What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

8 χρόνια με την ίδια CPU!

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
***disclaimer***
Επειδή μπορεί και να υπάρχουν κάποιοι, ελάχιστοι, που θα σκεφτούν "ΟΚ ρε Μάνο, και τι μας κόφτει εμάς πόσα χρόνια έχεις τον ίδιο επεξεργαστή", είναι μάλλον αυτονόητο ότι το thread απευθύνεται σε όλους τους υπόλοιπους....

Κατόπιν τυχαίας αναζήτησης που έκανα σήμερα, έπεσα στο thread αγοραπωλησίας του Intel i5-2500K, που κατέχω μέχρι και σήμερα στο main rig μου. Εκείνη λοιπόν τη στιγμή διαπίστωσα ότι αισίως περάσανε κιόλας 8 χρόνια από τότε που προμηθεύτηκα την εν λόγω CPU, μια και αυτό έγινε τον Ιούνιο του 2012.

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι δεν έχει υπάρξει άλλη CPU κατά το παρελθόν που να την έχω διατηρήσει τόσα χρόνια, δίχως να πάρει θέση σε παλαιότερο, δευτερεύον, PC. Βέβαια αυτό αποδεικνύει και πόσο καλή υπήρξε η συγκεκριμένη την εποχή που κυκλοφόρησε, τουλάχιστον για κάποιον σαν εμένα, που δεν έχω και μεγάλες απαιτήσεις σε gaming επίπεδο, ειδικά τα τελευταία 2-3 χρόνια.

Με αφορμή τα παραπάνω, εσείς πόσα χρόνια έχετε τον ίδιο επεξεργαστή; Επίσης, ποιος είναι ο επεξεργαστής εκείνος που διατηρήσατε περισσότερο διάστημα στο κυρίως PC σας;
 

tinapeis

Mind-flayer
Joined
Nov 29, 2015
Messages
2,000
χεχεχε, ευκαιρια να πω και γω την εμπειρια μου!

μεχρι πριν απο κανα διμηνο ειχα τον i5-760 που τον ειχα αγορασει καπου τελη 2011!!
Σκυλι απο τα λιγα δεν μου παρουσιασε προβληματα (μονο οταν ξεχνουσα να περασω παστα και μου επιανε κατι 80αρια), αναγκαστηκα να τον αλλαξω επειδη αισθανθηκα αναγκη για καλυτερη μνημη/mobo οποτε τον πηρε η μπαλα και τα εδωσα σε ενα φιλαρακι να τα συνεχισει να τα δουλευει ωστε να δω ποσο θα αντεξει!
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Κι εγώ τον i5-2500K θα είχα ακόμα, αν δεν τα είχε τινάξει η motherboard πάνω που μου ήρθαν κάποια έξτρα λεφτά, οπότε πήγα σε i5-4690K που έχω μέχρι σήμερα. Τον πήρα όταν είχε βγει ήδη ο i5-6600K στα πρακτικά ίδια λεφτά, αλλά αν πήγαινα προς τα εκεί θα έπρεπε να αλλάξω και RAM και ξέφευγε το συνολικό κόστος.

Ως έχει, τελικά περισσότερο κράτησα έναν Pentium III 833Mhz, από το 2000 μέχρι κάποια στιγμή το 2008, αλλά δεν την πάλευε και πολύ ήδη από το 2005, άντε 2006, ήταν εποχές που οι απαιτήσεις των παιχνιδιών (τουλάχιστον των ΑΑΑ) ανέβαιναν και εγώ είχα μείνει πίσω. Αλλά φοιτητής και λεφτά γιοκ, χώρια που ελάχιστα ΑΑΑ games με ενδιέφεραν εκείνη την εποχή.

Μιας και πιάσαμε την κουβέντα, να πούμε και για τον επεξεργαστή που έμεινε λιγότερο στα χέρια μου - έναν Pentium 200MMX που αντικαταστάθηκε ένα χρόνο μετά από έναν αθάνατο Celeron 333Mhz.
 

kara

Kraken
Joined
Dec 15, 2012
Messages
9,095
i7-2600 περίοδος Αύγουστος ( ; ) 2011- σήμερα

Στο συγκεκριμένο σύστημα έχω αλλάξει 2 GPU (η μια κάηκε, η άλλη για λόγους αναβάθμισης), ο επεξεργαστής άρχοντας.
Να σημειωθεί βέβαια πως τον τελευταίο 1,5 χρόνο είμαι σε άλλη χώρα από το σύστημα οπότε υπολειτουργεί καθώς πλέον καλύπτει μη gaming ανάγκες :(
 

Hellion

Αρχιμανδρίτης
Staff member
DDD PCMaster Veteran Order of Alucard Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
16,563
i5-750 από την άνοιξη του 2010 έως το χειμώνα του 2015, i7-4790k έκτοτε. Θεωρητικά θα έπρεπε να κοιτάζω για ανανέωση στα κοντά, αλλά ο i7 είναι σκυλί του πολέμου και δεν χαμπαριάζει τίποτα.
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Μιας και πιάσαμε την κουβέντα, να πούμε και για τον επεξεργαστή που έμεινε λιγότερο στα χέρια μου - έναν Pentium 200MMX

Ελπίζω να τον έχεις κρατήσει ακόμη τουλάχιστον, ως "μουσειακό" είδος....
 

Great0ldOne

Lich
Staff member
Joined
Dec 1, 2012
Messages
7,418
Μπα, τον πούλησα στο καπάκι και μάλιστα πολύ καλά λεφτά, 70.000 δραχμές αν θυμάμαι καλά (όλο το σύστημα, όχι μόνο τη CPU).

EDIT: Άκυρο το "στο καπάκι", τώρα που θυμήθηκα καλύτερα, πούλησα όντως εκείνο το PC αλλά κάμποσα χρόνια αργότερα, για αυτό ήταν και καλά λεφτά τα 70.000 που πήρα, το σύστημα είχε απαξιωθεί πλήρως.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Εγώ είχα τον Core2Duo E8400 απο το 2008 ίσως 2009 και μετά το άλλαξα με τον Q9550, νομίζω το 2015. Ακόμη αυτόν έχω.
Μάνο απο σενα δεν τον πήρα τον Q9550;
Θυμάσαι πότε μου τον έδωσες;
 
Last edited:

Elric

Blackguard
Joined
Dec 16, 2012
Messages
1,138
Είχα έναν AMD sempron 64 3000+ (socket 754) για 8 χρόνια.
Φοβερός. Μαζί με 512 MB RAM και μια radeon Χ600Pro σε win XP.
Αργότερα είχα προσθέσει άλλα 512 MB RAM.
 

Sephir

Beyond Within
Staff member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
5,510
i5-4670 από το 2013 έως σήμερα (επτά χρονάκια). Ψιλοκοιτάζω για να αγοράσω κάτι νεότερο στο μέλλον (+mobo και μνήμες δηλαδή), αλλά μέχρι τώρα δεν με έχει απογοητεύσει για να τον "σπρώξω". Πέρυσι το Μάρτιο φόρεσα στο σύστημα και μια 1660 Ti, μιας και η 970 δεν την πάλευε άλλο και προς ώρας με βγάζει ασπροπρόσωπο.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Θυμάμαι οτι τον πήρα απο κάποιον συντάκτη του pcmaster αλλά δεν θυμάμαι απο ποιόν. Μου είχε πεο οτι τον πήρε για κάποιον άλλο, ο οποίος δεν τον πήρε τελικά και τον έβγαλε σε αγγελία.
Λες να άρχισα να ξεχνάω απο τώρα; Καταραμένα γεράματα.:ROFLMAO:
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Κάτι μου λέει ότι τον πήρες από τον Μήτσο τον Σκιάννη.....
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Τι να σου πω.......δεν μπορώ να θυμηθώ με τίποτε αυτή τη στιγμή.
 

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,042
i5-4570
2014-σήμερα.

Κάπου προς Σεπτέμβρη μεριά, αν δεν πάρει και άλλη αναβόλα το CP, λέω να τον αναβαθμίσω.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Το βρήκα!!!!!!!
Απο σενα τον είχα πάρει το 2012.

Πως πέρασαν 8 χρόνια ρε........
 

manos426f

Lich
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
6,191
Μάλιστα. Άλλο ένα κομμάτι hardware που -κυριολεκτικά- δεν είχα χρησιμοποιήσει ούτε ένα λεπτό ο ίδιος, εξ' ου και δεν το θυμόμουν καν....

Α, OK, μόλις είδα ότι είχα πουλήσει και i5-750. Επίσης δεν είχε δουλέψει ποτέ στα χέρια μου.

Ότι είχαν τεσταριστεί οι επεξεργαστές τότε είχαν τεσταριστεί, δεν έλεγα ψέμματα φυσικά, καθώς δε πουλάω ποτέ ατεστάριστο hardware, αλλά φαντάσου τι άλλο έχω πουλήσει και δεν το θυμάμαι.
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,655
Μια χαρά βγήκε ο επεξεργαστής.
Τον τεστάρω καθημερινά τα τελευταία χρόνια. :ROFLMAO:
Τα Χριστούγεννα μάλλον θα πάω για αναβάθμιση και το μηχάνημα θα το πάρει όπως είναι ο αδερφός μου. Έχει έναν Athlon 64X2 3800, δηλαδή το προηγούμενο μηχάνημά μου.
 
Last edited:
Top Bottom