What's new

Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

8 χρόνια με την ίδια CPU!

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Τον Intel Core 2 Duo E6850 δεν θυμαμαι ποτε τον αγορασα, ομως τον ειχα παρει απο το ραφι και οχι απο καποια αγγελια με ειδη προς ξεφορτωμα. Ανετα περναω το limit των 8 ετων του τιτλου (κερδιζω κατι;).
Ειχα χτισει ενα δευτερο pc αλλα δεν θυμαμαι τα specs. Αυτο ειχε γινει το 2012 με 2013, το θυμαμαι επειδη το ειχα για μερικους μηνες και το πουλησα για να φυγω σε αλλα μερη. αυτο που κρατησα ηταν η καρτα γραφικων,
Τωρα ξεμεινα με την 65nm νανοτεχνολογια αλλα δεν εχω παραπονο. Τον ζοριζω και μπορει να βογγαει, να νομιζω οτι το επομενο δευτερολεπτο θα ειναι το τελευταιο, να μην τον εχω κερασει παστα τα τελευταια τουλαχιστον 7 χρονια αλλα συνεχιζει να με υπηρετει με αξιοπρεπεια.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,453
Πραγματικά περάσαμε μια περίοδο που οι επεξεργαστές είχα βαλτώσει, η AMD δεν μπορούσε και η intel δεν την ένοιαζε να βγάλουν αισθητά δυνατότερα μοντέλα. Λόγο αυτού κράτησα και εγώ τον Phenom II x6 1090T (με OC σε 1100 τα τελευταία 2 χρόνια) από τον Φεβρουάριο το 2011 μέχρι και τον Φεβρουάριο του 2019, όταν και τον αντικατέστησα με τον 8350 που κούμπωνε επάνω στην ίδια μητρική και είχε πέσει στα 60€ (και με trade in τον phenom τον πήρα 20€).

Είχε αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του βέβαια νωρίτερα, αλλά με κάλυψε για όλα (gaming + γραφιστικές εφαρμογές) για 8 χρόνια και κάποιον εκεί έξω τον καλύπτει ακόμα που το πήρε από εμένα μεταχειρισμένο.

edit: αν είναι να πιάσουμε και laptops πάντως το μακροβιότερο CPU που έχω παίζει να είναι ο C2D 7550P που έχει τo macbook late 2009 που έχω ακόμα και έχει κλείσει τα 10 χρόνια χρήσης (αν και σαφώς μειωμένης πλέον, αλλά του έδωσα νέα ζωή με πατέντα εγκατάσταση w10).
Έχω ακόμα και τον athlon II x2 250 που είχα κάνα 2 χρόνια πριν τον phenom, αλλά είχε κάτσει 2-3 χρόνια στο ράφι μέχρι που το έβαλα φέτος να δουλέψει στο HTPC που έφτιαξα από ένα refurbish SSF HP και είχε έναν μικρότερο επάνω (νομίζω athlon II x2 230-240) οπότε χάνει μάλλον την πρωτιά από τον c2d. Αν και τώρα δουλεύει καθημερινά αξιοπρεπέστατα και δεν νομίζω να πάρει πόδι για χρόνια.

Τώρα για πιο πίσω μπορώ να θυμηθώ τα CPU που πέρασαν από τα χέρια μου αλλά όχι τις περιόδους τους. Ίσως έχω κρατήσει στο πατρικό μου αποδείξεις αγοράς για εγγύηση σε ένα ντοσιέ, αλλά μέσω καραντίνας δεν μπορώ να πάω.
Για την ιστορία:
Celeron 300A -> Athlon Thunderbied 1200 - > Athlon 64 X2 4400+ -> Athlon II x2 250 -> Phenom II x6 1090T -> FX8350 στο σύστημα που αποκαλώ δικό μου και προβλέπω να βγάλει μερικά χρόνια ακόμα αφού πλέον το κρατάω μόνο για γραφιστικά και όχι games (στα γραφιστικά κάνω υπομονή αν κάτι δεν γίνει σφαίρα, στο gaming δεν παίζεις με 10fps), τώρα στο σπίτι που έχω στήσει και άλλο μπλέκει λίγο η κατάσταση αλλά είχα μέχρι φέτος έναν i3 2120 που τον είχα πάρει για την γυναίκα κάπου το 2012 τον οποίο αναβάθμισα φέτος με ένα i5 3570 non K και προβλέπω να βγάλει μερικά χρόνια ακόμα λόγο οικονομικής στενότητας (που αν μπορέσω πάω καρφί για GPU και ο επεξεργαστής θα πρέπει να περιμένει)
 
Last edited:

captain kal

Death Knight
Joined
Dec 2, 2012
Messages
3,333
Την πρωτοχρονιά κάηκε η κάρτα γραφικών (8600GT). Έβαλα μια άλλη και συνεχίζει ακάθεκτο.

Αυτό είναι εινδιαφέρον!! Πως την άλλαξες την κάρτα? Γιατί έχω ένα Toshiba Qosmio, και είναι ότι πρέπει για πειράματα!!!
 

Dark Archon

Mind-flayer
Joined
Dec 21, 2012
Messages
1,676
Το συγκεκριμένο λαπτοπ δεν είχε την gpu κολλημένη στην μητρική. Είναι σε μορφή ΜΧΜ ΙΙ που σημαίνει οτι μπορεί να αντικατασταθεί. Βασικά είναι σαν να αλλάζεις τις μνήμες σε λαπτοπ και να τις βιδώνεις για σταθεροποίηση.
Το πρόβλημα με τις nvidia της εποχής είναι οτι το bios τους δεν είναι αποθηκευμένο σ'αυτές αλλά συμπεριλαμβάνονται στο bios του λαπτοπ. Οπότε είτε προσθέτεις στο bios του λαπτοπ εκείνο της καινουριας nvidia gpu (αν μπορέσεις να το βρείς κάπου αφού δεν το έχουν επάνω τους), είτε βάζεις μια ΑΤΙ της εποχής σε ΜΧΜ ΙΙ.
Εγώ δεν βρήκα μια ATI 3650 mobile σε καλή τιμή, που θα ήταν και καλή αναβάθμιση ταυτόχρονα και βολεύτηκα με μια 3470. Τρόχισα και την ψύκτρα αρκετά γιατί έβρισκε λίγο και δεν έκανε καλή επαφή με τον πυρήνα.
Εν τω μεταξύ έψησα λίγο την 8600 και δούλεψε. Αλλά δεν το διακινδυνεύω να την βάλω μέσα. Δεν ξέρω για πόσο θα δουλέψει. Το λαπτοπ δεν είναι ψυγείο να το ανοιγοκλείνεις συνέχεια. :ROFLMAO:

Edit: Μερικές φωτο για να καταλάβεις.
 

Attachments

  • 1IMG_20191229_233144.jpg
    1IMG_20191229_233144.jpg
    825.8 KB · Views: 12
  • 2IMG_20191229_233543.jpg
    2IMG_20191229_233543.jpg
    805.2 KB · Views: 12
  • 3IMG_20200211_164846.jpg
    3IMG_20200211_164846.jpg
    647.8 KB · Views: 12
  • 4IMG_20191229_234807.jpg
    4IMG_20191229_234807.jpg
    688.8 KB · Views: 11
Last edited:

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Και εμενα μου κανει εντυπωση αυτο βλεπω ακομα καποιοι εχουν επεξεργαστες οπως 2600κ και 2500κ και αναρωτιεσαι μα πως ειναι δυνατον να τρεχουν τα σημερινα παιχνδιια εστω και σε low 1080p 30 fps. Ενταξει σε απλα παιχνιδια οπως για παραδειγμα το street of rage 4 που βγαινει σε 1 εβδομαδα αλλα σε ολα τα υπολοιπα ειναι να απορεις πως μπορουν ακομα και τα τρεχουν. ο δικος μου 2500κ αντεξε 5 χρονια και 9 μηνες(Ιουνιος 2011-Μαρτιος 2017) τοτε καηκε η μητρικη γι αυτο αλλαξα τα παντα εκτος απο καρτα γραφικων. Τον πουλησα 50 ευρω. Να δουμε αν gtx 970 αντεξει τοσο !
 
Last edited:

Bathory

Lich
Φασαίος Larianός Rocket League RQ Crew 1st Tournament Order of Alucard Foot Clan Inductee
Joined
Dec 5, 2012
Messages
7,084
Η 970 δεν θα πεθανει ποτε, μην αγχωνεσαι. Αντε να τρεξεις το Cyberpunk 3 το 2028 με μια μικρη υποχωρηση σε 1080 30 fps.
 

lelos kounelos

Tarrasque
Joined
Dec 9, 2012
Messages
15,483
Ενταξει σε απλα παιχνιδια οπως για παραδειγμα το street of rage 4 που βγαινει σε 1 εβδομαδα αλλα σε ολα τα υπολοιπα ειναι να απορεις πως μπορουν ακομα και τα τρεχουν.
 

vtheofilis

Death Knight
Joined
Dec 11, 2012
Messages
4,432
Διαβάζω το νήμα με μισότρελο μειδίαμα στα χείλη,
Core 2 Duo 7400, 12 χρόνια θα κλείσουμε μαζί φέτος. Αγοράστηκε μαζί με τροφοδοτικό καινούργιος, και είχα τσιμπήσει την μητρική, τις RAM και την πολυαγαπημένη 2600XT μεταχειρισμένα από συμφοιτητή. Έχουμε ζήσει πράματα και θάματα με αυτή την CPU, Πτυχιακές, Raiding στο WoW, Witcher 1 και 2.
Στα κομμάτια, συγκινήθηκα.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,453
Με βάση την κουβέντα που κάνουμε και επειδή είναι κρίμα να μην γίνει derail κάποιο thread στο RQ forum θέλω να θέσω κάποιους προβληματισμούς.

Όπως είπα παραπάνω για χρόνια είχα μόνο ένα σημείο αναφοράς με τον υπολογιστή που δούλευα με τον phenom II x6 1090T. Η αλήθεια είναι ότι δεν με επηρεάζουν πολύ τα benchmarks όταν πάω να αγοράσω κάτι, με την έννοια ότι δεν θα διαλέξω κάτι με βάση ότι είναι το καλύτερο των καλύτερων αλλά το price/performance.
Ως εκ τούτου μόνο όταν ένοιωσα ότι με καθυστερεί ο επεξεργαστής στην δουλειά μου άρχισα να σκέφτομαι για αναβάθμιση και έτυχε εκείνη την εποχή να πέσουν τα ξεστοκαρίσματα σε FX και να πάω στον 8350. Ως εκ τούτου το σύστημά μου αποτελείται πλέον από τα παρακάτω:

AMD FX8350 stock
2X4GB DDR3 2113 RAM
Asus Sabretooth FX 990 rev. 2
samsung evo 850 256GB
2x 640GB WD Black
AMD Radeon 7790 1GB

Κρατήστε την σκέψη.
Λόγο των ημερών έχω μεταφέρει το 95% της δουλειάς μου στο σπίτι, όπου έχω στήσει ένα σύστημα πάνω στον παλιότερο υπολογιστή της γυναίκας μου και ότι αναβαθμίσεις του έχω κάνει τις κάνω με γνώμονα το gaming αυτό είναι:

Intel i5 3570 non K
2X4GB DDR3 1600 RAM
Asus H61 mobo
Kingstone A400 120GB SSD
διάφοροι εξτρά δίσκοι
AMD Radeon 7850 1GB

Το λοιπόν, οι 2 παραπάνω επεξεργαστές βγήκαν την ίδια εποχή και έπαιζαν μπαλίτσα λίγο πολύ στα ίδια κυβικά, αλλά με βάση τα review τότε ο i5 στα περισσότερα σενάρια έριχνε στα αυτιά στον 8350, ο οποίος έπιανε τον i7 της εποχής μόνο σε heavy multithreade εφαρμογές, σε πιο light καταστάσεις ήταν στα επίπεδα του i5 και σε single core performance τον πήγαιναν όλοι τραίνο.

Με βάση τα παραπάνω η αγορά του i5 θα ήταν η λογική επιλογή για κάποιον all arounder, και ειδικά με τα νούμερα που έβγαζαν διάφορα sysoft benchmarks θα έπρεπε να είναι και η καλύτερη επιλογή για καθημερινή χρήση που δεν περιλαμβάνει multithreading ή/και gaming αλλά... με βάση πλέον ότι έχω δουλέψει και τα 2 συστήματα στις ίδιες συνθήκες, με τα ίδια προγράμματα φορτωμένα και με ssd για να μηδενίσουμε το όποιο HDD bottleneck, μπορώ να πω με το χέρι στην καρδιά ότι ο 8350 είναι πολύ ανώτερος και σβέλτος σε καθημερινή χρήση, ειδικά όταν μόλις ανοίξει το σύστημα και αρχίζω να σκάω 4-5 tabs με το καλημέρα να φορτώσουν όλα +να ανοίγω το πρόγραμμα που δουλεύω στο background.

Καρατσεκαρισμένο με task manager ότι δεν κάνει την διαφορά ο A400 που σαφώς είναι χαμηλότερων επιδόσεων SSD από τον evo, και οι 2 CPU 100%

Που θέλω να καταλήξω; Ότι τόσα χρόνια αγοράζαμε CPU με λάθος κριτήρια, είμαστε PC users, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα το ματώσουμε σε multithreading και θέλουμε να τρέχουν δεκάδες πράγματα την ίδια στιγμή. Γιατί σκατά αφήνουμε τα νούμερα στα review που μπορούν μόνο να δώσουν μια γενική εικόνα να επηρεάζουν τις αγορές μας τόσο πολύ;

Να εδώ τόσες σελίδες λέμε πόσα χρόνια βγάλαμε με το ένα και το άλλο CPU, τελικά πως επιλέγει κάποιος CPU?
 

Stamatimenos

Death Knight
Joined
Nov 30, 2012
Messages
3,619
Είχα AMD Athlon 64 X2 4200+ από το 2006 μέχρι το 2016 :D Εκείνο το PC το πήρα με μια 7600GS που την είχα μέχρι το 2013 περίπου, που κάηκε και την άλλαξα με HD5450 PRO (Silent). Η RAM είχε περίεργα σκαμπανεβάσματα, ξεκίνησα το 2006 με 2x512, κάπου το 2009 πρόσθεσα μία 1000άρα, γύρω στο 2013 πάλι κάηκε κάποια από τις 3 και επειδή βαριόμουν να το ψάξω, τις άλλαξα όλες με μία 2GB.
Το πιο βαρύ παιχνίδι που τερμάτισα με εκείνο το PC πρέπει να ήταν το Witcher 2. Σε ένα bossfight έπρεπε να ρίξω την ανάλυση 800χ600 αλλιώς δε γινόταν trigger ένα event. :LOL:
Άλλα noteble games είναι το WoW, πολύ WoW σε εκείνο το PC, κυρίως επί WTLK και CATA (μέχρι και Firelands). Fallout New Vegas, Kingdoms of Amalur και θυμάμαι ότι σήκωνε Pillars of Eternity, αλλά τελικά το έπαιξα στο καινούριο PC.

edit: Να σημειωθεί ότι κάπου στο 2010 συνηδειτοποίησα ότι κάηκε το φουρφούρι της 7600, αλλά και πάλι έζησε μέχρι το 2013.
 

shredder

Death Knight
Joined
Sep 17, 2013
Messages
4,416
Η 970 δεν θα πεθανει ποτε, μην αγχωνεσαι. Αντε να τρεξεις το Cyberpunk 3 το 2028 με μια μικρη υποχωρηση σε 1080 30 fps.
Ειναι ηδη η καρτα γραφικων που την εχω κρατησει περισσοτερο απο οποιαδηποτε αλλη. Αλλα δεν εχει φτασει ακομα τον core i5 2500k που ειναι επισης ο μονος επεξεργαστης που τον κρατησα τοσο.
 

Crusader

Gelatinous Cube
Joined
Dec 12, 2012
Messages
101
Είχα τον Core 2 Duo E8500 για λίγο πάνω από 10 χρόνια, από το 2008 μέχρι πέρσι που πήρα καινούριο σύστημα και πήγα σε i7 9700k (τον οποίο ελπίζω να κρατήσω άλλα τόσα χρόνια)
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Η απλα ειναι πτωχος...

Ή ακόμη ακόμη καλύπτεται από τις επιδόσεις της. Άλλες απαιτήσεις έχει κάποιος που παίζει κυρίως AAA open world games και άλλες ένας που γουστάρει adventures και cRPGs.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,453
μια κάρτα έχει προσδόκιμο χρόνο ζωής τα 5 χρόνια. Όποιος την κρατάει παραπάνω είναι νεκρόφιλος και έχει ένα πτώμα μέσα στο pc του :p
Κοίτα ναι, μέχρι τώρα στα 5 χρόνια μαξ έπαιζα στις αλλαγές κάρτας γραφικών, αλλά την 7850 την έχω από το 2013 και ακόμα παίζω αυτά που θέλω κομπλέ.

Βοηθάει και η AMD που από ότι δείχνουν κάποια look back reviews φροντίζει τις κάρτες τις συνεχώς μέχρι να βγουν σε legacy status (σε αντίθεση με nvidia που σε αυτά τα review βλέπουμε τις κάρτες που πάταγαν την 7850 να μένουν πίσω), βοηθάει το ότι λόγο οικονομικής στενότητας αγοράζω παιχνίδια αρκετά χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία τους.

Σκέψου ότι εγώ τώρα πιάνω τα ΑΑΑ του 2016 και σίγουρα δεν τα παίζω high, αλλά τα παίζω σε αρκετά καλό επίπεδο ώστε να έχω και eye candy και framerate της προκοπής και τελικά δεν με κόβουν οι επιδώσεις της κάρτας αλλά η βλακεία που έκανα να πάρω κάρτα 1GB και όχι 2 (η αλήθεια είναι ότι περίμενα ότι θα την αλλάξω νωρίτερα). Σκέψου ότι έπαιξα φέτος με άνεση από medium μέχρι μια μίξη medium-high παιχνίδια όπως Battlefield 1, Doom 2016 (μάτωσα λίγο εδώ σε 1-2 σημεία) και τώρα έβαλα Witcher 3 και είναι πανέμορφο αλλά τρέχει και με 30-40fps με μια μίξη medium-high (και το βλέπω καθαρά γιατί ήρθα φρέσκος από Witcher 2).

Επίσης βοηθάει και το ότι είμαστε και στις κάρτες σε μεταβατικό στάδιο και τις μετράμε πλέον αν παίζουν καλά σε 2Κ και 4Κ, ενώ εγώ είμαι και θα μείνω για καιρό ακόμα σε 1080p, ως εκ τούτου η μεγάλη πίεση είναι εκεί ψηλά και όχι στα 1080p όπου παλιότερες κάρτες τα πάνε καλά.
Κοίταζα προχθές μεταχειρισμένες κάρτες στο insomnia (οι τιμές είναι αστείες και αυτοί που τις πουλάνε μάλλον δεν έχουν επαφή με την αγορά ή απλά ψάχνουν βλάκες) και ψάχνοτας είδα καρτούλες σαν την R290 και R390/X που μια χαρά μπορούν να τρέξουν τα πάντα όλα σε 1080p στις μέρες μας.
Ακόμα και η entry level πλέον 570/580 που ξεστωκάρουν όσο έχουν ακόμα μια χαρά κρατάνε (στα 1080p).
 

Admiral

Ancient Red Dragon
Staff member
Joined
Nov 27, 2012
Messages
12,377
Την 7850 την θεωρούμε παλιά αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η ισχύς της είναι λίγο κάτω από PS4 και λίγο πάνω από XB1. Αν είχε λίγο παραπάνω VRAM θα μπορούσε άνετα να παίζει πολύ περισσότερα σύγχρονα games σε console settings.
 

nitro912gr

Ancient Red Dragon
Approval of the Admiral PCMaster Veteran Klika Member
Joined
Nov 26, 2012
Messages
14,453
εκείνα τα 30€ τα τσιγκουνεύτηκα τότε :p να πάω στην 2GB
 

maladroid

Mind-flayer
Joined
Nov 27, 2012
Messages
1,957
Χμμ, δεν θυμάμαι περιόδους χρήσης για όλες τις CPU που πέρασαν απ'τα χέρια μου αλλά πιθανότατα η τωρινή (i7-6700 αγορασμένη Οκτώβριο του 2015) θα είναι και η μακροβιότερη, γιατί αν τελικά αποφασίσω να βάλω το χέρι στην τσέπη για το χατήρι του CP2077 θα είναι μόνο για κάρτα γραφικών. Δεν έκανα overclocking αλλά φοράει διαφορετική ψύκτρα και ως τώρα δεν έχω παράπονο.
 
Top Bottom