What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Pathfinder: Wrath of the Righteous

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Και γω τρολάρισμα το θεωρούσα και όχι αστείο, αλλά μικρή σημασία έχει. Όταν η όλη σου συνεισφορά στο νήμα είναι μια βλακώδης συνεχόμενη αναφορά για το πόσο ένα σύστημα είναι ανώτερο από ένα άλλο και έχει καταλήξει η τελευταία σελίδα σχεδόν τού θέματος να ασχολείται με μαλακίες, τότε ναι, κουράζεις.
Φαντάζομαι, πως στο forum μπαίνουν και άτομα μη εγγεγραμμένα που ίσως τα ενδιαφέρει να μάθουν χρήσιμες πληροφορίες για το παιχνίδι και όχι μόνο εμείς οι 10-20. Δε θέλει και πολύ να το κάνουμε discord και το forum απ' ότι φαίνεται.

Στο νέο που πόσταρες περί προσθήκης turn-based mode στο ήδη υπάρχον RTwP, η συζήτηση για τα δύο αυτά συστήματα είναι άσχετη... για ποιον ακριβώς λόγο; Το πώς αντιλαμβάνεσαι κάτι είναι αποκλειστικά δική σου υπόθεση, όπως ανέφερα νωρίτερα, και δικαίωμά σου να το ερμηνεύσεις όπως αγαπάς. Κάνεις λάθος, φυσικά, αλλά δεν βλέπω λόγο να εξηγηθεί το προφανές και αυτονόητο.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Έχει διαφορά η συζήτηση από το "σκατά στο RTwP, didn't read lol, LALALALALAALA, έχω δίκιο, σαπάκια όλοι, turn-based elitist gang".

Εντάξει, μεγάλωσες με XCOM που είναι ΤΒ. Άλλοι γαλουχήθηκαν με το RTwP. Το να λες ότι το τελευταίο "είναι χάλια μπικώζ αυτονόητα ρήζωνς", δεν είναι συζήτηση. Συζήτηση ήταν όταν παραθέσαμε και εν τέλει (πιστεύω ότι) καταλήξαμε ότι το καθένα έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του για συγκεκριμένους σκοπούς.

/2cents. Πολύ έχει κουράσει αυτό όντως. Δεν είναι καν meme.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Στο νέο που πόσταρες περί προσθήκης turn-based mode στο ήδη υπάρχον RTwP, η συζήτηση για τα δύο αυτά συστήματα είναι άσχετη... για ποιον ακριβώς λόγο; Το πώς αντιλαμβάνεσαι κάτι είναι αποκλειστικά δική σου υπόθεση, όπως ανέφερα νωρίτερα, και δικαίωμά σου να το ερμηνεύσεις όπως αγαπάς. Κάνεις λάθος, φυσικά, αλλά δεν βλέπω λόγο να εξηγηθεί το προφανές και αυτονόητο.
Δεν είπα πως η συζήτηση είναι άσχετη. Είπα πως η δική σου συνεισφορά συγκεκριμένα είναι τελείως βλακώδης. Ήταν αρκετά ξεκάθαρο θεωρώ.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Έχει διαφορά η συζήτηση από το "σκατά στο RTwP, didn't read lol, LALALALALAALA, έχω δίκιο, σαπάκια όλοι, turn-based elitist gang".

Εντάξει, μεγάλωσες με XCOM που είναι ΤΒ. Άλλοι γαλουχήθηκαν με το RTwP. Το να λες ότι το τελευταίο "είναι χάλια μπικώζ αυτονόητα ρήζωνς", δεν είναι συζήτηση. Συζήτηση ήταν όταν παραθέσαμε και εν τέλει (πιστεύω ότι) καταλήξαμε ότι το καθένα έχει τα αρνητικά του και τα θετικά του για συγκεκριμένους σκοπούς.

/2cents. Πολύ έχει κουράσει αυτό όντως. Δεν είναι καν meme.

Είπαμε ότι ορισμένα πράγματα θα έπρεπε να είναι αυτονόητα και να γίνονται αμέσως αντιληπτά. Εάν κάποιος διαβάζει μια φράση όπως "ο δημιουργός του RTwP θα πρέπει να βράζει στα καζάνια της κολάσεως" και την παίρνει στα σοβαρά, στο στυλ "αυτός εδώ τρολάρει, δηλαδή επιδιώκει σκοπίμως να με εκνευρίσει ή να με προσβάλλει γιατί μου αρέσει αυτό το σύστημα μάχης", τότε οφείλει να επανεξετάσει τον τρόπο με τον οποίο λαμβάνει και ερμηνεύει τα μηνύματα του γραπτού λόγου. Όταν κάποιος διαβάζει ότι "το RTwP είναι η απόδειξη ότι ο πολιτισμός μας έχει αποτύχει" και θεωρεί ότι αυτή η φράση έχει σκοπό όχι το χιούμορ (το οποίο φυσικά μπορεί ελεύθερα να αξιολογήσει ως αποτυχημένο, χονδροειδές, άστοχο κλπ.) αλλά την επίθεση στην προτίμησή του ή στον ίδιο προσωπικά, τότε καθίσταται άνευ νοήματος η οποιαδήποτε άλλη συζήτηση.

Δεν είπα πως η συζήτηση είναι άσχετη. Είπα πως η δική σου συνεισφορά συγκεκριμένα είναι τελείως βλακώδης. Ήταν αρκετά ξεκάθαρο θεωρώ.

Αυτό που είπες πρώτα απ' όλα, και προσωπικά πιστεύω ότι είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο χρησιμοποιείς αυτό το πολύ επιθετικό ύφος, είναι ότι εκτίμησες τις αναφορές μου όχι ως αστεϊσμό αλλά ως τρολάρισμα. Δηλαδη ότι ποστάρω για να εκνευρίσω. Το πιστεύεις στ' αλήθεια αυτό; Οκ, να δεχθώ ότι η ενστικτώδης αντίδρασή σου μπορεί να ήταν όντως αυτή. Μπορείς να σκεφτείς έναν οποιονδήποτε λόγο για να θέλω να σε τρολάρω στο ίδιο μου το φόρουμ; Γιατί να θέλω να σε εκνευρίσω; Τι θα πετύχω;

Κατανοώ την επιθετικότητά σου διότι εμφανώς θεώρησες ότι μιλούσα σοβαρά, όμως αν ξαναδείς τα posts με ψύχραιμο μάτι πιστεύω πως θα διαπιστώσεις ότι έσφαλες. Σε κάθε περίπτωση έχω εμπιστοσύνη στην ψύχραιμη κρίση σου. Διάβασέ τα ξανά και αν επιμένεις στην άποψη ότι πόσταρα για να εκνευρίσω και όχι για να κάνω πλάκα, θα σου ζητήσω προσωπικά συγγνώμη και δεν θα ξαναποστάρω στο thread.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Σύστημα μάχης; Ελπίζω όχι πάλι RTwP.
Ζήτησα από τους τεχνικούς του site να βάλουν το παρακάτω ως reaction αλλά με γράψανε, οπότε μέχρι να βρω χρόνο να το βάλω μόνος μου το ρίχνω χειροκίνητα: emoticon wtf σε απάντηση για το "μια χαρά είναι το rtwp"
giphy με τον τυπάκο που πάει χαρούμενος στο ψυγείο και φεύγει απογοητευμένος
Δεν έχω παίξει ακόμα το Pathfinder οπότε δεν μπορώ να απαντήσω. Αυτό που αναφέρεις είναι όντως σοβαρό επιχείρημα από τη σκοπιά της εξοικονόμησης χρόνου, δεν το αρνούμαι. Κατ' εμέ όμως η λύση σε αυτό το ζήτημα δεν είναι το RTwP αλλά η εξάλειψη των trash mobs.
Συμφωνώ απολύτως, αλλά η συνεχιζόμενη ύπαρξη του RTwP είναι απόδειξη ότι ο πολιτισμός μας έχει αποτύχει. Είναι το χειρότερο combat system του σύμπαντος.
the evil is defeated
Θα δουν τα στατιστικά των παικτών, θα διαπιστώσουν ότι το 90% έπαιξε σε turn-based και θα απαλλαγούμε μια και καλή από τον εφιάλτη στο Pathfinder 3!
Η υπερβολική έκθεση σε RTwP μπορεί να προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημιά, οφείλουμε να προστατεύσουμε τον γείτονα και συνάνθρωπό μας.
To RTwP έθεσε σε κίνηση τα γρανάζια που οδήγησαν στον εκφυλισμό των RPGs και ο εμπνευστής του πρέπει να βράζει στα καζάνια της κολάσεως για μια αιωνιότητα. Δεν θα ευχόμουν RTwP ούτε στον χειρότερο εχθρό μου. Το turn-based είναι σκάκι, το RTwP είναι ένα επτάχρονο παιδί που κοπανάει τα action figures μεταξύ τους μέχρι να σπάσουν. Το turn-based είναι ευγενής μάχη ιπποτών, το RTwP είναι τουρλουμπούκι ιδρωμένων μεθυσμένων μπυροκοιλιάδων σε επαρχιακό μπουζουξίδικο στις τρεις τα ξημερώματα.

Έχεις γράψει δηλαδή στην πλειοψηφία των απαντήσεών σου το ίδιο πράγμα . Εσύ δλδ πιστεύεις ότι η συνεισφορά είναι παραγωγική? Από ένα σημείο και μετά, και το αστείο σταματά να είναι αστείο και στην καλύτερη γίνεται αυτό που έγραψα. Κουραστικό.
Τώρα για το αν σε ενδιαφέρει η πορεία τού φόρουμ ή του σάιτ γενικώς, επίτρεψε μου να αμφιβάλλω και γι αυτό. όταν κάποτε κάποιοι είχαμε λάβει μια αλλόκοτη απάντηση στην ερώτηση γιατί δεν γίνονται κάποια reviews. Και δεν εννοώ για το ότι δεν λάβατε review code.
Σκοπός μου δεν είναι να σε αναγκάσω να μην ξαναποστάρεις εδώ, αλλά να καταλάβεις ότι υπάρχουν και κάποια όρια. Και όχι, ποτέ δεν πίστεψα ότι έγραφες σοβαρά. Πιστεύω όμως ότι όντως ήθελες να εκνευρίσεις, ειδικά στα 2 τελευταία σχόλια. Και επίσης, όχι δεν χρειάζεται να ζητάς συγγνώμες. Δεν είναι αυτό που με καίει.
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,259
Πιστεύω όμως ότι όντως ήθελες να εκνευρίσεις, ειδικά στα 2 τελευταία σχόλια.

Δεκτό. Έχεις την ειλικρινή μου συγγνώμη που ελπίζω να κάνεις δεκτή, καλή συνέχεια στο thread.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Έφυγε και το doubled reactivity ξεκούραστα, πάμε για +1 archetype per class
και για το επόμενοι οι ντετέκτιβς εκτιμούν ότι πρόκειται για New Race - Oread.

Πάνω κάτω η εκτίμηση η δικιά μου είναι ότι θα καταλήξει κάπου στα 2m.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Το μόνο που με κάνει σκεπτικό, είναι εκεί που λένε πως μερικά archetypes θα είναι δικής τους έμπνευσης. Ελπίζω να εννοούν πως απλά θα προσαρμόσουν ορισμένα που είναι δύσκολο να γίνουν implemented σε crpg (edit: άκυρο, γράφουν "totally new, created from scratch").

1,7m λέω εγώ.
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Το μόνο που με κάνει σκεπτικό, είναι εκεί που λένε πως μερικά archetypes θα είναι δικής τους έμπνευσης. Ελπίζω να εννοούν πως απλά θα προσαρμόσουν ορισμένα που είναι δύσκολο να γίνουν implemented σε crpg (edit: άκυρο, γράφουν "totally new, created from scratch").

1,7m λέω εγώ.

Some of you might ask, “Hey devs, there are no archetypes in the works for my favorite class! How about an archetype that’s all about divination, or one for underwater adventuring? These three just don’t work in a video game, they’re more about social encounters and investigations, you know? What am I gonna do?!” Fear not, crusaders! We have the solution to your problem, and that solution is… to create new ones. Yes, totally new ones. We’re going to create new archetypes from scratch to fill the gaps.


For example, the arcane enforcer: a slayer archetype who is a master of special arcane tricks similar to arcanists’ exploits. While they’re not a caster and don't have their own spellbook, their understanding of arcane energies allows them to complement their martial capabilities with additional supernatural abilities. They can blast their enemies with various elements, strengthen their defense with shields, and even teleport around the battlefield, dealing strikes to the most important targets.


Every player takes their own unique approach to character creation: some decide on their character months before the game’s release, some try to find their ideal character through trials and tribulations (and, probably, through playing the first chapter of the game over and over and over), and for some, the “rule of cool” and beloved personal concepts are the way to go. But all players have something in common: we all want to make the perfect character, and the addition of new archetypes will bring us all closer to creating our ideal build.


Πάντως, το 1.7 λίγο νομίζω ότι είναι, ειδικά αν σκεφτείς ότι νομοτελειακά σε κάθε τέλος KS πιάνει surge σχεδόν όπως του launch.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Μ' αρέσει η εξήγηση που δίνουν, αλλά θέλω να το δω και στην πράξη. Όπως και να' χει, θα τα μελετήσουμε το ίδιο και τα δικά τους τα archetypes.
Για τα χρήματα, απλά προτιμώ να' μαι συγκρατημένος και να πανηγυρίζω μετά. Ξέρεις, σαμπάνιες που πιάσαμε κι άλλο stretch goal.
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
🐑
Αν δεν υπάρξει συνταρακτική ανακοίνωση στις 27 του μήνα, θα έχουν τον οβολό μου.
 

jonirenicus13

Kraken
Joined
Nov 30, 2012
Messages
8,214
Επειδή φαντάζομαι που το πας, λες να έχουμε ανακοίνωση για φέτος στο BG?
Τι χαρακτήρα έφτιαξες τελικά στο Kingmaker?
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Κι εγώ τις 27 περιμένω για να κάνω ή όχι up το pledge μου.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
🐑
Αν δεν υπάρξει συνταρακτική ανακοίνωση στις 27 του μήνα, θα έχουν τον οβολό μου.

Και εγώ με το δάκτυλο στο pledge είμαι, αλλά έχει 2 αρνητικά που με χαλάνε και δεν προχωράω (περα από την αρνητική προδιάθεση σε pre-orders)

1) έχει πάνω από δέκα μέρες και οι μόνες επιπλέον πληροφορίες που έχουμε από τον τίτλο είναι αυτές που αφορούν τα pledge goals. Δεν έχουν αναφέρει λέξη πχ για το strategy κομμάτι που εμένα με ενδιαφέρει.

2) τα goals και πως αυτά επιτύγχάνονται! Έχω αναφέρει το mod support, με ενόχλησαν επίσης τα +120k για τα reactivity, κάτι που το ήθελαν πολλοί αλλά σαν κόστος παραγωγής είναι πολύ μικρό. Λίγο παραπάνω δουλειά από το writing team και ένα branch επιπλέον στο ήδη υπάρχων dialog tree.

Όλα τα Kickstarter campaign τα ίδια κάνουν, το ξέρω, αλλά για αυτό δεν στηρίζω (σχεδόν) κανένα
 

Northlander

Tarrasque
Staff member
Approval of the Admiral PCMaster Veteran RQ Elite Beta Tester
Joined
Nov 26, 2012
Messages
18,628
Επειδή φαντάζομαι που το πας, λες να έχουμε ανακοίνωση για φέτος στο BG?
Τι χαρακτήρα έφτιαξες τελικά στο Kingmaker?

Έμεινα τελικά στο gold dragon bloodline sorcerer, αλλά δεν έχω φτάσει πέραν της πρώτης μάχης στο trading post μετά το tutorial.

Το ξανασκέφτομαι να αλλάξω είναι η αλήθεια. Έχω ξαναδεί αλλά μια φορά το character creation, αλλά με αποθαρρύνει λίγο να μην φτιάξω Spellcaster. Paladin ούτε λόγος, 3.75 alignment restriction...
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Έμεινα τελικά στο gold dragon bloodline sorcerer, αλλά δεν έχω φτάσει πέραν της πρώτης μάχης στο trading post μετά το tutorial.

Το ξανασκέφτομαι να αλλάξω είναι η αλήθεια. Έχω ξαναδεί αλλά μια φορά το character creation, αλλά με αποθαρρύνει λίγο να μην φτιάξω Spellcaster. Paladin ούτε λόγος, 3.75 alignment restriction...

Πάντως το παιχνίδι δεν σε περιορίζει στις επιλογές. Και εγώ paladin παίζω, κυρίως γιατί καλύπτει πολλούς ρόλους, αλλά σαν παιχνίδι δεν είχα πρόβλημα να επιλέξω ότι επιλογή ήθελα.

Χρειάστηκε να κάνω atonement γιατί έπεσα από το lawful, αλλά οκ, δεν παίζουμε σε τραπέζι για να είμαστε in character, single crpg είναι οπότε είμαι πιο χαλαρός στο RP.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Θα το έβαζα στο Kingmaker αλλά δεν βρήκα topic στο forum.

Πάει και αυτό, γενικά ευχάριστη εμπειρία που με ικανοποίησε παρόλο που δεν έχει κάτι κοσμοϊστορικό για το genre.

Tο GoG αναφέρει 454 ώρες αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς μετράει, νομίζω είναι λιγότερες από τις μισές

1581895177245.png
1581895516056.png
Μου αρέσει που περισσότεροι έχουν "κερδίσει" το παιχνίδι παρά αυτοί που νίκησαν τον τελικό εχθρό.

Επίσης χαίρομαι που είμαι μέσα στο 1.5% που ξεκλείδωσα το μυστικό τέλος (και να φανταστείς δεν γνώριζα καν ότι υπάρχει τέτοιο, googlara τι ακριβώς ήταν για να καταλάβω τι το τοσο special έκανα :LOL: )
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,043
Nice! Και με secret ending, αυτά είναι! Δεν ήξερα πώς υπάρχει κάτι τέτοιο, απορώ πόσο εύκολο είναι να το κάνεις χωρίς να γνωρίζεις κάτι γι' αυτό.

Είσαι έτοιμος για modded run δηλαδή. Όταν είσαι έτοιμος (υποθέτω θα θες λίγο χρόνο να το χωνέψεις, πιστέψω αν το αφήσεις να ωριμάσει θα το εκτιμήσεις περισσότερο το παιχνίδι, έτσι έγινε και με μένα) έχω να σου προτείνω 2-3.
 

The Nameless One

Mind-flayer
Joined
Jun 16, 2015
Messages
1,812
Nice! Και με secret ending, αυτά είναι! Δεν ήξερα πώς υπάρχει κάτι τέτοιο, απορώ πόσο εύκολο είναι να το κάνεις χωρίς να γνωρίζεις κάτι γι' αυτό.

Είσαι έτοιμος για modded run δηλαδή. Όταν είσαι έτοιμος (υποθέτω θα θες λίγο χρόνο να το χωνέψεις, πιστέψω αν το αφήσεις να ωριμάσει θα το εκτιμήσεις περισσότερο το παιχνίδι, έτσι έγινε και με μένα) έχω να σου προτείνω 2-3.

Όταν κοίταξα τι είναι αυτό το secret ending, έχει αρκετά requirements αλλά μπορεί να γίνει χωρίς walkthrough αφού και εγώ χωρίς το έκανα.
Αρκεί να
Είσαι good χαρακτήρας με συμπόνια και ευγενικός απέναντι σε συγκεκριμένο NPC και το "σόι" του
Φυσικά να ολοκληρώνεις όλα τα main και main side quest καθώς και συγκεκριμένα kingdom events. Εάν τα κυνηγάς όλα όπως εγώ, θα τα κάνεις και αυτά.
Μην νομίζεις ότι χάνεις και τίποτα το τρομερό βέβαια εάν δεν το κάνεις, περισσότερο σαν ένα ακόμα alternative ending είναι.

Για την ιστορία, κάνοντας τα πάντα έφτασα τα 20 level κυριολεκτικά έξω από την πόρτα της τελευταίας μάχης.

Θέλω να κάνω και δεύτερο run με NE χαρακτήρα (που συνήθως βρίσκω πολύ διασκεδαστικά), higher difficulty και full mods.

Θα κάνω ένα διάλειμμα πρώτα όμως παίζοντας κατι διαφορετικό (frostpunk) γιατί άλλες 150+ ώρες σερί δεν νομίζω να τις αντέξω.

PS δώσε εσύ τις προτάσεις σου πάντως, μπορει να μου προτείνεις κάτι καλό που μου έχει ξεφύγει
 
Last edited:
Top Bottom