεν θα το εκτιμήσουν.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Χθες είδα το 6 Underground, του netflix.
Με λίγα λόγια, μια ταινία οτι ναναι, με σενάριο γεμάτο τρύπες και ανισόρροπους χαρακτήρες. Ο Reynolds βρίσκεται στο στοιχείο του.
Μια ευχάριστη δίωρη ταινία πασατέμπος με πολύ δράση, γέλιο και λίγη τσόντα για να καλύψει περισσότερα γούστα. :ROFLMAO:
Θα την ευχαριστηθείτε σήμερα, θα την ξεχάσετε όμως πολύ σύντομα.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,326
Μια ευχάριστη δίωρη ταινία πασατέμπος με πολύ δράση, γέλιο και λίγη τσόντα για να καλύψει περισσότερα γούστα. :ROFLMAO:
Θα την ευχαριστηθείτε σήμερα, θα την ξεχάσετε όμως πολύ σύντομα.

οπου βλεπεις πολλους κωλους κρατα λιγα ποπ κορν. μου εχει συμβει πολλες φορες να παθω αυτη την κριση με την προσωρινη μνημη, ακομα και σε ταινιες που μου αρεσαν. Η μνημη καθοριζει τελικα τι ειναι φακγιεα. Ηθελα να γραψω για μια ταινια που ειδα πριν λιγες μερες, ταινια προς αποφυγη. ξεχασα τον τιτλο και τα παντα. επαιζε μια που ηταν και στο φαπ event :p
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,564
Top Bottom